ARCHIWUM

 

 

niedziela, 30.11.2003
imprezy
Garść informacji z Podkarpackich Spotkań z Komiksem

Wczoraj podczas XI Podkarpackich Spotkań z Komiksem Artur Wabik z wydawnictwa Atropos mówił o zmianach, jakie chciałby wprowadzić w "KKK". Jako wydawca magazynu cieszy się, że może mieć wpływ jego kształt, stara się też poprawić dystrybucję. On też zdecydował się na (być może stopniową) obniżkę ceny do 9,90 zł i dodanie naklejek do następnego numeru. W przyszłości ma zamiar wydawać również albumy. Na pierwszy ogień pójdzie antologia komiksów internetowych, takich jak blog Endo.

Maciej Parowski opowiadał o planowanej fabule kolejnego "Funky Kovala", ale zastrzegł, że na razie nie ma możliwości, żeby komiks powstał. Dodał, że fragment, który Polch narysował do wydania zbiorczego, nie ma związku z pomysłami, które zrodziły się w głowach scenarzystów. Mówił też o tym, że przez lata koncepcje kontynuacji "Funky Kovala" bardzo się zmieniały.

Drugą książką Bartosza Kurca, autora "Komiksu. Opowiadania obrazem" ma być kompletne opracowanie na temat dorobku Bogusława Polcha uzupełnione długim wywiadem.
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 30.11.2003
www
Alan Moore w magazynie "KZ"

W sieci pojawił się właśnie kolejny numer magazynu KZ (23). Numer mroczny i posępny. A to za sprawą tematu przewodniego, czyli twórczości Alana Moore'a. Ponadto w środku znajdziecie prezentację "Fastnachtspiel 2", wrażenia po spotkaniu z Kasem, zapowiedź "Battle Angel Ality", felietony, recenzje, kolejną część "Zgwałconych oczu", relacje z MFK i BAKI, Druilleta, Gaimana, Sambre, Cowa! i sporo innych rzeczy. No i koniecznie sprawdźcie, jak wygląda KiZia autorstwa Filipa Myszkowskiego i czy KiZiorowi jest do twarzy w kapeluszu pewnego Jakuba.
[pookie]


 

 

niedziela, 30.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Czarnoksiężnik" tom 6: "Gatecrasher" tom 1: "W kręgu ognia"
Scenariusz: Mark Waid i Jimmy Palmiotti
Szkic: Amanda Conner
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory: Mounts
Tłumaczenie: Paweł Nurzyński
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Black Bull Entertaiment
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 9,50 zł
ID: 0444

 

Recenzja

Alec Wagner pragnie prowadzić spokojne życie nastolatka. Niestety bycie Gatecrasherem - członkiem elitarnego zespołu zwalczającego kosmitów - zobowiązuje. Alec od czasu do czasu musi uratować świat przed zagładą. Zamiast towarzyszyć swej dziewczynie na balu maturalnym rusza na wojnę z kosmitami. Jeśli tylko uda mu się przeżyć, będzie musiał stawić czoło nie tylko robalom z innego wymiaru, ale i rozwścieczonej narzeczonej.
[Egmont Polska]


 

 

niedziela, 30.11.2003
zapowiedzi
Przesunięcia i nowe okładki Mandragory

 

Doszło do kilku zmian w zapowiedziach Mandragory, jak zwykle ograniczających się przede wszystkim do opóźnień. Z listopada na grudzień zostały przesunięte "Josephine": "Tchnienie Czarnego Lądu" i "Midnight Nation" - wydanie kolekcjonerskie, co dziwić nie powinno, bo już na pewno w listopadzie ich nie zobaczymy. "Pattern" Kowalskiego i Gosienieckiego z grudnia przeskoczył na luty przyszłego roku. Również z grudnia, ale na styczeń, zostało przesunięte wydanie kolekcjonerskie "Pielgrzyma". Ze stycznia na marzec został przeniesiony siódmy tom "100 naboi". Tylko jeden komiks ma być według najnowszych planów wydany wcześniej, niż dotychczas. Chodzi o następny zeszyt z cyklu "48 stron" Piątkowskiego i Adlera zatytułowany "Maciek. Komix: Rewelacja", który z marca został przerzucony na luty. Więcej informacji w Zapowiedziach.

Poniżej projekt okładki "Benka Dampca i trupa sąsiada" wykonany przez Roberta Służałego (brakuje tła i oczywiście napisów tytułowych), wzbogacona o napisy okładka "Josephine": "Tchnienie Czarnego Lądu", okładka "Prawie 48 stron": "Maćka. Komixu: Rewelacji" oraz projekty okładek "Spawna" nr 26, drugiej księgi "Usagiego Yojimbo" zatytułowanej "Samuraj", trzeciej części "Punishera" i siódmego tomu "100 naboi".
[Jarek Obważanek]


 

sobota, 29.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kolekcja X" nr 2: "Odejście z klasy"
Tytuł oryginału: La salida de la clase
Scenariusz: Hernán
Rysunki: Rubén
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: La Cúpula
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 9,90 zł
ID: 0443


"MangaMix" nr 15 (6/2003)
Redaktor naczelny: Aleksandra Watanuki
Okładka:
Wydawca: Waneko
Data wydania: 11.2003
Liczba stron: 128
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 14,50 zł
ID: 0441
W numerze:

 • Podwójna porcja "Bezimiennego Konia", opowiadającego nieznane epizody z zycia Reiego Kashino, bohatera mangi "Mars".
 • Kolejny odcinek przygód Eikichiego Onizuki, byłego członka gangu, który postanawia zostać supernauczycielem (Toru Fujisawa "Great Teacher Onizuka").
 • W tym numerze nie ma zwyczajowego, trzeciego tytułu, ale być może w następnym numerze zostaną przedstawione długo oczekiwane odcinki znakomitej mangi obyczajowej "Tu detektyw Jeż", ktorych akcja rozgrywa sie w japonii epoki Edo. Oczywiście image bohaterów w tych opowieściach też ulegnie zmianie.

W części publicystycznej:

 • Psychotest dla facetów - sprawdź, jaką postać mangową przypominasz.
 • Vcelka Maja a Princezna Mononoke czyli Manga i anime w Czechach.
 • Wizyta w Pałacu Cesarskim - "Pałacowa Emancypantka" - rzecz o księżnej Masako. (felieton Horiego Yasuo)
 • Wspominamy październikowe i listopadowe imprezy książkowe i komiksowe.
 • Ostateczne wyniki ankiety na najpopularniejszą mangę.
 • Spora porcja fanartów i tekstów fanowskich.
 • Kolejna porcja ciekawostek ze świata mangi Tomasza "Mr Gato" Gawronskiego.

[Waneko]


"Transformers Armada" nr 3/2003
Scenariusz: Chris Sarracini i Simon Furman
Szkic: James Raiz i Pat Lee
Tusz: Rob Armstrong, Erik Sander, Ferd Poblete
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Dreamwave Productions
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł
ID: 0442
Zawiera numery 5 i 6 oryginalnej serii.


sobota, 29.11.2003
wystawy
"Dziesieciu francuskich twórców komiksów"

Instytut Francuski w Warszawie zaprasza na wystawę komiksów w Galerii Aspekt (Akademia Sztuk Pieknych, Krakowskie Przedmiescie 5) i Café Regeneracja (Puławska 61). Otwarcie ekspozycji w Galerii Aspekt odbędzie się 5 grudnia o godzinie 18:00.

Autorzy, których prace zostały zgromadzone na wystawie pokazują, jak zróżnicowanymi środkami wyrazu się posługują. Dowodzą także, że nie istnieje przepaść między pokoleniami, a granice pomiędzy rodzajami i gatunkami w sztuce są ledwie zauważalne.

Uczestnicy zostali poproszeni o przedstawienie na dwóch stronach oryginalnej wypowiedzi z myślą o przedmiocie w sposób najbardziej oczywisty kojarzącym się z podróżą, a mianowicie o walizce, tym niewielkim bagażu, który towarzyszy ludziom podczas przemieszczania się. Ekspozycja jest więc jak ten bagaż, w którym musi się zmieścić to, co najważniejsze, kwintesencja pokolenia twórców komiksu.

Na wystawie zobaczyć można prace 10 francuskich twórców komiksów: Marjane Satrapi, Yvan Alagbé, Nicolas de Crécy, Pierre Duba, Jean-Pierre Dufour, Jochen Gerner, Emmanuel Guibert, Benoît Jacques, Marc-Antoine Mathieu i Pascal Rabaté.

W kawiarni Regeneracja odbędzie się 6 grudnia, o godzinie 18:00 dyskusja o komiksie z udziałem Grzegorza Janusza, Krzysztofa Gawronkiewicza, Emmanuela Guiberta i Dominique'a Mattei (komisarz wystawy). Spotkanie prowadzi Wojciech Birek.

Ekspozycję będzie można oglądać do 9.01.2004.
[Stage]


sobota, 29.11.2003
zagranica
Ostatnio wydane w krajach frankofońskich

"Cedryk" tom 18: "Enfin seuls!"
Tytuł polski: Nareszcie sami!
Scenariusz: Raoul Cauvin
Rysunki: Laudec
Kolory: Léonardo
Wydawca: Dupuis
Data wydania: 11.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 8,20 euro


"Przygody Blake'a i Mortimera" tom 16: "Les Sarcophages du 6e continent" tom 1
Tytuł polski: Sarkofagi szóstego kontynentu
Scenariusz: Yves Sente
Rysunki: André Juillard
Kolory: Madeleine De Mille
Wydawca: Blake et Mortimer
Data wydania: 11.2003
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 12,60 euro

Akcja toczy się w roku 1958, podczas Wystawy Światowej w Brukseli, gdzie Mortimer jest szefem pawilonu brytyjskiego przemysłu. Pawilon ten, jest cybernetycznie połączony z bazą na Antarktydzie, tak, że zwiedzający czują się, jaby znajdowali się w centrum tego kontynentu. Część fabuły opowiada złe sny profesora, przenoszące go (i czytelników) w czasy młodości - tym sposobem fani mają okazję się dowiedzieć wiele o przeszłości bohaterów. W albumie nie zabrakło też oczywiście dynamicznej akcji, bo Wystawą zainteresowała się grupa terrorystów.
[Błażej - Lagafium]


"Wayne Shelton" tom 3: "Le contrat"
Tytuł polski: Kontrakt
Scenariusz: Thierry Cailleteau
Rysunki: Christian Denayer
Kolory: Bertrand Denoulet
Wydawca: Dargaud
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 9,45 euro

Shelton musi zapłacić pół miliona dolarów spadkobiercom swoich kompanów, zabitych podczas akcji ratowania kierowcy ciężarówki w Azji. Udaje się więc do Caparaguas, małego miasteczka w Ameryce Południowej, gdzie ma spotkać się z jednym z nich. Okazuje się, że na miejscu są też niemieccy zabójcy, czyhający na życie Sheltona. Z opresji pomoże mu się uratować Sandra Luan, agentka Interpolu, rozpracowująca międzynarodową sieć płatnych zabójców, rekrutowanych z Rumunii. Będzie się ona próbowała dowiedzieć, kto i dlaczego oferuje ogromne pieniądze za zabicie Sheltona.
[Błażej - Lagafium]


"Wieczna wolność" tom 3: "Révélation"
Tytuł polski: Objawienie
Scenariusz: Joe Haldeman
Rysunki: Marvano
Kolory: Bérengere Marquebreucq
Wydawca: Dargaud
Data wydania: 11.2003
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 12,60 euro

Ostatni niezunifikowani ludzie, uciekając przed potężną cywilizacją klonów, osiedlili sie na planecie Médius. Ich prześladowcy ich tam jednak odnaleźli. Postanawiają uciec do przyszłości, na pokładzie statku "Time Warp", i wrócić dopiero po dziesięciu latach. Awaria pokrzyżuje ich plany i zmusi do wcześniejszego powrotu na platetę, która - ku ich zdziwieniu - okaże się całkiem wymarła. By rozwiązać tę zagadkę, postanawiają udać się z powrotem na Ziemię.
[Błażej - Lagafium]


sobota, 29.11.2003
sklepy
Nowy sklep w Trójmieście

 

W Sopocie została otwarta w tym miesiącu nowa księgarnia komiksowa "Studio Komiks". Mieści się przy ul. Morskiej 11a (równoległa do Monte Cassino, w jej dolnej części). W ofercie posiada szeroki asortyment nowości, archiwaliów i ciekawostek wydawniczych w atrakcyjnych cenach.
[Piotr Żukowski]


sobota, 29.11.2003
filmy
Del Toro planuje już 2. i 3. część "Hellboya"

"Hellboy" trafi do kin dopiero w kwietniu, ale reżyser obrazu Guillermo Del Toro, już planuje realizację drugiej i trzeciej części filmu. W jednym z wywiadów artysta przyznał, że wybrał już albumy Mike'a Mignoli, które posłużą za podstawę scenariusza.

Część druga miałaby zostać nakręcona na podstawie krótkiej historii z albumu "Spętana trumna i inne opowieści" (tom 2) pt. "Wilki ze Świętego Augusta". Film opowiadać ma historię Hellboya, który przybywa do fracuskiego miasteczka Griarat aby dowiedzieć się kto, lub co zabiło w ciągu jednej nocy jego 167 mieszkańców.

Scenariusz trzeciej części filmu miałby powstać na podstawie wydanej niedawno w Polsce obszernej opowieści "Zdobywca Czerw", w której Hellboy stawić musi czoła złu sprowadzonemu na ziemię przez nazistów.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


sobota, 29.11.2003
filmy
Til Schweiger jako Lucky Luke

Til Schweiger wcieli się w postać komiksowego bohatera Lucky Luke'a we francuskim westernie komediowym "The Daltons". Reżyseruje Philippe Haim. Scenariusz napisał Michel Hazanavicius. Budżet obrazu wyniesie 25 mln dolarów.

Fabuła projektu będzie luźno oparta na komiksie autorstwa Morrisa (Maurice De Bevere) i Rene Goscinnego, opowiadającego o przygodach Lucky Luke'a i gangu braci Daltonów. W rolach tytułowych wystąpią francuscy komicy: Eric Judor i Ramzy Bedia. Premiera obrazu przewidziana jest na grudzień 2004 roku.

Film opowiadał będzie historię dwóch z braci Daltonów, którzy znajdują na pustyni magiczne sombrero, czyniące tego, który je nosi, niewidzialnym. Bohaterowie wierzą, że dzięki kapeluszowi uda im się obrabować bank, czym sprawią radość Mamie Dalton.
[Ewelina Nasiadko - FilmWeb]


sobota, 29.11.2003
filmy
"Zoom's Academy for the Super Gifted"

Adam Rifkin ("Polowanie na mysz", "Witamy w Hollywood") zaadaptuje na potrzeby dużego ekranu komiks Jasona Lethcoe'a pt. "Zoom's Academy for the Super Gifted". Ekranizacja opowiadała będzie historię młodej dziewczyny, która trafia do liceum dla superbohaterów, gdzie odkrywa swoje ponadnaturalne moce. Prawa do przeniesienia albumu na duży ekran zakupiło Revolution Studios.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


piątek, 28.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Green Arrow" - "Kołczan" cz. 2
Tytuł oryginału: Quiver
Scenariusz: Kevin Smith
Szkic: Phil Heste
Tusz: Ande Parks
Kolory: Guy Major
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 116
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0435
Drugi tom historii o Szmaragdowym Łuczniku - superbohaterze, który uznany za zmarłego powrócił z zaświatów. Oliver Queen próbuje znaleźć swoje miejsce we współczesnym świecie. Nie jest to łatwe, a zadania nie ułatwia mu... piekło, które wysyła za zmartwychwstałym bohaterem Demona Etrigana. Skoro Green Arrow nie żyje, nie powinien stąpać po ziemi... Scenariusz tego komiksu napisał Kevin Smith - scenarzysta filmowy, twórca takich hitów jak "Clerks", czy "Dogma".
[Egmont Polska]


"Kukabura" tom 3: "Projekt równonoc"
Tytuł oryginału: Projet Equinoxe
Scenariusz: Didier Crisse
Rysunki: Didier Crisse
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0436
Seria science-fiction autorstwa Crissa, twórcy uznanej serii "Kryształowa szpada". Przywódcy sojuszu ziemskiego przechwytują tajemniczą, zaszyfrowaną wiadomość. Potrafią jedynie ustalić czas i miejsce jej nadania - Ziemia, 20000 lat temu. Wreszcie, po udanej misji, udaje się odczytać treść przekazu. To przepowiednia, która głosi o nadejściu piątki niezwykłych dzieci mogących odmienić losy wszechświata - jeśli tylko się spotkają. Ale we wszechświecie są siły, które nie chcą do tego dopuścić.
[Egmont Polska]


"Lanfeust z Troy" tom 7: "Fetaury umierają w ukryciu"
Tytuł oryginalny: Les Pétaures se Cachent pour Mourir
Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Didier Tarquin
Kolory: Lencot
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0437
Kolejny tom przygodowej serii fantasy z ogromną ilością humoru. W Eckmul rządzi okrutny władca Thanos. Niezadowoleni mieszkańcy postanawiają zawiązać ruch oporu. Niespodziewanie w mieście pojawia się zamaskowana mścicielka, która zatruwa życie Thanosowi i jego gwardzistom. Tymczasem Lanfeust z przyjaciółmi kontynuuje poszukiwania Magohamota. W sekretnej lodowej komnacie znajdują przewodnika, który ma doprowadzić ich do mitycznego zwierzęcia.
[Egmont Polska]


"Ognie Askellu" tom 3: "Krwawy koral"
Tytuł oryginału: Corail sanglant
Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Jean-Louis Mourier
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 09.1995
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 17,90 zł
ID: 0438
Askell to wodny świat, usiany tysiącami wysp i latarni morskich. Nieskończony ocean przemierzają wszelkiej wielkości statki, a wśród nich "Wzniosła Oda" z grupą awanturników na pokładzie. Cybil, Dao'xian, Brimeer Nożownik, Keresquin z Mieściny i Titlus płyną na cykliczny konkurs artystyczny. Niestety, podczas sztormu Cybill zostaje porwana przez szalejące fale. Na szczęście ratuje ją załoga innego okrętu, ale okazuje się, że jest to statek pełen kurtyzan... Reszta bohaterów trafia na platformę, której mieszkańcy wydobywają koral z morskich głębin. Pozostaną więźniami dopóki nie spłacą długu za naprawę swego statku. Komiks twórców serii "Trolle z Troy". Humor i przygoda z lekką domieszką erotyki. Tylko dla dorosłych czytelników.


"Spider-Man. Splątana sieć" tom 2: "Zemsta Tysiąca"
Tytuł oryginału: The Coming of the Thousand
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: John McCrea
Tusz: James Hodgkins
Kolory: Steve Buccellato
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 72
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0439

 

Recenzja

Drugi tom nowatorskiej serii o Człowieku-Pająku. Spider-Man, a raczej Peter Parker, musi stawić czoło Carlowi - koledze ze szkolnej ławki, który poznał podwójną tożsamość Parkera. Carl uważa, że to właśnie on powinien zostać ugryziony przez radioaktywnego pająka. Przeprowadza na sobie eksperyment, który przybliża go do formy pająka. Tak odmieniony postanawia zemścić się na Parkerze.

Opowieść opublikowana w numerach 1-3 amerykańskiej serii.
[Egmont Polska]


przykładowa plansza

"Trzeci Testament" tom 4: "Jan, czyli dzień kruka"
Tytuł oryginału: Jean ou le jour du corbeau
Scenariusz: Xavier Dorison
Rysunki: Alex Alice
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 06.2003
Liczba stron: 80
Format : A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0440
Czwarty i ostatni tom serii. Znajdziecie w nim odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadawaliście sobie od pierwszego tomu. Dowiecie się o istnieniu 13. apostoła, krewnego Jezusa, podobno nawet jego brata. Cała zagadka Trzeciego Testamentu ma od niego zależeć. Nastąpi też ostateczna konfrontacja Sayna, wielkiego inkwizytora Guillaume'a de Beaujeu, Konrada z Marbourga i Elizabeth. Wszyscy oni są gotowi na wszystko, by zdobyć Testament, który być może wieści koniec ery i nadejście Apokalipsy.
[tłumaczenie Błażej - Lagafium]


"W.I.T.C.H." nr 24
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Disney
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł
ID: 0434


piątek, 28.11.2003
filmy
"Spawn 2" - produkcja w przyszłym roku

Michael Jai White, odtwóca tytułowej roli w ekranizacji komiksu Todda McFarlane'a "Spawn" podczas spotkania z fanami zdradził, że prace nad drugą częścią obrazu rozpoczną się w przyszłym roku. Ponoć producenci starają się zaangażować do projektu Sylvestra Stallone'a, który miałby się wcielić w postać o imieniu Brimstone. Autorem scenariusza do filmu jest Hans Rodionoff.

"Spawn" opowiada o przygodach Ala Simmonsa, agenta do zadań specjalnych, który w trakcie jednej z misji został zdradzony przez swoich towarzyszy i zabity. Po śmierci jego dusza trafiła do piekła. Tam Simmons zawarł pakt z jednym z demonów na mocy, którego powrócił na Ziemię jako Spawn, obdarzona piekielną mocą postać ze świata zmarłych, której zadaniem było przygotowanie świata na nadejście Apokalipsy.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


czwartek, 27.11.2003
imprezy
XI Podkarpackie Spotkania z Komiksem

Już w najbliższy weekend odbędą się w Rzeszowie jedenaste Podkarpackie Spotkania z Komiksem. Impreza może zainteresować również miłośników fantastyki, gdyż jednym z jej gości będzie Maciej Parowski. A poniżej szczegółowy program spotkań.

Sobota, 29.11.2003

10:00

 

Otwarcie imprezy i wystawy pokonkursowej tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi; wprowadzenie w historię konkursu i informacje o wystawie - Wojciech Birek

10:15

 

prezentacja po polsku komiksu "Sześć pór roku na ilO" Bourgeona i Lacroix

11:30

 

Matrix: obdukcja - czyli poprawiamy braci Wachowskich - prowadzi Matrix

12:15

 

spotkanie z Bartoszem Kurcem - twórcą komiksów, publicystą komiksowym i autorem książki "Komiks. Opowiadanie obrazem"

13:15

 

Nowe oblicze "KKK" - spotkanie z Arturem Wabikiem z wydawnictwa Atropos, nowym wydawcą komiksowego magazynu "KKK"

14:15

 

"Funky Koval w XXI stuleciu" - spotkanie z Maciejem Parowskim - pisarzem, publicystą, wieloletnim redaktorem magazynu "Nowa Fantastyka", scenarzystą komiksów "Funky Koval", "Wiedźmin" i "Burza"

15:30

 

konkurs wiedzy o komiksie i "Gwiezdnych Wojnach" - nagrody to komiksy wydawnictw Egmont i Mandragora oraz komiksowe gadżety

 

 

(w przerwach projekcje kolejnych epizodów serialu animowanego "Wojny Klonów")

18:00

 

Zakończenie pierwszego dnia imprezy

Niedziela, 30.11.2003

10:00

 

otwarcie drugiego dnia imprezy: program Rzeszowskiej Akademii Mangi i Anime

10:20

 

projekcja serii TV "Kimi ga Nozomu Eien"

12:00

 

Mangowe Prawo Jazdy - egzamin teoretyczny

13:00

 

projekcja filmu "Hajime no Ippo - Champion Road"

15:00

 

Mangowe Prawo Jazdy - egzamin praktyczny

16:30

 

projekcja filmu "Wonderful Days"

18:00

 

zakończenie drugiego dnia imprezy

Konwentowi towarzyszy wystawa prac mangowych trzech rzeszowskich rysowniczek: Zofii Gwóźdź, Anny Kwaśnej i Anety Lewko (prace można oglądać na II p. WDK, w korytarzu). W sali konsolowej będzie można pograć na konsoli PS2.

Impreza odbywa się w sali audiowizualnej na II piętrze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7. Wstęp wolny!

Podkarpackie Spotkania z Komiksem to impreza, organizowana dwa razy do roku przez działającą od jesieni 1997 r. w Wojewódzkim Domu Kultury Rzeszowską Akademię Komiksu. Akademia powstała, by stworzyć miłośnikom komiksu, mieszkającym w regionie, okazję do regularnych spotkań. Główną formą jej działalności jest prezentacja polskich wersji językowych komiksów, niepublikowanych jeszcze w Polsce. Akademia działa w kilku sekcjach; najliczniejszą z nich prężna Rzeszowska Akademia Mangi i Anime, zajmująca się japońskimi komiksami i filmami animowanymi; poza nią regularnie odbywają się spotkania grupy komiksowej, a w organizacji imprez uczestniczą też członkowie Rzeszowskiej Akademii Mocy, skupiającej fanów serialu filmowego, książkowego i komiksowego "Gwiezdne Wojny". Daleko poza zasięg lokalny wykroczyła prowadzona przez Jarka Obważanka internetowa witryna WRAK, uważana za najlepszą polską stronę, poświęconą komiksowi.

Na najnowszą, jedenastą już edycję Spotkań składają się utrwalone w formule imprezy atrakcje: w sobotę czekają nas trzy spotkania: z Bartoszem Kurcem - młodym twórcy i publicyście komiksowym, autorze wydanej przed miesiącem książki "Komiks. opowiadanie obrazem"; następnie spotkanie z Arturem Wabikiem z wydawnictwa Atropos - nowym wydawcą krakowskiego magazynu komiksowego "KKK". Gościem specjalnym będzie Maciej Parowski, pisarz, scenarzysta i wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Fantastyka" oraz autor scenariuszy komiksów "Funky Koval", "Wiedźmin" i "Burza". Poza tym fanów cyklu filmowego braci Wachowskich "Matrix" czeka dyskusja nad zakończeniem trylogii.

W ramach cyklu prezentacji w polskiej wersji niepublikowanych dotąd komiksów przedstawimy "Sześć pór roku na ilO" - drugi tom cyklu fantastyczno-naukowego, zwanego "cyklem Cyann", autorstwa francuskich twórców Bourgeona i Lacroix; pierwszy tom tej dylogii prezentowaliśmy na poprzedniej edycji Spotkań. Jest to opowieść, osadzona w kompletnie, szczegółowo wykreowanym fantastycznym świecie. Jak dotąd żadne z polskich wydawnictw nie zapowiedziało publikacji tego komiksu, jest to więc unikalna okazja zapoznania się z tak niezwykłym dziełem.

Przez cały tydzień, poprzedzający imprezę w Galerii WDK na parterze obok sali kinowej można oglądać wystawę prac konkursowych z konkursu na krótką formę komiksową, organizowanego przy Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Ta ogromna wystawa prezentuje tylko wybrane prace spośród tych, które nadesłano na konkurs, dzięki czemu tworzy interesującą i różnorodną całość o wysokim poziomie prac. Wśród nagrodzonych na Festiwalu prac znalazł się też komiks, który podczas wakacji wygrał pierwszy europejski konkurs na komiks, zorganizowany przez francuskie i niemieckie media. Jest to praca Grzegorza Janusza i Krzysztofa Gawronkiewicza "Sen życia". Za pracę, która pokonała ok. 600 innych, nadesłanych z 28 krajów Europy, autorzy otrzymali nagrodę w wysokości 5 000 Euro i możliwość publikacji albumu we Francji i Niemczech. Pracę można oczywiście zobaczyć na wystawie.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy jej uczestników czeka kolejny Konkurs Wiedzy o Komiksie z licznymi i atrakcyjnymi nagrodami w postaci najnowszych komiksów wydawnictw Egmont i Mandragora oraz wyjątkowymi komiksowymi gadżetami. Natomiast w niedzielę tradycyjnie już cały dzień dla fanatyków mangi i anime, czyli projekcje, prelekcje i konkursy. Komiksowy rynek w Polsce co miesiąc wzbogaca się o kolejne atrakcyjne tytuły, a podkarpacka impreza to okazja powiększenia kolekcji i spotkania twórcami, publicystami i innymi fanami rysowanych opowieści.

Jak zawsze wstęp na imprezę jest wolny. Zapraszamy wszystkich do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7 w dniach 29-30.30.2003 r. od godz. 10:00.
[Wojciech Birek]


czwartek, 27.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Battle Angel Alita" tom 1: "Zardzewiały anioł"
Scenariusz: Yukito Kishiro
Rysunki: Yukito Kishiro
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1991
Liczba stron: 224
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0433

WRAK POLECA

Recenzja

Daisuke Ito znajduje na złomowisku pozbawionego kończyn cyborga płci żeńskiej. Znalezisko naprawia i nazywa Alitą. Sztuczna dziewczyna ma amnezję, ale wkrótce odkrywa w sobie umiejętności wojownika, co pomoże jej przetrwać w okrutnym świecie przyszłości.


czwartek, 27.11.2003
zapowiedzi
Nowości z Twojego Komiksu dopiero w styczniu

Chcąc wykorzystać przedświąteczne szaleństwa zakupowe wydawnictwo Twój Komiks wypuściło "Przygody Mikołajka" i już nic więcej w tym roku zaprezentować nie zamierza, co z pewnością wielu osobom wyda się dziwne. Z powodu urlopów i inwentaryzacji edytor wstrzymuje się z wydawaniem aż do stycznia.

A na początku przyszłego roku możemy spodziewać się szóstego tomu "Rorka", drugiego tomu "Dekalogu", czwartych tomów "Błękitnej jaszczurki", "Gastona" i "Michela Vaillanta" oraz piątego tomu "W kręgu podejrzeń". W dodatku Twój Komiks przygotowuje się do wydania 64. tomu "Michela Vaillanta". Powód tej niespodziewanej decyzji jest dość prozaiczny. Album został przedstawiony w odcinkach na łamach "Samochodów Świata" i wydawca chce wykorzystać ten materiał.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 27.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Darkness" część 3
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Marc Silvestri
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 14,50 zł
ID: 0427


"Disney i ja - wydanie specjalne" tom 1: "Gdzie jest Nemo"
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja:
Cena: 4,95 zł
ID: 0430


"Kaczor Donald" nr 48/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0431


"Likwidator": "Krwawy rajd"
Scenariusz: Ryszard Dąbrowski
Rysunki: Ryszard Dąbrowski
Wydawca: Pasażer
Data wydania: 11.2003
Wydanie: II
Poprzednie wydanie: Zielony Front 2002
Liczba stron: 72
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 10,00 zł
ID: 0432
Zamówienia: Kultura Gniewu

Jest rok 2002. Umysły spowija przesąd, teleserializm i mamonizm. Cała Polska zatruta jest toksyczną kulturą materializmu, chrystianizmu i szarej unifikacji... cała?

Nie! Garstka kontestatorów wciąz stawia opór i uprzykrza życie zdegenerowanemu społeczeństwu i jego siłom porządkowym...


"Sigmund" tom 1: "Pierwszy seans terapeutyczny"
Tytuł oryginału: Eerste sessie
Scenariusz: Peter De Wit
Rysunki: Peter De Wit
Tłumaczenie: Grzegorz Gajowniczek
Wydawca: Impression
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Comic House Netherlands
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja:
Cena: 9,99 zł
ID: 0429
Zbiór pasków z psychoterapeutą Sigmundem w roli głównej.


"Wolverine/Hulk" część 3
Scenariusz: Sam Keith
Rysunki: Sam Keith
Kolory: Richard Isanove
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość:
Cena: 8,00 zł
ID: 0428


czwartek, 27.11.2003
gospodarka
Sejm chce podnieść VAT na druk

Wczorajsza "Rzeczpospolita" rozpatrywała projekt ustawy o VAT, według którego wydawcy będą musieli płacić 22-procentowy podatek od usługi druku. Podatek ten obciąży też sprzedaż prasy ze "znaczącym" udziałem reklam i ogłoszeń, ogłoszenia drobne oraz umowy o dzieło i zlecenia.

Jeśli Sejm przyjmie projekt, przepisy będą obowiązywały już od przyszłego roku. Izba Wydawców Pracy ostrzega, że skutkiem tych zmian może być wzrost cen i dalszy spadek czytelnictwa prasy i książek.

Zdzisław Adamski, dyrektor Polskiej Izby Druku obawia się z kolei, że po wprowadzeniu 22-procentowej stawki VAT na usługi drukarskie zaczną się prawdziwe kłopoty. Wiele z drukarni może - jego zdaniem - utracić płynność finansową, a nawet zbankrutować.

Tymczasem według Ministerstwa Finansów, nie ma już możliwości stosowania innej niż 22 procent stawki VAT na usługi poligraficzne.
[WP Książki]


środa, 26.11.2003
sklepy i spotkania
Promocje i spotkania w Imago.com.pl

Katowicka księgarnia Imago.com.pl w dniach 1-31 grudnia wprowadza 10% rabatu na wszystkie komiksy wydawnictwa Egmont i 20 % rabatu przy zakupie dowolnej serii komiksów tego edytora.

5 grudnia o godz. 15:00 odbędzie się spotkanie z Robertem Adlerem. Tydzień później, 12 grudnia o godz. 15:00 odbędzie się spotkanie z autorami komiksu "Zło" - Zbigniewem Tomeckim i Gabrielą Beclą.
[Imago.com.pl]


środa, 26.11.2003
sklepy
Promocja w Komiksiarni

Internetowa Komiksiarnia w dniach 1-31 grudnia obniży cenę wysyłki do 5 zł, a dla zamawiąjących powyżej 6 komiksów wysyłka będzie gratis. Ponadto do każdego zamówienia księgarnia dokłada magazyn komiksowy gratis warości około 8 zł.
[Komiksiarnia]


środa, 26.11.2003
filmy
Zwiastun "Hellboya"

W zeszłym tygodniu pojawił się pierwszy zwiastun filmu "Hellboy" w reżyserii Guillermo del Toro, a wczoraj z drobnym opóźnieniem trafił do sieci w wersjach o lepszej jakości.

Trailer przedstawia Biuro Badań Paranormalnych i Obrony oraz jego pracowników osobom, które nigdy nie zetknęły się z komiksem. Równocześnie prezentuje zarys fabuły oraz wrogów, z którymi będą musiał zmierzyć się Hellboy i jego współpracownicy. W zwiastunie widać też jak del Toro poradził sobie z kolorystyką komiksu, którą bardzo chciał zachować. Dodam, że reżyser w jednym z ostatnich wywiadów przyznał, że dokładne przeniesienie plansz Mignoli na ekran nie było możliwe i podkreślił, że zarówno komiks jak i film mają swoje prawa.

Zwiastun można ściągnąć w trzech wersjach (format Quick Time).

240x136 - 5 MB
320x180 - 8,7 MB
480x272 - 21 MB

Następna zapowiedź planowana jest na finały Super Bowl. W 30-sekundowej reklamówce pojawią się nowe potwory i nowe dziwne ujęcia.
[informacja Filmweb, tekst Jarek Obważanek]


środa, 26.11.2003
filmy
Michael Caine w "Batmanie" Nolana

Michael Caine zgodził się wystąpić w roli Alfreda, kamerdynera Bruce'a Wayne'a - playboya przemieniającego się nocą w obrońcę uciśnionych, w produkowanym przez wytwórnię Warner Bros. nowym filmie o Batmanie. Obraz, reżyserowany przez Christophera Nolana na podstawie scenariusza Davida Goyera, wejdzie do produkcji w przyszłym roku. W tytułowej roli zobaczymy Christiana Bale'a.
[Ewelina Nasiadko - Filmweb]


poniedziałek, 24.11.2003
filmy
Teaser filmu Bilala

24 marca 2004 roku wejdzie na ekrany francuskich i belgijskich kin animowany film Enkiego Bilala "Immortel (ad vitam)". Obraz został swobodnie oparty na wątkach trylogii Nikopola.

Koniec XXI wieku. W Nowym Jorku mieszka Jill Bioskop, kobieta o niebieskich włosach, która płacze niebieskimi łzami. Jeszcze o tym nie wie, ale Horus, egipski bóg z głową sokoła, przemierzył dla niej pół wszechświata. Skazany, ma tylko 7 dni, by ją odnaleźć i uwieść. Ale do tego potrzebne mu jest ludzkie ciało. Będzie to ciało Alcide'a Nikopola, więźnia politycznego, deportowanego 30 lat wcześniej za odkrycie tajemnic nowojorskiego apartheidu.

Horus, Nikopol i Jill Bioskop to dziwny trójkąt, w którym wszystko jest fałszywe: głosy, ciała, wspomnienia. Wszystko oprócz miłości, która pojawia się tam, gdzie najmniej można się jej spodziewać.

A tymczasem piramida bogów unosi się nad Manhattanem, kosmici spiskują na szczycie drapacza chmur a nieludzki seryjny morderca pokrywa trupami ulice pierwszego poziomu...

W rolę Jill Bioskop wcieliła się Linda Hardy. W innych rolach występują Charlotte Rampling, Thomas Kretschmann, Yann Colette i Frédéric Pierrot.

Teaser filmu można pobrać tutaj (1,93 MB). Z kolei tutaj znajduje się galeria zdjęć.

[informacja Marcin Kamiński - Filmweb, tekst Jarek Obważanek i Błażej - Lagafium]


poniedziałek, 24.11.2003
spotkania
Klub Komiksowy w Katowicach

Pierwszy w Katowicach Klub Komiksu w Pałacu Młodzieży zaprasza. Spotkania odbywają się we wtorki od godziny 15:00 do 17:00 w sali 66b na III piętrze oraz od godziny 17:30 do 19:00 w "sali maszyn" na parterze (na lewo od szatni) w budynku Pałacu Młodzieży przy ul. Mikołowskiej 26 w Katowicach.

Atrakcje klubowe:

 • dostęp do programów typu Adobe Photoshop lub CorelDRAW oraz skanerów i drukarek A3 przy komputerach - w "sali maszyn"
 • forum i dyskusja na tematy komiksowe i nie tylko
 • możliwość zaproszenia sław komiksu
 • wspólne oraz indywidualne tworzenie komiksów
 • stworzenie gazetki komiksowej (fanzinu)

W ramach imprezy pod nazwą: "III FORUM SZTUKI Krajobrazy Śląska" dnia 27.11.2003 (czwartek) w godzinach 13:00-17:00 oraz 28.11.2003 (piątek) w godzinach 11:00-14:00 i 15:00-17:00 w sali 66 odbędą się warsztaty komiksowe pod kierownictwem twórców "Jeża Jerzego" - Tomasza Lwa Leśniaka oraz Rafała Skarżyckiego. Warszaty są owocem dotychczasowej pracy klubowej.
[NMX dla Serwisu komiksowego]


poniedziałek, 24.11.2003
sklepy
Promocja w Komikslandii

Internetowy sklep komiksowy Komikslandia informuje, że od 24 listopada do końca grudnia wszystkie komiksy są sprzedawane z 15 % rabatem od ceny okładkowej. Ponadto zapewniamy brak sumy minimalnej zamówienia, jeszcze niższe koszty przesyłki i najszybszą w Polsce relizację zamówienia. Wszystkie szczegóły na www.komikslandia.pl.
[Łukasz Stokowski]


poniedziałek, 24.11.2003
imprezy
Gwiazdka z komiksem

6 grudnia 2003 (sobota) w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się kolejna "Gwiazdka z komiksem". Organizatorzy zaprosili na imprezę m.in. Krzysztofa Ostrowskiego (wydawnictwo Graficon szykuje też wystawę prac tego rysownika i wokalisty), Przemka Wróbla - szefa wydawnictwa Mandragora (który oprócz komiksów planuje przywiezienie do Łodzi specjalnego gościa) oraz Wojtka Birka. Oprócz wernisażu wystawy i spotkań w programie znajdą się projekcje filmów oraz konkursy z komiksowymi nagrodami. Dzieciom prezenty będzie wręczał św. Mikołaj. Wstęp na imprezę darmowy. Wynajem stolików na giełdzie także bez opłat. Zapraszamy.
[Piotr Kasiński]


poniedziałek, 24.11.2003
imprezy
Fotorelacja z MFK

Dzisiaj zamieściłem galerię zdjęć z Międzynarodowego Festiwalu Komiksu "Komiks 2003", który odbył się w Łodzi w dniach 24-26.10.2003. Fotografie prezentują praktycznie wszystkie istotne piątkowe i sobotnie punkty programu, można też zobaczyć jak wygląda kilka osób, które niedawno zaczęły udzielać się na komiksowym rynku.

W miarę możliwości postaram się też zamieścić wkrótce zaległe fotorelacje z imprez, które odbyły się w pierwszej połowie roku.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 24.11.2003
gadgety
Butik z Człowiekiem Paroovką

Marek Lachowicz otworzył swój butik. Można w nim kupić koszulki, kubki i torby z Panią Kazimierą, Człowiekiem Lodem, Czopkiem Piotrkiem, Panem W. oraz oczywiście samym Człowiekiem Paroovką. Są nawet koszulki i torby z W.Rakiem.
[Jarek Obważanek]


sobota, 22.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowa plansza

"Przygody Mikołajka" tom 4: "Kto ukradł listy do Mikołajka?"
Scenariusz: Lewis Trondheim
Rysunki: Thierry Robin
Kolory: Corinne Bertrand i Véronique Le Gros
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Dupuis
Data wydania oryginału: 01.1988
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł
ID: 0426
Nieznani sprawcy napadają na listonosza i rabują wszystkie prośby dzieci o prezenty. Sytuacja wydaje się dramatyczna i grozi świąteczną katastrofą. Zdeterminowany Mikołajek przebiera się za listonosza i podejmuje śledztwo. Dokąd zaprowadzi go trop? Kto za tym wszystkim stoi i jakie ma intencje?
[Motopol - Twój Komiks]


piątek, 21.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Naruto" tom 3: "Dla spełnienia marzeń"
Scenariusz: Masashi Kishimoto
Rysunki: Masashi Kishimoto
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 17.11.2003
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 208
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 13,00 zł
ID: 0423
Pokonany przez "kopiujące oczy" Kakashiego "Diabeł wcielony" Zabuza wcale nie zginął! Naszych bohaterów, których zadaniem jest odstawienie Tazuny do Kraju Fal, nagle ogarnia nieopisane uczucie niepokoju. Ale nie ma czasu na strach, trójka świeżo upieczonych ninja rozpoczyna ciężki trening pod okiem Kakashiego.
[J.P.Fantastica]


"Paradise Kiss" tom 1
Scenariusz: Ai Yazawa
Rysunki: Ai Yazawa
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Shodensha Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 186
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,90 zł
ID: 0425


"Video Girl Ai" tom 6
Scenariusz: Masakazu Katsura
Rysunki: Masakazu Katsura
Tłumaczenie: Mateusz Łukasik
Wydawca: Waneko
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Shueisha, Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z zakładkami
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,90 zł
ID: 0424
Ai toczy walkę o przetrwanie z zabójczą Video Girl Mai. Tymczasem jej ukochany Yota jest rozdarty między miłością do sympatycznej Nobuko, a uczuciem do Ai. Sytuację dodatkowo komplikuje pojawienie się rezolutnej Natsumi-chan - dziewczyny, którą Moteuchi zna jeszcze z dzieciństwa...
[Waneko]


czwartek, 20.11.2003
zapowiedzi
Plany Egmontu na grudzień

Egmont przedstawił oficjalne zapowiedzi na grudzień. W stosunku do listy, którą zaprezentowałem dwa tygodnie temu, trochę się pozmieniało. Zniknął piąty tom "Kaznodziei", a zamiast niego pojawił się pierwszy tom "B.B.P.O." (czyli Biura Badań Paranormalnych i Obrony, w którym pracuje Hellboy). Egmont zapowiedział też jubileuszową "Księgę 80" "Tytusa, Romka i A'Tomka" i oczywiście kolejne części "Dziedzica" i "Wyprawy". A poniżej pełna lista grudniowa. Więcej informacji znajdziesz w Zapowiedziach.

[Jarek Obważanek]


środa, 19.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Brzoskwinia" tom 2
Scenariusz: Miwa Ueda
Rysunki: Miwa Ueda
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 168
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0416
Kolejny tom mangi obyczajowej dla dziewcząt. Nastoletnia uczennica Momo nie ma szczęścia. Wszystko co podoba się Momo, podoba się także jej przyjaciółce Sae. W dodatku Kairi - największy na pierwszym roku uwodziciel podstępnie ją całuje! Z głębi nieszczęścia ratuje ją wyznanie innego chłopaka - Tyjiego, w którym Momo skrycie się podkochuje. Nareszcie jest szczęśliwa! Ale zawistna Sae postanawia zniszczyć jej miłość...
[Egmont Polska]


"Hellboy": "Zdobywca Czerw"
Tytuł oryginalny: Conqueror Worm
Scenariusz: Mike Mignola
Rysunki: Mike Mignola
Kolory:
Tłumaczenie: Miłosz Brzeziński
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 138
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0417
Kolejny tom przygód chłopca z piekieł - Hellboya. Podczas II wojny światowej Lobster Johnson próbował powstrzymać nazistów przed uruchomieniem programu kosmicznego. Odniósł tylko częściowy sukces - zniszczył bazę naukową, ale nie zdołał powstrzymać nazistów przed wystrzeleniem kapsuły w kosmos. Po latach, Hellboy i homunkulus Roger wracają do tej sprawy. Ruszają do Norwegii, aby zniszczyć powracającą kapsułę z niezwykłym pasażerem na pokładzie - Czerwem Zdobywcą! Tymczasem, Hellboy podejmuje decyzję, która ma zaważyć na losach całego Biura...
[Egmont Polska]


"Kaczor Donald" nr 47/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0422


"Kajko i Kokosz": "Woje Mirmiła" cz. 3
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Poprzednie wydanie: KAW 1988
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł
ID: 0418
Kolejny tom prześmiesznej serii fantasy. Dajmiech twardą ręką rządzi Mirmiłowem. Kajko i Kokosz sabotują jego rządy. Dowiadują się, że Zbój Łamignat posiada list, w którym opisane są wszystkie machlojki Dajmiecha. Niestety, okazuje się, że list został... zjedzony przez myszy! Dzielni wojowie muszą znaleźć inny sposób na obalenie tyrana. Okazją jest przyjazd do Mirmiłowa księcia, który osobiście chce się przekonać jak nowy kasztelan sprawuje rządy. Kajko i Kokosz, z pomocą czarownicy Jagi zdobywają eliksir prawdomówności i podają go wojskiemu Dajmiecha...
[Egmont Polska]


"Murena" tom 4: "Idący na śmierć"
Tytuł oryginału: Ceux qui vont mourir...
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Philippe Delaby
Kolory: Dina Kathelyn
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 09.2002
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0419
Ostatni tom pierwszej podserii cyklu historycznego z elementami fantasy. Starożytny Rzym za panowania Nerona: nadszedł czas wielkiej konfrontacji między władcą a jego wszechwładną matką, Agryppiną. W tę rozgrywkę wchodzi też tytułowy bohater, Lucjusz Murena, żądny zemsty za śmierć swojej matki, którą zamordowano na rozkaz Agryppiny.
[Egmont Polska]


"Thorgal" tom 16: "Wilczyca"
Tytuł oryginału: Louve
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Poprzednie wydanie: Orbita 1990
Wydawca oryginału: Lombard
Data wydania oryginału: 1990
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0420
Po długich wędrówkach rodzina Thorgala wraca do rodzinnej wioski. Jednak nowy król Wikingów - Vor Wspaniały - pragnie, aby Thorgal towarzyszył mu podczas nowej wyprawy wojennej. Gdy Thorgal odrzuca propozycję władcy, ściąga na siebie jego zemstę. Wraz z rodziną musi szybko uciekać, aby nie dosięgnął go miecz porywczego króla. Ciężarna Aaricia musi schronić się w lesie, a zbliża się czas porodu.
[Egmont Polska]


"Usagi Yojimbo" tom 13: "Szare cienie"
Tytuł oryginalny: Grey Shadows
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 200
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0421
Kolejny tom przygód dzielnego samuraja. Tym razem Usagi i inspektor policji - Ishida starają się rozwikłać sprawę tajemniczych morderstw. Czy roninowi i policjantowi uda się schwytać mordercę i wymierzyć mu sprawiedliwość? Następnie Usagi za sprawą pięknej kurtyzany wplątuje się w polityczne rozgrywki pomiędzy lordami. To komiks, który w przystępnej formie przekazuje mnóstwo informacji o niezwykłych zwyczajach mieszkańców średniowiecznej Japonii.
[Egmont Polska]


wtorek, 18.11.2003
zapowiedzi
Okładki Egmontu

Przedstawiam pozostałe okładki listopadowych premier Egmontu. Są to: "Dziedzic" tom 5: "Nieoczekiwany sojusznik", "Hellboy" - "Zdobywca czerw", "Ognie Askellu" tom 3: "Krwawy koral" i "Wyprawa" tom 5: "Świątynie Ankhary". Z zapowiedzi zostały wycofane dwa tytuły: "Lucky Luke" tom 46: "Cesarz Smith" i "Nathan Never" tom 10: "Piekło". Na razie nie wiadomo w jakim miesiącu się pojawią.

Przy okazji prezentuję okładkę pierwszej części cyklu "Gatecrasher", który od grudnia będzie się ukazywać w ramach serii "Czarnoksiężnik".

Więcej informacji znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


   

wtorek, 18.11.2003
filmy
Teaser "Blueberry'ego"

W sieci pojawił się pierwszy teaser filmu "Blueberry" opartego na motywach serii Jean-Michel Charliera i Jeana Giraud pod tym samym tytułem. Fabuła obrazu oparta jest na tomach 11 "La Mine de l'Allemand perdu" i 12 "La Spectre aux balles d'or" z roku 1972.

Mike Blueberry (Vincent Cassel) jest szeryfem w cichej mieścinie na granicy ziem Indian. Wszystko zostaje wywrócone do góry nogami w dniu, w którym Wally Blount (Michael Madsen), tajemniczy morderca, atakuje miasto. Szuka on indiańskiego skarbu ukrytego w świętych górach. Blueberry rusza w pościg wraz z indiańskim szamanem Runim (Temuera Morrison), z którym się wychował. Dwaj mężczyźni muszą powstrzymać mordercę przed wejściem do sanktuarium. Ale w sercu świętych gór Blueberry musi zmierzyć się z jego własnymi demonami.

Reżyserem filmu jest Jan Kounen ("Dobermann") . Poza wyżej wymienionymi osobami występują Juliette Lewis, Nichole Hiltz, Colm Meaney, Eddie Izzard, Djimon Hounsou i Tchéky Karyo. Obraz na ekrany francuskich i belgijskich kin wchodzi 11 lutego 2004.

Trailer można pobrać ze strony oficjalnej filmu (4,1 MB).
[informacja Marcin Kamiński - Filmweb, tekst Jarek Obważanek]


poniedziałek, 17.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"W.I.T.C.H. - Komiksy" tom 4: "Potęga ognia"
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 64
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł
ID: 0415


poniedziałek, 17.11.2003
zapowiedzi
Okładki Egmontu

Prezentuję większą część listopadowych okładek Egmontu. W kolejności są to "Batman": "Black & White II" cz. 2, "Brzoskwinia" tom 2, "Green Arrow" - "Kołczan" cz. 2, "Kajko i Kokosz": "Woje Mirmiła" cz. 3, "Kukabura" tom 3: "Projekt równonoc", "Lanfeust z Troy" tom 7: "Fetaury umierają w ukryciu", "Murena" tom 4: "Idący na śmierć", "Spider-Man: Splątana sieć" tom 2: "Zemsta tysiąca", "Thorgal" tom 16: "Wilczyca", "Trzeci Testament" tom 4: "Jan, czyli dzień kruka", "Usagi Yojimbo" księga 13: "Szare cienie". Więcej informacji znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]poniedziałek, 17.11.2003
spotkania
Christa w akcji "Czary Mary"

Nie lada gratka dla fanów komiksu! Janusz Christa, autor kultowej serii "Kajko i Kokosz" będzie obecny na jutrzejszym podpisywaniu w Gdyni. To pierwsze, od lat publiczne wystąpienie tego rysownika. Oprócz niego pojawią sie również Tomasz Leśniak, który będzie promował najnowszy tom komiksu "Tymek i Mistrz" (a dla starszych czytelników także "Jeż Jerzy") oraz Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny tygodnika "Kaczor Donald", który będzie podpisywał książkę fantasy dla dzieci "Przygody rycerza Darlana". Miejsce: EMPiK, ul. Świętojańska 68, start: 16:00.
[Egmont Polska]


poniedziałek, 17.11.2003
sklepy
Wyniki sprzedaży Komiksiarni i Imago

Po długiej przerwie przedstawiam zestawienia sprzedaży we wrześniu i w październiku w katowickich sklepach: Komiksiarni i Imago.com.pl.

Hitem września w Komiksiarni okazał się piąty tom "Rorka", który znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia stacjonarnego i internetowego. W obu kanałach sprzedaży z listy sierpniowej utrzymał się wyłacznie pierwszy tom "Strażników". Dodatkowo w sklepie internetowym w zestawieniu pozostała lipcowa "Liga niezwykłych dżentelmenów". Część tytułów na obu listach to premiery sierpniowe, ale wydane pod sam koniec miesiąca, stąd zabrakło ich w poprzednim podsumowaniu.

W Imago.com.pl bez niespodzianek. Wydany pod koniec września trzeci "Wilq Superbohater" zajął pierwsze miejsce na obydwu listach sklepu. Za nim dopiero znalazł się nowy "Rork". Na wysokie miejsce zestawienia stacjonarnego powrócił drugi zeszyt "Wilqa", znakomicie radzący sobie również w zestawieniu internetowym. Na listach wciąż pozostaje pierwszy, wydany w kwietniu numer serii. Z sierpnia w zestawieniu stacjonarnym pozostali "Strażnicy", "Eden" i "Darkness" a z lipca "Liga niezwykłych dżentelmenów". W zestawieniu internetowym oprócz tych czterech pozycji pozostał sierpniowy "Green Arrow", na obu listach pojawił się też obecny w poprzednim miesiącu tylko w zestawieniu stacjonarnym drugi tom "Slayers". Niespodzianką jest powrót na listę internetową wydanych w marcu "Drugich 48 stron" oraz wydanego w maju wydania kolekcjonerskiego "Universe".

W październiku w stacjonarnej Komiksiarni najlepiej sprzedawał się drugi tom "Strażników". Zaraz za nim znalazł się "Rork", który był hitem poprzedniego miesiąca. Na liście pozostał też z września "Batman": "Black & White II" a z sierpnia pierwszy tom "Strażników". Po raz pierwszy w zestawieniu pojawił się "Kwapiszon" wydany pod koniec sierpnia. Liderem zestawienia internetowego okazał się długo oczekiwany drugi tom "Blacksada". Z poprzedniego miesiąca pozostał jedynie "Batman": "Black & White II". Również w tym zestawieniu zagościł nieobecny we wrześniu "Kwapiszon". Na obu listach bardzo dobrą pozycję zajął "Świat Kropli".

Również październikowe listy Imago.com.pl mają na szczycie trzeciego "Wilqa Superbohatera". Za nim w zestawieniu stacjonarnym wrześniowy "Batman": "Black & White II". Z poprzedniego nic innego nie pozostało, za to pojawiło się "Prawie 48 stron", których nie było na poprzedniej liście. W zestawieniu internetowym z września pozostał tylko "Rork" i to na samym końcu. Niespodzianką na liście jest powrót wydanego w marcu "Thorgala": "Barbarzyńcy".
[Jarek Obważanek]


sobota, 15.11.2003
prasa
Truściński w "Wysokich obcasach"

W dzisiejszych "Wysokich obcasach", dodatku do sobotniego wydania "Gazety Wyborczej", został opublikowany wywiad z Przemysławem Truścińskim. Rozmowa została przedstawiona w formie komiksowej - niemal każdemu pytaniu i odpowiedzi towarzyszy obrazek nawiązujący do tematu. Wywiad dotyczy zainteresowania kobiet komiksami i kobiet występujących w komiksach.
[informacja Szymon Stelmaszyk, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 14.11.2003
zapowiedzi
"Produkt" zgodnie z planem, "Osiedle Swoboda" znów przesunięte

Seria "Osiedle Swoboda" dopiero w drugiej połowie stycznia. Pierwszy zeszyt jest już ukończony, jednak wydawca - Niezależna Prasa - chcąc ustrzec się przed ewentualnym niezachowaniem terminów przez autorów, które wiąże się z karami nakładanymi przez kolportera, czeka, aż Śledziu i Marian ukończą w całości zeszyt drugi.

Pierwszy 36-stronicowy numer zawierać będzie 28 plansz czystego komiksu (plus plansza bonusowa, parodia OS w wykonaniu Sopo z zina "Koks" pokolorowana przez Śledzia), 2-stronicowy przewodnik po postaciach i wątkach starej serii (dla nowych czytelników), Klubokawiarnię Swoboda - docelowo miejsce na kontakt twórców z czytelnikami - oraz krótki tekst Rafała Skarżyckiego, poświęcony Swobodzie. Na osłodę graficzka.

Nic nie wskazuje na to, aby "Produkt" nr 20 miał się opóźnić. Premiera jubileuszowego numeru planowana jest na grudzień, kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Objętość magazynu zamknie się w 196 stronach. Powrócą "Emila, Tank & Profesor" Myszkowskiego, "Jeż Jerzy" w dwóch odsłonach (Leśniak/Skarżycki) oraz nieobecny w poprzednim numerze "Wilq". Prócz tego: nowy one-shot Śledzia, "Opowieści na sygnale", "Gangsta '73", "Człowiek- Paroovka" oraz cała masa rzeczy.
[Produkt Crew]


piątek, 14.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Guardian"
Scenariusz: Wojciech Sawicki, Marta Tamborska, Nala Fontaine
Rysunki: Wojciech Sawicki, Marta Tamborska, Nala Fontaine
Wydawca: Kasen
Data wydania: 11.2003
Liczba stron: 132
Format: 22 x 16 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 14,00 zł
ID: 0414


"Oh! My Goddess" tom 23
Scenariusz: Kosuke Fujishima
Rysunki: Kosuke Fujishima
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Liczba stron: 162
Format: B6
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 17,00 zł
ID: 0413


piątek, 14.11.2003
zapowiedzi
"Criminal Macabre" w lutym

Mandragora oficjalnie zapowiedziała wydanie komiksu "Abra Makabra: Sprawa Cala McDonalda" ("Criminal Macabre: A Cal McDonald Mystery"). Pierwszy odcinek 5-częściowej mini-serii Steve'a Nilesa i Bena Templesmitha planowana jest na luty 2004. Komiks twórców "30 dni nocy" będzie wydawany w 28-stronicowych zeszytach w cenie 9,00 zł.

Oto, jak serię zapowiada Mandragora:

Wampiry, zombi i wilkołaki jednoczą swoje siły. Ale dlaczego? Przecież są samotnikami. Do tego wszystkiego wokół zaczynają umierać ludzie... w dość nienaturalny sposób. Tylko jedna osoba może rozwikłać tą zagadkę - detektyw Cal McDonald, wspomagany przez Mo'locka - przedstawiciela strzyg, którym cała ta sytacja niespecjalnie przypadła do gustu.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 13.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 46/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0412


"Punisher" część 1
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Steve Dillon
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory: Chris Sotomayor
Okładka: Tim Bradstreet
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 04.2000
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 0411

 

Recenzja

Frank powrócił do Nowego Jorku. Nie wszyscy są z tego zadowoleni. W zasadzie to chyba nikt nie jest zadowolony. Ale on wrócił, a Ci, którym się to nie podoba, lepiej, żeby siedzieli cicho. Punisher powrócił, a z nim stare i sprawdzone metody "kasowania". Żadnych laserów, żadnych sztuczek, tylko ołów, żelazo, sprawność i bezwzględność, zasłużona kara.
[Mandragora]


czwartek, 13.11.2003
zapowiedzi
Mikołajek oczywiście na święta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ukaże się czwarty album z serii "Przygody Mikołajka" pt. "Kto ukradł listy do Mikołajka?". Tutaj można obejrzeć przykładową planszę. Przedświąteczne premiery kolejnych tomów stały się już stałym zwyczajem Twojego Komiksu. Wydawca poleca ten tytuł pod choinkę. Pierwsze dwa albumy nadal są dostępne w pakiecie promocyjnym - szczegóły na stronie edytora.
[Motopol - Twój Komiks]


czwartek, 13.11.2003
spotkania
Akcja "Czary Mary" w EMPiK-u - ciąg dalszy

14.XI - piatek - Kraków
EMPiK w Centrum Geant, ul. Bora Komorowskiego
godzina 16:30 - 18:00

 • Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki promują najnowszy tom komiksu "Tymek i Mistrz" (a dla starszych czytelników także "Jeż Jerzy")
 • Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny tygodnika "Kaczor Donald" promuje książkę fantasy dla dzieci "Przygody rycerza Darlana"
 • Agnieszka Wieladek, redaktor pisma "W.I.T.C.H." spotka się z czytelniczkami


W programie:

 • podpisywanie książek i komiksów
 • rysowanie na żywo przez rysowników
 • konkurs wiedzy o "W.I.T.C.H."

18.XI - wtorek - Gdynia
EMPiK ul. Świętojańska 68
godzina 16:00 - 17:30

 • Tomasz Leśniak promuje najnowszy tom komiksu "Tymek i Mistrz" (a dla starszych czytelników także "Jeż Jerzy")
 • Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny tygodnika "Kaczor Donald" promuje książkę fantasy dla dzieci "Przygody rycerza Darlana"

21.XI - piątek - Lublin
EMPiK ul. Krakowskie Przedmieście 40
godzina 16:00 - 17:30

 • Tomasz Leśniak promuje najnowszy tom komiksu "Tymek i Mistrz" (a dla starszych czytelników także "Jeż Jerzy")
 • Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny tygodnika "Kaczor Donald" promuje książkę fantasy dla dzieci "Przygody rycerza Darlana"

[Egmont Polska]


środa, 12.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Dzieje świętej Rusi malownicze, dramatyczne i karykaturalne na podstawie tekstów kronikarzy i historyków Nestora, Sylvestre'a, Karamzina, Segura etc."
Tytuł oryginału: Histoire pittoresque, dramatique et caricaturale de la Sainte Russie, d'après les chroniqueurs et historiens Nestor, Nikan, Sylvestre, Karamsin, Ségur, etc.
Scenariusz: Gustaw Doré
Rysunki: Gustaw Doré
Tłumaczenie: Jóżef Waczków
Wydawca: Słowo/Obraz Terytoria
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: J. Bry
Data wydania oryginału: 1854
Liczba stron: 112
Format: 22,9 x 31 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały + brąz
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 600 egzemplarzy
Cena: 60,00 zł
ID: 0410

WRAK POLECA

Recenzja

Protokomiks. Pierwsze polskie wydanie słynnej w XIX wieku książki, która w szyderczy sposób przedstawia historię Rosji od czasów kultu Peruna po panowanie Mikołaja I. "Dzieje świętej Rusi" przypominają współczesny komiks - składają się z satyrycznych rycin, opatrzonych celnymi, demaskatorskimi komentarzami. Doré, znany jako autor ilustracji do Dantego czy Rabelais'ego, ukazuje Ruś w makabrycznym świetle.
[Słowo/Obraz Terytoria]


wtorek, 11.11.2003
recenzje
"Zarysowane zeszyty" nr 4: "Plastelina"

W skrócie: Humor, jaki prezentuje Ostrowski osiąga szczyty absurdu. Tak dziwacznych, skrajnych pomysłów nie prezentuje żaden znany mi polski komiksiarz.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


wtorek, 11.11.2003
filmy
Nowy plakat "Hellboya"

Strona oficjalna zaprezentowała nowy plakat promujący film "Hellboy" z Ronem Perlmanem w roli głównej. Już niedługo powinien zostać przedstawiony również pierwszy zwiastun. Czekając na niego można na oficjalnej obejrzeć garść zdjęć prezentujących głównych bohaterów obrazu.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 10.11.2003
zagranica
Szekspir w komiksie

Oni Press planuje wydać w marcu 2004 osadzoną we współczesnym świecie adaptację sztuki Williama Szekspira "Juliusz Cezar". Komiks "Julius" autorstwa scenarzysty Antony'ego Johnstona i rysownika Bretta Weldele będzie miał 152 strony w czerni i bieli.

Terytorium Juliusa ciągle rośnie, pochłaniając ulice Londynu. Mieszkańcy jego okolic wielbią go jak króla a jego wrogowie boją się go bardziej, niż samego diabła. Głowy innych zorganizowanych rodzin przestępczych dzielą te uczucia miłości i strachu do Juliusa. Ich uczucia są tak wyraźne, że zastanawiają się nad czymś, co powinno być nie do pomyślenia - rozpad indywidualnych przywództw rodzin i zjednoczenie w ramach organizacji Juliusa. Jednak nie każdy jest zadowolony z takiego obrotu spraw, włączając w to osoby bliskie samemu przywódcy.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


poniedziałek, 10.11.2003
zagranica
Mutanci z ulicy

W październiku zadebiutowała w Stanach nowa seria Marvela, której scenarzystą jest sam Joe Quesada. "NYX" rysowany przez Josha Middletona opowiada o Nowojorskich dzieciach ulicy, jakich uniwersum Marvela jeszcze nie widziało. Marzeniem X-Men zawsze było znajdywanie nadziei w rozpaczy - w najstraszliwszych godzinach młodych mutantów Charles Xavier zawsze będzie za rogiem, gotów z otwartymi ramionami i pomocną dłonią. Ale Xavier nie może być wszędzie jednocześnie. Co się stanie z grupą młodych mutantów, która musi liczyć tylko na siebie w każdej sprawie, począwszy od jedzenia, przez schronienie, do miłości? Samowolne anioły z brudnymi twarzami, które - zamiast przygotowywać się na kolejny atak Magneto - muszą nauczyć się przetrwać w zimnym, nieprzyjemnym mieście, które nigdy nie zasypia.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


poniedziałek, 10.11.2003
zapowiedzi
Powrót "Spawna" i "Pielgrzyma" z Mandragory

Zupełnie niespodziewanie już w listopadzie Mandragora rozpocznie wydawanie "Spawna" dokładnie od miejsca, w którym serię przestał drukować TM-Semic w 2001 roku. Niestety, wrocławski edytor będzie prezentował pośmiertne przygody Ala Simmonsa w 24-stronicowych zeszytach. To oznacza, że oryginalny odcinek 50, od którego seria rozpocznie w Polsce swój nowy żywot, będzie podzielony na dwie części. Cenę jednego numeru wydawca ustalił na 8,00 zł.

Również "Pielgrzym" powróci do sprzedaży, ale nie z nowymi przygodami, tylko w nowym wydaniu. Na grudzień Mandragora zapowiedziała kolekcjonerską (czyli zbiorczą) edycję jego przygód w twardej oprawie. Cena albumu nie została jeszcze ustalona.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 10.11.2003
wystawy
Wystawa wejherowskich rysowników

15 listopada o godz. 18:00 w Wejherowskim Centrum Kultury w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255, w galerii "Pod 8-ką" nastąpi otwarcie wystawy prac wejherowskich rysowników komiksów pt. "Wejherowo na komiksowo". Swoje prace wystawią: Aleksandra Spanowicz, Jan Plata-Przechlewski, Tomasz Mering, Piotr Sychta, a także przedstawiciele najmłodszego pokolenia rysowników z tego miasta: Bartek Glaza, Kuba "Homik" Sobiczewski i Robert Wenta. Na otwarciu ma zagościć dr hab. Jerzy Szyłak, znawca problematyki komiksowej. Wystawa czynna będzie do końca swoich dni.
[Tomasz Mering]


poniedziałek, 10.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"V jak vendetta" tom 2
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: David Lloyd
Tłumaczenie: Jacek Malczewski
Wydawca: Post
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 152
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowa kreda
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 0409


piątek, 7.11.2003
wystawy
Wystawa komiksu w ramach festiwalu Underground.pl

Za tydzień, w piątek 14 listopada o godzinie 18:00, nastąpi otwarcie wystawy "Kultura Gniewu - Undergroundcomics.pl" w białostockim kinie Forum (ul. Legionowa 5). Ekspozycję komiksów publikowanych w wydawnictwie Kultura Gniewu będzie można oglądać przez dwa tygodnie. Będzie ona jedną z atrakcji festiwalu Underground.pl.

W wystawie udział biorą: Dariusz "Pała" Palinowski ("Zakazany owoc", "Niezwykłe przygody braci Kowalskich"), Krzysztof "Prosiak" Owedyk ("Bajki Urłałckie"), Ryszard Dąbrowski ("Likwidator"), Jan Koza ("Erotyczne zwierzenia"), Jakub Rebelka ("Doktor Bryan"), Benedykt Szneider ("Diefenbach"), Tomasz Niewiadomski ("Ratman"), Krzysztof Gawronkiewicz i Krystian Rosiński ("Achtung Zelig!"), Sławomir Jezierski i Radosław Kleczyński ("Kic Przystojniak").

Więcej informacji o festiwalu znajdziesz na tej stronie.
[Jarosław Składanek]


piątek, 7.11.2003
zapowiedzi
Plany Egmontu na grudzień

Egmont przedstawił jeszcze nie do końca pewną i niepełną listę komiksów, które zamierza wydać w grudniu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będą to same kontynuacje.

[Jarek Obważanek]


piątek, 7.11.2003
wystawy
Wystawa komiksu w Galerii Karowa

W czwartek 13 listopada o godzinie 19:00 odbędzie się otwarcie wystawy komiksu w warszawskiej Galerii Karowa (ul. Karowa, Wiadukt Markiewicza). Ekspozycja zatytułowana "...lubię to, wiesz? Hmm... ja też" będzie czynna do 20 listopada.

Na wystawie swoją twórczość przedstawią: Marek Adamik, Tadeusz Baranowski, Magda Bielesz, Henryk Jerzy Chmielewski, Krzysztof Gawronkiewicz, Ernesto Gonzales, Rafał Gosieniecki, Robert Adler, Jan Koza, Tomasz Leśniak, Adrian Madej, Tomasz Niewiadomski, Michał Ociesa, Aleksander Ogaza, Bogusław Polch, Sylwia Restecka, Mateusz Skutnik, Rafał Szłapa, Przemysław Truściński, Mieczysław Wiśniewski i Dennis Wojda.
[Renata Gerek - Kierownik Galerii]


piątek, 7.11.2003
prasa
Komiksowe dzieciaki w "Spinnermanii"

W magazynie dla fanów spinnerów znalazło się miejsce dla komiksów. Egmont drukuje w nim kolejne przygody znanych bohaterów: "Titeufa", "Kida Paddle", "Agenta 212" oraz nowe serie: "Franky Snow" i "Womoks".
[Serwis komiksowy]


piątek, 7.11.2003
zagranica
Komiks w służbie Jej Królewskiej Mości

W styczniu CrossGen planuje przedstawić kolejną serię nie związaną ze Znakiem. Jej autorami będą scenarzysta Tony Bedard, rysownik Mike Perkins, inker Andrew Hennessy i kolorystka Laura Villari. W otoczeniu politycznej, kulturowej i seksualnej rewolucji Londynu swingujących lat sześćdziesiątych trzech agentów brytyjskiego wywiadu (MI6) walczy o bezpieczeństwo świata w szpiegowskiej serii "Kiss Kiss Bang Bang".

Nowy tytuł przedstawia najlepszego brytyjskiego agenta, Sir Charlesa Basildona w Tajnej Służbie Jej Królewskiej Mości. Podczas gdy nikt w międzynarodowej społeczności szpiegów nie wie jak Basildon wygląda, samo wspomnienie jego nazwiska wystarcza, by zastraszyć mistrzów wywiadu od Moskwy po Beijing. W rzeczywistości Basildon jest jedynie tożsamością przygotowaną przez MI6 i przekazywaną od agenta do agenta. Ale czasy się zmieniają i tutaj seria bierze ostry zakręt.

Gdy historia się zaczyna, nie tylko następny Basildon jest poddawany treningowi, ale jest on... kobietą. Czy Stephanie Shelly, nowoczesna Amerykanka, będzie się nadawała do roli legendarnego brytyjskiego super szpiega? I czy wytrzyma pobieranie nauk od obecnego Sir Charlesa - najbardziej zabójczego, denerwującego i seksistowskiego Basildona, jaki kiedykolwiek działał?

Scenarzysta serii stwierdził, że główny nacisk położył na humor i akcję. "Kiss Kiss Bang Bang" zadaje pytanie: "Jak szpieg pokroju Jamesa Bonda wyglądałby w prawdziwym świecie?"
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


piątek, 7.11.2003
recenzje
"To ja, Gapiszon!"

W skrócie: Pierwsze, co rzuca się w oczy, to przesympatyczny format zbiorku o Gapiszonie. Poręczna, niemal kwadratowa książeczka sama prosi się o zwrócenie na nią uwagi. Środek jednak, mimo kolekcjonerskiego charakteru albumu, skierowany jest wyłącznie do dzieci.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


piątek, 7.11.2003
recenzje
"Skrzydła serafina" tom 1: "Kontakt"

W skrócie: Temu komiksowi daleko do szybkiej serii sensacyjnej. Odnosiłem miejscami wrażenie, że sam autor nie do końca wie, czym tak naprawdę chce uczynić ten tytuł. Jest tu trochę romansu, fantastyki, science fiction i sensacji. Jasne, można takie elementy ze sobą skutecznie wymieszać, ale "Skrzydła serafina" do udanych mieszanek nie należą
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


czwartek, 6.11.2003
spotkania
Akcja "Czary Mary" w EMPiK-u

Egmont zaprasza wszystkie dzieci do warszawskiego EMPiK-u Gigastore Junior (ul. Marszałkowska 116/122) na spotkanie z popularnymi twórcami komiksów i książek. Autorzy będą rozdawać autografy i na żywo rysować postaci z komiksów. Akcja odbędzie się w sobotę 8 listopada w godzinach 12:00-14:00.

W programie spotkania z:

 • Tomaszem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim, którzy będą promować najnowszy tom serii "Tymek & Mistrz" pt. "Strachy na lachy" (starsi czytelnicy mogą dostać autografy na "Jeżu Jerzym").
 • Tomaszem Kołodziejczakiem, który będzie zachęcał do przeczytania swej książki fantasy dla dzieci pt. "Przygody rycerza Darlana" (starszym czytelnikom autor będzie podpisywał "Krew i Kamień").
 • Tadeuszem Baranowskim, który będzie promował komiks "Antresolka Profesorka Nerwosolka".
 • Bohdanem Butenką, autorem komiksu "To ja, Gapiszon!".

[Egmont Polska]
 


czwartek, 6.11.2003
nowości
Podsumowanie października 2003

Zgodnie z oczekiwaniami w październiku nastąpił wysyp nowości. Wydawców zmobilizował oczywiście Międzynarodowy Festiwal w Łodzi. Niebywała aktywność Egmontu i Mandragory oraz albumy wielu mniejszych edytorów dała wynik w postaci 68 premier o łącznej cenie 1052,61 zł. Nie jest to wynik szczególnie zaskakujący, gdyż bariera tysiąca złotych została przekroczona już w marcu, z okazji Warszawskich Spotkań Komiksowych. Ukazało się wtedy 70 pozycji za kwotę 1022,42 zł. Tu jednak wypadałoby wprowadzić drobną korektę. Zdecydowałem się wyłączyć z podsumowań rzeczy nie wydane legalnie - obecnie rynek jest na tyle stabilny, że jedynymi tego typu tytułami są kserowane fanziny. W związku z tym marcowe wyniki powinny być niższe przynajmniej o 7 pozycji i 39,00 zł. Patrząc w ten sposób barierę tysiąca złotych wydawcy przekroczyli w ubiegłym miesiącu po raz pierwszy. Kontynuując temat rekordów dodam, że pojawiła się niebywała ilość komiksów drogich - cenę wyższą, niż 24 złote, ma aż 13 nowości. Rok wcześniej ukazało się 3 pozycje mniej, niż w październiku 2003, za około 100 zł mniej. Aby rozjaśnić nieco obraz imprezowej gorączki dodam, że we wrześniu pojawiło się o 31 mniej komiksów, za około 560 zł mniej.

Wyjątkowo Egmont nie wydał więcej, niż połowę nowości, ale za to nigdy wcześniej nie wydał tak dużo w ciągu miesiąca. Przedstawił 32 tytuły, czyli aż 11 więcej, niż we wrześniu, 12 więcej, niż w marcu i wreszcie 15 więcej, niż rok wcześniej. Również suma cen tych komiksów okazała się ogromna - 470,85 zł, czyli o około 200 zł więcej, niż we wrześniu i marcu oraz o 240 zł więcej, niż w październiku ubiegłego roku. Próg 50 zł przekroczył tym razem zaledwie jeden wydawca - Mandragora - co przy ogólnej sumie nowości może dziwić, ale sytuację wyjaśnię w następnym akapicie. Wrocławski edytor zaprezentował 6 albumów za 108,10 zł, czyli o 4 za 90 zł więcej, niż we wrześniu, o 1 za 40 zł więcej, niż w marcu (znów różnica cen jednostkowych) i o 2 za 10 zł więcej, niż w październiku 2002.

W ubiegłym miesiącu aktywnych było aż 23 wydawców! Zdecydowana większość (16) zaprezentowała po jednej pozycji, a byli to: Atropos, El Presidente, Elita.pl, Hałas Róży, Imago.com.pl, Labirynt, Łódzki Dom Kultury, Niezależna Prasa, Nowy Świat, Piątek Trzynastego, Post, Promewa, Prószyński i S-ka, Siedmioróg, Studio Domino i XXL Grupa Medialna. Dwa tytuły przedstawił Motopol - Twój Komiks i Waneko, trzy J.P.Fantastica, Graficon i Kultura Gniewu, a dodatkowo dwaj ostatni wydawcy przedstawili jeszcze jeden komiks wspólnie. O dwóch pozostałych edytorach wspomniałem w poprzednim akapicie.

Tabelka podsumowująca miesiąc znajduje się oczywiście w nowościach wydawniczych.
[Jarek Obważanek]


środa, 5.11.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom 35: "Chuda klata pirata"
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Disney
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł
ID: 0406


"Kaczor Donald" nr 45/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0407


"Mix Komiks" nr 11/2003
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 11.2003
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 0408
W środku "Spider-Man", "Liga Sprawiedliwych", "Bionicle" i "Digimon", a także gry i zabawy.


środa, 5.11.2003
zapowiedzi
Polskie komiksy z Mandragory opóźnione

Fanów polskich serii wydawanych przez Mandragorę muszę zmartwić. Wydawnictwo zmieniło część swoich zapowiedzi. Trzeci tom "Mikropolis" Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza został przeniesiony na marzec, natomiast kolejne "48 stron" Tobiasza Piątkowskiego i Roberta Adlera zatytułowane "Komix: Rewelacja" na luty lub marzec. Kolorowe wznowienie pierwszego zeszytu "Pauli" Piotra Kabulaka i Tomasza Piorunowskiego planowane pierwotnie na ubiegły miesiąc zostało przeniesione na grudznień. Premiera "Autobahn nach Poznań" Andrzeja Ziemiańskiego i Roberta Służałego na pewno zostanie znacznie opóźniona.

Dodatkowo wydawca odwołał planowane wydanie kolekcjonerskie "Wolverine: Origin".
[Jarek Obważanek]


środa, 5.11.2003
spotkania
Truściński w Centrum Komiksu

Już jutro, czyli w czwartek 6 listopada, w warszawskim sklepie komiksowym Centrum Komiksu swój autorski album pt. "Trust. Historia choroby" będzie podpisywał Przemysław Truściński. Wszystkich zainteresowanych spotkaniem z autorem zapraszamy na Al. Niepodległości 148. Początek spotkania o godzinie 16:00.
[Egmont Polska]


środa, 5.11.2003
filmy
Zwiastun "Punishera"

W poniedziałek został zaprezentowany w sieci pierwszy zwiastun filmu "The Punisher" z Thomasem Jane w roli głównej. Będzie on puszczany będzie przed filmem "Matrix: Rewolucje". Zapowiedź przedstawia zarys fabuły obrazu - od sielskiego życia na Florydzie, przez wymordowanie rodziny Franka Castle, do wymierzania kary przestępcom przez Punishera.

Zwiastun można ściągnąć w trzech wersjach (format Quick Time).

240x136 - 4,7 MB
320x180 - 7,5 MB
480x272 - 17 MB

[informacja Marcin Kamiński - Filmweb, tekst Jarek Obważanek]


środa, 5.11.2003
recenzje
"Spider-Man: Splątana sieć" tom 1: "Złamane serce"

W skrócie: Opowiadaniom zaserwowanym w albumie bliżej do "100 naboi", niż do przeciętnych historii superbohaterskich.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


wtorek, 4.11.2003
recenzje
"Prawie 48 stron": "Franky Krova"

W skrócie: Przezabawna parodia "Funky Kovala", ale nie tylko jego. Bardzo udany powrót pary bohaterów.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


wtorek, 4.11.2003
zapowiedzi
"Moja Ziemia Obiecana" Ozgi i Urbańskiego w albumie

Nagrodzony Grand Prix na tegorocznym Festiwalu w Łodzi komiks "Moja Ziemia Obiecana" Rafała Urbańskiego (scenariusz) i Jerzego Ozgi (rysunki) został zgłoszony do konkursu jedynie we fragmencie. Całość liczyć będzie 32 strony. Ozga pracuje obecnie nad warstwą graficzną projektu, co planuje zakończyć w ciągu najbliższych kilku tygodni. Jednak cały komiks prawdopodobnie zobaczymy dopiero w przyszłym roku. Nie wiadomo jeszcze, kto miałby go wydać.
[informacja Serwis komiksowy, tekst Jarek Obważanek]


wtorek, 4.11.2003
filmy
Wachowscy chcą zekranizować "V jak Vendetta"

Bracia Wachowscy napisali scenariusz na podstawie głośnego komiksu Alana Moore'a (scenariusz) i Davida Lloyda (rysunki) pt. "V jak Vendetta" - zdradził podczas jednego z wywiadów Joel Silver, producent trylogii "Matrix". Bracia nie chcą jednak podjąć się reżyserii ewentualnej ekranizacji, a jedynie nadzorować jej produkcję. Producentem projektu miałby być również Joel Silver.

Akcja wydanego właśnie w Polsce komiksu rozgrywa się w latach 80. w totalitarnej Anglii. Mieszkańcy kraju są dzień i noc nadzorowani przez służby specjalne, a wszelkie działania przeciwko systemowi są brutalnie karane. Pewnego dnia w tym świecie pojawia się zamaskowany człowiek, który wypowiada wojnę ustrojowi likwidując najważniejszych działaczy partyjnych i wysadzając budynki.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


wtorek, 4.11.2003
filmy
Data premiery "Blade: Trinity" ustalona

Studio New Line Cinema ogłosiło, że film "Blade: Trinity" wejdzie na ekrany amerykańskich kin 13 sierpnia 2004. Produkcja obrazu jeszcze trwa w Vancouver. Wraz z terminem studio przedstawiło opis filmu.

Wesley Snipes powraca jako chodzący w świetle dnia łowca wampirów w wybuchowym trzecim i ostatnim filmie w cyklu o Bladzie, "Blade: Trinity". Gdy Wampirzy Ród wymyśla plan wrobienia Blade'a w serię brutalnych morderstw, musi on połączyć siły z Nocnymi Myśliwymi (Nightstalkers), klanem ludzkich łowców wampirów, w ostatecznej bitwie, w której ślad krwii wiedzie prosto do legendarnego wampira Drakuli. W napisanym i reżyserowanym przez Davida S. Goyera "Blade: Trinity" występują również Jessica Biel jako Abigail, córka Whistlera (Kris Kristofferson), która odziedziczyła obowiązki zabijania wampirów niegdyś należące do Blade'a (Wesley Snipes) oraz Ryan Reynolds jako Hannibal King, jeden z Nocnych Myśliwych.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


niedziela, 2.11.2003
nagrody
Brązowy Byzant dla Marka Turka

Pochodzący z drugiej części cyklu "Fastnachtspiel" komiks "Dendrogenesis" Marka Turka zajął trzecie miejsce ("Brązowy Byzant") w konkursie "Magic Visions" zorganizowanym przez Macedońskie Centrum Sztuk Wizualnych "Byzant".

W konkursie brali udział twórcy z Australii, Nowej Zelandii, Argentyny, Czech, Macedonii, Włoch, Serbii, Portugalii, Polski, USA, Bulgarii, Hiszpanii i Holandii.

Pokłosiem konkursu jest antologia "Strip Art Vizura - Urban Art Anthology". Poza nagrodzonym komiksem "Dendrogenesis", znalazły się tam również prace Januarego Misiaka i znanego w Polsce Czecha - Tomasa Kucerovsky'ego.
[Esensja]


niedziela, 2.11.2003
prasa
Endo w Wysokich Obcasach

"Wysokie Obcasy", dodatek do sobotniego wydania "Gazety Wyborczej", zamieściły wczoraj obszerny i bogato ilustrowany tekst Pauliny Skirgajłło-Krajewskiej poświęcony Agacie "Endo" Nowickiej i jej blogom - komiksowemu i pisanemu. Artykuł można również przeczytać w internetowym wydaniu gazety.
[deckard - Nowa Gildia]


niedziela, 2.11.2003
sonda
Nagrody K to zmanipulowana zabawa

W zakończonej dzisiaj sondzie na temat nagród K najwięcej osób (34%) uznała plebiscyt za fajną zabawę, ale tylko jeden procent mniej stwierdziło, że wyróżnienia są zmanipulowane przez grupy fanów jakiejś postaci czy gatunku. Organizatorów o manipulacje podejrzewa 7% głosująych. 11% uznało, że nagrody są bardzo ważne, tyle samo osób stwierdziło, że plebiscyt ich nie obchodzi. Tylko 4% głosujących odpowiedziało, że nagrody są zbędne. W ankiecie wzięło udział 150 osób.

Listopadowa sonda dotyczy filmów na podstawie komiksów, których w przyszłym roku ma być jeszcze więcej, niż w bieżącym. Wypowiedz się, czy oglądasz te filmy i dlaczego.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 2.11.2003
zagranica
Pełne wydanie "Fistaszków"

Fantagraphics Books przygotowuje kompletny, książkowy reprint "Fistaszków" Charlesa M. Schulza, jednego z najpopularniejszych komiksów prasowych. To ambitny projekt, biorąc pod uwagę, że seria powstawała przez 50 lat! Wydawca planuje przedstawić dwadzieścia pięć 320-stronicowych tomów, z których każdy obejmie dokładnie dwa lata publikacji, z wyjątkiem pierwszego, który będzie nieco grubszy (obejmie końcówkę roku 1950, gdy seria się pojawiła, oraz lata 1951 i 1952) i ostatniego, który będzie chudszy. Nie zabraknie w nich żadnego paska, każdy tom będzie też zawierał materiały dodatkowe. Paski będą drukowane po trzy na stronę, oprócz niedzielnych, zajmujących całą stronę. Wygląd książek projektuje rysownik Seth (twórca serii "Palookaville") a powstają one we współpracy z United Media, Charles M. Schulz Creative Associates i wdową po rysowniku, Jean Schulz. Jeden tom ukazywać się ma co pół roku. Seria będzie drukowana w niewielkim formacie - 20 x 16 centymetrów w twardej oprawie. Pierwszy tom "The Complete Peanuts" planowany jest na 1 kwietnia 2004 roku.

Początki projektu sięgają roku 1997, gdy Gary Groth z Fantagraphics zaproponował Charlesowi Schulzowi publikację pełnego wydania "Fistaszków". Po śmierci Schulza w 12 lutego 2000 roku, Groth kontynuował rozmowy z wdową po rysowniku, która była bardzo entuzjastycznie nastawiona do pomysłu. Jean Schulz podkreśla, że tylko dzięki determinacji Grotha projekt w ogóle okazał się możliwy do realizacji, gdyż wiele oryginalnych pasków zaginęło. Wszyscy pracujący nad kompletną edycją "Fistaszków" podchodzą do swojego zadania z wielkim szacunkiem dla Charlesa Schulza.

Pierwszy tom będzie swoistą ciekawostką, gdyż początkowo Schulz rysował inaczej, a jego obrazki przez lata ewoluowały aż do formy, jaka jest ogólnie znana. W "The Complete Peanuts" będzie można prześledzić jak kreska Schulza i świat, który tworzył, zmieniały się z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc.
[Jarek Obważanek na podst. Fantagraphics Books]

27 maja 2000 roku ponad stu rysowników prasowych oddało pośmiertny hołd Charlesowi Schulzowi.
Powyżej pasek Jima Daviesa.


niedziela, 2.11.2003
filmy
"Man-Thing" nakręcony

27 sierpnia 2004 trafi do amerykańskich kin film "Man-Thing" ze studia Artistan oparty na motywach komiksu Marvela. Pod koniec października zakończono w Sidney w Australii trwające 8 tygodni zdjęcia do tego obrazu. To trzeci po "Punisherze" i "Spider-Manie 2" film Marvela, którego produkcja zakończyła się w ubiegłym miesiącu.

Scenariusz na podstawie serii komiksowej z lat 1970. napisał Hans Rodionoff. Film reżyseruje Brett Leonard ("Zabójcza perfekcja", "Kryjówka diabła", "Kosiarz umysłów"), a występują Jack Thompson, Matt Le Nevez, Rachel Taylor i Steve Bastoni.

Oto, jak obraz zapowiadają producenci:

Przerażający potwór z bagien Marvela, Man-Thing będzie wrzeszczał na naszych ekranach w nowym horrorze, który prezentuje zupełnie inny rodzaj postaci, niż przeciętny superbohater Marvela. Oparty na kultowej serii komiksowej, która zadebiutowała w 1971 roku, Man-Thing jest mściwą kreaturą narodzoną ze zła i niesprawiedliwości wyrządzonej zarówno człowiekowi, jak i naturze.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


niedziela, 2.11.2003
telewizja
"Global Frequency" w telewizji

Warren Ellis ogłosił, że jest konsultantem i producentem serialu "Global Frequency", telewizyjnej adaptacji jego komiksu. Scenariusz pilotowego odcinka pisze John Rogers. Jeśli pomysł chwyci, również sam Ellis może zabrać się za pisanie fabuły.

W tytułowej Global Frequency jest 1001 osób, połączonych ze sobą przez łącza telekomunikacyjne sięgające od Nowej Szkocji do Tasmanii. Nie masz pojęcia, kiedy dostaniesz telefon, ale gdy to się stanie, będziesz miał 30 minut na uratowanie świata. Global Frequency - ostania, najlepsza linia obrony, o której nigdy nie słyszałeś. I jeśli będziesz szczęściarzem, nigdy nie usłyszysz.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


niedziela, 2.11.2003
recenzje
"Przebudzone legendy" akt 1: "Dziewanna"

W skrócie: Osoby, które lubią historie tajemnicze i mroczne, powinny zainteresować się komiksem Święckiego, nie zważając na nieciekawą okładkę.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa