
19 marca w bydgoskiej Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy Wyższej Szkole Gospodarki (ul. Królowej Jadwigi 14) odbędzie się druga Bydgoska Sobota z Komiksem. Impreza dzięki wsparciu i organizacji Urzędu Miasta Bydgoszczy i w tym roku ma do zaoferowania wiele atrakcji.
Miłośnicy klasycznych opowieści komiksowych i parakomiksowych będą mogli spotkać się z Andrzejem Białoszyckim (scenarzystą) i Andrzejem Nowakowskim (rysownikiem), którzy przez wiele lat tworzyli komiksowe opowieści drukowane na łamach „Dziennika Wieczornego”. Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa unikatowych prac z „Dziennika Wieczornego” autorstwa Andrzeja Nowakowskiego i Jerzego Wróblewskiego.
Ci, którzy zechcą podszkolić swoją kreskę, będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Janusza Wyrzykowskiego. Natomiast fani komiksu historycznego będą mogli obejrzeć wystawę prac Jacka Michalskiego i Jacka Przybylskiego, a także spotkać się z autorami. Na wystawie pojawią się między innymi premierowe plansze z komiksu o Zawiszy Czarnym, nad którym pracuje Jacek Michalski.
Każdy, kto przyjedzie na Bydgoską Sobotę z Komiksem, otrzyma prezent w postaci broszury zatytułowanej „Binio Bill... i Gwiazdy”. W środku znajdą się wizerunki tytułowego kowboja narysowane przez kilkunastu autorów: Łukasza Ciaciucha, Andrzeja Janickiego, Karola „KRLa” Kalinowskiego, Szymona Kaźmierczaka, Kamila „Kurta” Kochańskiego, Jacka Michalskiego, Piotra „Jaszcza” Nowackiego, Dariusza „Pałę” Palinowskiego, Jacka Przybylskiego, Krzysztofa „Krisa” Różańskiego, Michała „Śledzia” Śledzińskiego, Krzysztofa Trystułę, Janusza Wyrzykowskiego i Tomasza Zycha.
Autorem plakatu imprezy jest Łukasz Ciaciuch.
Godzinowy program imprezy
11:00 | otwarcie imprezy: • wystawa prac Jacka Michalskiego, Jacka Przybylskiego • wystawa komiksów historycznych • wystawa rysunków Jerzego Wróblewskiego i Andrzeja Nowakowskiego • spotkania z rysownikami |
11:10 11:30 |
prezentacja sylwetek bydgoskich rysowników – Maciej Jasiński |
11:30 13:00 |
warsztaty prowadzone przez Janusza Wyrzykowskiego |
13:00 14:00 |
wykład nt. komiksów historycznych – prof. Piotr Zwierzchowski |
14:00 14:30 |
konkurs z nagrodami |
14:30 15:00 |
spotkanie z Andrzejem Nowakowskim i Andrzejem Białoszyckim |
15:00 15:30 |
prezentacja autorska prac Jakuba Kijuca – Czarna Materia |
15:30 16:00 |
spotkanie z rysownikiem, bohaterem filmu „Zakazany owoc nr 6”, Dariuszem „Pałą” Palinowskim i autorami filmu |
16:00 17:30 |
pokaz filmu „Zakazany owoc nr 6” (tylko dla widzów dorosłych) |
19:00 | afrerparty – Węgliszek, ul. Stefana Batorego 1/3 |
[opr. na post. informacji organizatorów]
![[Ilustracja autorstwa Jacka Michalskiego z broszury „Binio Bill... i Gwiazdy”]](inne/binio_bill_gwiazdy_michalski.jpg)
z broszury „Binio Bill... i Gwiazdy”

19 kwietnia nakładem Egmontu ma ukazać się premierowy komiks o Wiedźminie, postaci powołanej do życia przez Andrzeja Sapkowskiego. 23-stronicowa historia „Racja stanu” stworzona przez scenarzystę Michała Gałka, rysownika Arkadiusza „Kirkora” Klimka oraz kolorystę Łukasza Pollera będzie najważniejszą częścią najbliższego numeru czasopisma „Komiksowe Hity”. Druga część komiksu ma ukazać się dwa miesiące później.
Nowa przygoda Białego Wilka powstała w związku z zaplanowaną na maj światową premierą gry „Wiedźmin 2. Zabójcy królów” i jest utrzymana w konwencji plastycznej gry. Poza komiksem w „Komiksowych Hitach” nr 2/11 znajdą się artykuły o Andrzeju Sapkowskim, materiały przybliżające kulisy powstawania komiksu, plakaty, jak również informacje dotyczące samej gry „Wiedźmin 2”.
Periodyk ma mieć 52 kolorowe strony formatu B5 w miękkiej oprawie i cenie 9,99 zł. Więcej szczegółów już wkrótce.
[opr. na post. informacji wydawcy]
![[Kadr z komiksu „Wiedźmin. Racja stanu” Gałka, Klimka i Pollera]](inne/wiedzmin_kadr_01.jpg)
W kwietniu nakładem Dolnej Półki ukazać się ma ósmy numer magazynu „Kolektyw”, którego tematem przewodnim jest „Kontakt”. Periodyk ma mieć 96 czarno-białych stron formatu B5 w miękkiej oprawie. Rysunek na okładkę wykonał Michał „Śledziu” Śledziński.
Poniżej pełny spis treści numeru.
- serie
- „Miska owoców”, scen. Jakub Dębski, rys. Igor Wolski
- „Kapitan Mineta”, scen. Bartosz Sztybor, rys. Piotr Nowacki
- „Rycerz Janek prezentuje”, scen. Robert Sienicki, rys. Jacek Kuziemski
- „Najwydestyluchniejszy”, scen. Bartosz Sztybor, rys. Maciej Pałka
- Shorty
- „Latarnia” – scen. Jakub Dębski, rys. Robert Sienicki
- „Kontakt” – scen. Klaudyna Bajkowska, rys. Matylda Bruniecka
- „Cze, skąd klikasz?” – scen. i rys. Agata Wawryniuk
- „Cumtact” – scen. i rys. Konrad Okoński
- „Toksyczny kontakt” – scen. i rys. Krystian Garstkowiak
- „Na wieki, wieków” – scen. Bartosz Biedrzycki, rys. Bartłomiej Kuczyński
- „Sus scrofa” – scen. Jacek Jastrzębski, rys. Maciej Czapiewski
- „Kontakty i kontrakty” – scen. i rys. Krzysztof Małecki
- „Wieczny kontakt” – scen. i rys. Piotr Bartosiak
- „Kontakt międzywymiarowy” – scen. i rys. Tomasz Pastuszka
- „Celestia” – scen. Jan Mazur, rys. Błażej Kurowski
- „Dom” – scen. Rafał Kołsut, rys. Bartek Przybyszewski
- „Wietnam” – scen. i rys. Tomasz Grządziela
- „Na szacunek trzeba sobie zasłużyć” – scen. Daniel Gizicki, rys. Mikołaj Ratka
- „Siła przekazu” – scen. Jan Mazur, rys. Łukasz Okólski
[opr. na post. informacji wydawcy]
![[Okładka ósmego numeru „Kolektywu” po rozłożeniu]](inne/kolektyw_08_okladka_cala.jpg)
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podtrzymuje stanowisko, że komiks „Chopin. New Romantic” nie może być elementem promocji Polski za granicą. Z tego też powodu dystrybucja komiksu za granicą została wstrzymana.
Podjęto następujące decyzje, biorąc pod uwagę petycje i wnioski ze strony niektórych środowisk twórczych, wydawców oraz osób prywatnych, postulujących ocalenie nakładu od zniszczenia:
- z wydanych egzemplarzy komiksu zostaną usunięte i wymienione na nowe te strony, które zawierają wizerunek godła państwowego oraz informację o zleceniodawcy;
- postanowiono o zmianie docelowych grup adresatów komiksu i skierowaniu go do zainteresowanych środowisk twórczych i artystycznych, zwłaszcza reprezentatywnych dla tego środka ekspresji twórczej, jakim jest sztuka komiksu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych z uznaniem przyjmuje inicjatywę wydawnictwa kultura gniewu, które zobowiązało się do wykonania wymiany ww. stron komiksu na własny koszt.
Ministerstwo pragnie jednocześnie podkreślić, że wydawnictwo nie ponosi odpowiedzialności za okoliczności, które doprowadziły do konieczności podjęcia powyższych działań, a koszty, które zobowiązało się dobrowolnie ponieść, stanowią przykład działania w interesie publicznym.
MSZ podejmie wszechstronne działania, aby podobne potknięcie organizacyjne nie wydarzyło się w przyszłości, a jakość merytoryczna i artystyczna tysięcy projektów promocyjnych realizowanych przez Ministerstwo za granicą nie budziła wątpliwości.
[Biuro Rzecznika Prasowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych]
![[Kadry z komiksu Krzyszfofa Ostrowskiego zamieszczonego w antologii „Chopin. New Romantic”]](inne/chopin_new_romantic_kadr_ostrowski.jpg)