ARCHIWUM

30.06.2001


Egmont szaleje
W Klubie świata Komiksu do końca roku 2001 będzie się ukazywało 5-7 komiksów miesięcznie. Oto lista zaplanowanych serii i tytułów:

wrzesień 2001
Thorgal - Słoneczny miecz (fantasy)
Lucky Luke - Kanion Apaczów (komediowy)
Cygan - Syberia w ogniu (science fiction)
Lanfeust z Troy - Kość Magohamotha (fantasy)
Gwiezdne wojny - Upadek imperium Sith (science fiction)
Dylan Dog - Johnny Freak (horror)
Nathan Never - tom 1 (fantastyka)

październik 2001
Szninkiel - tom 1 (fantasy)
Hellboy - Nasienie zniszczenia (horror)
Gail - tom 1: Przed burzą (science fiction)
Titeuf - Zawiłości miłości (komediowy)
Western - (western)
Fido i Mel - (komediowy)

listopad 2001
Piotruś Pan - tom 2: Opikanoba (fantasy)
Iznogud - tom 5 (komediowy)
Aquablue - tom 8: Fundacja Aquablue (science fiction)
Yans - tom 9: Księżna Ultis (science fiction)
Dylan Dog - świt żywych trupów (horror)
Nathan Never - tom 2 (fantastyka)

grudzień 2001
Thorgal - Niewidzialna forteca (fantasy)
Drapieżcy - tom 1 (horror)
Lanfeust z Troy - tom 2 (fantasy)
Titeuf - Sposób na dziewczyny (komediowy)
Gwiezdne wojny - Cienie Imperium (science fiction)
[Klub Świata Komiksu]


Ostatnio wydane

[Pokemon 7/2001]

29.06.2001


Ostatnio wydane

[Kaczor Donald 26/2001]

Świat Komiksu 23

[Œwiat Komiksu 23]

Nowy numer obfituje w zmiany. Przede wszystkim została całkowicie zmieniona szata graficzna oraz obiętość - obecnie to 84 strony (32 więcej niż poprzednio). Konsekwencją większej obiętości jest oczywiście większa cena - 9,90 zł.
Tym razem nie można narzekać na zawartość komiksową. Gwiazdą numeru jest Dylan Dog, włoski czarno-biały miesięcznik o nakładzie miliona egzemplarzy. W ŚK wydrukowane zostały dwie nowelki na matowym papierze, a w dodatku upchnięto dwie strony komiksu na jednej stronie (czyta się bokiem). Kolejna nowość to Skorpion, komiks rysowany przez Enrico Mariniego, do scenariusza Stephena Desberga. Dostajemy fragment pierwszego i jak na razie jedynego albumu tej serii. Marini rysuje również serię Cygan, której pierwszy tom powinien się właśnie ukazać nakładem Egmontu. Trzecią nowością jest Hellboy autorstwa Mike'a Mignoli, kolejny komiks ze stajni Dark Horse. Mignolę mogliśmy poznać dzięki rysunkom do nowelki Sanctum, która ukazała się w Batmanie 12/94. Hellboy zapowiadany był przez Tomka Kołodziejczaka już w zeszłym roku na MFK KOMIKS 2000. Ostatnią premierą numeru są czarno-białe, humorystyczne komiksy Gotliba. Bardzo dużo, a to przecież same nowości! Oprócz tego w numerze "Kic na Marsie" Kleczyńskiego i Jezierskiego, dwa odcinki "Porady Praktycznego Pana" Baranowskiego (pierwszy z nich ukazał się już na e-relax, zawiera nieśmiertelny dowcip o gąsce Balbince), dwa odcinki Titeufa, zakończenie pierwszego tomu Golden City oraz odcinek Małego Sprytka. Zastanawiająca jest słaba jakość wydruku niektórych komiksów.
Publicystyka to artykuł o Marinim, Gotlibie i Hellboy'u, wywiad z Baranowskim, recenzja Mausa, Akiry i Tomb Raidera (tekst o Władcy Chmielu ciężko potraktować jako recenzję) oraz spora garść wieści komiksowych.
Ponadto wydrukowana została reklama konwentu Gildia 2001, który niestety w ogóle się nie odbędzie ze względu na niespodziewane zamknięcie portalu Gildia z powodu kłopotów finansowych.
[Jarek Obważanek]


Zapowiedzi KŚK
Dla tych, którzy chcą uzupełnić swe kolekcje Egmont przygotował pakiety archiwaliów w atrakcyjnych cenach. Dodatkowo do zamówienia na kwotę 110 zł lub wyższą dołączona zostanie koszukla ze Szninklem. To rozwiązanie ma kilka wad - nie premiuje w żaden sposób stałych klientów Egmontu a także nie pozwala uzupełnić rzeczywistych luk w konkretych seriach, ponieważ oferuje je w całościach.
Wakacje to przerwa w działaniu Klubie Świata Komiksu, natomiast jesień zapowiada się niezwykle obficie.

Pakiet wrześniowy (w cenie 68,50 zł za całość):

  • Thorgal - Słoneczny miecz (15,90 zł)
  • Gwiezdne wojny - Upadek Imperium Sith (24,90 zł)
  • Cygan - Syberia w ogniu (15,90 zł)
  • Lanfeust z Troy - Kość Magohamota (15,90 zł)
  • Lucky Luke - Kanion Apaczów (15,90 zł)
[Thorgal: Słoneczny miecz] [Gwiezdne wojny: Upadek Imperium Sith] [Cygan: Syberia w ogniu] [Lanfeust z Troy: Koœć Magohamota]
[Lucky Luke: Kanion Apaczów]

W październiku ukaże się z całą pewnością "Western" (informacje o nim w Archiwum) i pierwsza część pokolorowanego "Szninkla" (tutaj przykładowa plansza). Są one zapowiadane na bliżej niesprecyzowaną jesień, ale jest niemal pewne, że zostaną wydane na MFK KOMIKS 2001, na którym prawdopodobnie gościł będzie Rosiński. Ponadto na październik zapowiadany jest pierwszy album Hellboy'a.
Na jesień (czyli październik lub później) zapowiadany jest "Asteriks i Latraviata", pierwszy tom "Dylan Doga", "Nathan Never" (włoskie s-f), kolejne tomy "Cygana", pierwsze odcinki "Drapieżców" (kolejna seria Mariniego), "Lanfeusta z Troy" (fantasy) i "Titeufa". Poza tym wcześniej zapowiadany pierwszy tom "Gail" Piotra Kowalskiego, kolejne przygody ze świata Gwiezdnych wojen oraz kontynuacje wcześniej wydawanych serii.
[Jarek Obważanek]


Świat Komiksu 24
Powrócono do zwyczaju zapowiadania kolejnych numerów. W sierpniowym nowością będzie sensacyjna "Alpha" Jigounova i Mythica oraz "Dingodossier" - Gotliba i Goscinnego. Ponadto kontynuacja Skorpiona, Hellboy'a, Dylan Doga, Kica, Porad Praktycznego Pana, Titeufa i Małego Sprytka. Oczywiście będą też konkretne zapowiedzi jesiennych albumów KŚK.
[Jarek Obważanek]


Lipcowa Machina
W nowym numerze Machiny rozmowa z Januszem Christą. Dziś na stronie Machiny był jeszcze numer czerwcowy.
[Jarek Obważanek]


28.06.2001


Świat Komiksu 23 już wkrótce

[Œwiat Komiksu 23]

Na dniach powinien ukazać się 23. numer Świata Komiksu. FarlaN przesłał mi reprodukcję jego okładki. Widać na niej, że zgodnie z zapowiedzią zmieniła się szata graficzna i obiętość.
[Jarek Obważanek]


Kolejne portale zainteresowały się komiksem
Portaj Yoyo od 18.06.2001 publikuje przygody kapitana Żbika, jednak dostępne są jednocześnie tylko dwa odcinki - dzisiejszy i wczorajszy (poprzednie są zdejmowane).
Natomiast Wirtualna Polska prowadzi quiz, aby sprawdzić który z trzech proponowanych komiksów narysowanych przez Krzysztofa Ostrowskiego ma się pojawić w portalu w całości.
[Jarek Obważanek, FarlaN, KranG]


PPP Baranowskiego
Komiksy Baranowskiego z serii Porady Praktycznego Pana znajdują się na stronach dostępnych pod adresem http://www.e-relax.pl. Sponsorem galerii jest Grupa Zurich [...].
W galerii można obejrzeć najnowsze komiksy dla dorosłych z wspomnianej serii "Porady Praktycznego Pana", w których autor w sposób humorystyczny udzielać będzie wskazówek dotyczących takich dziedzin życia jak: rozrywka, odchudzanie, czas wolny itp. Jak mówi sam Tadeusz Baranowski, zadaniem komiksu jest : "śmieszyć, tumanić, przestraszać..."
Odcinki dostępne są w formie pasków i będą sukcesywnie dodawane.
Użytkownicy zarejestrowani w serwisie otrzymują mailem informacje, kiedy na stronie pojawia się nowy odcinek.
[Borys Schrade, Zurich TU SA]

Przypominam o tym gdyż pojawił się nowy odcinek, a także z powodu kilkudniowej nieobecności komiksu z powodu "przejsciowych problemów z konfiguracja serwera WWW" [Borys Schrade].
[Jarek Obważanek]


MFK
Klikając w napis MFK 2001 w menu przeniesiesz się na stronę, która grupuje wszystkie dotychczasowe doniesienia o imprezie.
[Jarek Obważanek]


WRAK się przeprowadza
Już wczorajsze paski Kajtka-Majtka wrzuciłem na nowy serwer. Od dłuższego czasu WRAK był rozrzucony po dwóch serwerach (bo mi się paski na Viperze nie mieściły i dawałem na Hogę), niedługo wszystko wróci do normy.
[Jarek Obważanek]


27.06.2001


Ostatnio wydane

[Gigant poleca 7] [Fushigi Yuugi 5]

Muzyka w "Jay & Silent Bob Strike Back"
Utwory w wykonaniu PJ Harvey i Bloodhound Gang pojawią się na soundtracku "Jay and Silent Bob Strike Back". Album wydany zostanie w USA w połowie sierpnia. Zagrają na nim ponadto: Stroke 9, Marcy Playground, Bob Schneider i Afroman.
[Stopklatka]


24.06.2001


Już można zamawiać Maus tom II

[Maus tom II]

Wydana 1992 r druga część Mausa pt. "I tu się zaczęły moje kłopoty" opowiada dalszy ciąg historii o więzi jaka łączy Władka Szpigelmana polskiego Żyda ocalałego z Zagłady i jego urodzonego po wojnie syna, Arta, pisarza i rysownika starającego się uporządkować skomplikowane i burzliwe relacje ze swoim starzejącym się ojcem. Kontynuując swoją niezwykłą i wciągająca opowieść Spiegelman zestawia ze soba dwie płaszczyzny czasowe: pierwszą jest opowieść Władka o jego dramatycznych doświadczeniach w Auschwitz, obozowej rzeczywistości i codziennej walce o przeżycie w tych nieludzkich warunkach, druga zaś to relacja Arta przenosząca czytelnika w realia współczesnej Ameryki, do domu rodzinnego w nowojorskim Rego Park i willowej dzielnicy Catskills, gdzie ojciec i syn, pomimo wszelkich różnic ich dzielących szukają możliwości porozumienia. Powoli wchodząc w rytm tej opowieści poznajemy kolejne losy jej bohaterów od przybycia ojca do obozu w Auschwitz po czasy nam współczesne. Spiegelman opowiada swoją historię ze szczerością i prostotą unikając narzucającego się w takich wypadkach patosu, tworzy książkę przemawiającą do czytelnika swoją odwagą i poruszającą sugestywnością obrazowania.
[Oficjalna strona komiksu Maus Arta Spiegelmana]

Obie części Mausa można zamówić tutaj.


Szninkiel w kolorze

[Szninkiel: Rozkaz]

Prezentuję okładkę i jedną z plansz kolorowej reedycji Szninkla. Pierwsza część - Rozkaz zobaczyła światło dzienne kilka dni temu.
[FarlaN]


KKK 2 (13)/2001

[KKK 13]

Będzie dostępny od 29 bm. Za 13,00 PLN dostaniecie:
48 stron A4 w czerni i bieli z kolorową okładką (DRUK).

WYWIADY:
Wywiad pt. Czasem przeszkadzał mi komiksowy sposób widzenia z Profesorem Jerzym Skarżyńskim, twórcą komiksowego Janosika, w którym o komiksowych fascynacjach słynnego scenografa, malarstwie i pracy w teatrze, powstawaniu Janosika.

W cyklu TRZY PYTANIA David Morrell - znany amerykański pisarz psychologicznych thrillerów sensacyjnych. Tłumaczony na ponad 20 języków o łącznym nakładzie ponad 30 000 000 egzemplarzy. Jego debiutancka powieść Pierwsza krew stała się podstawą filmu Rambo z Sylvestrem Stallone. Inne znane książki: Bractwo Róży, Ostre cięcie, Droga do Sieny i zbiór opowiadań grozy Czarny wieczór.
TRZY PYTANIA to krótki komiksowy wywiad ze znanymi postaciami świata kultury, których na co dzień nie kojarzymy z komiksem w ogóle.

Wywiad z wydawcami Mausa po polsku - Andrzejem i Markiem Rabenda (POST).

Wywiad pt. Siedzę w komiksie cała dusza i ciałem z Ksenią Chamerską, w którym poznajemy redaktorkę Egmontu i jej komiksowe zainteresowania oraz plany wydawnicze Klubu Świata Komiksu.

BOHATEROLOGIA:
Shirow in the Shell - sylwetka Masamune Shirow, jednego z najpopularniejszych rysowników mangowych na świecie by Mirosław Solarski.

Trylogia Nikopola by Wojciech Birek, o popularnej serii Enki Bilala.
W cyklu SERIALE Z FRANCJI - Wojciech Birek streszcza i recenzuje najpopularniejsze serie komiksowe z rynku francuskojęzycznego.

Sandman: Sen (czyli Tren XIX) - analiza psychodelicznego świata komiksowego autorstwa Neila Gaimana by Jerzy Szyłak.

KOMIKSY:
Janosik: Pobór odc. I by Jerzy Skarżyński & Tadeusz Kwiatkowski, pierwszy odcinek niezwykle popularnej adaptacji serialu telewizyjnego.
Strażnik Słonca by Mateusz Skutnik, w swojej najlepszej formie do odjechanego scenariusza Dominika "Lucyana" Szcześniaka.
Totem by Hubert Ronek, historia pewnej inicjacji.
Wiedźmin, III odcinek nowej, autoryzowanej adaptacji pierwszego opowiadania Andrzeja Sapkowskiego. Tym razem do Krzysztofa Korzeniaka dołączają: Mateusz Skutnik, Mariusz Macheta, Mariusz Zabdyr, Rafał Sacha. Wiedźmin przygotowuje się do konfrontacji ze strzygą.

SHORTY:
Dowcip by Herluf Bidstrup.
Pan Zenek Wesoły Sanitariusz by Andrzej Mleczko.

NEWSY:
CO W LODÓWCE? (marzec 2001r. - kwiecień 2001r.) to chronologiczny spis pozycji komiksowych wydanych w Polsce - przygotowuje Jan Korczyński.

BIGOS Z ŻABICH UDEK
Wojciech Birek wtajemnicza nas w nowości wydawnicze na rynku francuskojęzycznym.

TEKSTY SPOWODOWANE:
Pożegnanie z (felietonową) bronią by Kamil M. Śmiałkowski
W cyklu BATMAN RETURNS, felietony Kamila M. Smiałkowskiego z jego komiksowymi przemyśleniami.

Manga - Manggha - manga by Joanna Holeksa, czyli relacja z wystawy mangi w krakowskim centrum Manggha.

INNE:
SPECJALNIE DLA KKK!!! Harry Harrison o tworzeniu komiksów. Fragment niepublikowanej biografii słynnego pisarza dotyczacy jego kariery rysownika komiksów.

KKKorespondencja, nowy dział, w którym odpowiadamy na listy czytelniKKKów.

OKŁADKI:
front by Jerzy Skarżyński, tyłek by Rafał Szłapa.

[KKK]

Tutaj o sposobach zamawiania KKK.


WRAK się zmienia
Dzisiaj zmieniła się organizacja Opisów (czyli Albumów i serii). Dział ten był zupełnie nieprzejrzysty, myślę że teraz jest lepiej. Chwilowo mogą nie działać niektóre odnośniki w innych częściach serwisu.


Ostatnio wydane

[Zona Fox Kids 10/2001]

Władcy Chmielu

[Władcy chmielu: Karol 1854]

Uzupełnienie informacji
Na początku czerwca nakładem wydawnictwa Twój Komiks ukazał się pierwszy tom sagi "Władcy Chmielu" p.t. "Karol, 1854". Jest to opowieść o producentach piwa rozgrywająca się pod koniec XIX wieku. Jest to praktycznie nieznany w Polsce przykład komiksu obyczajowego. Autorami są Jean Van Hamme (scenariusz) oraz Valles (rysunek). Album jest ładnie wydany, ma miękką lakierowaną okładkę oraz takiż papier. Cena około 17 złotych.
[Esensja]

Korzystając z okazji prezentuję okładki wszystkich tomów wydania oryginalnego pochodzące z serwisu Komiks On-line.

[Władcy chmielu: Charles 1854] [Władcy chmielu: Margrit 1886 [Władcy chmielu: Adrien 1917] [Władcy chmielu: Noel 1932]
[Władcy chmielu: Julienne 1950] [Władcy chmielu: Jay 1973] [Władcy chmielu: Franck 1997] [Władcy chmielu: Les Steenfort]

Sothis 2: Ziemia

[Sothis 2: Ziemia]

Pod koniec maja, nakładem własnym autora, ukazał się drugi tom trylogii "Sothis" pt. "Ziemia". Autorem scenariusza i rysunków jest Marek Turek, twórca znany między innymi z łamów "AQQ" i "Krakersa". Album został wydany w limitowanej edycji, także zainteresowani powinni spieszyć się z zamówieniami. Informacji udziela sam autor pod adresem turucorp(at)poczta.onet.pl
[Esensja]


Mangamix 1

[Mangamix 1]

We wtorek 26 czerwca wyjdzie z drukarni 1. numer zapowiadanego od dawna "Mangamixu". Format taki, jak pozycji "Jak powstaje manga?", objętość 128 stron, cena 14,50.

W środku zapowiadane 3 komiksy w odcinkach:
Przygody nastoletniego detektywa Hajime Kindaichi (obecnie jeden z najpopularniejszych tytułów w Japonii) Autorami są Fumija Sato i Yozaburo Kanari.
Przezabawne perypetie chłopca o pseudonimie Aladyn i dżina Kogetsu, uwięzionego w tajemniczym imbryku. Autorka - Michiko Sou.
Tajemnicza historia BLACK JACKA genialnego chirurga-znachora. Jedna z najbardziej znanych mang ojca japońskiego komiksu Osamu Tezuki.

Ponadto artykuły:
"Manga a kultura japońska" - esej japońskiego germanisty, prof. Kyioyuki Kosaka.
"Manga na patelni" - o komiksach kulinarnych pisze Tomasz "Mr. Gato" Gawroński.
Ponadto ankieta, przeprowadzona przez docenta Katsuyoshi Watanabe "Polska w oczach japońskich studentów". Na marginesie warto dodać, że K. Watanabe uzyskał tytuł doktora na UW, biegle włada językiem polskim, natomiast prof. Kosaka jest wykładowcą języka niemieckiego na trzech japońskich uniwersytetach, ponadto jest również esperantysta. Redakcja Waneko ma nadzieję, że nowa pozycja nie zawiedzie oczekiwań czytelników.
[Esensja]


Nicolas Cage prawdopodobnie zagra w filmie "Ghost Rider"
Nicolas Cage prawdopodobnie zagra w filmie "Ghost Rider". Negocjacje w sprawie udziału aktora w tym filmie trwają już od kilku miesięcy.
Scenariusz będzie się opierał na kultowym już komiksie o tym samym tytule firmy Marvel. Film zrealizuje wytwórnia Miramax Dimension, a planowany budżet wynosi 75 milionów dolarów. Reżyserem będzie Steve Norrington.
"Ghost Rider" opowiada historie kaskadera-motocyklisty o imieniu Johnny Blaze, który sprzedaje swoją duszę ciemnym mocą, aby ratować życie ukochanej kobiecie. Kiedy pakt nie udaje się, Blaze staje się ognistym demonem, który mści się na przestępcach.
[Stopklatka]


22.06.2001


Western Rosińskiego

[Western]

Western, najnowsze dzieło tandemu Grzegorz Rosiński/Van Hamme, właśnie pojawiło się w księgarniach belgijskich i francuskich.
O swoim projekcie mistrz Rosiński opowiadał jeszcze w wywiadzie udzielonym naszemu serwisowi [Minimal Bros. - przyp. JO] w zeszłym roku, obiecał wówczas, że komiks ujrzy światło dzienne w 2001 r. Jak widać, słowa dotrzymał.
Z pierwszych plansz, jakie do nas dotarły, można smiało wyciągnąć wniosek, iż spadek formy Rosiński ma już za sobą. Kreska w Westernie przywodzi na pamięć największe osiągnięcia plastyczne autora Thorgala. Fabuła pozostaje na razie wielką niewiadomą, gdyż dotarliśmy zaledwie do pojedynczych klatek i stron nowego komiksu.
Wiadomo za to jedno, Western wydany jest z pełnych przepychem, ma doskonały papier i kolory. Mało tego, do komiksu dołączona jest płyta CD, na której znaleźć można szkice, artykuły i filmy opisujące między innymi prace nad komiksem.

Jedna pełna strona z Westernu.

[Kadr z ''Westernu'']

[Minimal Bros.]


21.06.2001


WRAK się zmieni
15. lipca WRAK w obecnej formie będzie obchodził swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji szykuje się zmiana wyglądu strony, ale jest to także okazja na zmiany w jej zawartości. Czekam na wszelkie Wasze sugestie. Piszcie!

Niezależnie od urodzin, od początku czerwca sukcesywnie uzupełniam stronę. W wielu artykułach dodałem ilustracje, uzupełniłem też część opisów serii.


Ostatnio wydane

[Neon Genesis Evangelion 6/2001] [Komiksy z Kaczogrodu 2
Kaczor Donald: Imperator Kontratakuje] [Kaczor Donald 25/2001]

"Władcy chmielu" - nowa seria

[Władcy chmielu: Karol, 1854
okładka wydania oryginalnego]

"Władcy chmielu" scenariusz: Van Hamme, rysunki: Valles, tytuł pierwszego epizodu "Karol, 1854" wydany przez wydawnictwo Motopol - Twój Komiks sp. z o.o., adres: ul. Opolska 39, 42-600 Tarnowskie Góry, e-mail: info(at)twojkomiks.tootai.com , prenumerata tel.: (032) 768 33 33. Format A4, lakierowana okładka, papier kredowy, 52 strony (wydanie podobne do Skargi Utraconych Ziem), cena: 18,90 zł.
[Warlock]

Szukajcie w księgarniach!


Teaser plakatu do filmu "Spider-Man"
Producenci filmu zaprezentowali, oczekiwany przez fanów z niecierpliwością, oficjalny teaser plakatu do filmu "Spider-Man".

[Teaser plakatu]

Przypominamy, że amerykańska premiera filmu odbędzie się 3 maja 2002 roku, a polska 19 lipca. Podobno koszt filmu zamknie się w kwocie 150 milionów dolarów. Na deser nieoficjalne zdjęcie z planu filmu.

[Zdjęcie z planu]

[Stopklatka]

Więcej o filmie przeczytasz tutaj.


"Batman: Year One" później
Studio Warner Bros. przesunęło datę premiery filmu "Batman: Year One". Zgodnie z najnowszymi doniesieniami przedstawicieli studia, obraz Darrena Aronofsky'ego wejdzie na ekrany amerykańskich kin dopiero w roku 2003.
[Stopklatka]


16.06.2001


Ostatnio wydane

[Kaczor Donald 24/2001] [Tom & Jerry 5/2001]

Maus tom 2 około 20. czerwca

[Maus 2]

Lada chwila ukaże się drugi tom komiksu "Maus" - "I tu się zaczęły moje kłopoty". Przypomimy, iż komiks ten ukazał się na polskim rynku komiksowym dzięki krakowskiemu wydawnictwu Post. Maus jest tłumaczony z języka angielskiego przez Piotra Bikonta, a nad opracowaniem graficznym czuwali Andrzej Chętko i Paweł Kawiński. Wydanie wzorowane jest na oryginalnej angielskiej wersji paperback'owej wydanej w dwóch częściach (tom I i II oddzielnie). Okładka jest kolorowa, foliowana, ze skrzydełkami. Środek drugiego tomu to 140 stron w czerni i bieli. Format: 230 mm x 160 mm.
[Serwis Komiksowy]


Jak powstaje Manga 2

[Jak powstaje Manga 2]

Ukazał się kolejny tom książki "Jak powstaje Manga" z wydawnictwa Waneko. Z drugiego tomu vademecum możemy dowiedzieć się jak kreować komiksowych bohaterów. Ponadto możemy poznać szczegółowe opisy dotyczące budowy ciała, perspektywy, proporcji ciała, przestrzenności w komiksie a także jak wyrażać uczucia bohaterów, czym różni się nowela od serialu, jak budować intrygę w komiksie i oraz masę innych ciekawych, tudzież, użytecznych informacji.
[Serwis Komiksowy]


14.06.2001


Plakat MFK KOMIKS 2001
Mam ogromny zaszczyt przedstawić plakat festiwalowy "Komiks 2001". Plakat przedstawia Ozrabala gdy szuka wejścia do piekła (patrz nagrodzony komiks "Krzesło w piekle" 2000).

rysunek - Krzysztof Gawronkiewicz
projekt graficzny - Dennis Wojda

[Doktor Murnau, Prezydent Miasteczka Mikropolis]

[Plakat Międzynarodowego Festiwalu Komiksu
KOMIKS 2001]


Rozdano Saturny. Najwięcej nagród dla filmu X-Men

[Hugh Jackman i Rebbeca Romijn-Stamos]

Film "X-Men" Briana Singera otrzymał aż sześć nagród od Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru podczas 27. edycji tych nagród.

Obok nagrody dla najlepszego filmu Science-Fiction, "X-Men" otrzymał także nagrody dla najlepszego aktora (Hugh Jackman), aktorki drugoplanowej (Rebecca Romijn-Stamos), reżysera oraz za scenariusz i kostiumy. (...)

Specjalną nagrodę imienia George'a Pala, z rąk Billa Paxtona otrzymał Sam Raimi, reżyser takich filmów jak: "Prosty plan", "Dar" czy też realizowanego obecnie "Spider-Mana". (...)
[Stopklatka]


Hellboy - sprostowanie
Aktor Vin Diesel na łamach SCI FI Wire stwierdził, że nie wystąpi w roli tytułowego bohatera planowanej ekranizacji komiksu Mike'a Mignoli. "To nie pierwszy raz, gdy dowiaduję się od reporterów w jakim będę grał filmie" - powiedział.
[Gildia]


The Hulk

[Hulk]

Na lato 2003 roku Universal Pictures zapowiada premierę "Hulka" na podstawie komiksu Marvela "The Incredible Hulk". Reżyserem filmu jest Ang Lee ("Przyczajony tygrys, ukryty smok") i jak to zwykle bywa, nie wiadomo jeszcze kto w filmie wystąpi. Pojawił się też pierwszy teaser-poster promujący film.
[Gildia]


Produkt 8

[Produkt 8]

Kolejny numer naszego odlotowego pisma już się zbliża! Dziś przedstawiam okładkę i zawartość dla naszych fanów, wielbicieli i bociana.

Oto okładeczka, autorstwa mojego i Szymona Stelmaszyka (Strefa Zero). W tym numerze się trochem pozmieniało. Nie będzie shortu Dziki Brat. Na jego miejsce wchodzi słynny Likwidator Ryszarda Dabrowskiego, będzie to fragment (spójny) nowego albumu Likwidator - Krwawy Rajd. Osiedle będzie miało 20 stron, o dwie strony (do 10) urośnie objętość "Opowieści na sygnale". Ujrzycie też ostatni epizod komiksu Dren: Sirena (będzie także 3 planszowy short Myszkowskiego, parodia Kruka), Gangsta ep. 4 i oczywiście nie może zabraknąć Jeża Jerzego i Pokoleń - sagi gangsterskiej. Plus txty i inne takie.
[Śledziu dla Gildii]


Śledziu w Ślizgu
W Ślizgu nr 3/2001 jest cała strona o Produkcie z analizą moich inspiracji, towarzyszacych mi w tworzeniu Osiedla (kilka nazwisk pada, jak Smith, Jarmush, Tarantino, o dziwo ludzie filmu, a nie komiksu, ale to prawidłowo).
[Śledziu dla Gildii]


13.06.2001


Jay i Milczący Bob powrócą w listopadzie
Na 16 listopada Spinka zapowiedziała polską premierę filmu "Jay and Silent Bob Strike Back". Zdjęcia do najnowszego filmu Kevina Smitha zakończone zostały na początku kwietnia. Niedługo potem zobaczyliśmy pierwsze oficjalne zdjęcie Bluntmana i Chronica. Amerykańska premiera filmu zapowiadana jest na 10 sierpnia. Jay i Milczący Bob pojawili się w rolach drugoplanowych w "Szczurach z supermarketu", "W pogoni za Amy" i "Dogmie". W najnowszym filmie grają główne role.
[Stopklatka]

Stopkatka znów wykazała się krótką pamięcią i zapomniała o pierwszym filmie Kevina Smitha, "Clerks", w którym również występowali Jay i Bob.


11.06.2001


Zmiany na WRAKu
Dzisiaj uruchomiłem Stopkę. Miały być zamiast niej Sklepy, ale pojawią się w lipcu. W ciągu najbliższych dni statyczna zapowiedź 2. KFKiM zamieni się w dynamiczną zapowiedź wszystkich zbliżających się imprez, wraz z odsyłaczami do informacji o nich. W ogóle to wkrótce przenoszę się na inny serwer i skończą się problemy, jakie miałem przy wysyłaniu kolejnych pasków Kajtka-Majtka (dla Was na szczęście nieodczuwalne). Już mogę napisać, że 7.07.2001 wystartuje Kajtek i Koko na wakacjach, jest to krótka opowiastka, będzie po jednym pasku dziennie do końca wakacji. Spora część jest zresztą znana z łamów Super Boomu.


Międzynarodowy Festiwal Komiksu KOMIKS 2001
Regulamin konkursu komiksowego
Konkurs jest otwarty dla wszystkich. Tematyka komiksów dowolna. Technika wykonania prac w zakresie: rysunku, malarstwa i fotografii.
W konkursie mogą wziąć udział komiksy nigdzie dotąd niepublikowane. Uczestnik konkursu może przysłać maksymalnie trzy prace komiksowe, lecz liczba wszystkich plansz nie może przekroczyć dwunastu. Plansze wyłącznie w pionowym formacie A3 (297 x 420 mm), powinny na odwrocie posiadać czytelnie napisany tytuł pracy i numer strony oraz dane autora(ów): imię, nazwisko i dokładny adres. Prace powinny być zapakowane w podpisaną sztywną teczkę, co umożliwi ich zwrot za pośrednictwem poczty (kserokopie nie podlegają zwrotowi).
Wpisowe z tytułu uczestnictwa w konkursie wynosi 25 zł. Prosimy o przesłanie tej kwoty na konto: Łódzki Dom Kultury, 90-113 Łódź, Traugutta 18, PKO bp I O/Łódź, nr 10203352-174642-270-1, oraz dołączenie dowodu wpłaty (kserokopii) do wysyłanych prac.
Do udziału w konkursie dopuszczone będą wyłącznie prace spełniające warunki regulaminu. Eksponowane one będą na Wystawie Konkursowej Festiwalu. Każdy uczestnik konkursu będzie miał zapewniony bezpłatny wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe.
O wynikach konkursu zadecyduje głosowanie specjalnego jury składającego się z członków Akademii Komiksu.
7 października 2001 roku w Łódzkim Domu Kultury podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu zostaną wręczone: Grand Prix MFK, nagrody oraz wyróżnienia.
Wystawa konkursowa po zakończeniu ekspozycji w Łódzkim Domu Kultury, prezentowana będzie w innych miastach Polski. Zdobywca Grand Prix w terminie do końca roku 2001 wykonuje nieodpłatnie projekt plakatu Międzynarodowego Festiwalu Komiksu "KOMIKS 2002", który zostanie wykorzystany także do zaproszenia i okładki katalogu.
Prace należy przesłać na adres: Łódzki Dom Kultury, 90-113 Łódź, Traugutta 18, z dopiskiem: KOMIKS 2001. Termin nadsyłania prac upływa z dniem 31 sierpnia 2000 roku.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikacji wybranych prac w katalogu wystawy, oraz w wydawnictwach okolicznościowych, materiałach prasowych i internecie jako formę promocji autora i festiwalu. Po zakończeniu cyklu wystaw, w biurze festiwalu można będzie odebrać oryginały prac konkursowych, lub w ciągu trzech miesięcy zostaną odesłane pocztą.

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu:
Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18, 90-113 Łódź
tel. (0 42) 633 98 00 wew. 244 lub 247
e-mail: festiwal(at)ldk.lodz.pl.


9.06.2001


Przepraszam za kilkudniowy przestój.


Ostatnio wydane

[Dragon Ball 5] [Dr. Slump 10] [Oh! My Goddess 9] [Pokemon 6/2001]
[Cartoon Network 34] [Zona Fox Kids 9/2001] [Kaczor Donald 23/2001]

Uzupełnienie informacji - okładki wcześniej wydanych komiksów

[Top Komiks 2/2001] [Spawn 2/2001]

AQQ 24

[AQQ 24]

64 strony w tym 8 stron kolorowej KOMIXORAMY oraz plakat z Oskarem.
W numerze znakomite kolorowe kawałki: Mikropolis Gawronkiewicza i Wojdy, Oskar Rebelki i Szneidera oraz - uwaga! - fragment serii Przygód Praktycznego Pana Tadeusza Baranowskiego. Zwraca uwagę kolorowa okładka "Komixoramy" autorstwa Filipa Myszkowskiego i Szymona Stelmaszyka.
W części czarno-białej nie zabrakło Więźnia. Ciekawa jest nowelka debiutującego w AQQ Antoniego Serkowskiego o pojedynku Zawiszy Czarnego z Janem Aragońskim. Poza tym "Bagna Larkadii" znane ze stron Gildii i westernowy żart "Nietypowa robota". Są też dalsze przygody Pifita, autorstwa Igora Baranko.
W części publicystycznej duże omówienia "Mausa" i "Kajtka i Koka w kosmosie" wraz z wywiadami z wydawcami tych pozycji oraz rozmową z Januszem Christą. Piszemy też o perypetiach Tytusa, wizycie Kasprzaka w Warszawie, najdroższych komiksach w Polsce, poznajemy typowego czytelnika komiksów. Oprócz tego mnóstwo informacji z kraju i ze świata oraz recenzji.
Przypominamy, że trwa nasz konkurs komiksowy "2001: Odyseja komiksowa" ze sporymi nagrodami. Zapraszamy na warsztaty komiksowe na zamku w Bytowie (14-20 lipca). Kolejne AQQ już 30 września.
[Witek Tkaczyk]


Produkt 8
Okładki co prawda jeszcze nie ma. P#8 to:
Osiedle Swoboda - Ballada o Bystrym 3-epizod ostatni, Jeż Jerzy, Pokolenia - saga gangsterska cz. 3, Opowieści na sygnale cz. 3, Wilq 4 (jeszcze nie wiadomo), Wild Brother - dziki brat (short na 4 str.) txt. i gfx. Digital Junkie, Fantasmata txt. Waldemar Igielski gfx. Rafał Gosieniecki, Dren epizod 3 i epilog, Gangsta 4 + recenzje, pobocza, coś mądrego, niusy.

W lipcu z Simsonem zasiadamy do stołu i ciskamy film animowany Osiedle Swoboda. Miał być aktorski, ale to za dużo organizowania. Muzykę może napisze kapela damn.phase z Warszawy. Zostaną wykorzystane 3 kawałki z ich drugiego dema derusted, reszta muzy zostanie specjalnie dopisana.
[Śledziu]


Baranowski powraca
Na stronie e-relax prezentowane są Przygody Praktycznego Pana Tadeusza Baranowskiego. Są to zupełnie nowe komiksy.


Kolejna ekranizacja
Tym razem będzie to nieznany jeszcze w naszym kraju "Hellboy" wydawany przez Dark Horse. W tytułową rolę ma się wcielić Vin Diesel ("Pitch Black"), a scenariusz i reżyseria filmu będzie zadaniem Guillermo del Toro, który obecnie kręci drugą część filmu "Blade".
[Gildia]


RAK - Sekcja Mangowa
Ponieważ chciałbym, żeby można było obejrzeć Triguna do końca czerwca (przypominam - w wakacje nie ma spotkań), więc poczyniłem starania u kierownictwa, żeby ten cel zrealizować :)

Konkretne rezultaty wyjdą na najblizszym spotkaniu; w każdym razie, jesli wszystko pójdzie dobrze to do końca czerwca spotkania będą co tydzień, czyli:

9 czerwca (najbliższa sobota): "Trigun" #5-10 (do godz. 15.00!)
16 czerwca - "Aa! Megamisama! movie" i "Trigun" (prawdopodobnie nie bedzie spotkania komiksowego)
23 czerwca - normalne spotkanie (Trigun)
30 czerwca - Trigun, Trigun, Trigun... aż do konca.

Taki jest plan, zobaczymy czy sie uda :)
[Wojtek Kulasa]


4.06.2001


SK i Tenbit
Można już oglądać pierwsze komiksy nadesłane na konkurs zorganizowany przez portal TENBIT i magazyn ŚWIAT KOMIKSU.
[Józef Bendziecha]


3.06.2001


Ostatnio wydane

[Kaczor Donald 22/2001]

Oraz Spawn 2/2001 i Top Komiks 2/2001 ("Batman & Lobo" - Bisley)


2.06.2001


Zupełnie Nowy Album Komiksowy 3

[Z.N.A.K. 3]

Z.N.A.K. 3 rozgrzewa już maszyny drukarskie. Spodziewany wyjazd z drukarni pod koniec pierwszego tygodnia czerwca. Wewnątrz magazynu dalsze przygody Arlu, Rono i Aurga w opowieści "Kołysanka", odsłaniamy kolejne kurtyny w "Czarcie", w zmienionej szacie graficznej powraca "Ex-ternauta", są "Szorty" P. Drzewieckiego, są ciekawe rysunki i listy czytelników, z półki zdjęliśmy komiks "Destroyer Duck". Zapraszamy do lektury.
[Andrzej Baron]


Kolejne komiksowe postaci na kinowym ekranie
Kolejne wydawnictwo firmy Marvel Comics przeniesione zostanie na kinowy ekran.

Wytwórnia Dimension Films nabyła prawa do ekranizacji komiksu "Cloak and Dagger". Bohaterowie tej historii - Dagger i Cloak obdarzeni są niezwykłymi mocami. Dagger to biała dziewczyna z bogatego domu, Cloak natomiast jest biednym, czarnym chłopcem. Oboje wykorzystują swoje umiejętności, by pomagać młodym ludziom stawić czoło niebezpieczeństwom, jakie czyhają na nich w miejskiej dżungli.

Autorem komiksu o przygodach nastolatków jest David Tischman, on również poproszony został o napisanie scenariusza filmu. Fani komiksu są przekonani, że najlepszym kandydatem do wyreżyserowania tej historii byłby Darren Aronofsky. Jednak przedstawiciele Dimension Films nie podjęli jeszcze żadnej decyzji.

Jeżeli realizacja komiksu dojdzie do skutku, będzie to kolejny produkt firmy Marvel, który przeniesiony zostanie na srebrny ekran. Wcześniej na potrzeby kina zaadaptowano komiksy: "X-Men", "Blade" i opowieść o Człowieku-Pająku, w postać którego w filmie Sama Raimiego wcielił się Tobey Maguire.

[Stopklatka]

Filmów na podstawie komiksów Marvela było oczywiście więcej, ale widać Stopklatka pamięta tylko o najnowszych.

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa