ARCHIWUM

Dzisiaj o godz. 13.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w Muzeum Powstania Warszawskiego ogłoszono wyniki IV Konkursu na komiks o powstaniu warszawskim „Powstanie ’44 w komiksie”. Tematem przewodnim były „morowe panny”, czyli udział kobiet w powstaniu. Decyzją jury nagrody otrzymali:

 • I miejsce
 • „Traf” – autorzy: Grzegorz Janusz, Ernesto Gonzales
  nagroda: 2000 € brutto
  (w edycji 2008 zajęli III miejsce pracą „Chodzące nieszczęście”, w kolejnej zajęli II miejsce pracą „Wyjście”)
 • II miejsce
 • „Piaskownica” – autorzy: Michał Chojnacki, Jakub Grochola
  nagroda: 1200 € brutto
 • III miejsce
 • „W miłości i na wojnie” – autorzy: Radosław Smektała, Janusz Ordon
  nagroda: 800 € brutto
  (praca tych samych autorów znalazła się w antologii pokonkursowej II edycji)
 • Wyróżnienia
 • „Stąd do wolności” – autorzy: Daniel Baum, Paulina Królikowska
 • „Miasto Duchów” – autor: Jacek Michalski
 • Wyróżnienie specjalne – za klimat kobiecy
 • „Na wymiar” – autorzy: Andrzej Łaski, Ewa Korska

Jury w składzie: Henryk Jerzy Chmielewski (honorowy przewodniczący), Przemysław „Trust” Truściński, Tomasz Kołodziejczak, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Karolina Korwin-Piotrowska, Agata „Endo” Nowicka, Jakub Rebelka, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka (przedstawiciel MPW), Mirosław „Miras” Urbaniak (zwycięzca edycji 2009) przyznało powyższe nagrody podczas posiedzenia w dniu 5 listopada.

Tegoroczna edycja konkursu wzbudziła duże zainteresowanie zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Zostało zgłoszonych 71 prac z wielu miast Polski, jak również z Litwy (2 prace w jęz. polskim) i Węgier (1 praca w jęz. polskim). Najstarszy uczestnik konkursu urodził się w 1955 roku, a najmłodszy w 1999 roku.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Powstania Warszawskiego, partnerem Klub Świata Komiksu, partnerem wspierającym Poczta Polska.

[opr. na podst. informacji organizatora]

[Kadr z komiksu „Traf” Grzegorza  Janusza i Ernesto Gonzalesa]
Kadr z komiksu „Traf” Grzegorza Janusza i Ernesto Gonzalesa

poniedziałek, 22.11.2010

imprezy

Spotkania Komiksowe w Poznaniu

W czwartek 25 listopada o godz. 18:00 w budynku poznańskiej Wyższej Szkoły Języków Obcych (ul. Piekary 5) odbędzie się pierwsze z cyklu Spotkań Komiksowych.

W jego ramach zaplanowano prelekcję „Komiks zachodni a komiks japoński” oraz panel dyskusyjny poświęcony znalezieniu różnic i podobieństw pomiędzy komiksami pochodzącymi z tych dwóch kręgów kulturowych. Organizatorzy pragną podjąć dyskusję na temat potrzeby (lub jej braku) rozdzielenia tych dwóch gałęzi komiksu. Spotkanie poprowadzą Paweł Olejniczak i Filip Bąk.

Będzie to pierwsze z cyklicznych spotkań poświęconych komiksowi. W ich trakcie organizatorzy postarają się omawiać nowości wydawnicze, prowadzić dyskusje okołokomiksowe oraz zachęcić fanów do wzięcia udziału w różnych konkursach. Terminy kolejnych spotkań zostaną podane wkrótce (w założeniu mają dobywać się co dwa tygodnie).

Wydarzenie organizowane jest przez sklep komiksowy KiK (ul. Św. Marcin 25) oraz WSJO. Plakat promujący spotkania wykonał Karol „KRL” Kalinowski.

[opr. na podst. informacji organizatora]

poniedziałek, 22.11.2010

kolekcjonerskie

KRL i Pałka wyprzedają oryginały

Karol „KRL” Kalinowski i Maciej Pałka w ostatnich dniach wystawili na sprzedaż oryginalne plansze ze swoich komiksów.

KRL sprzedaje plansze z „Łaumy” (po 340 zł) oraz „Yoela” (po 120 zł), natomiast Pałka oferuje część plansz z „Laleczek” (po 150 zł), jak również sam album z rysunkiem i dedykacją.

[Jarek Obważanek]

[Plansza z komiksu „Łauma” Karola „KRLa” Kalinowskiego]
Plansza z komiksu „Łauma” Karola „KRLa” Kalinowskiego

sobota, 20.11.2010

wystawy

Komiks na ogrodzeniu rzeszowskiego IPN-u

22 listopada o godz. 13:00 w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się wernisaż wystawy „Komiks w PRL/PRL w komiksie”. Eksponowana będzie na ogrodzeniu wokół budynku IPN przy ulicy Słowackiego 18 w Rzeszowie. Pokazane zostaną na niej, w formie wydruków, komiksy ze zbiorów Wojciecha Jamy, Jana Platy-Przechlewskiego, Biblioteki Narodowej i NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski, które w swojej treści mają nawiązania do polityki, historii, rzeczywistości i kultury PRL. Towarzyszyć jej będzie (wewnątrz budynku, dostępna między 7.30 a 15.30) prezentacja części zbiorów Wojciecha Jamy (oryginalne plansze komiksowe, gadżety związane z komiksami PRL-u). Wystawa prezentowana będzie do 22 grudnia. Wstęp wolny.

Komiks pojawił się w Polsce jeszcze przed wojną. Tuż po niej został wyklęty jako bezmyślne dziecko „zgniłego kapitalizmu” – niszczące młode umysły, zatruwające je przemocą, komercją, wartościami obcymi nowej socjalistycznej wizji obywatela. Jednocześnie poprzez swoją zdolność łatwego docierania do tegoż młodego (choć nie tylko) odbiorcy stał się dla władzy narzędziem komunikowania nowych, pożądanych przez nią wartości. Niełatwe są dzieje polskiego komiksu w PRL – spychany na margines, ale wykorzystywany propagandowo, podlegający kontroli, ale dzięki inteligencji autorów nierzadko przekazujący między wierszami (a może raczej ramkami?) krzywy obraz kreowanej na idealną rzeczywistości. Także undergroundowy, niezależny, zupełnie inny od oficjalnego wychowawczo-uświadamiającego nurtu.

Wystawę opracował Marcin Krzanicki z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej rzeszowskiego IPN.

[opr. na podst. informacji organizatora]

[Jeden z paneli wystawy „Komiks w    PRL/PRL w komiksie”]
Jeden z paneli wystawy „Komiks w PRL/PRL w komiksie”

piątek, 19.11.2010

zapowiedzi

16. zeszyt „Wilqa” już w grudniu

Na początku grudnia, trzy miesiące po premierze 15., ma ukazać się 16. zeszyt serii „Wilq Superbohater” braci Bartosza i Tomasza Minkiewiczów zatytułowany „Vendetta brutto”. Wydawca zaprezentował dzisiaj okładkę numeru, który ma zawierać „niedorzecznie premierowe historie”.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z 16. zeszytu serii „Wilq Superbohater”]

środa, 17.11.2010

zapowiedzi

Wywiady z Alanem Moorem

30 listopada nakładem wydawnictwa Miligram & Viral ma ukazać się książka „Alan Moore. Wywiady”. Publikacja ma mieć 296 stron formatu 125 × 175 mm w miękkiej oprawie.

Amerykański dziennikarz i krytyk komiksowy Bill Baker przeprowadził dwa długie wywiady z autorem takich legendarnych już dzieł, jak „Strażnicy”, „V jak Vendetta” czy „Prosto z piekła”.

W rozmowach z nim Alan Moore opowiada o dzieciństwie, fascynacjach literackich i komiksowych oraz o trudnych relacjach z Hollywood. Zdradza tajniki warsztatu i nie skąpi szczegółów na temat swej twórczości. Przedstawia też własny pogląd na to, czym jest kreatywność – iście magiczny przejaw ludzkiej działalności. Jest to fascynująca i niezwykle wymagająca podróż po świecie Alana Moore’a, ikony współczesnej kultury.

Polskie wydanie uzupełnione jest rysunkami i grafikami Pawła „FRM” Borkowskiego, Pawła Cegłowskiego, Mateusza Hermana, Pawła Janczarka, Tomasza Kaczkowskiego, Wojciecha „Oteckiego” Kołacza, Marcina Kuligowskiego, Oli Mróz i Tomasza Płonki.

Alan Moore (ur. 1953) – angielski pisarz i autor komiksów. Uznawany jest za jednego z najbardziej oryginalnych twórców w historii tego medium. Swoje pierwsze sukcesy osiągał na rynku angielskim, pisząc m.in. dla kultowego komiksowego magazynu „2000 A.D.” Wraz z rozpoczęciem współpracy z amerykańskim wydawnictwem DC Comics stał się znanym na całym świecie scenarzystą. Wśród jego najsłynniejszych dzieł wymienia się m.in. „Batman. Zabójczy żart”, „Saga o Potworze z bagien”, „V jak Vendetta” czy „Strażnicy”. Dzięki metaforycznym i wielowarstwowym historiom z odniesieniami do aktualnych wydarzeń i problemów, komiksy Moore’a przyczyniły się do zmiany postrzegania tego medium, stawiając go coraz częściej na równi z innymi dziedzinami, jak literatura czy film.

[opr. na post. informacji wydawcy]

piątek, 12.11.2010

zapowiedzi

Kolejne hiszpańskie tytuły z Taurusa

Na forum wydawców Alei Komiksu przedstawiciel Taurus Media odpowiedział na pytania czytelników. Poniżej wybór najistotniejszych informacji.

 • Na przełomie listopada i grudnia ma ukazać się 4. tom „Borgii” (równocześnie z premierą edycji frankofońskiej).
 • Na styczeń planowany jest 4. tom „Torpedo”. W 2011 roku ma ukazać się również piąty, ostatni tom serii.
 • Z kolei na luty zaplanowano premierę 12. albumu „Żywych trupów”. W sumie Taurus zamierza wydać w 2011 roku cztery tomy tej serii. Ponadto już w styczniu ma być dostępny dodruk pierwszego odcinka.
 • Premiera kolejnego tomu „Queen & Country” powinna nastąpić w połowie 2011 roku.
 • Drugi odcinek „Nokturno” planowany jest na MFKiG w Łodzi.
 • Poza „Ostatnim muszkieterem” Taurus planuje wydać jeszcze jeden, zupełnie nowy komiks Jasona (jego francuska premiera ma nastąpić w przyszłym roku).
 • W związku z dobrym przyjęciem serii „Torpedo” edytor zamierza wydać inny komiks rysowany przez Jordi Berneta – thriller science fiction „Kraken” ze scenariuszem Antonio Segury.
 • Kolejnym hiszpańskim tytułem w katalogu Taurusa ma być western „Sunday” narysowany przez Víctora de la Fuente do scenariusza Víctora Mory.
 • Edytor rozważa wydanie zapowiadanego od dawna serialu „Strangers in Paradise” pod szyldem Mroja Press.
 • Seria „Ja, Vampir” obecnie jest wstrzymana; być może Taurus wróci do niej, gdy sytuacja rynkowa ulegnie poprawie.

[opr. na post. informacji wydawcy]

środa, 10.11.2010

zapowiedzi

Egmont wolniej w przyszłym roku

Na forum wydawców Alei Komiksu zostały wczoraj opublikowane odpowiedzi Tomasza Kołodziejczaka na pytania czytelników. Poniżej zwyczajowy wybór najistotniejszych informacji.

 • Od listopada 2010 do końca stycznia Egmont wyda bardzo mało tytułów, gdyż sytuacja na rynku jest bardzo niejasna, a wprowadzenie 5% VATu na książki spowoduje kolejne zamieszanie (metkowanie, wycofywanie towaru) i wzrost cen o kwotę zbliżoną do nałożonego podatku. W kolejnych miesiącach oferta również będzie znacząco ograniczona w stosunku do lat ubiegłych ze względu na konieczność dostosowania jej do realnych możliwości sprzedażowych.
 • „Fantasy Komiks” sprzedaje się poniżej oczekiwań, ale jednocześnie na tyle dobrze, że Egmont nie zamierza na razie zamykać tego tytułu. Jednocześnie edytor zrezygnował z uruchamiania innych tego typu antologii.
 • Na pierwszą połowę 2011 roku oficyna nie planuje żadnych nowych serii.
 • Kolejny tom „Dylana Doga” ma ukazać się w lutym.
 • Następny „Sandman” w twardej oprawie w pierwszym kwartale 2011 r.
 • Czwarty tom dzieł Willa Eisnera w pierwszej połowie 2011 r.
 • Trzeci zbiorczy tom „Lucky Luke’a”  w okolicach połowy 2011 r.
 • 24. tom „Usagiego Yojimbo” w połowie 2011 r.
 • Na przyszły rok planowane są również kolejne tomy „Hellboya” („The Wild Hunt” oraz „The Crooked Man and Others”), a także ostatni tom „Sin City” w twardej oprawie.
 • W kolekcji Science Fiction planowany jest zbiór krótkich historii ze świata Armady wykonanych przez różnych artystów.
 • Egmont ocenia, że kolejne tomy „Asteriksa” wyda w okolicach marca 2011 r. Edytor wstrzymał reedycję, gdyż licencjodawca rozpoczął proces zastępowania starych, zniszczonych materiałów poligraficznych nowymi – cyfrowymi.
 • W przyszłym roku mają ukazać się wznowienia kolejnych dwóch tomów „Kajtka i Koka”: „Kajtek i Koko w Londynie” oraz „Profesor Kosmosik”.
 • Kolejne tomy „Hellblazera” mają ukazywać się znacznie rzadziej.
 • Kolekcja „Sensacja” na razie jest zawieszona ze względu na słabe zainteresowanie „Largo Winchem”.
 • W planach na 2011 rok nie ma kontynuacji „Skorpiona”, „Mureny” ani „XIII Mystery”.
 • Egmont nie zamierza kontynuować serii mangowych w dotychczasowym tempie. Nie wiadomo nawet, czy takie serie, jak „Inu-Yasha” czy „Ranma ½”, zostaną dokończone.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu.

[opr. na post. informacji wydawcy]

poniedziałek, 8.11.2010

w sieci

Mawil fantazjuje o Czerwonych Gitarach

Markus „mawil” Witzel stworzył krótki komiks „Baby’s in Blue”, opisujący losy muzyków Czerwonych Gitar, tak jakby byli Beatlesami działającymi w bloku wschodnim. Jest to żartobliwa odpowiedź na album Arne Bellstofra „Baby’s in Black”, który ma ukazać się nakładem kultury gniewu.

Pierwotnie komiks mawila ukazał się na internetowej stronie „Der Tagesspiegel”, a dzięki uprzejmości autora (i jego miłości do Polski i polskiej muzyki) oraz staraniom kultury gniewu został opublikowany również na Komiksomanii (w tłumaczeniu Grzegorza Janusza). Uzupełniony został komentarzem mawila, w którym m.in. wyjaśnił wybór zespołu:

Posiadam kolekcję polskich płyt bigbitowych, bo jestem fanem takiej muzyki, ale Czerwone Gitary wybrałem dlatego, że są najbardziej rozpoznawalnym polskim zespołem dla wschodnioniemieckiej publiczności. Znalazłem nawet kilka ich płyt z nalepką Amigi, na niektórych śpiewali po niemiecku. Niestety nie znam się na historii Polskiej Republiki Ludowej, komiks był adresowany do czytelnika ze Wschodnich Niemiec, ale mam nadzieję, że spodoba się także Polakom.

W Polsce nakładem kultury gniewu ukazały się trzy komiksy mawila: „Bend”, „Możemy zostać przyjaciółmi” i „Safari na plaży”.

[opr. na post. Komiksomanii i informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „Baby’s in Blue”]

wtorek, 2.11.2010

wydarzenia

Marjane Satrapi w Krakowie

W najbliższą środę o godz. 18.00 w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) odbędzie się spotkanie z Marjane Satrapi, które poprowadzi Grzegorz Jankowicz. Wydarzenie to jest częścią 2. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.

W Polsce nakładem Postu ukazały się trzy komiksy Satrapi: „Kurczak ze śliwkami”, „Persepolis” i „Wyszywanki”.

[opr. na post. informacji organizatora]

[Kadr z filmowej adaptacji komiksu „Persepolis”]
Kadr z filmowej adaptacji komiksu „Persepolis”

wtorek, 2.11.2010

w sieci

Drugi sezon „Czwórki na pokładzie”

Dzisiaj ukazał się pierwszy odcinek drugiego sezonu komiksowego bloga Dominiki Węcławek zatytułowanego „Czwórka na pokładzie”. W połowie pierwszego sezonu nastąpiła zmiana rysownika – Filipa „PHI” Lipińskiego zastąpił Piotr Bartosiak.

Pierwszy sezon zakończył się narodzinami Olgi, a drugi zaczyna się kilka dni później – w momencie powrotu rodziny do domu. Kolejne czterostronicowe odcinki mają ukazywać się co dwa tygodnie.

Przeczytaj też poprzednie informacje o serii.

[opr. na post. informacji autorów]

[Kadr z komiksu „Czwórka na pokładzie”]
ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa