ARCHIWUM

środa, 30.04.2003
film
Światowa premiera "X2"

W piątek premiera "X-Men 2", reklamowana jako największe międzynarodowe otwarcie w historii kina - według 20th Century Fox film ma być pokazany w 93 krajach jednocześnie. Jednak okazuje się, że ów jeden dzień, to w rzeczywistości aż trzy dni. Podczas gdy Amerykanie czy Kanadyjczycy na swoją premierę czekać muszą aż do piątku, w wielu krajach obraz będzie pokazywany dzień (z powodu Święta Pracy), a nawet dwa dni wcześniej. Trudno mi podać konkretne liczby, gdyż nie dotarłem do pełnej listy państw uczestniczących w tym wydarzeniu, wiem jednak, że przed USA film pojawi się w kilkudziesięciu krajach, w tym oczywiście w Polsce, bo nasza premiera planowana jest na jutro. Obraz już dzisiaj został pokazany m.in. w Australii, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Jutro będzie wyświetlany m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii. Nieco później, niż Amerykanie film zobaczą Japończycy czy Rosjanie.

W poniedziałek odbyła się hollywoodzka premiera "X2". Gościła na niej spora część obsady, nie zabrakło też Stana Lee. Wiele osób pozując fotografom dziwnie krzyżowała ręce. ;) Obszerna galeria zdjęć z premiery znajduje się na Yahoo! Movies.

 


Po lewej Stan Lee i Rebecca Romijn-Stamos, po prawej Hugh Jackman.

"Nadszedł czas, by wszyscy, którzy czują się inni, połączyli swe siły."

Kilka słów o fabule filmu. Mutanci kontynuują walkę o normalne traktowanie ich przez innych ludzi. Sytuacja staje się bardzo zła, gdy pojawia się tajemniczy morderca o niezwykłych zdolnościach. To powoduje, że rozpoczyna się polowanie na mutantów, któremu dowodzi generał William Stryker. Za zgodą władz Stryker wraz z żołnierzami atakuje nocą szkołę Xaviera. Tymczasem Magneto ucieka ze swego plastikowego więzienia.

W filmie występują Patrick Stewart (Charles Xavier), Ian McKellen (Magneto), Brian Cox (William Stryker), Hugh Jackman (Wolverine), Halle Berry (Storm), Famke Janssen (Jean Grey), James Marsden (Cyclops), Alan Cumming (Nightcrawler), Anna Paquin (Rogue), Rebecca Romijn-Stamos (Mystique), Kelly Hu (Lady Deathstrike), Shawn Ashmore (Iceman), Aaron Stanford (Pyro), Katie Stuart (Kitty Pryde), Daniel Cudmore (Collosus), Kea Wong (Jubilee), Shauna Kain (Siryn). Reżyseria Bryan Singer, scenariusz Michael Dougherty, Daniel P. Harris i Bryan Singer. Film trwa 134 minuty. Polskim dystrybutorem obrazu jest Syrena Entertainment Group.
[Jarek Obważanek]


środa, 30.04.2003
zapowiedzi
Podsiedlik stopuje
Podsiedlik-Raniowski i S-ka, wydawnictwo, które niedawno bardzo ambitnie weszło na nasz rynek z komiksami, przeżywa kryzys. Nie będzie żadnych komiksów zapowiadanych na kwiecień. Wszystko zostało wstrzymane do końca roku - wtedy też zapadnie decyzja czy coś w ogóle jeszcze zostanie wydane wydane.
[PeCha - Nowa Gildia]


środa, 30.04.2003
konkurs
"SFera" pyta o Gaimana

W związku z wizytą Neila Gaimana w Polsce częściowo komiksowy magazyn "SFera" przygotował konkurs dotyczący tego pisarza. Wystarczydo 20 maja odpowiedzieć prawidłowo na trzy pytania.

Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi zostanie rozlosowanych 20 atrakcyjnych nagród w postaci książek Neila Gaimana ufundowanych przez Wydawnictwo MAG i gier komputerowych "Cywilizacja 3" od redakcji "SFery".
[SFera]


środa, 30.04.2003
imprezy
Twórcy "Piekielnych wizji" podpisują
W piątek o 14:00 w krakowskiej księgarni "Zielona Sowa" (Rynek Główny 12) antologię komiksów na motywach opowiadań Grahama Mastertona "Piekielne wizje" podpisywać będą jej twórcy, a przede wszystkim Krzysztof Ostrowski - rysownik komiksów i wokalista popularnej grupy "Cool Kids of Death."

W niedzielę zaś o 16.00 w "Zielonej Sowie" na antologii "Piekielne Wizje" swe podpisy, dedykacje i rysunki składać będą kolejni jej twórcy (w tym rysownik Przemysław Truściński oraz pomysłodawca i scenarzysta całej antologii Michał Gałek). Godzinę później przejdą oni do klubu "Pod Jaszczurami" (Rynek Główny 8), gdzie wezmą udział w osatnim dniu Festiwalu Fantastycznych Twórców poświęconym komiksom.
[Kamil M. Śmiałkowski]


środa, 30.04.2003
film
Zdjęcie Punishera
Co prawda na początku miesiąca Filmweb informował, że zdjęcia do "Punishera" rozpoczną się dopiero w lipcu, ale już wczoraj serwis Comics Continuum zaprezentował pierwsze zdjęcie odtwarzającego główną rolę Thomasa Jane w kostiumie. Scenariusz do filmu napisał Jonathan Hensleigh ("Szklana pułapka 3", "Święty", "Armageddon"), on też zajmie się reżyserią (po raz pierwszy za kamerą). Obraz na ekranach kin ma pojawić się latem 2004 roku.
[Jarek Obważanek]


środa, 30.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Dragon Ball" tom 40: "Ostatnia tajna broń Ziemian!"
Scenariusz i rysunki: Akira Toriyama
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Liczba stron: 192
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 13,00 zł

Wszelkie wysiłki aby pokonać Buu, spaliły na panewce. Buu jest zbyt potężny - nawet dla Super Saiyan! Naszym bohaterom pozostaje tylko jedna, ostatnia szansa na pokonanie go. Ale czy rywale zgodzą się współpracować, by osiągnąć zwycięstwo?


"Piekielne wizje"
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunki: Tomasz Piorunowski, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński, Michał Śledziński, Krzysztof Korzeniak, Sławomir Daniec, Michał Janusik, Mariusz Zabdyr, Rafał Sacha, Nikodem Cabała, Rafał Szłapa, Tomasz Minkiewicz, Mateusz Kołek, Michał Gałek, Tomasz Tomaszewski, Robert Adler.
Wydawca: Mandragora
Liczba stron: 112
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
Data wydania: 30.04.2003
ID: 0016
Antologia komiksowa mistrza horroru ociekająca krwią i nasieniem.

Wydawnictwo Mandragora przedstawia komiks dla czytelników o mocnych nerwach! "Piekielne wizje" to antologia krótkich komiksów na podstawie opowiadań słynnego pisarza horrorów Grahama Mastertona. Narysowali ją najzdolniejsi młodzi twórcy wspomagani przez absolutną czołówkę polskiego komiksu. Mimo ogromnej popularności tego autora, jest to pierwszy taki projekt na świecie. Dlatego Masterton, sam będąc fanem komiksu i polskich twórców, od początku przedsięwzięcie wspierał. Jego zapał przyciągnął takich polskich rysowników jak Przemysław Truściński, Robert Adler, Tomasz Piorunowski, Krzysztof Ostrowski, czy Michał "Śledziu" Śledziński. Łącznie komiksów w antologii jest szesnaście i zdecydowana większość z nich nie jest przeznaczona dla młodego czytelnika. Spowodowane jest tu dużym natężeniem scen erotycznych i drastycznych. Autorem wszystkich scenariuszy i redaktorem antologii jest Michał Gałek, scenarzysta i rysownik związany z magazynem komiksowym "KKK".

Przykładowe plansze
Uwaga! Plansze przeznaczone są dla dorosłych czytelników, gdyż zawierają sceny brutalnej przemocy i erotyki.

"Anais" - rys. Przemysław Truściński
"Danie dla świni" - rys. Sławomir Daniec
"Obecność aniołów" - rys. Śledziu
"Żal" - rys. Michał Gałek
"Bestia pośpiechu" - rys. Tomasz Minkiewicz
"Piekielni sąsiedzi" - rys. Mateusz Kołek
"Lolicia" - rys. Michał Janusik
"Korzeń wszelkiego zła" - rys. Krzysztof Ostrowski
"Gra bi-dżing" - rys. Rafał Szłapa
"Kobieta w ścianie" - rys. Jakub Tulipan


"Wolverine: Origin" cz. 6: "I w proch się obrócisz"
Scenariusz: Paul Jenkins
Szkic: Andy Kubert
Kolory: Richard Isanove
Okładka: Joe Quesada
Wydawca: Mandragora
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 8,00 zł


środa, 30.04.2003
zapowiedzi
Zbiorczy "Origin" niepewny
Wydanie "Origin" w formie edycji kolekcjonerskiej (w twardej oprawie) może stanąć pod znakiem zapytania. Po obniżeniu nakładów (od części 3) mało zostaje w magazynie i po prostu może nie starczyć na wydanie kolekcjonerskie.
[Mandragora]


wtorek, 29.04.2003
zapowiedzi
Okładka nowego "Produktu" oraz plakat

Na stronie "Produktu" pojawiła się już okładka numeru 17 (widoczna po lewej). Została też pokazana jedna ze stron plakatu (po drugiej będą Strachy).
[Jarek Obważanek]


wtorek, 29.04.2003
telewizja
Kolejna piwna powtórka
Po zakończeniu "Piwnego smaku miłości" TVP2 zaczęła powtarzać drugi serial bazujący na "Władcach Chmielu" pt.: "Dziedzictwo Steenfortów". Pierwszy odcinek wyemitowany został wczoraj o 11:15 a drugi pojawi się dzisiaj o 11:45. Serial składa się z sześciu odcinków.
[Valdi]


poniedziałek, 28.04.2003
wrak
Miller
Kolejny autor, który uzupełnia swoją osobą ubogi dział Twórcy to Frank Miller opisany przeze mnie w ubiegłym roku na potrzeby magazynu KZ. Na WRAKu umieściłem wersję nieco skróconą.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 28.04.2003
film
"Iron Fist" ma reżysera

Niecałe dwa tygodnie temu prezentowałem informację Filmwebu na temat filmu "Iron Fist". Nieznane było wtedy nazwisko reżysera, ale został podany odtwórca głównej roli - Ray Park (znany głównie jako Darth Maul w "Mrocznym Widmie"). Teraz jest odwrotnie. Wiadomo, że za kamerą stanie Steve Carr ("Następny piątek", "Dr Dolittle 2", "Daddy Day Care"), ale za to producenci poddali w wątpliwość doniesienia o roli Parka informując jedynie, że trwa kompletowanie obsady i nie chcą podać żadnych nazwisk.

Więcej o filmie w archiwum.
[Jarek Obważanek na podst. Filmwebu]


poniedziałek, 28.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Joe Bar Team" tom 2
Scenariusz i rysunki: Stephane Deteindre
Kolory: Pierre-Yves Fourrier
Tłumaczenie: Wojciech Topolski
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł

W połowie lat '70, Ed "Manetka", Janek "Prowokator", "Pepe" i Jasiu "Śruba", czterech szaleńców z Joe Bar Teamu terroryzowało drogi. Cóż pozostało 20 lat później z tych pięknych czasów, kiedy to przy każdej okazji stawali w szranki prawdziwi wyciskacze soków z manetki gazu w każdym rodzaju motocykla, miłośnicy wyprutych tłumikow i "dziurawych" cylindrów? Czy ład i spokój naprawdę wróciły do miasta? Czy aby na pewno po chaosie nastąpił spokój? Czy na progu XXI wieku powiew racjonalizmu wymiótł z ludzi ziarno szaleństwa na punkcie mechaniki? Czy młodzi adepci dwóch kółek nie mają już benzyny we krwi? Na pewno nie! Oto wzruszające dzieło, ozdobione wspaniałymi ilustracjami, które przypomni wszystkim, że historia kołem się toczy...


niedziela, 27.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

 

"W.I.T.C.H." nr 17
Wydawca: Egmont Polska
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł


niedziela, 27.04.2003
imprezy
Krakowskie Kino Komiksowe - ostateczny program
1-3.05.2003
Cinema City Plaza przy al. Pokoju 44 w Krakowie.

czwartek 1.05

19:00 Otwarcie imprezy i wystawy prac czołówki rodzimych twórców m.in. Roberta Adlera ("Status 7", "48 Stron", w "Reset"), Tomasza Leśniaka ("Jeż Jerzy", "Tymek i Mistrz", w "Ślizg", "Komixowo"), Krzysztofa Ostrowskiego ("Nadzwyczajni", "Plastelina", w "City Magazine"), Przemysława Truścińskiego oraz antologii "Graham Masterton: Piekielne Wizje" (zbiór komiksowych adaptacji opowiadań mistrza grozy w rysunkach czołówki polskiego komiksu).
20:00 Premiera filmu "X-Men 2" ("X2: X-Men United"). Kontynuacja adaptacji kultowego komiksu o mutantach, którzy znienawidzeni przez zwykłych ludzi, próbują jednak stawać w ich obronie.

piątek 2.05

Cały dzień projekcja "X-Men 2" (11:00, 13:15, 15:30, 17:45, 20:00, 22:15)

Pokazy filmów:
14:30 "Daredevil". Adaptacja komiksu o niewidomym superbohaterze, który na co dzień jest prawnikiem z Benem Affleckiem w roli głównej.
17:30 "X-Men". Pierwsza cześć wchodzącego właśnie na ekrany filmu "X2" będąca połączeniem ciekawej fabuły z nowatorskimi efektami specjalnymi. Obraz opowiadający o obdarzonych nadludzką mocą superbohaterach stał się przebojem kasowym i otworzył nowy rozdział w historii kina. Wśród doborowej obsady m.in. Patrick Stewart, Ian McKellen, Hugh Jackman i Halle Berry.

14:00 Spotkanie z Krakowskim Klubem Komiksu i redakcją magazynu "KKK"
14:30 Prelekcja nt. powstawania scenariusza komiksowego
15:30 Warsztaty komiksowe z udziałem m.in. Roberta Adlera, Tobiasza Piątkowskiego (obaj "Status 7", "48 Stron", w "Reset"), Krzysztofa Ostrowskiego ("Graham Masterton: Piekielne Wizje", "Nadzwyczajni", "Plastelina", nominowany do nagrody im. M. Kołodyńskiego "5, 10 i dalej", asystent w łódzkiej ASP, wokalista grupy "Cool Kids of Dead")
16:30 Konkurs na komiksowe hasło IMAX (kina trójwymiarowego)
17:00 Spotkanie autorskie z Robertem Adlerem, Tobiaszem Piątkowskim i Krzysztofem Ostrowskim
17:30 Spotkania autorskie z twórcami antologii "Graham Masterton: Piekielne Wizje"
18:30 Pokazy trailerów filmów komiksowych, filmów Stanisława Mąderka i tworzenia komputerowego koloru w komiksach. Gościnnie Stanisław Mąderek (Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej, reżyser, scenarzysta, kompozytor i aktor filmowy. Autor spektakli Teatru TV, seriali, filmów, programów telewizyjnych, teledysków, reklam, animacji komputerowych i filmowych efektów specjalnych. Słynny twórca "Stars in Black", parodii "Gwiezdnych Wojen" i innych filmów - obecnie pracuje nad jego pełnometrażową wersją.)

sobota 3.05

Cały dzień projekcja "X-Men 2" (11:00, 13:15, 15:30, 17:45, 20:00, 22:15)

Pokazy filmów:
11:00 "Spirited Away. W krainie bogów" ("Sen to Chihiro-no Kamikakushi"). Obsypany nagrodami obraz Hayao Miyazaki m.in. tegoroczny zdobywca Oscara w kategorii Długometrażowy Film Animowany, Złoty Niedźwiedź 2002.
14:15 "Księżniczka Mononoke" ("Mononoke Hime"). Anime w reżyserii Hayao Miyazaki nazywanego Disneyem Japoni.

Konkursy dla milusińskich (po filmach)
Spotkania autorskie
13:00 Pokaz jak się robi komiks
16:00 Prezentacja komiksowych stron internetowych. Poprowadzi Jarek Obważanek

Każdy pokaz filmowy będzie poprzedzony krótką prelekcją tematyczną ("X-Men 2" tylko w dniu premiery).
Wystawa komiksowa będzie dostępna przez czas trwania imprezy.

Na pokazy filmów obowiązuje bilet wstępu, na pozostałe atrakcje wstęp wolny.
[Jan Korczyński - KKK]


niedziela, 27.04.2003
recenzje
"Wilq Superbohater" zeszyt 1

W skrócie: "Wilq" jest wulgarny, ohydny i brzydko narysowany. I właśnie dlatego jest rewelacyjny! Dodać jeszcze trzeba, że jest niesamowicie zabawny.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


niedziela, 27.04.2003
zapowiedzi
Okładka "Obywatela"

Przedstawiam okładkę albumu "Obywatel w palącej potrzebie" Szyłaka i Michalskiego, którego premiera odbędzie się 10 maja, czyli podczas dwóch równolegle odbywających się imprez: Targów Komiksu w Łodzi oraz Interkomiksu w Warszawie. Szczegółowe informacje na temat komiksu znajdują się w Zapowiedziach Mandragory.
[Jarek Obważanek]


sobota, 26.04.2003
wrak
Hermann, Giraud i Manara
W rzadko aktualizowanym dziale Twórcy umieściłem dzisiaj sylwetki trzech osób. Hermanna opisał Dominik a Jeana "Moebiusa" Girauda i Milo Manarę aegirr (teksty aegirra to skróty jego opracowań z magazynu KZ).
[Jarek Obważanek]


sobota, 26.04.2003
wystawa
Komiks kontra AIDS - wystawa

Krajowe Centrum ds. AIDS wraz z EMPIK Junior zaprasza wszystkich zainteresowanych na wystawę komiksów o tematyce HIV/AIDS.

W 2002 r. zorganizowany został przez Krajowe Centrum ds. AIDS konkurs KOMIKS KONTRA AIDS we współpracy z Dennisem Wojdą i Przemysławem Truścińskim. Nagrodą dla autorów najlepszych komiksów było opublikowanie prac w albumie pt.: "Komiks kontra AIDS" wraz z komiksami przygotowanymi poza konkursem przez znanych polskich rysowników.

Na wystawie prezentowane są prace: Rafała Betlejewskiego, Michała Będkowskiego, Tomasza Dubilewicza, Krzysztofa Gawronkiewicza, Ernesto Gonzalesa, Konrada Grzegorzewicza, Andrzeja Kotańskiego, Janka Kozy, Cyryla Lechowicza, Tomasza Lwa Leśniaka, Sylwii Resteckiej, Joanny Saneckiej, Rafała Skarżyckiego, Mateusza Skutnika, Przemysława Truścińskiego, Dennisa Wojdy.

Miejsce wystawy: EMPiK Galeria w Megastore "Junior" (od strony Pasażu Wiecha) przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Wystawa będzie eksponowana do 15 maja 2003r.
[Krajowe Centrum ds. AIDS]


piątek, 25.04.2003
zapowiedzi
Amber na maj
W majowym katalogu Amberu znalazły się dwa komiksy: "Star Wars": "Ciemność 2" oraz "Lex" tom 3: "Zbyt daleki cel". Ponadto zapowiedziana została kolejna książka z paskami o Dilbercie.

"Dilbert i biurowi kombinatorzy, czyli jak wykręcić się od roboty"
Autor: Scott Adams
Wydawca: Amber
Liczba stron: 336
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 29,80 zł

Niekompetentni kierownicy, obłudni dyrektorzy, nieuczciwi eksperci, pracownicy-kombinatorzy, czyli witaj w Strefie Cwaniactwa, w której toczy się i twoje życie.

Nowe ilustrowane historyjki o Dilbercie, odsłaniające tajemnice wszystkich podejrzanych typów: jak ich rozpoznawać, jak działają, jak ich zastopować - i jak samemu zostać cwaniakiem!

Najcwańsze triki i podpowiedzi:

 • Jak unikać pracy?
 • Jak rozerwać się w pracy?
 • Jak ukrywać własną niekompetencję?
 • Jak trąbić o swoich osiągnięciach, by dostać podwyżkę?
 • Jak rozpoznawać cwaniaków z księgowości, z marketingu, ze sprzedaży, a jak z dyrekcji?
 • Jak posługując się oficjalnym językiem cwaniaków, ukrywać swoje myśli i robić wrogom mętlik w głowie?

"Lex" tom 3: "Zbyt daleki cel"
Scenariusz: François Froideval
Rysunki: Stéphane Collignon
Wydawca: Amber
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 29,80 zł


"Star Wars" - "Ciemność 2"
Scenariusz: John Ostrander
Szkic: Jan Duursema
Tusz: Ray Kryssing
Okładka: Jon Foster
Wydawca: Amber
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 24,80 zł

[Jarek Obważanek]


piątek, 25.04.2003
zagranica
Ostatnio wydane

"Hellboy": "Weird Tales" nr 2
Scenariusz i rysunki: Jason Pearson i inni
Okładka: Jason Pearson
Wydawca: Dark Horse Comics
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Cena: $2.99

Druga część antologii komiksów o świecie Hellboy'a, które powstały bez udziału Mike'a Mignoli.

Jason Pearson powraca do Dark Horse z zajmującą połowę tego numeru historią o pirokinetyczce Liz Sherman. John Cassaday kontynuuje swój serial o Lobsterze, a Mark Ricketts i Eric Wight zajęli się agentem specjalnym Kate Corrigan. Wreszcie Randy Stradley i Seung Kim opowiedzieli o samym Hellboy'u.
[Jarek Obważanek na podst. Dark Horse Comics]


piątek, 25.04.2003
zapowiedzi
Prezentacja "Blacksada"

Wydawnictwo Siedmioróg udostępniło projekt okładki polskiego wydania drugiego tomu "Blacksada" oraz cztery przykładowe strony ze środka tego albumu (są to plansze 16, 22, 48 i 51). Komiks będzie miał tytuł "W śnieżnej bieli", a jego premierę edytor przewiduje na 20 maja.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 24.04.2003
telewizja
Co dalej ze "Smallville" w Polsce?

Najnowsze informacje wskazują, iż serial o przygodach młodego Clarka Kenta powróci do ramówki stacji TVN w czerwcu. Ma on być emitowany w normalniejszych godzinach, niż dotychczas. Jak wyjaśniła Katarzyna Alińska z biura prasowego TVN, serial jest "zbyt dobry na tak późną porę [...]. I dlatego zdecydowaliśmy, że będzie emitowany w wakacje tego roku o dobrej, nie tak późnej porze."
[Jarek Obważanek na podst. Smallville.prv.pl]


czwartek, 24.04.2003
sklepy
Współpraca wydawców mangi
Na stronie wydawnictwa JPF można teraz zamawiać wszystkie tytuły z wydawnictwa Waneko. Dodatkowo mangi Waneko zostały objęte tymi samymi zasadami zamawiania, jak komiksy JPF, co oznacza, że obowiązują takie same rabaty i opłaty za przesyłkę.

W internetowym sklepiku JPF pojawiły się też nowe tytuły: "Naruto", "Magiczni Wojownicy - Slayers", "Chobits" i "Cowboy Bebop", które już teraz można zaprenumerować i spokojnie czekać na listonosza, który dostarczy je niezwłocznie po wydaniu (plan wydawniczy dotyczący tych serii znajduje się tutaj).
[Jarek Obważanek]


czwartek, 24.04.2003
zapowiedzi
Mandragora powraca na twardo
Po oficjalnym ogłoszeniu, iż w maju pojawi się kolekcjonerska edycja "Universe", Mandragora ujawniła plany na kolejne wznowienia w twardych oprawach. O ile w ogóle można mówić o wznowieniach, gdyż będą to tzw. przeokładkowania - ta sama zawartość przy innej okładce i wyklejce ze stroną redakcyjną. Innymi słowy nie można się spodziewać również żadnych specjalnych dodatków dla kolekcjonerów. Co w takim razie Mandragora oprawi na nowo po "Universe"? W czerwcu możemy spodziewać się powrotu "Midnight Nation", tym razem w całości; na lipiec zapowiadany jest początek "100 naboi", który złączy w jednym albumie trzy pierwsze tomy ("Pierwszy strzał, ostatnie ostrzeżenie" oraz obie części "Cienia drugiej szansy"); w sierpniu powinien pojawić się w jednym tomie "Fathom", natomiast w listopadzie "Origin", ten jednak prawdopodobnie będzie miał znacznie mniej, niż 400 egzemplarzy nakładu.
[Jarek Obważanek]


środa, 23.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 17-18/2003
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 88
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 6,95 zł


środa, 23.04.2003
zapowiedzi
"Ciach bajera" z Mandragory

"Sikalafo" to album, który ukaże się w drugie połowie roku - zawierać będzie nowe (tzn. świeżo rysowane) historie niesamowite z Marianem i Ryszardem (czyli głównymi bohaterami pierwszego opowiadania z komiksu "Ciach bajera"). Rysownicy: Fil (Filip Wiśniowski) i Termos (Bartosz Słomka) - każdy rysuje 50% albumu. Czerń i biel, dowcip wszędzie, łzy się leją. :)
[Mandragora]


środa, 23.04.2003
zapowiedzi
Autor o fabule "Josephine". Fragmenty albumu

Komiks "Josephine: Tchnienie Czarnego Lądu" (ani tytuł serii, ani tego tomu nie jest jeszcze pewny), który prawdopodobnie ukaże się w październiku nakładem wydawnictwa Mandragora, traktować będzie o problemach społecznych i narastających nastrojach proimerialnych w Wielkiej Brytanii, oraz jej koloniach na przełomie XIX i XX w, na tle Reform wyborczych (1867 i 1884) oraz zniesienia podatku prasowego...

Spokojnie, spokojnie, to była tylko podpucha - żadnej obyczajówki nie będzie. Nie będzie też eksperymentów vide "Rewolwer" ("Produkt" nr 13), ani "Wild Jack O'Hara" ("P-Lux" nr 2). Pod względem narracji, komiks ten będzie jak najbardziej normalny.

"Tchnienie Czarnego Lądu" ma być pierwszym tomem historii zaplanowanej na dwa albumy. Zgodnie z tytułem, część akcji toczyć się będzie w Afryce, a konkretniej - w Zachodniej Afryce, wśród plemion Yoruba (być może wielu z was skojarzyło już wcześniej, iż talizman, który Josephine nosi na szyi pochodzi z tamtych rejonów ... mieliście rację, pochodzi). Głównie jednak przemierzać będziemy uliczki Londynu towarzysząc urodziwej pannie Durmaz w jej śledztwie.

Poznamy też rodzinę Josephine i poznamy kilka faktów z jej przeszłości... ale psttttt ... żadnych szczegółów [zdradzę wam tylko, że Josephine jest półbrytyjką (po ojcu) i pochodzi z małej miejscowości niedaleko Caen (Francja)].

Co jeszcze? - 64 strony w kolorze popełnionym przez genialnego kolorystę sir Ivana (próbki tegoż koloru obejrzeć możecie na załączonych obrazkach), postlovecraftowskie klimaty, kilku nieboszczyków pozbawionych życia w nietypowy, jak na ten region geograficzny, sposób i wiele innych atrakcji.
[Clarence Weatherspoon]

Poza opisem albumu Clarence nadesłał spory wybór rysunków z albumu - czarno-białych oraz pokolorowanych przez Ivana. Można nawet porównać te same kadry z kolorem i bez niego (są nawet zdjęcia, na podstawie których powstały dwa rysunki). Nie zabrakło kilku szkiców występujących w albumie postaci. Wszystko to można obejrzeć w tym miejscu. Autor zapowiada, że w miarę postępów prac nad komiksem będzie prezentował kolejne jego urywki.
[Jarek Obważanek]


środa, 23.04.2003
wydarzenia
Światowy Dzień Książki
23 kwietnia tradycyjnie już obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Pomysł ten wywodzi się z Katalonii, gdzie w dniu św. Jerzego, patrona regionu, mieszkańcy od lat obdarowują się tego dnia wzajemnie książką i różą.

Po raz pierwszy obchody Dnia Książki miały miejsce w 1996r. i zbiegły się z 25. Kongresem Międzynarodowej Unii Wydawców, który odbywał się w Barcelonie w setną rocznicę powstania tego stowarzyszenia.

Dzień ten wrósł już także w naszą polską tradycję, nie zawsze obdarowujemy się z tej okazji różami, ale staramy się przypomnieć wszystkim jak ważna dla rozwoju i edukacji nowoczesnego społeczeństwa jest KSIĄŻKA.

Polska Izba Książki, jak co roku, zachęca dużych i małych do czytania, czytania i jeszcze raz czytania. Przede wszystkim patronuje bibliotekom, które jak zwykle stanęły na wysokości zadania i pomimo szczupłych środków którymi dysponują organizują wiele spotkań z autorami, konkursy czytelnicze, zabawy z książką i zapewniają swoim czytelnikom wiele innych atrakcji.

Zapraszamy wszystkich do obchodów Światowego Dnia Książki! Czytajmy!
[Polska Izba Książki]


środa, 23.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Akira" tom 17: "Do widzenia"
Scenariusz i rysunki: Katsuhiro Otomo
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Format: B5
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł

Gdy milkną wybuchy bomb niespodziewanie zrzuconych na Neo Tokio, pojedynek pomiędzy Kanedą a Tetsuo zostaje ponownie przerwany... W tym czasie Akira ciągle pozostaje wielką niewiadomą - jak się zachowa, gdy moc Tetsuo osiągnie stopień krytyczny?


wtorek, 22.04.2003
imprezy
Nowe informacje o Targach Komiksu
Na stronie Komiks Forum, czyli oficjalnej witrynie Targów Komiksu, pojawiły się szersze informacje na temat tej imprezy. Oto one:

Miłośnicy komiksu spotkają się z Krzysztofem Ostrowskim, rysownikiem komiksu "Pantofel panny Hofmokl" (który wyda za kilka dni Mandragora), twórcą serii "Plastelina" i "Karaoke", oraz liderem grupy Cool Kids of Death. Znany publicysta Jerzy Szyłak i doskonały rysownik Jacek Michalski zaprezentują nowy komiks erotyczny "Obywatel w palącej potrzebie" (premiera na targach). Nasz ulubiony Wojciech Birek przedstawi najnowsze trendy w komiksie europejskim. Mówił też będzie o polskich tłumaczeniach komiksów oraz poprowadzi "warsztaty komiksowe".

Ważnym elementem targów jest wielki kiermasz wydawnictw komiksowych, w którym co roku udział biorą wydawcy oraz kolekcjonerzy z całego kraju. Na kiermaszu swoją najnowszą ofertę zaprezentują wydawnictwa komiksowe. Natomiast przedstawiciele wydawców: Mandragora, Twój Komiks, Graficon, Waneko zdradzą również swoje plany wydawnicze. Mandragora w tym roku przygotowała dla uczestników targów specjalną niespodziankę.

Goście targów będą mogli obejrzeć interesujące filmy komiksowe, które jak zwykle do ostatniej chwili będą dla nich miłą niespodzianką. Dla miłośników komiksu japońskiego grupa Łódź-Manga-Team przygotowała specjalny blok mangowy. W programie imprezy przewidziano również forum księgarzy, na którym czytelnicy będą mogli poznać nasz rynek komiksowy.

Targi Komiksu są doskonałą okazją do zorganizowania wystaw prezentujących najnowsze prace autorów polskich. Tym razem, oprócz wystawy konkursowej, można będzie poznać oryginalną wersję komiksu Jerzego Szyłaka i Jacka Michalskiego "Obywatel w palącej potrzebie". Specjalną ekspozycję przygotowuje też wydawnictwo Graficon.
[Komiks Forum]


wtorek, 22.04.2003
zagranica
Zakończenie "Trzeciego Testamentu"

Jest już okładka długo oczekiwanego czwartego tomu "Trzeciego Testamentu", zatytułowanego "Jan, czyli dzień kruka". Album będzie liczył 70 stron, a jego premiera została zapowiedziana na 10 czerwca bieżącego roku.

Oto, jak komiks zapowiada BDnet:

"Czwarty i ostatni tom serii. Znajdziecie w nim odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadawaliście sobie od pierwszego tomu. Dowiecie się o istnieniu 13. apostoła, krewnego Jezusa, podobno nawet jego brata. Cała zagadka Trzeciego Testamentu ma od niego zależeć. Nastąpi też ostateczna konfrontacja Sayna, wielkiego inkizytora Guillaume'a de Beaujeu, Konrada z Marbourga i Elizabeth. Wszyscy oni są gotowi na wszystko, by zdobyć Testament, który być może wieści koniec ery i nadejście Apokalipsy."

Przykładowa plansza znajduje się tutaj.
[informacja Kurotokage, tłum. zap. Błażej - Lagafium]


wtorek, 22.04.2003
zapowiedzi
Zmiany w "Produkcie" nr 17
Crew kończy pracę nad odmienionym nowym numerem "Produktu". Zmianie ulegnie cała szata graficzna magazynu, będzie teraz bardziej korespondewała z nazwą pisma (jej projekt opiera się na wyglądzie ulotek/folderów reklamowych podrzucanych pod nasze drzwi). Niestety, "Produkt" schudnie do 84 stron (z wielu powodów, m.in. rosnących kosztów papieru, transportu itp.). Pamiętajcie jednak, że ta sama cena była utrzymywana przez blisko dwa lata. Jako bonus zostanie dołączony kolorowy, dwustronny plakacik (w tym numerze: Mondo & Dab/Strachy). Crew przewiduje, że magazyn pojawi się w sprzedaży na początku maja. Potem zgodnie z zapowiedziami odmieniony "Produkt" będzie ukazywał sie częściej. W tym roku planowanych jest 8 lub 9 numerów magazynu.

Pełna lista komiksów, które znajdą się w najnowszym "Produkcie":

 • Niedźwiedź '78 II (txt: Śledziu, gfx: Kurt)
 • Mondo & Dab (szkic, txt: Śledziu, tusz: Simson)
 • Paskudna historia czyli wojna prewencyjna (short by R. Dąbrowski)
 • Człowiek Paroovka (szort by M. Lachowicz)
 • Strachy II ( txt: Śledziu, gfx: F. Myszkowski)
 • Kfiatuszek (txt, gfx: KRL, grayscale: Śledziu)
 • Gawędy Kolejowe (txt: Gajos, gfx: C. Weatherspoon)
 • Wilq (txt: T. Minkiewicz, gfx: B. Minkiewicz)

Prócz tego działka publicystyczna (Galeria, Listy, Recenzje, Impreza - WSK/Implant, Import, tekst o Vertigo, Dwunastu Gniewnych, Pobocza - Hammer by Pasqud)

Strefa Kwasu znika, nie pojawi się także "Helenka w Kosmosie" (seria przesunięta na czas nieokreślony).

Na stronie "Produktu" kilka przykładowych plansz (m.in. porównanie szkicu Śledzia i plansz skończonych przez Simsona).
[Produkt]


wtorek, 22.04.2003
www
"Esensja" nr 25

W ubiegłym tygodniu ukazał się 25. numer "Esensji". W dziale komiksowym znalazł się krótki wywiad z Giadą Perissinotto, sześć pytań do wydawnictwa Mandragora, sylwetka Vampirelli, zapowiedź "30 dni nocy" (i przedpremierowo zaprezentowane cztery pierwsze plansze polskiego wydania), krótka charakterystyka intertekstualizmu w komiksie, wstęp do antologii "Manga po polsku" oraz duża dawka dłuższych i krótszych recenzji. Na łamy powrócił też post.kom.ix - przegląd zapowiedzi z rynku amerykańskiego. W numerze znalazł się komiks "Subermarked" Kariny Krei, który zdobył 3. nagrodę w konkursie "Magia i technika". W dziale książkowym została zamieszczona sylwetka Neila Gaimana.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 22.04.2003
film
MTV nominowało "Spider-Mana" i "Daredevila"
Ogłoszono nominacje do tegorocznych MTV Movie Awards. Wśród nominowanych nie zabrakło filmowych adaptacji komiksów. "Spider-Man" walczy w pięciu kategoriach: Najlepszy aktor (Tobey Maguire jako Peter Parker/Spider-Man), Najlepsza aktorka (Kirsten Dunst jako Mary Jane Watson), Najlepszy czarny charakter (Willem Dafoe jako Norman Osbourne/Green Goblin), Najlepszy pocałunek (Tobey Maguire i Kirsten Dunst) oraz Najlepszy film. W trzech kategoriach nominowany został "Daredevil": Najlepszy czarny charakter (Colin Farrell jako Bullseye), Najlepszy pocałunek (Ben Affleck i Jennifer Garner) oraz Odkrycie - aktorka (Jennifer Garner).

Nagrody zostaną rozdane 31 maja podczas uroczystej gali w Los Angeles. O tym, kto otrzyma złote kubki popcornu, zadecydują widzowie. Wystarczy wejść na stronę MTV i zagłosować.
[Jarek Obważanek na podst. Filmwebu]


wtorek, 22.04.2003
film
"Elektra" według Millera
Stu Zicherman i Raven Metzner napiszą scenariusz "Elektry", odprysku od "Daredevila". Zdjęcia do filmu z Jennifer Garner w roli głównej zacznął się na początku przyszłego roku. Na razie obraz nie ma reżysera. Gary Foster, producent filmów dotyczących Daredevila powiedział, że fabuła "Elekrty" będzie również dużo czerpała z pomysłów Franka Millera, a pojawi się w nim The Hand oraz Stick.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


wtorek, 22.04.2003
film
Premiera "Bulletproof Monk"

Na ekrany amerykańskich kin weszła w ubiegłą środę pełna efektów specjalnych i widowiskowych walk komedia sensacyjna "Bulletproof Monk", której fabuła oparta jest na wątkach trzyczęściowej miniserii z wydawnictwa Image. Tytułowy mnich ochraniał przez 60 lat zwój, który może uwolnić wielką moc. Teraz tybetański mnich musi odnaleźć dla siebie zastępcę. Kar nie jest dobrym kandydatem - jest młodym facetem wychowującym się na ulicach miasta, który dba tylko o siebie. Ale gdy ratuje Kuloodpornego Mnicha przed porwaniem, obaj stają się partnerami chroniącymi świat przed najchciwszym poszukiwaczem zwoju. Mnich, Kar i seksowna Rosjanka zwana Bad Girl muszą znaleźć i pokonać ostatecznego wroga.

W rolach głównych występują Yun-Fat Chow ("Przyczajony tygrys, ukryty smok"), Seann William Scott ("American Pie") i Jamie King ("Pearl Harbor"). Reżyseria Paul Hunter.

Film cieszy się w USA znacznie mniejszym zainteresowaniem, niż spodziewane. W ciągu pierwszych 5 dni zarobił 11,7 mln dolarów, co przy prawie 3 tysiącach kopii uważane jest za klęskę.

"Bulletproof Monk" trafi na ekrany polskich kin we wrześniu.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 22.04.2003
film
W czerwcu rozpoczną się zdjęcia do "Kaznodziei"?

James Marsden, młody aktor polskim widzom znany m.in. z kreacji Cyclopsa w "X-Men" - odtwórca tytułowej roli w planowanym od dawna obrazie "Kaznodzieja", ekranizacji wydawanego w Polsce przez Egmont komiksu Gartha Ennisa (scenariusz) i Steve'a Dillona (rysunki) - zdradził, że zdjęcia do filmu rozpoczną się już w czerwcu tego roku. Jednocześnie Marsden zastrzegł, że nie jest to termin pewny na 100%. "Producenci obiecują, że prace na planie ruszą w czerwcu, ale z tego co wiem, cały czas nie został zamknięty budżet" - powiedział aktor.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


wtorek, 22.04.2003
film
"Hellblazer" - zdjęcia we wrześniu

Lauren Schuler Donner, producentka filmu "Constantine" - ekranizacji popularnej serii komiksowej "Hellblazer" - ogłosiła oficjalnie, iż prace na planie obrazu rozpoczną się już 15 września, a do kin film trafi latem przyszłego roku. Zdjęcia realizowane będą w Los Angeles, w Indiach oraz Londynie. Z kamerą stanie Francis Lawrence, reżyser muzycznych wideoklipów, który "Constatntinem" zadebiutuje na dużym ekranie. W roli głównej wystąpi najprawdopodobniej Keanu Reeves.

Bohaterem filmu jest John Constantine (określany mianem Brudnego Harry'ego okultyzmu), prywatny detektyw, który razem z policjantką walczy z siłami piekła przebywającymi na Ziemi. Seria "Hellblazer" wydawana jest już od 15 lat i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród wielbicieli komiksów. Scenariusze do niej pisali m.in. Grant Morrison, Garth Ennis, Warren Ellis i Brian Azzarello.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


wtorek, 22.04.2003
film
Halle Berry w "Catwoman"

Potwierdziły się doniesienia, że to Halle Berry (Storm w "X-Men") zagra komiksową bohaterkę Catwoman w filmie przygotowywanym w wytwórni Warner Bros. Reżyserem obrazu będzie Francuz Pitof ("Vidocq"). Europejski filmowiec zapowiedział w wywiadzie, że planowana opowieść bardzo oddali się od rysunkowego pierwowzoru.

Długi czas w projekt zaangażowana była Ashley Judd ("Frida"), potem pojawiły się doniesienia, iż rolą kobiety-kota zainteresowane są Halle Berry i Nicole Kidman. W rezultacie rolę objęła Halle Berry, zdobywczyni Oscara za "Monster's Ball: Czekając na wyrok".

Najbardziej pamiętną z dotychczasowych Catwoman była niewątpliwie Michelle Pfeiffer, która zagrała tę bohaterkę w filmie Tima Burtona "Powrót Batmana" z 1992 roku.

"Chcemy ukazać bohaterkę w stosunkowo realistycznej scenerii, w stylu Spider-Mana. Prawdopodobnie osadzimy akcję w jakimś prawdziwym amerykańskim mieście, w niedalekiej przyszłości" - zapowiada Pitof. "Chodzi nam o to, by pokazać żeńską wersję superbohatera. Dodamy jej głębi, dzięki temu Catwoman nie będzie zwykłą laską, czy seksowną mścicielką. To kobiecy bohater dla kobiet. Film nie będzie miał żadnego powiązania z Batmanem, nie znajdzie się w nim żadna symbolika ze świata Batmana, no i akcja nie będzie toczyć się w Gotham City. "Opowiemy inną historię, damy bohaterce inny kostium. Nie pozostanie nic z dawnej Catwoman, tylko sama postać. Zbudujemy jej historię od nowa i być może doczekamy się ciągu dalszego opowieści."

Realizacja "Catwoman" zapowiadana jest od dawna, jednak termin rozpoczęcia zdjęć był ciągle przekładany. Z Halle Berry, która występem w "Śmierć nadejdzie jutro" potwierdziła, że dobrze radzi sobie w kinie akcji, produkcja filmu ma szansę ruszyć pod koniec bieżącego roku.
[Interia.pl]


wtorek, 22.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Koks" nr 4
Wydawca: Mariusz "Sopo" Sopyłło
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna

W czwatrym Koksie swoje komiksy zaprezentowali jak zwykle Krl, Bizon, Zeus i Sopo oraz pierwszy raz - Ralfi, natomiast Bart napisał artykulik o Implancie. Koks 4 ma 48 kserowanych stron plus dwie kolorowe wlepki wykonane przez Krl'a.

Kilka słów o zinie w dziale Czasopisma.


wtorek, 22.04.2003
prasa
Biblia w komiksie wg "Polityki"

Najnowsza "Polityka" (nr 16/2003) opublikowała artykuł Mariusza Czubaja "Pop Apokalipsa". Tekst dotyczy obecności wątków biblijnych we współczesnych książkach, filmach oraz komiksach - wśród tych ostatnich autor opisuje "Trzeci Testament" (w nawiązaniu do filmu "Stygmaty" - czego się można było spodziewać), "Pielgrzyma" oraz "Kaznodzieję".

Cały artykuł można przeczytać na stronie tygodnika.
[informacja SoReN, tekst Jarek Obważanek]


wtorek, 22.04.2003
prasa
Prosiak w "Ślizgu"

W nowym "Ślizgu" (nr 05/2003) poza obowiązkowym odcinkiem przygód Jeża Jerzego (główny bohater znów odpowiada na listy) oraz garścią recenzji znalazł się ciekawy, obejmujący wiele zagadnień wywiad z Krzysztofem "Prosiakiem" Owedykiem. Rozmowa zotała sprowokowana wydaniem przez Kulturę Gniewu "Objawień i omamów" - pierwszej części "Ciernia w koronie".
[Jarek Obważanek]


wtorek, 22.04.2003
prasa
Koziołek Matołek w "Wyborczej"
W ostatnim "Dużym formacie", czwartkowym dodatku do "Gazety Wyborczej", znalazła się wkładka "Książki w Dużym formacie", a w niej artykuł na temat "Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Tekst napisał Marek Mikos z okazji 70. urodzin Kozła. Autor poświęcił też kilka słów sylwetkom autorów Matołka. Przytoczona została dodatkowo recenzja z "Wiadomości Literackich" z 1934 roku. Całe "Książki w Dużym formacie" zostały zilustrowane rysunkami z Koziołkiem Matołkiem.

Artykuł znajduje się na stronach "Gazety Wyborczej", a w ramce "zobacz także" są odnośniki do uzupełniających go tekstów.
[informacja -sabat-, tekst Jarek Obważanek]


sobota, 19.04.2003
zagranica
Nowy album rodziny Huppenów
Nowy one-shot rodzinnego duetu Hermanna (rysunki) i jego syna Yvesa H. (scenariusz) ma nosić tytuł "Zhong Guo" i ukaże się nakładem wydawnictwa Dupuis w ramach kolekcji "Aire Libre" w grudniu.

Akcja komiksu Huppenów rozgrywa się w Chinach w przyszłości (jak twierdzi Yves H. - nie tak znowu odległej). Wang Li Fang, amerykanin chińskiego pochodzenia, jest podejrzewany przez komunistyczne władze o szpiegostwo na rzecz USA. Pod przykrywką układów międzynarodowych i z pomocą CIA udaje mu się uciec, jednak operacja natrafia na trudności i o mało co nie kończy się fiaskiem. Wang ukrywa się na terenie ambasady amerykańskiej. Tymczasem zbliża się 4 lipca i Amerykanie podejrzewają, że podczas uroczystego balu chińskie służby specjalne spróbują porwać Wanga. Czy agentowi Ditto, specjalnie w tym celu sprowadzonemu z USA, uda się powstrzymać Chińczyków przed przejęciem Wanga?

"Jako że Hermann obiecał wydawnictwu Dupuis swój następny one-shot, postanowiliśmy oderwać się od amerykańskiej trylogii, której częściami są »Więzy krwi« i »Manhattan Beach 1957«" - powiedział Yves H. "Trzeba było napisać scenariusz, nie nawiązujący do tych albumów. Przejrzałem moje notatki i znalazłem ten właśnie pomysł, który miałem kilka lat temu. Przerobiłem go tak, by toczył się w Chinach."

Tutaj można obejrzeć przykładową planszę z albumu.
[Błażej - Lagafium]


sobota, 19.04.2003
imprezy
Interkomix 03 i nagroda Koraka
Impreza "Interkomix" ma mieć miejsce 10 maja 2003 w Warszawie
w Klubie "Regeneracja" ul. Puławska 61, tel. 845 49 92.

Impreza potrwa jeden dzień, podczas którego najważniejsi wydawcy komiksów w Polsce zaprezentują swoje nowości, odbędą się spotkania z autorami komiksów - m.in. spotkanie z mistrzem Bogusławem Polchem - autorem kultowych zeszytów komiksowych o kapitanie Żbiku, dyskusje panelowe o specyfice języka komiksowego (Witek Tkaczyk) i komiksie doby PRL (Adam Rusek). W trakcie imprezy przewidziane są projekcje filmu: "Test Pilota Pirxa" oraz reportażu telewizyjnego z tegorocznego festiwalu komiksowego w Angouleme (największej imprezy komiksowej na świecie).

Dodatkowo odbedzie sie aukcja oryginalnych plansz komiksowych najlepszych polskich rysowników, m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza, Krzysztofa Ostrowskiego, Jerzego Ozgi, Bogusława Polcha, której dochód przeznaczony zostanie na rzecz Hospicjum dla Dzieci. Aukcję poprowadzi: Dietrich Polaroid. Na tą część imprezy bezpłatny wstęp dla wszystkich.

Natomiast podczas wieczornej części zostaną wręczone po raz pierwszy statuetki Koraka dla komiksów w sześciu kategoriach:

 1. Najlepszy Scenarzysta
 2. Najlepszy Rysownik
 3. Najlepszy Polski Album Komiksowy
 4. Najlepiej Wydany Album
 5. Najlepszy Wydawca
 6. Najlepszy Album Zagraniczny

Plus nagroda specjalna: prof. Jerzy Skarżyński

Do konkursu dopuszczone są polskie i zagraniczne komiksy wydane od marca 2002 do marca 2003.

O wynikach konkursu zadecyduje specjalnie na ten cel powołana Akademia Komiksowa, w skład której wejdą m.in.: Mikołaj Korzyński, Bartek Chaciński, Paweł Dunin-Wąsowicz.

Gościem specjalnym imprezy ma być brytyjczyk Neil Gaiman - znany pisarz i scenarzysta komiksowy, m.in. słynnego cyklu "Sandman".

Sponsorzy główni: Madragora i Egmont

[Główny Organizator - Mateusz Szlachtycz]


sobota, 19.04.2003
imprezy
Krakowskie Kino Komiksowe - program szczegółowy
Cinema City Kraków-Plaza i Krakowski Klub Komiksu zapraszają na "Krakowskie Kino Komiksowe" - imprezę, która odbędzie się w dniach 1.05-3.05 w kinie Cinema City Plaza przy al. Pokoju 44 w Krakowie.

W programie:

czwartek 1.05 wieczorem

 • Otwarcie imprezy i wystawy prac czołówki rodzimych twórców m.in. Roberta Adlera ("Status 7", "48 Stron", w "Reset"), Tomasza Leśniaka ("Jeż Jerzy", "Tymek i Mistrz", w "Ślizg", "Komixowo"), Krzysztofa Ostrowskiego ("Nadzwyczajni", w "City Magazine"), Przemysława Truścińskiego oraz antologii "Graham Masterton: Piekielne Wizje" (zbiór komiksowych adaptacji opowiadań mistrza grozy w rysunkach czołówki polskiego komiksu).
 • Premiera filmu "X-Men 2" ("X2: X-Men United"). Kontynuacja adaptacji kultowego komiksu o mutantach, którzy znienawidzeni przez zwykłych ludzi, próbują jednak stawać w ich obronie.

piątek 2.05

Cały dzień projekcja "X-Men 2"

od godziny 14:00
Pokazy filmów:

 • "Daredevil". Adaptacja komiksu o niewidomym superbohaterze, który na co dzień jest prawnikiem z Benem Affleckiem w roli głównej.
 • "Batman i Robin". Gwiazdorska kontynuacja przygód Batmana (George Clooney), którego wspierają młodzi pomocnicy Batgirl (Alicia Silverstone) i Robin (Chris O'Donnell). Ich przeciwnikami są Mr Freeze (Arnold Schwarzenegger) oraz intrygująca i niebezpieczna Poison Ivy (Uma Thurman).

14:00 - Spotkanie z Krakowskim Klubem Komiksu i redakcją magazynu "KKK"
14:30 - Prelekcja nt. powstawania scenariusza komiksowego
15:30 - Warsztaty komiksowe z udziałem m.in. Roberta Adlera, Tobiasza Piątkowskiego (obaj "Status 7", "48 Stron", w "Reset"), Krzysztofa Ostrowskiego ("Graham Masterton: Piekielne Wizje", "Nadzwyczajni", nominowany do nagrody im. M. Kołodyńskiego "5, 10 i dalej", asystent w łódzkiej ASP, wokalista grupy "Cool Kids of Dead")
16:30 - Konkurs na komiksowe hasło IMAX (kina trójwymiarowego)
17:00 - Spotkanie autorskie z Robertem Adlerem, Tobiaszem Piątkowskim i Krzysztofem Ostrowskim
17:30 - Spotkania autorskie z twórcami antologii "Graham Masterton: Piekielne Wizje"
18:00 - Pokazy trailerów filmów komiksowych i tworzenia komputerowego koloru w komiksach

sobota 3.05

Cały dzień projekcja "X-Men 2"

od godziny 11:00
Pokazy filmów:

 • "Księżniczka Mononoke" ("Mononoke Hime"). Anime w reżyserii Hayao Miyazakiego, nazywanego Disneyem Japoni.
 • "Spirited Away. W krainie bogów" ("Sen to Chihiro-no Kamikakushi"). Obsypany nagrodami obraz Hayao Miyazaki m.in. tegoroczny zdobywca Oscara w kategorii Długometrażowy Film Animowany, Złoty Niedźwiedź 2002.

Konkursy dla milusińskich (po filmach)

Spotkania autorskie

13:00 - Pokaz jak się robi komiks
16:00 - Prezentacja komiksowych stron internetowych. Poprowadzi Jarek Obważanek (twórca www.wrak.pl, najlepszego internetowego serwisu komiksowego)

Każdy pokaz filmowy będzie poprzedzony krótką prelekcją tematyczną ("X-Men 2" tylko w dniu premiery). Wystawa komiksowa będzie czynna przez czas trwania imprezy.

Na pokazy filmów obowiązuje bilet wstępu, na pozostałe atrakcje wstęp wolny.
[Jan Korczyński - KKK]


piątek, 18.04.2003
zapowedzi
"Universe" HC

Mam przyjemność jako pierwszy ogłosić, że już w maju ukaże się nakładem Mandragory kolekcjonerskie wydanie "Universe" Paula Jenkinsa i Claytona Craina (jego okładka obok). Będzie to zbiorowa edycja dwóch części tego komiksu w twardej oprawie. Nakład tylko 400 egzemplarzy. Co ciekawe, cena została ustalona na zaledwie 39,90 zł, co jest sumą o prawie 10 zł niższą, niż łączna cena oddzielnych wydań obydwu części.
[Jarek Obważanek]


piątek, 18.04.2003
zapowedzi
Ostateczny Masterton

Przedstawiam ostateczną wersję okładki antologii komiksów na podstawie prozy Grahama Mastertona pt. "Piekielne wizje", która powinna ukazać się w ciągu najbliższego tygodnia nakładem Mandragory. Podobnie, jak w przypadku "Universe", jest to pierwsza publiczna prezentacja.
[Jarek Obważanek]


piątek, 18.04.2003
imprezy
Kolejny GDAK
Gdańskie Spotkania Komiksowe GDAK 7 odbędą się 28.06.2003 w Pałacu Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej, ul. Ogarna 56. Dalsze informacje już wkrótce.
[Grupa Komiksowa GDAK]


piątek, 18.04.2003
nowości
Nowa powieść Gaimana

Dzisiaj do sprzedaży trafiła kolejna, najnowsza powieść Neila Gaimana pt. "Koralina", wydana przez Mag. Książkę zilustrował Dave McKean, znany w Polsce z okładek do "Sandmana".

"Koralina" opowiada o pewnej młodej dziewczynie, która mieszka wraz z rodzicami w jednym z dużych mieszkań, jakie znajdują się w starym, wiktoriańskim domu. Pewnego dnia, kiedy Koralina zwiedza nowy dom, odkrywa, że jej mieszkanie ma 14 drzwi. 13 drzwi otwiera się bez problemu i prowadzi do rzeczywistych miejsc w mieszkaniu. Czternaste drzwi znajdują się w odległym kącie pracowni i są zamknięte. Drzwi prowadzą do ciemnego przejścia, a stąd do niespokojnego miejsca spowitego mgłą i zamieszkałego przez alternatywna wersję jej sąsiadów i rodziców. Ci rodzice, jej druga mama i drugi tata, chcą by została z nimi. Zapewniają ją że będzie kochana bardziej, niż w rzeczywistości, że jedzenie będzie o wiele lepsze, niż w rzeczywistym świecie. I wszystko początkowo jest lepsze aż do chwili gdy jej druga mama chce zatrzymać Koralinę na zawsze, używając do tego magii i przemocy i porywa jej prawdziwych rodziców.

"Koralina" to nowoczesna opowieść dla dzieci i dorosłych z ukrytym mottem. Książka opowiada o dojrzewaniu i dokonywaniu w życiu wyborów, walce z własnymi słabościami, a jednocześnie niesie głębokie przesłanie dla współczesnych rodziców, zajętych własną karierą. Książka została w Stanach okrzyczana mianem "współczesnej wersji Alicji w Krainie Czarów" i znalazła się na liście lektur dla dzieci i młodzieży Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich.

Neil Gaiman przebojem wdarł się na listy amerykańskich bestsellerów. To brytyjski twórca, scenarzysta komiksowy, autor sztuk radiowych i teatralnych, pisarz książek dla dzieci oraz dla dorosłych. Twórczość Gaimana została przetłumaczona na włoski, niderlandzki, niemiecki, francuski, hiszpański, szwedzki, norweski, duński, jidysz, polski, bułgarski, grecki, fiński, japoński, węgierski i wiele, wiele innych języków świata. Jego artykuły publikują "Time Out", "The Saturday Times", "Punch", "The Observer Colour Suplement" i wiele innych czasopism. Neil Gaiman jest wymieniony w "Dictionary of Literery Biography" jako jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy post modernizmu. Neil Gaiman - Brytyjczyk z pochodzenia - przeprowadził się na stałe do Ameryki, gdzie mieszka ze swoją żoną oraz dziećmi w starym, "wiktoriańskim" domu. Ten 42 letni mężczyzna, o wyglądzie gwiazdy rocka, nie przypomina na pierwszy rzut oka słynnego pisarza. Od lat ubiera się na czarno i ma mało gwiazdorski stosunek do własnej osoby. A wszyscy jego fani w Polsce będą mogli już w maju na własne oczy przekonać się jaki jest naprawdę Neil Gaiman.
[informacja prasowa wydawnictwa Mag]


piątek, 18.04.2003
film
Twórcy filmów o X-Men na temat kontynuacji

Producent "X-Men" i "X2", Ralph Winter, powiedział, że prace nad trzecim filmem z cylku mogą ruszyć już niedługo. "Chcemy zrobić »X-Men 3«" - stwierdził Winter. "Zachowujemy plany zdjęciowe, zachowujemy elementy, których nie wykorzystaliśmy dotychczas, jak na przykład Sala Ćwiczeń [ang. Danger Room]." Reżyser Bryan Singer powiedział, że bardzo podobała mu się praca nad "X2" i bierze pod uwagę realizację trzeciego filmu.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


czwartek, 17.04.2003
sklepy
"Morderstwa i tajemnice" - sprostowanie

Informacja o wydaniu przez Egmont albumu "Morderstwa i tajemnice" okazała się przedwczesna. Komiks ten miał drobny poślizg i ukaże się we wtorek 22 kwietnia, czyli bezpośrednio po Wielkanocy. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 17.04.2003
zagranica
Jak powstawał "Megalex"

"Megalex", komiks ze scenariuszem Alexandro Jodorowsky'ego i rysunkami Freda Beltrana, jest pierwszym naprawdę udanym komiksem, zrealizowanym wyłącznie przy pomocy komputera. Na stronach UniversBD umieszczony został wywiad z rysownikiem, w którym przedstawia on swoją technikę pracy oraz udostepnia przykładowe ilustracje. Tutaj znajduje się skrót tego wywiadu w języku polskim.
[Błażej - Lagafium]


czwartek, 17.04.2003
imprezy
Targi Komiksu - zarys programu

Są już wstepne założenia programowe tegorocznych "Targów Komiksu". Zaproszenia do udziału w imprezie otrzymali i w większości przyjęli:

 • Krzysztof Ostrowski, rysownik i wokalista zespołu Cool Kids Of Death
 • szef wydawnictwa "Mandragora" Przemek Wróbel
 • teoretyk i scenarzysta Jerzy Szyłak
 • miłośnik i tłumacz Wojciech Birek
 • Michał Antosiewicz z wydawnictwa "Twój Komiks"
 • Tomek Tomaszewski z wydawnictwa "Graficon"
 • rysownik Jacek Michalski

W programie "Targów", oprócz spotkań z wymienionymi osobistościami, znajdą się również przynajmniej dwie wystawy, forum księgarzy, blok mangowy i przegląd filmów komiksowych. Uroczyście rozstrzygnięty zostanie też konkurs na pasek komiksowy.

W sprawie wynajmu stoisk na kiermasz wydawców i kolekcjonerów należy kontaktować się z Łódzkim Domem Kultury (tel. (42) 633 98 00 wewn. 247). Cena stolika - 10 zł.
[Piotr Kasiński]


czwartek, 17.04.2003
zapowedzi
Nowa seria Egmontu?

Według nieoficjalnych informacji 30 kwietnia do kiosków trafi nowa seria Egmontu przeznaczona głównie dla młodych czytelników. "Tellos" pochodzący z wydawnictwa Image to lekka przygodowa seria o baśniowym świecie, zamieszkałym przez postacie z mitów i legend. Piątka głównych bohaterów ucieka przed ścigającym ich zagrożeniem, jednocześnie starając się dociec, kto tak bardzo chce ich śmierci i dlaczego. Scenarzystami serii są Mike Wieringo i Todd Dezago, a rysownikiem jest Mike Wieringo. Seria ma w oryginale 10 odcinków i kilka dodatków. W Polsce ma być drukowana w 48-stronicowych zeszytach z grzbietem.
[informacja mykupyku, tekst Jarek Obważanek]


czwartek, 17.04.2003
recenzje
"Niespodzianka Fun Media" nr 1/2003: "JLA: Ziemia 2"

W skrócie: Niebanalny komiks superbohaterski, w którym nie chodzi o bezsensowną nawalankę głównych bohaterów, lecz poruszenie pewnych dość istotnych problemów. A do tego znakomicie narysowany.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


czwartek, 17.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Morderstwa i tajemnice"
Scenariusz: Neil Gaiman i Craig Russell
Rysunki: Craig Russell
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 64
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: ?
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł

Niebo. Czasy przed upadkiem zbuntowanych aniołów. Niebianie pracują nad stworzeniem wszechświata. W tym społeczeństwie, które nie zna pojęcia grzechu, zostaje popełnione morderstwo. Na prośbę Lucyfera, Raguel - Anioł Zemsty musi odnaleźć winnego... Komiksowa adaptacja opowiadania Neila Gaimana, dokonana przez uznanego amerykańskiego rysownika P. Craiga Russela, który na ma na swoim koncie komiksową adaptację opery Ryszarda Wagnera - "Pierścień Nibelungów".


czwartek, 17.04.2003
zapowedzi
Twój Komiks odwołuje zapowiedzi
Wydawnictwo Twój Komiks odwołało oficjalnie plan wydawniczy ogłoszony we wrześniu 2002, jednocześnie zapowiadając, że wkrótce ukażą się "Frank Lincoln" tom 2: "Off Shore", "Jessica Blandy" tom 2: "Dom doktora Zacka", "Public relations" tom 2: "Podwójna gra" i "Władcy chmielu" tom 5: "Julianna, 1950". Kolejnego tomu "Rorka" możemy spodziewać się dopiero w drugiej połowie roku (być może do końca roku ukażą się dwa nowe odcinki). Na razie nie ma żadnych konkretnych planów na temat serii "Dekalog", możliwe jest, że jej wydawanie nie rozpocznie się w roku bieżącym.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 17.04.2003
sklepy
Sklepik Twojego Komiksu - zmiany
Wczoraj uległy zmianom zasady obowiązujące w sklepiku on-line na witrynie wydawnictwa Twój Komiks. Ceny komiksów są teraz niższe o 2,00 zł w stosunku do ceny w księgarniach. Można także zamawiać dowolną ilość komiksów (dotychczas minimum wynosiło 5 egz.). Co 10. zamówiony komiks premiowany jest komiksowym prezentem, a koszty wysyłki uległy ujednoliceniu (stała, zryczałtowana opłata). Zmiany wprowadzono na skutek próśb czytelników, którzy gubili się w dotychczasowych regułach i nigdy do końca nie wiedzieli, ile przyjdzie zapłacić listonoszowi. Czekam na dalsze uwagi i zapraszam!
[Michał Antosiewicz - Twój Komiks]


czwartek, 17.04.2003
prasa
"Rita Baum" z "Phantasmatą"

W ostatnim numerze czasopisma literackiego "Rita Baum" (nr 6 - wiosna 2003) został zamieszczony ciekawy wywiad z Rafałem Gosienieckim i Piotrem "Genim" Kowalskim, twórcami serii "Phantasmata" i "Pattern". Oprócz tekstu pojawiła się kolorowa, czterostronicowa opowieść o bibliotekarzu z cyklu "Phantasmata". Magazyn można nabyć w EMPiK-ach i salonach prasowych Ruchu.
[Jarek Obważanek]


środa, 16.04.2003
imprezy
"Nadzwyczajni" w Leżakach
Wystawa komiksu "Pantofel panny Hofmokl" w Leżakach będzie wisiała do 23 kwietnia. Leżaki można odwiedzać codziennie od 12:00 do 24:00.
[Dennis Wojda]


środa, 16.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Star Wars" - "Ciemność 1"
Scenariusz: John Ostrander
Szkic: Jan Duursema
Tusz: Ray Kryssing
Tłumaczenie: Andrzej Syrzycki
Wydawca: Amber
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,80 zł

Pomimo, że Quinlan Vos pomyślnie zakończył swoje wcześniejsze misje, Rada Jedi uważała, że ma problemy z odzyskaniem równowagi po utracie pamięci i kroczy zbyt blisko Ciemnej Strony. Jednak kiedy niezidentyfikowani wrogowie zaatakowali planetę więzienną chronioną przez Guardian (Obrońców), Quinlan Vos zostaje wyznaczony do przeprowadzenia śledztwa. Zdrowy czy nie - Quin rozpoczął kolejną ekscytującą misję!

Jest to kolejna mini seria (w oryginale składająca się z czterech części opublikowanych w miesięczniku "Star Wars" nr 32-35) wydawana przez Amber na licencji Dark Horse.
[opis Nowa Gildia]


środa, 16.04.2003
film
"Iron Fist" startuje w tym roku

Jesienią tego roku rozpoczną się zdjęcia do filmu "Iron Fist", ekranizacji komiksu wydawanego przez Marvela. Główną rolę w obrazie zagra Ray Park, mistrz wschodnich sztuk walki, który polskim widzom znany jest z kreacji Dartha Maula w pierwszym epizodzie "Gwiezdnych Wojen" zatytułowanym "Mroczne widmo".

Nie wiadomo jednak kto stanie za kamerą. Swego czasu w projekt zaangażowany był Kir Wong, pochodzący z Hong Kongu reżyser, specjalista od kina akcji, który w swojej karierze współpracował m.in. z Jackie Chanem. Nie mogąc porozumieć się ze producentami odnośnie ostatecznego kształtu scenariusza zrezygnował.

"Iron Fist" opowiadał będzie historię Danny'ego Randa, wychowanka tajemniczego klasztoru z dalekiego wschodu, który jako dorosły człowiek powraca do USA aby zemścić się na mordercach swoich rodziców. Rand jest, jak na komiksowego bohatera przystało, obdarzony tajemniczą mocą pozwalającą mu kierować swoją ki i uderzać pięścią z nieprawdopodobną siłą.

Scenariusz do obrazu napisał John Turman.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


środa, 16.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 16/2003
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł


"Mix Komiks" nr 4 (5) 2003
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Cena: 3,90 zł


"W kręgu podejrzeń" tom 4: "Łowca"
Scenariusz: Jean-Charles Kraehn
Rysunki: Sylvain Vallée
Tłumaczenie: Grażyna Morawiec-Jóźwicka
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł

Ograniczając prędkość wydarzeń, Gilbert wciska pedał gazu. Ferrari Testarossa rwie się naprzód. Czwarty bieg! Piąty! Wskaźnik obrotomierza połyka cyfry... W ciągu kilku minut Gilbert, przy wyjącym silniku i pisku opon, ryzykując wypadnięcie z drogi, próbuje zgubić dwóch motocyklistów... Poszukiwany przez policję uciekinier nie ma innego wyboru, jak tylko jechać naprzód, jeśli chce odnaleźć porywaczy swojej żony i udowodnić swą niewinność w morderstwie teściowej.


środa, 16.04.2003
imprezy
Krakowskie Kino Komiksowe
Cinema City Kraków-Plaza i Krakowski Klub Komiksu zapraszają na "Krakowskie Kino Komiksowe" - imprezę, która odbędzie się w dniach 1.05-3.05 w kinie Cinema City Plaza przy al. Pokoju 44 w Krakowie.

W programie:

czwartek 1.05 wieczorem

 • Otwarcie imprezy i wystawy prac czołówki rodzimych twórców oraz antologii "Graham Masterton: Piekielne Wizje".
 • Premiera filmu "X-Men 2" ["X2: X-Men United"]

piątek 2.05

  Cały dzień projekcja "X-Men 2"

  od godziny 14:00
 • Pokazy filmów:
  - "Daredevil"
  - "Batman i Robin"
 • Prelekcja nt. powstawania scenariusza komiksowego
 • Warsztaty komiksowe
 • Pokaz tworzenia komputerowego koloru w komiksach
 • Spotkania autorskie m.in. z twórcami antologii "Graham Masterton: Piekielne Wizje"

sobota 3.05

  Cały dzień projekcja "X-Men 2"

  od godziny 11:00
 • Pokazy filmów:
  - "Księżniczka Mononoke" ["Mononoke Hime"]
  - "Spirited Away. W krainie bogów" ["Sen to Chihiro-no Kamikakushi"]
 • Konkursy dla milusińskich
 • Spotkania autorskie

Każdy pokaz filmowy będzie poprzedzony krótką prelekcją tematyczną ("X-Men 2" tylko w dniu premiery).

Na pokazy filmów obowiązuje bilet wstępu, na pozostałe atrakcje wstęp wolny.
[Jan Korczyński - KKK]


wtorek, 15.04.2003
imprezy
Targi Komiksu

10 maja, Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18

W drugą sobotę maja w gościnnym gmachu Łódzkiego Domu Kultury odbędą się kolejne Targi Komiksu. Jest to druga co do wielkości impreza komiksowa w Łodzi, mieście uznawanym przez miłośników literatury obrazkowej za polską stolicę komiksu. Targi organizowane są w Łódzkim Domu Kultury już od ośmiu lat.

Tradycyjnie, jak co roku w programie imprezy znajdą się spotkania autorskie i prelekcje popularyzujące komiks jako gatunek sztuki. Uczestnicy targów będą mogli obejrzeć interesujące filmy komiksowe. Dla miłośników komiksu japońskiego przygotowano specjalny blok mangowy. Nie zabraknie również wystaw prezentujących najnowsze prace autorów polskich. Tym razem specjalną ekspozycję przygotowuje wydawnictwo Graficon.

W trakcie targów rozstrzygnięty zostanie konkurs na komiks gazetowy pt. "Moje miasto", na który corocznie napływają prace z całej Polski. W ubiegłym roku pierwsze miejsce zajął komiks Mateusza Skutnika z Gdańska, drugie - praca łódzko-krakowskiego duetu Piotr Kasiński / Robert Trojanowski, a trzecie - pasek Wojciecha Krawczuka z Poznania.

Ważnym elementem targów jest wielki kiermasz wydawnictw komiksowych, w którym udział biorą wydawcy oraz kolekcjonerzy z całego kraju. W tym roku specjalną niespodziankę dla uczestników targów przygotowało wydawnictwo Mandragora.

Targi Komiksu odwiedza zawsze kilkuset miłośników literatury obrazkowej. Podobnie jak przed rokiem impreza znajduje się w programie programu obchodów Dni Łodzi.

Wstęp na tegoroczne targi będzie bezpłatny, a wynajęcie stolika na kiermaszu kosztować będzie tylko 10 złotych. Początek imprezy o godzinie 10.00. Zapraszamy!

Organizatorzy:
Łódzki Dom Kultury, tel. (42) 633 98 00 wewn. 247
Komiks Forum
Agencja J&K, tel. (42) 639 89 05

Patroni medialni:
Arena Komiks
Nowa Gildia

[Vitek Idczak - Komiks Forum]

Przypominam, że zorganizowany przy Targach konkurs na pasek komiksowy "Moje miasto" trwa jeszcze 2 tygodnie. Jego regulamin w dalszym ciągu znajduje się tutaj.


wtorek, 15.04.2003
www
"Borderline" znów darmowy

Informacja zaległa. Pierwszego kwietnia ukazał się dwudziesty numer brytyjskiego magazynu internetowego "Borderline" - ponownie darmowy. Również numery archiwalne można znów pobierać bezpłatnie. Spadek zainteresowania magazynem był tak duży po nałożeniu opłaty, że autorzy zdecydowali się z niej zrezygnować na rzecz ponownych próśb o dotacje. Twórcy Pytają jednocześnie jakie konkretnie przyczyny wpłynęły na rezygnację z zakupu pisma - zbyt wysoka cena czy może problem z dokonaniem płatności. Co w najnowszym numerze? Obszerne artykuły na temat Blueberry'ego oraz książki o niezwykłym dżentelmenie - Alanie Moorze. Poza tym historia magazynu Deadline, wywiad z Danem Cooney'em z wydawnictwa Red Eye Press, artykuł o komiksie "My uncle Jeff" (to wręcz wyróżnienie, jak na komiks debiutantów), serii "Doctor Who", nowej linii horroru Dark Horse'a a nawet o tym, dlaczego wydaje się wydania zbiorcze i wiele, wiele innych tekstów na 80 wirtualnych stronach.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 15.04.2003
zapowedzi
Masterton już niedługo

Mandragora zapowiada, że antologia komiksów na podstawie prozy Mastertona pt. "Piekielne wizje" ukaże się najpóźniej za 10 dni. Album będzie miał 112 stron w miękkiej oprawie. Cena 29,90 zł. Więcej informacji na temat komiksu oraz przykładowe plansze w zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 15.04.2003
ciekawostki
Koszulka Adlera
W sklepie internetowym wydawnictwa Mandragora pojawiły się koszulki z nadrukowanym rysunkiem w wykonaniu Roberta Adlera (jest to kadr z "48 stron"). Wielkość motywu to 8 x 18 cm. Do wyboru są koszulki w kolorze czarnym i granatowym oraz w wymiarach S, M, L i XL. Cena 35 zł.
[informacja Ariel, tekst Jarek Obważanek]


wtorek, 15.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Dragon Ball" tom 39: "Żegnaj dumny wojowniku"
Scenariusz i rysunki: Akira Toriyama
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Liczba stron: 192
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 13,00 zł

Buu na wolności!!! Czy ktoś powstrzyma nadchodzący kataklizm? Czy ktokolwiek jest w stanie przeciwstawić się takiej potędze? Sprawdź to osobiście!


poniedziałek, 14.04.2003
film
Mark Steven Johnson reżyserem "Ghost Ridera"

Scenarzysta i reżyser "Daredevila", Mark Steven Johnson, podpisał umowę z Columbia Pictures na reżyserowanie "Ghost Ridera". Gary Foster, producent obu tych filmów powiedział Comics Continuum, że zaangażowanie Johnsona w realizację "Ghost Ridera" nie wpłynie na "Elektrę", ani na kontynuację "Daredevila". »Produkujemy z Markiem "Elektrę" na kwiecień - maj 2004« - powiedział Foster. »Za "Daredevila 2" MSJ zabierze się po "Ghost Riderze".«

Johnson poprawia scenariusz Shane'a Salerno i produkcja "Ghost Ridera" powinna rozpocząć się pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Nicolas Cage miał wcielić się w rolę Johna Blaze'a (tytułowego Ghost Ridera), gdy scenariusz do filmu pisał David Goyer, a reżyserować go miał Stephen Norrington dla Miramaxu. Po przejęciu projektu przez Columbię nie został podpisany kontrakt z żadnym aktorem.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


poniedziałek, 14.04.2003
film
"Master of Kung Fu"

Yuen Woo-Ping, azjatycki reżyser mający na swoim koncie takie filmy jak "Pijany mistrz", "Żelazna małpa", czy "Ostatni bohater w Chinach" oraz choreograf scen walki współpracujący przy realizacji "Matrixa" bądź "Kill Bill" stanie za kamerą na planie obrazu zatytułowanego "The Hands of Shang Chi" - ekranizacji komiksu "Master of Kung Fu - The Hands of Shang Chi" wydawnictwa Marvel.

Obraz, do którego scenariusz napisze Bruce C. McKenna ("Kompania braci"), opowiadał będzie historię mistrza wschodnich sztuk walki, który odkrywa, że jego ojciec jest jednym z najgroźniejszych przestępców na świecie. Produkcją filmu zajmie się studio DreamWorks.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


poniedziałek, 14.04.2003
zapowedzi
Okładki JPF
Prezentuję okładki komiksów JPF-u, które zostaną wydane w najbliższej i nie tylko najbliższej przyszłości. Są to: "Akira" tom 17: "Do widzenia" (planowane wydanie: 21.04), "Dr. Slump" tom 21 (12.05) i tom 22 (7.07), "X" tom 18 (9.06) oraz ostatnie cztery tomy serii "Dragon Ball" - 39: "Żegnaj dumny wojowniku" (według planu już powinien być), 40: "Ostatnia tajna broń Ziemian!" (28.04), 41: "Powodzenia, Super-Gotenksie" (12.05) i 42: "Do widzenia, Smoczy Świecie" (26.05).
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 14.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Błękitna Jaszczurka" tom 3: "Krwawe kwiaty"
Scenariusz i rysunki: Benoît Roels
Tłumaczenie: Magdalena Cholewa
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł

Pewien mężczyzna odnajduje przez przypadek ślad swego dawnego przyjaciela. Niedługo potem, ciało tego ostatniego zostaje znalezione u stóp urwiska. Ellen, wmieszana mimowolnie w wydarzenia, stara się zrozumieć i odkryć straszliwą tajemnicę łączącą obu mężczyzn. Wypadek, samobójstwo czy morderstwo? Dwa krwawe kwiaty na błękicie nieba zdają się być niemymi świadkami tragedii...


poniedziałek, 14.04.2003
wrak
Służały na start!
Na stronie tytułowej WRAK-a zamieściłem akwarelkę wykonaną przez Roberta Służałego, który pracuje obecnie nad albumem "Benek Dampc i trup sąsiada" do scenariusza Jerzego Szyłaka. Zapraszam też na stronę rysownika.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 13.04.2003
prasa
Brutalne komiksy w "Polityce"

W nowej "Polityce" (nr 15/2003) pojawił się artykuł Mariusza Czubaja "Krrrwawe dymki i zadymy". Autor przyjrzał się nowym polskim komiksom pod kątem osadzenia ich w realiach współczesnej Polski, ale też pod kątem ich brutalności. W tekście są przede wszystkim omówienia następujących albumów: "Tytus w Internecie", "Breakoff", "Likwidator" - "Decydujące starcie", "Jeż Jerzy" - "Egzorcysta", "Niezwykłe przygody braci Kowalskich".

Cały artykuł można przeczytać na stronie tygodnika.
[informacja MsbS, tekst Jarek Obważanek]


niedziela, 13.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Mars" nr 1
Scenariusz i rysunki: Soryo Fuyumi
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Liczba stron: 200
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,90 zł

"Mars" to historia dwojga nastolatkow. On z pozoru klasowy playboy, typ niepokorny, ona - wysmiewany przez kolezanki, klasowy kopciuszek. Kim sa naprawde? Czy ich spotkanie zaowocuje zwyklym flirtem, czy czyms wiecej? Jakie upiory kryja sie w zakamarkach ich pamieci?


"Zapiski detektywa Kindaichi" tom 4
Scenariusz: Yosaburo Kanari
Rysunki: Fumiya Sato
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Liczba stron: 200
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,50 zł

Dokończenie mrożącej krew w żyłach historii śnieżnego demona oraz pierwsza część nowej opowiesci o zagadce siedmiu morderstw, których dokonano w pewnej szkole.


niedziela, 13.04.2003
zapowedzi
"Naruto" wcześniej. "GUNNM" później
Jakiś czas temu zmieniły się zapowiedzi JPFu dotyczące dwóch nowych serii. Pierwszy tom "Naruto" pojawi się wcześniej - w okolicach 8 lipca zamiast 17 listopada, a pierwszy tom "Battle Angel Alita" będzie dwa miesiące później - 24 listopada zamiast 29 września.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 13.04.2003
film
Oficjalny tytuł "X2"

Kontynuacja filmu "X-Men" ma obecnie oficjalny tytuł "X2: X-Men United". Ten podtytuł nie jest zupełnie nowy, gdyż używany był przy figurkach i zabawkach z filmu. Obraz będzie miał niewiele ponad dwie godziny długości.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


piątek, 11.04.2003
film
Aktorska wersja "The Teen Titans"

Akiva Goldsman - producent oraz nagrodzony Oscarem scenarzysta "Pięknego umysłu" - poprzez swoją firmę Weed Road Pictures zajmie się realizacją filmu aktorskiego na podstawie serii komiksowej "The Teen Titans". Autorem scenariusza do obrazu jest Brad Follmer, swego czasu bliski współpracownika Chrisa Cartera - twórcy "Z archwium X".

"The Teen Titans" opowiadał będzie historię grupy 5 superbohaterów pod przywództwem Robina, którzy chronią Ziemię przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


piątek, 11.04.2003
film
Jackie Chan w ekranizacji komiksu

Moda na ekranizację komiksów dotarła aż do Chin. Tamtejszy artysta Tony Ching Siu-Tung przymierza się do filmowej adaptacji popularnej serii "Magic Weapons" autorstwa Tony Wong Yuk-Longa. Główne role w obrazie zatytułowanym "The Sword Searchers" zagrają Jackie Chan i Nicholas Tse.

Nie są znane szczegóły dotyczące fabuły projektu. Wiadomo jedynie, że akcja filmu koncentrować się będzie wokół losów bogatego młodzieńca - syna szanowanego szefa klanu. Budżet produkcji zamknie sie w sumie 10 mln. dolarów. Prace na planie rozpoczną się już w czerwcu.

Projekt ten powinien zainteresować nie tylko miłośników talentu Jackie Chana, ale również wszystkie osoby, które miały okazję obejrzeć już "Hero" Zhang Yimou. Reżyser "The Sword Searchers" - Tony Ching Siu-Tung był odpowiedzialny za choreografię walk w "Hero", za co otrzymał nagrodę Hong Kong Film Award.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


piątek, 11.04.2003
prasa
Art Spiegelman w "Przekroju"

W zeszłotygodniowym "Przekroju" (nr 14/2003) ukazał się artykuł Marcela Andino Veleza "Upadek króla komiksów?". Tekst ten poświęcony był postaci Arta Spiegelmana, a w szczególności jego zniknięciu z mediów amerykańskich, spowodowanemu krytykowaniem przez niego polityki George'a Busha. Niegdyś najważniejszy rysownik "The New Yorkera", po ataku na World Trade Center został w USA ocenzurowany i zrezygnował z pracy w tygodniku. Jego nowy komiks "W cieniu nieistniejących wież" ["In The Shadow Of No Towers"] w Stanach jest praktycznie nieznany, gdy tymczasem w Europie został przyjęty z entuzjazmem.
[informacja goly, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 11.04.2003
zapowedzi
Nowa okładka "Nadzwyczajnych"

Zgodnie z oczekiwaniami prezentowana dotychczas okładka "Nadzwyczajnych" Dennisa Wojdy (scenariusz) i Krzysztofa Ostrowskiego (rysunki) była jedynie projektem. Dzisiaj prezentuję wersję ostateczną, którą przesłał sam scenarzysta. Zeszyt z historią "Pantofel panny Hofmokl" Mandragora wyda jeszcze w kwietniu.
[Jarek Obważanek]


piątek, 11.04.2003
www
Nowy "Avatarae"
Ukazał się niedawno czwarty numer internetowego czasopisma kulturalnego "Avatarae". Jak zwykle znalazło się w nim dużo recenzji ostatnio wydanych komiksów.
[Tomasz Kleta]


piątek, 11.04.2003
zapowiedzi
"Josephine"

Pierwsza albumowa "Josephine" (seria znana z "Produktu") Clarence'a Weatherspoona (obok autoportret twórcy) prawdopodobnie zostanie wydana w październiku przez Mandragorę. Będzie to zupełnie nowy materiał. 64 strony z kolorami Ivana. Cena prawdopodobnie w okolicach 20 zł.
[informacja Dasst, tekst Clarence Weatherspoon]


piątek, 11.04.2003
imprezy
Multikonwent w Suwałkach
W dniach 25-27.04.2003 odbędzie się w Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach Multikonwent S-ki 2003 "P.O.L.I.P.". Jego tematyką będzie komiks, fantastyka, RPG, Amiga, Linux oraz manga i anime. Program konwentu na razie nie został zbytnio sprecyzowany, więc trudno mi napisać jakich komiksowych atrakcji można się spodziewać. Na pewno będzie galeria. Wśród gości organizatorzy wymieniają KRLa oraz Krzysztofa Ostrowskiego. Dotychczasowe ustalenia przedstawione są na stronie organizatorów.
[informacja Łukasz Mikulski, tekst Jarek Obważanek]


czwartek, 10.04.2003
zapowedzi
Ostatni kwietniowy album Egmontu

Komiks "Morderstwa i tajemnice" Neila Gaimana i Craiga Russella nie ukazał się dzisiaj wraz z innymi kwietniowymi nowościami Egmontu. Pojawi się w sprzedaży dokładnie za tydzień.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 10.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 15/2003
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł


czwartek, 10.04.2003
zapowedzi
Amber analizuje
Trzeci tom "Gorna" pojawi się jak tylko studio prześle materiały do Amberu. Na maj pewna jest tylko "Star Wars" - "Ciemność" tom 2. Przez cały czas wydawnictwo robi analizy, więc niepewna jest cena i ilość wydawanych miesięcznie komiksów. Jeśli chodzi o daleką przyszłość, to raczej nie będzie komiksów czarno-białych. Jeśli Amber będzie dalej wydawał komiksy (czyt. zacznie na nich zarabiać), to wśród serii na pewno kontynuowanych będzie "Jeremiah".
[Hihnt]


czwartek, 10.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Eden, It's Endless World!" tom 4
Scenariusz i rysunki: Hiroki Endo
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 208
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł

Czwarty tom mangi science-fiction skupia się na Kenjim - milczącym nożowniku. Czytelnik dowiaduje się, jakie wydarzenia z przeszłości stworzyły go takiego, jakim jest dziś. Partyzanci nadal walczą z oddziałami Propatrii, próbując przekroczyć linię Andów...


"Exaxxion, bóg wojny" tom 4
Scenariusz i rysunki: Kenichi Sonoda
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 204
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł

Kolejny tom mangi science-fiction. Faldianie przeciwstawiają Exxaxionowi swojego robota - Dagnofa 1. Jest to niebezpieczny przeciwnik - również on jest wyposażony w jednostkę XXX. Walka dwóch potęg niesie za sobą wiele przypadkowych ofiar. Czy Hoichi utrzyma brzemię, jakie na nim ciąży? Czy uda mu się pokonać faldiańskiego robota?


"Kajko i Kokosz": "Dzień Śmiechały"
Scenariusz i rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł

Zbójcerze szykują się do pięćdziesiątego szturmu na Mirmiłowo. Z okazji srebrnego jubileuszu zbudowali potężną machinę bojową, która ma im umożliwić zdobycie grodu. Na budowę zużyli bardzo dużo drzew, narażając się na gniew Dziada Borowego - strażnika lasu... Jeden z najśmieszniejszych albumów serii humorystycznej fantasy znów w sprzedaży!


"Kasta Metabaronów" tom 4: "Prababka Oda"
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Juan Gimenez
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł

Czwarty tom pełnej rozmachu space opery, opowiadającej o losach rodu Metabaronów. Księżniczka Oda zgadza się pomóc Aghnarowi wywrzeć zemstę na znienawidzonym zakonie Shabda-Ud. Plan udaje się połowicznie - zakon zostaje zniszczony, ale przy życiu jest wciąż sześć potężnych cetacyborgów - strażników wiedźmiej planety. Aghnara i jego ukochaną ratuje tajemniczy wybawiciel...


"Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 4
Scenariusz: Hajime Yadate i Yoshiyuki Tomino
Rysunki: Koich Tokita
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 172
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł

Manga science fiction. Wojna między Ziemią a koloniami zbliża się do końca. Jednak piloci Gundamów nie mogą liczyć na chwilę spokoju - istnieją jeszcze siły, które zamierzają wzniecić nową kosmiczną wojnę...


"Kukabura" tom 2: "Sektor WBH3"
Scenariusz i rysunki: Crisse
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł

Science fiction. Oficer armii ziemskiej Dragan Preko zostaje tym razem wysłany do Sektoru WBH3, gdzie ma pomóc rycerzowi-czarownikowi w odzyskaniu magicznych sztyletów. Równocześnie dzieci, które w poprzednim słyszały tajemnicze głosy z kosmosu, zaczynają rozumieć, że przeznaczona jest im niezwykła przyszłość...


"Megalex" tom 2: "Garbaty anioł"
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Fred Beltran
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł

Drugi tom serii science fiction. Anomalia, przy pomocy pięknej kobiety o imieniu Adama ucieka do siedziby ruchu oporu. Akcje, które przeprowadzają zwolennicy natury, stają się coraz zuchwalsze. Król postanawia przeciwdziałać - księżniczka Kavatah staje na czele armii, która ma wyciąć w pień ostatnią puszczę na planecie... Przepiękne, generowane komputerowo rysunki Beltrama sprawiają, iż ten komiks to uczta dla oka.


"Sandman" tom 4: "Dom lalki" cz. 2
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Mike Dringenberg i Malcolm Jones
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 124
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł

Horror. Bezpośrednia kontynuacja poprzedniego tomu: Rose Walker nadal szuka swego zaginionego brata. Ale nie jest już sama - towarzyszy jej sympatyczny nieznajomy Gilbert. Sandman wciąż ściga zaginione Arkana, a Koryntczyk zmierza na tajemniczy konwent. Niesamowite wydarzenia doprowadzą do wspólnego spotkania się tych pozornie niezwiązanych ze sobą postaci...


"Trolle z Troy" tom 3: "Czas latających fetaurów"
Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Jean-Louis Mourier
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł

Fantasy na wesoło. Trzeci tom serii osadzonej w realiach Świata Troy, na kilka tysięcy lat przed wydarzeniami znanymi z cyklu "Lanfeust z Troy". Drużyna trolli, podążająca na drugi kraniec świata w poszukiwania magii zdolnej uwolnić ich pobratymców z ludzkiej niewoli, dociera do kolejnej wyspy. Musi teraz przebyć niebezpieczny obszar sawannowy. Na dodatek zbliża się zapowiadany jako straszny kataklizm czas Wielkiej Koniunkcji...


"Yans" tom 12: "Kraina Otchłani"
Scenariusz: Andre Paul Duchateau
Rysunki: Kas (Zbigniew Kasprzak)
Kolory: Graza (Grażyna Kasprzak)
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł

Kolejny tom niezwykle popularnej serii science-fiction, rysowanej przez Polaka - Zbigniewa Kasprzaka. Za bezprawne zawarcie przymierza z królową Ardelią, Yans zostaje wygnany z Miasta. Jego jedyna szansą na powrót jest wypełnienie misji ostatniej szansy. Musi udać się do rezerwatu przyrody w Krainie Otchłani i pokonać kłusowników, którzy polują na ostatnie okazy zwierząt...


czwartek, 10.04.2003
zapowedzi
Dużo informacji z Egmontu
Prezentuję sporą garść planów Egmontu, które od Tomasza Kołodziejczaka pozyskał pookie.

 • Na początek wstępny plan wydawniczy na czerwiec:

  "Lanfeust z Troy" tom 6: "Cesarzowa C'ixi"
  "Incal - Przed Incalem" tom 2: "Prywatny detektyw klasy »R«"
  "Hellboy" - "Prawa ręka zniszczenia"
  "Anachron" tom 2: "Siódmy kapitan"
  "Książę nocy" tom 6: "Retour a Ruhenberg"
  "Dylan Dog" - "Partia ze śmiercią"
  "Wayne Shelton" tom 2: "Zdrada"
  "Usagi Yojimbo" tom 12: "Ostrze traw"
  "Kajko i Kokosz" - "Wielki turniej"
  "Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 5
  "Eden, It's Endless World!" tom 5

  Komiksy amerykańskie
   
 • Zeszyty z Batmanem zaczną być wydawane od czerwca, prawdopodobnie jako pierwsze pojawi się "Ego" (64 strony), "Year One" Millera jako drugie (2 części po 48 stron). Później "Gotham by Gaslight" (48 stron), "Black and White 2" (2 części), "The Doom That Came To Gotham" (3 części). To na początek. Komiksy te będzie tłumaczył Jarosław Grzędowicz ("Usagi Yojimbo").
   
 • W tym roku "BPRD", będą prawdopodobnie wydawane książki o Hellboy'u (w USA ukazały się trzy - patrz Albumy i serie).
   
 • Pierwsza część "Watchmen" ukaże się w trzecim kwartale tego roku, kolejne dwie będą się ukazywały w odstępach mniej więcej trzymiesięcznych.
   
 • "Top Ten" zostanie podzielony na dwa tomy.
   
 • W tym roku powinna ruszyć seria "The Dreaming" (związana z "Sandmanem"). Wydawanie "Death" czy "Lucifer" edytor uzależnia od zainteresowania samym "Sandmanem".
   
 • W tym roku Egmont zacznie wydawać komiksy z Marvela.
   
 • Egmont nie ma licencji na pierwsze siedem ksiąg "Usagiego Yojimbo", ale chciałby w przyszłości wydać te komiksy.
   
 • Nie będzie "Daredevila" z Egmontu. Wydawca zastanawia się, czy "Ronin" się nie zestarzał za bardzo, by go wydawać obecnie.
   
 • Nie w tym roku, czyli być może w przyszłym: "Arkham Asylum", "Signal to Noise", "Black Orchid", "From Hell", "Elektra: Assasin".

  Komiksy frankofońskie
   
 • Prawdopodobnie w październiku ukaża się dwie serie Zbigniewa Kasprzaka : "Podróżnicy" i "Halloween Blues". Wtedy też rysownik wraz z żoną (kolorystką o pseudonimie Graza) ma przyjechać do Łodzi.
   
 • "Biały Lama" ["Le Lama blanc"] Jodorowsky'ego i Bessa ukaże się prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku, chociaż planowany był na obecny.
   
 • "Exterminator 17" w przyszłym roku (Egmont czeka, aż będzie więcej tomów kontynuacji tworzonej przez Igora Barankę).
   
 • W drugiej połowie tego roku ukaże się pierwszy tom reedycji "W poszukiwaniu ptaka czasu".
   
 • Raczej będą kolejne komiksy Hermanna, ale na razie nie ma konkretnych informacji.
   
 • Trwają rozmowy w sprawie wydawania komiksów Hugo Pratta (twórca legendarnego wręcz bohatera - Corto Maltese).
   
 • Na razie nie ma w planach żadnych komiksów Andreasa ani Bourgeona.
   
 • Na razie nie ma planów dotyczących innych dzieł Loisela, niż "Piotruś Pan" (a następny tom tej serii na pewno w tym roku). Egmont na pewno nie wyda pornograficznego "Troubles fêtes" (z powodu wysokich kosztów inny edytor, który ten album miał zamiar wydać, zrezygnował z niego kilka miesięcy temu).
   
 • "Garaż Hermetyczny" i Arzach" na razie bez konkretnych planów.
   
 • W tym roku (albo nawet w ogóle) Egmont nie planuje wydania komiksów tych autorów : Cadelo, Druillet, Caza, Gillon, Ledroit.

  Komiksy polskie
   
 • Są konkretne projekty na wydawanie polskich rysowników, ale coś więcej wydawca będzie mógł powiedzieć w okolicach lipca.
   
 • W tym roku raczej nie ukażą się kolejne zbiory z Kleksem.
   
 • Egmont myśli nad wznowieniami komiksów Wróblewskiego.
   
 • Nie ma planów wydania reedycji "Kolorowych zeszytów" (czyli "Kapitana Żbika).
   
 • Na razie nie ma planów na "Kica Przystojniaka".
   
  Inne informacje

   
 • Od maja/czerwca rusza nowa linia kioskowa, dwumiesięcznik "Strefa śmiechu". Najpierw będą w nim stripy "Jeremi" (znane np. z warszaskiej gazety "Metropol"), potem zapewne Sergio Aragones (twórca "Groo"), a dalej wszystko jest możliwe - na celowniku jest "Calvin & Hobbes" Billa Wattersona.
   
 • Każdy, kto teraz zamówi "Orient Mena" lub "Porady Praktycznego Pana" wysylkowo, dostanie egzemplarz z podpisem i rysuneczkiem autora.

Pełną treść odpowiedzi Kołodziejczaka można przeczytać na forum.
[informacja pookie, opracowanie Jarek Obważanek]


czwartek, 10.04.2003
zapowiedzi
"Ciach bajera" z Mandragory?

Wrocławski edytor zapowiedział na czerwiec komiks "Ciach bajera". Czy to nie pomyłka? Przecież został on wydany w marcu! Okazuje się jednak, że wszystko się zgadza, przy czym zbieżność nazwy nie oznacza zbieżności treści. Jak zdradził wydawca, będzie to album poświęcony Ryszardowi i Marianowi (występują w pierwszym opowiadaniu Fila z "Ciach bajery"), ale nie będzie w nim żadnych staroci, które również pojawiły się w wydanym w marcu zeszycie. Prawdopodobnie pojawią się też rysunki Termosa, ale staranniejsze i bardziej dopracowane, niż większość materiału w "Ciach bajerze".
[Jarek Obważanek]


czwartek, 10.04.2003
film
Gordy Hoffman pracuje nad adaptacją "Ranxeroxa"

Autor pokazwanego w tym roku na festiwalu Sundance obrazu "Love Liza", Gordy Hoffman, pracuje nad scenariuszem do ekranizacji kontrowersyjnego komiksu Sterfano Tamburiniego i Tanino Liberatore "Ranxerox", który zamierza przenieść na duży ekran Chris Cunningham.

W Polsce ukazał się zaledwie jeden komiks, którego bohaterem był Ranxerox. Album zatytułowany "Ranxerox w Nowym Jorku" opowiadał o przygodach tytułowego bohatera, który podstępem zostaje zmuszony do przyjazdu do Nowego Jorku, gdzie ma wziąć udział w specjalnej rewii poświęconej Fredowi Astaire'owi.

Komiks Tamburiniego i Liberatore zyskał dużą popularność głównie ze względu na mocno niecenzuralne dialogi, niezwykłą brutalność oraz sporą dawkę erotyki. Tytułowy Ranxerox jest cyborgiem, który poprzez swoją ukochoaną, nieletnią dziewczyne o imieniu Lubna ciągle wpada w najrozmaitsze tarapaty.

"Bardzo podobają mi sie bohaterowie komiksu" - mówi o planowanej ekranizacji Chris Cunningham. "Chciałbym rozpocząć prace nad tym filmem najszybciej jak się da".
[Marcin Kamiński - Filmweb]


czwartek, 10.04.2003
zapowedzi
Siedmioróg konkretyzuje terminy
Podajemy szacunkowe daty wydań komiksów Siedmiorogu:

 • "Blacksad" tom 2: "Arctic-Nation" - 20.05.2003
 • "Les Chroniques de la lune noire" tom 1: "Le Signe des ténebres" - 30.06.2003
 • "Yoko Tsuno" tom 13 "Les Archanges de Vinéa" - 30.07.2003
 • "XIII" tom 14: "Tajna obrona" - 30.09.2003
 • "XIII" tom 15: "Spuścić psy!" - 30.09.2003
 • "Aldebaran" tom 3: "La Photo" - 30.09.2003
 • "Aldebaran" tom 4: "Le Groupe" - 30.09.2003
 • "Niklos Koda" tom 3: "Inch Allah" - 30.09.2003
 • "Niklos Koda" tom 4: "Valses maudites" - 30.09.2003
 • "I.R.$." tom 1: "Droga fiskalna" - 30.09.2003

[PeCha - Nowa Gildia]


środa, 9.04.2003
zapowedzi
Kiedy "Mars" i kolejne "Zapiski..."?
"Mars" tom 1 i "Zapiski detektywa Kindaichi" tom 4 powinny trafić do punktów sprzedaży 14 kwietnia. Jeżeli chodzi o drugi tom "Marsa", to można go oczekiwać na przełomie kwietnia i maja. Jak tylko dostaniemy dokładniejsze informacje, to natychmiast je ogłosimy. Bardzo przepraszamy za opóźnienie!
[Waneko]


środa, 9.04.2003
wydarzenia
Ostrowski nominowany do nagrody im. M. Kołodyńskiego "5,10 i dalej"
15 kwietnia 2003 roku już po raz trzeci zostanie przyznana nagroda im. Marcina Kołodyńskiego "5,10 i dalej". W tym roku formuła jej przyznania uległa zmianie. Kapituła Fundacji wyłoniła 5 kandydatów, którzy ubiegać się będą o statuetkę.

2 kwietnia na antenie TVP 1 i Radia Zet rozpoczęła się kampania prezentująca nominowanych i informująca o nowych zasadach wyboru laureata. Widzowie i słuchacze typować będą swojego laureata wysyłając SMS-y do 14 kwietnia.

15 kwietnia na uroczystej gali zostaną ogłoszone wyniki i poznamy laureata nagrody.

Nominowani:

Tomasz Bagiński - 26 lat - Grafik z Białegostoku. Niedoszły architekt. Jego film animowany "Katedra" był nominowany w tym roku do Oskara.

SMS 7293 - w treści 1 (koszt 2,44 PLN z VAT)

Agata Bogacka - 26 lat - Malarka. Ma za sobą studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i udział w sześciu wystawach.

SMS 7293 - w treści 2 (koszt 2,44 PLN z VAT)

Mikołaj Komar - 25 lat - Dziennikarz. Najmłodszy redaktor naczelny w Polsce. Twórca magazynu "Fluid".

SMS 7293 - w treści 3 (koszt 2,44 PLN z VAT)

Dorota Masłowska - 19 lat - Pisarka. Studentka psychologii na Uniwersytecie Gdańskim. Pochodzi z Wejherowa. Prawdziwą rewolucją na rynku wydawniczym okazała się jej debiutancka książka "Wojna polsko - ruska pod flaga biało-czerwoną".

SMS 7293 - w treści 4 (koszt 2,44 PLN z VAT)

Krzysztof Ostrowski - 24 lata - Grafik. Projektant mody. Rysownik komiksów. Asystent w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Autor tekstów i wokalista w zespole "Cool Kids of Death". Autor projektów okładek płyt i plakatów zespołu. Cool Kids Of Death powstał w Łodzi na początku 2001 roku i został uznany przez krytyków za odkrycie muzyczne ostatnich lat. Bezkompromisowe teksty, mocna punkowa muzyka. Ostrowski jest także autorem projektu okładki książki "Wojna polsko - ruska pod flaga biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej.

SMS 7293 - w treści 5 (koszt 2,44 PLN z VAT)


Relacja z gali ukaże się na antenie Programu 1 TVP S.A. 17 kwietnia br. o godz. 18.10.

Patroni medialni TVP1 Radio Zet

Kapituła Fundacji:
Edyta Górniak, Jagna Marczułajtis, Olga Lipińska, Zofia Wolska, Arkadius, Waldemar Dąbrowski, Robert Gawliński, Grzegorz Jarzyna, Robert Kozyra, Michał Kwieciński, Bogusław Linda, Ks. Arkadiusz Nowak, Jan Peszek, Wojciech Pszoniak, Maciej Stuhr, Andrzej Wajda, Sławomir Zieliński

[informacja prasowa]


środa, 9.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"X" tom 17
Scenariusz i rysunki: CLAMP
Wydawca: J.P.Fantstica
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,00 zł

Kulminacja ataków sprowadza naszych bohaterów do desperackiej ochrony miasta i jego mieszkańców! Dywersja mrocznej Księżniczki Hinoto osłabia szeregi Smoków Nieba. Czy uda się odmienić Przeznaczenie?


środa, 9.04.2003
zapowedzi
Szyłak opowiada o Dampcu i innych seriach

[Milena Szczygieł - rys. T. Tomaszewski]

Jeśli seria komiksów milicyjnych nazywana była kapitan Żbik, chociaż nigdzie nie nosiła takiego tytułu, to nasz serial będzie się nazywał Benek Dampc, bo te dwa słowa będą się regularnie powtarzać na okładce: "Benek Dampc i trup sąsiada"; "Benek Dampc i anioł"; "Benek Dampc i nawiedzony zamachowiec"; "Benek Dampc i seryjny morderca"; "Benek Dampc i szczydlaty mściciel"; "Benek Dampc czyta książkę" i tak dalej...

Serial narodził się przypadkiem (takie rzeczy zawsze rodzą się przypadkiem). Początkowo miała to być jedna historia, potem jakoś tak przypadkiem dopisałem drugą i kawałek trzeciej... Tym, co mnie najbardziej interesowało przy pisaniu tej pierwszej historii, było stworzenie opowieści, której bohater prowadzi monolog, typowy dla "czarnych kryminałów" i "Blade Runnera" (w wersji niereżyserskiej): takie rozmemałne marudzenie... Stąd też pomysł prywatnego detektywa - postaci zgodnej z konwencją opowieści snutych przez marudy.

Polskie realia były od początku ważne - wszystko miało być takie polskie, siermiężne, poplątane; sam bohater też miał być poplątany i jest, i będzie. Jest człowiekiem po trzydziestce, ma bogatą przeszłość, z której poznamy tylko niewielkie okruszki (rozsiane po hiostoryjkach, które ukażą się w dużych odstępach czasowych).

Historia opowiadana w kolejnych częściach serialu rozwija się linearnie: będzie można odnaleźć w nich ślady pozostawione przez wydarzenia pozostawione przez poprzednie części. W gruncie rzeczy jednak są to na ogół oddzielne całości - osobne przygody opowiedziane od początku do końca w jednym albumie.

Sam serial to nie wszystko. W świecie Dampca rozgrywać się będą również inne opowieści, mające innych bohaterów. Jedną z takich opowieści jest "Szminka" Joanny Karpowicz. Inną będzie "Mała M.", nad którą pracuje Tomek Tomaszewski. Bohaterką "Małej M." będzie Milena Szczygieł (patrz obrazek), którą Dampc będzie śledził (na zlecenie jej męża) w komiksie "Benek Dampc i nawiedzony zamachowiec". W "Małej M." to ona będzie pierwszoplanową bohaterką, a Dampc pojawi się w tym komiksie anonimowo, jako człowiek, któremu bandyci ściągający haracz z właściciela lokalu, przeszkadzają się upić w spokoju.

Serial ma duży rozmach, więc żyję teraz w takim przedziwnym rozdwojeniu. Teraz czekam na pierwszy odcinek, ale kiedy siadam do pisania - jestem dwa lata do przodu. Wiele rzeczy nie jest jeszcze ustalonych,ale zapadła decyzja, że pierwszy album pojawi się w październiku i teraz trzeba pracować, by dotrzymać terminów i zachować ciągłość publikacji.
[Jerzy Szyłak]


środa, 9.04.2003
na żywo
Szyłak i Służały

Robert Służały popisał kilka dni temu umowę z Mandragorą na wydanie pierwszego komiksu z cyklu o detektywie Benedykcie Dampcu pt. "Benek Dampc i trup sąsiada" i zabrał się szybko do pracy, dzięki czemu już przesłał do pokazania pierwsze cztery plansze tego albumu. Komiks do scenariusza Jerzego Szyłaka rozpocznie cykl, który przetnie się w nieoczekiwanym momencie ze "Szminką" malowaną przez Joannę Karpowicz. Wkrótce dalsze informacje na temat serii o Dampcu. Odwiedź też stronę rysownika.
[Jarek Obważanek]


środa, 9.04.2003
www
Kultura
Od ponad 3 tygodni działa strona internetowa Kultury Gniewu, której wygląd imituje zaklejoną plakatami ścianę. Można na niej wygodnie zamówić wszystkie pozycje, które to nieformalne wydawnictwo ma w ofercie (m.in. antologie o Żbiku), jak również kilka innych komiksów z trzeciego obiegu (głównie autorstwa Prosiaka). Strona ta to również składnica informacji o twórcach undergroundowych, takich jak Pała, Dąbrowski czy Prosiak oraz krótkie przedstawienie komiksów, które wydali.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 8.04.2003
zapowiedzi
Egmont w maju
Potwierdziły się nieoficjalne informacje na temat majowego pakietu Egmontu. Do listy dopisać trzeba jeszcze trzeci tom "Mureny" oraz drugie tomy "Wiecznej wolności" i "Skorpiona". Zamiast czwartego tomu "Alphy", który prezentowany był na łamach "Świata Komiksu", zostanie wydany najpierw piąty pt. "Sankcje". A oto pełna zawartość pakietu:

"Alpha" tom 5: "Sankcje"
Scenariusz: Mythic
Rysunki: Youri Jigounov
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie


 

"Kajko i Kokosz": "Szkoła latania"
Scenariusz i rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł


 

"Kaznodzieja" tom 4: "Łowcy"
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Wydawca: Egmont Polska
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie

Pierwszy występ jednej z najważniejszych i najbarwniejszych postaci całej serii: Herr Starra. Ennis uwielbia oszpecać swoich bohaterów i w przypadku Starra daje temu wyraz - poznajemy go pozbawionego oka z wyciętymi dookoła niego kreskami - imitacja gwiazdy, którą dostał od "kolegów" w "prezencie". A to nie ostatnie uszkodzenie ciała, które go spotka. Herr Starr jest członkiem Graala, o którym rozmawiali z trwogą serafini w pierwszym tomie "Kaznodziei". Czym jest Graal, do czego dąży, kto i dlaczego chce wykorzystać go do własnych celów - to wszystko zacznie się wyjaśniać w linii fabularnej "Łowcy".


 

"Lorna" tom 2: "Lewiatan"
Scenariusz i rysunki: Alfonso Azpiri
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie


 

"Ognie Askellu" tom 2: "Powrót na Patronat"
Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Jean-Louis Mourier
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolor


"Miasto Grzechu" - "Krwawa jatka"
Scenariusz i rysunki: Frank Miller
Tłumaczenie: Tomasz Kreczmar
Wydawca: Egmont Polska
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie

"Dwight (...) znajduje się w naprawdę kiepskiej sytuacji z kupą martwych glin dookoła i mafią dążącą do opanowania Starego Miasta. Mafia zamierza kontrolować tam prostytucję. Dwight pomaga paniom ze Starego Miasta. (...) Stare Miasto ma swoje własne prawa i tych, którzy ich pilnują. Mieszkańcy płacą glinom, by się nie mieszali i teraz bronią swojego terenu."
[Frank Miller]


"Murena" tom 3: "Najlepsza z matek"
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Philippe Delaby
Wydawca: Egmont Polska
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor


["Le Chant des Stryges" tome 2: "Pieges"]

"Pieśń strzyg" tom 2: "Pułapki"
Scenariusz: Eric Corbeyran
Rysunki: Richard Guérineau
Wydawca: Egmont Polska
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie


["Le Scorpion" tome 2: "Le Secret du Pape"]

"Skorpion" tom 2: "Tajemnica papieża"
Scenariusz: Stéphen Desberg
Rysunki: Enrico Marini
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolor


"Thorgal" tom 13: "Między Ziemią a światłem"
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł


"Tymek i Mistrz" tom 2: "Pojedynek magów"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 12,90 zł


"Universal War One" tom 2: "Zakazany owoc"
Scenariusz i rysunki: Bajram
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie


"Wieczna wolność" tom 2: "Exodus"
Scenariusz: Joe Haldeman
Rysunki: Marvano
Tłumaczenie: Bartek Chaciński
Wydawca: Egmont Polska
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolor

[Jarek Obważanek]


wtorek, 8.04.2003
zapowiedzi
"Świat Komiksu" nr 32

Nowy numer magazynu ukaże się pod koniec kwietnia, a w nim:

 • kolejny komiks mistrza erotyki: Alfonso Azpiriego
 • opowieść o Gailu Piotra Kowalskiego
 • wariacja rysunkowa "O co chodzi?"
 • omówienie najnowszego Thorgala - tom 27: "Barbarzyńca"
 • artykuły o nowych seriach: "Vampirella", "Incal", "Wieczna wolność"
 • wieści ze świata, recenzje
 • nowe pakiety wysyłkowe KŚK

[Egmont Polska]


wtorek, 8.04.2003
recenzje
"Cierń w koronie" część 1: "Objawienia i omamy"

W skrócie: Prosiak powraca do poważnej tematyki mocno zahaczającej o religię, co widać już po okładce. Współcześni pogromcy upiorów podążający za snami i objawieniami w poszukiwaniu porywaczy swojej koleżanki.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


wtorek, 8.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Uczeń Ducobu" tom 3: "Podpowiedź albo życie"
Scenariusz: Zidrou
Rysunki: Godi
Wydawca: Podsiedlik-Raniowski i S-ka
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł


wtorek, 8.04.2003
zapowiedzi
Kontynuacja "30 dni nocy"

W czerwcu IDW Publishing rozpocznie wydawanie kontynuacji "30 dni nocy" ["30 Days of Night"] Steve'a Nilesa i Bena Templesmitha pt. "Dark Days". Będzie to 6-częściowa mini-seria. "Myślę, że fani »30 dni nocy« będą mile zaskoczeni »Dark Days«" - powiedział Niles. "To nie jest próba dojenia oryginalnego pomysłu. Nie chcę robić wampirów w Finlandii! Zamiast tego, »Dark Days« będą następna fazą dla postaci, które przetrwały pierwszą serię."

Ze względu na zbliżającą się premierę polskiego wydania "30 dni nocy", nie przedstawię tutaj fabuły "Dark Days".

"Ben Templesmith ma niemal nadnaturalną umiejętność rysowania przerażających sytuacji w przerażający i natchniony sposób" - powiedział Jeff Mariotte z IDW Publishing. "Nawet najstraszniejszy scenariusz nie wzbudza grozy w komiksie, który nie wygląda przerażająco. Steve i Ben dostarczają prawdziwy horror i prawdziwą jakość i najrzadszy z klejnotów - komiks, który naprawdę może cię przestraszyć!"
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


poniedziałek, 7.04.2003
wydawnictwa
Katalog Twojego Komiksu

Wydawnictwo Twój Komiks przygotowuje do druku Katalog Komiksowy, który będzie aktualny przez 2 lata. Nakład wyniesie 16 000 egzemplarzy, a sama publikacja zostanie wzbogacona o odpłatne wpisy teleadresowe księgarń handlujących komiksami. Liczba wpisów jest ograniczona. Księgarnie zainteresowane tą formą promocji proszone są o kontakt:

tel. (32) 768 33 33 w. 113
e-mail: michal.antosiewicz(at)twojkomiks.motopol.pl

Katalog zostanie oddany do druku na przełomie kwietnia i maja 2003. Księgarnie dokonujące wpisów mogą liczyć na większą liczbę katalogów. Szczegółowe informacje na stronie wydawnictwa.
[Michał Antosiewicz - Twój Komiks]


poniedziałek, 7.04.2003
zapowiedzi
Scenarzysta o "Szmince" i nie tylko
Przedwczoraj informowałem za Minimal Bros o dwóch albumach, nad którymi dla Mandragory pracuje Joanna Karpowicz. Dzisiaj prezentuję szersze informacje o jednym z nich - "Szmince", która powstaje do scenariusza Jerzego Szyłaka. Poniżej prezentuję wypowiedź autora na temat fabuły tego komiksu.
[Jarek Obważanek]

"Szminka" to scenariusz, który powstał niemal przypadkiem. Na początku był bowiem serial o prywatnym detektywie - Benedykcie Dampcu (nazwisko dziwne, ale na Kaszubach dość popularne). Bohaterem "Szminki" jest policjant Michał Pawluk, kolega Dampca z liceum. Pawluk prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy prostytutek. Łapie domniemanego mordercę dzięki temu, że wychodzi na ulicę przebrany za prostytutkę. To przebieranie się w damskie ciuszki jest jednak jego słabością i głęboko skrywaną tajemnicą.

Komiks jest bardzo ponury. Aresztowany przez policję człowiek jest w rzeczywistości niewinny, ale wszystkie dowody świadczą przeciw niemu. Nawet żona obciąża go swoimi zeznaniami.

"Szminka" to początek trylogii malowanej przez Joannę Karpowicz (następne części to "Szelki" i "Szalik"), której akcja toczy się w Krakowie, łatwo rozpoznawalnym na obrazkach - konkretne ulice i miejsca. Każdy odcinek przynosi dość gwałtowne zwroty akcji i zmiany klimatów. Pojawia się tam sporo różnych osób, z których część powróci jeszcze w innych opowieściach, bowiem "Szminka" jest komiksem, który rozpoczyna długą i pokręconą opowieść składającą się z wielu albumów, wielu wątków i wielu różnych sposobów rysowania. Jednym z rysowników tworzących tę opowieść będzie Robert Służały. Seria, którą będzie rysował, za czas jakiś skrzyżuje się ze "Szminką" w najmniej oczekiwanym miejscu.
[Jerzy Szyłak]


poniedziałek, 7.04.2003
zagranica
Ostatnio wydane

"100 naboi" nr 43: "Chill in the Oven" cz. 1
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Okładka: Dave Johnson
Wydawca: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 2,50 $

Loop Hughes (ostatnio widziany w "Co ma wisieć, nie utonie") odsiaduje karę za morderstwo.


"Art of Hellboy"
Rysunki: Mike Mignola
Wydawca: Dark Horse
Liczba stron: 200
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Cena: 49.95 $

Przekrojowy album z grafikami Mike'a Mignoli wykonanymi do autorskiej serii "Hellboy" w ciągu 10 lat jej istnienia. Znajdują się w nim dotychczas niepublikowane grafiki, niewykorzystane bądź nieskończone okładki i plansze oraz szkice, które pozwalają prześledzić ewolucję serii.
[Jarek Obważanek]


"Jeremiah" tom 24: "Ostatni diament" ["Le dernier diamant"]
Scenariusz i rysunki: Hermann Huppen
Wydawca: Editions Dupuis
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 8,99 euro

Przykładowe 17 plansz.


"Niebieskie mundury" tom 46: "Requiem pour un Bleu"
Scenariusz: Raoul Cauvin
Rysunki: Willy Lambil
Wydawca: Editions Dupuis
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 8.20 euro


poniedziałek, 7.04.2003
zapowiedzi
"30 dni nocy" z Mandragory

Prezentuję polską okładkę horroru o wampirach pt. "30 dni nocy" ["30 Days of Night"], który w maju powinien ukazać się nakładem Mandragory. Komiks ten uznawany jest za jedno z największych ubiegłorocznych wydarzeń na rynku amerykańskim. Sam Raimi (reżyser "Spider-Mana" i - co w tej sytuacji ważniejsze - trylogii "Martwe zło") już zakupił prawa do jego ekranizacji.

Scenariusz: Steve Niles
Rysunki: Ben Templesmith
Wydawca: Mandragora
Liczba stron: 104
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie

W sennym, odosobnionym mieście Barrow na Alasce słońce zachodzi i nie wschodzi przez następne trzydzieści dni i nocy. Z ciemności, przez zamrożone pustkowia, przyjdzie zło, które powali mieszkańców Barrow na kolana. Jedyną nadzieją dla ich miasta jest szeryf i jego zastępca, mąż i żona, którzy są rozdarci między ich własnym przetrwaniem a ocaleniem miasta, które kochają.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 7.04.2003
recenzje
"Ciach bajera"

W skrócie: Udany zbiorek zabawnych, choć czasem niedbale narysowanych, historyjek o pijakach, złotej rybce i wielu ciekawych rzeczach. Barwny język i dawka przyjemnego absurdu.

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 7.04.2003
www
"Załoga G" nr 39

Już jest nowy numer magazynu internetowego "Załoga G", poświęconego sprawom cyberkulturalnym, czyli grom komputerowym, filmom, muzyce, książkom i komiksom. Z ciekawszych tekstów dotyczących tego ostatniego warto wyróżnić: epicki tekst o epickiej serii "The Crow" J. O'Barra, bohaterowie od Adama i Ewy - tym razem "The Spider" i "The Phantom", bezpardonowe starcie Alienów i Predatorów w grze i komiksie, o Asterixie nie do końca na poważnie, wywiad z karykaturzystą Andrzejem Podulką, trochę o mandze i "Ninja Boy'u", zaś na okrasę mroczny komiks Rafała Tymury, rysunki i cała sterta recenzji.

Prowadzimy nabór współpracowników (robótka bez gratyfikacji, za to z satysfakcji) i wszyscy zainteresowani są mile widziani (a razem ze zgłoszeniami próbne teksty/komiksy/rysunki).
[Broos Li]


niedziela, 6.04.2003
prasa
"SFera" z Daredevilem

Kilka dni temu trafił do sprzedaży opóźniony trzeci numer magazynu "SFera", poświęconego w części komiksom. Nastąpiły w nim liczne zmiany (w tym nawet papieru i objętości), niestety nie wszystkie na korzyść - komiks o przygodach Reda autorstwa Macieja Jasińskiego (scenariusz) i Andrzeja Janickiego (rysunki) został skrócony do dwóch stron. Z okazji premiery filmu "Daredevil" znalazł się w magazynie przekrojowy artykuł Łukasza Chmielewskiego o serii komiksowej, która była pierwowzorem filmu. Z kolei Paweł Ziemkiewicz opisał sam film, skupiając się głównie na informacjach o ilości efektów specjalnych, kostiumach i tego typu sprawach. Jest też wywiad z Jerzym Szyłakiem dotyczący głównie komiksu "Obywatel w palącej potrzebie" , garść komiksowych aktualności i kilka słów o komiksach "Star Trek". Zwraca też uwagę opis nowatorskiego systemu bitewnego, którego akcja toczy się w uniwersach DC i Marvela. Numer zamyka humorystyczna rubryka na temat pechowych bohaterów, w tym Thorgala i Punishera.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 6.04.2003
zapowiedzi
Egmont w maju - nieoficjalnie
Podaję całkowicie nieoficjalną listę albumów planowanych przez Egmont na maj. Zgodnie z deklaracjami wydawcy z WSK, brak w maju nowych serii.

 • "Alpha" tom 4: "Lista"
 • "Kajko i Kokosz" - "Szkoła latania"
 • "Kaznodzieja" tom 4
 • "Lorna" tom 2
 • "Miasto Grzechu" - "Krwawa jatka"
 • "Ognie Askellu" tom 2
 • "Pieśń strzyg" tom 2: "Pułapki"
 • "Thorgal" tom 13: "Między Ziemią a światłem"
 • "Universal War One" tom 2: "Zakazany owoc"

[informacja mykupyku, tekst Jarek Obważanek]


niedziela, 6.04.2003
zapowiedzi
"Nadzwyczajni" w kawałkach

W cyklu "Nadzwyczajni" Dennisa Wojdy i Krzysztofa Ostrowskiego ukażą się dwa oddzielne zeszyty, a nie jeden album, jak wcześniej zapowiadano. Pierwszy z nich - "Pantofel panny Hofmokl" - pojawi się jeszcze w kwietniu. Będzie miał 32 strony w formacie amerykańskim. Data wydania drugiego zeszytu jeszcze nie jest znana. Wiadomo za to, że nie będzie się nazywać "Zagadka rumuńskiego zegarka", tylko "Herbata po cygańsku".
[Jarek Obważanek]


niedziela, 6.04.2003
nowości
Podsumowanie marca 2003
Jak zwykle z okazji dużych imprez (takich jak WSK w połowie marca) uaktywnia się wielu wydawców, czasem też takich, którzy w innych terminach nic nie wydają. To powoduje, że marzec można porównać jedynie z październikiem 2002 (MFK w Łodzi). Lider wszelkich zestawień, Egmont Polska, postanowił przystopować nieco w marcu i po niezwykle obfitym lutym wydał "zaledwie" 20 pozycji za 270,35 zł. To o 40 zł więcej, niż w październiku i o kilkanaście złotych więcej, niż rok temu z okazji poprzednich WSK. Z drugiej strony patrząc to 130 zł mniej, niż w lutym 2003.

Poza Egmontem, aż 7 wydawnictw zaprezentowało komiksy za kwotę przekraczającą 50 zł (w kolejności od największej do najmniejszej sumy): Post; Amber; J.P.Fantastica; Mandragora; Podsiedlik, Raniowski i S-ka; Waneko i Kultura Gniewu.

W sumie w marcu ukazało się 70 albumów, zeszytów i czasopism komiksowych za łączną sumę 1026,42 zł! W październiku ubiegłego roku pojawiło się 65 pozycji za kwotę 70 zł niższą, a wyniki z marca 2002 są zupełnie inne - pojawiło się wtedy 48 pozycji za 665,53 zł. To liczby porównywalne najwyżej ze styczniem 2003. W marcu aż 10 albumów kosztowało ponad 24 zł, z czego dwa miały cenę przekraczającą 48 zł! "Dwie podróże z Fellinim" to najdroższy komiks, jaki został wydany w Polsce - kosztuje aż 58,00 zł!

Aktywnych było 21 wydawców + niezależni. Aż 11 edytorów (oraz niezależni) wydało po 1 pozycji, dwóch po 2, trzech po 3, dwóch po 4, jeden wydał 5 i jeden 6 pozycji.

Spis z podziałem na poszczególnych wydawców w nowościach wydawniczych miesiąca.
[Jarek Obważanek]


sobota, 5.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Wilq Superbohater" zeszyt 1
Scenariusz i rysunki: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: EMPiK
Cena: 7,89 zł

Pierwsza część cyklu zeszytów, w które zebrane zostaną przygody Wilq'a. Komiks zawiera kilka historii znanych z magazynu "Produkt", ale większość to materiały premierowe. Dodatkową atrakcją jest autorski komiks Tomasza Minkiewicza "Wyprawa Na Ciemną Stronę Słońca" (pierwszy odcinek) oraz garść żartów rysunkowych. Więcej informacji, od 07.04, na stronie internetowej www.wilq.pl.
[Bartosz Minkiewicz]


sobota, 5.04.2003
telewizja
"Władcy chmielu" raz jeszcze

31 marca TVP2 rozpoczęła powtarzać serial "Piwny smak miłości", czyli adaptację komiksu "Władcy chmielu" Jeana Van Hamme'a i Francis Valles, wydawanego przez Motopol - Twój Komiks. Poprzednia emisja serialu rozpoczęła się w lipcu 2001 roku. Każde dwa odcinki obejmują fabułę jednej części komiksu. TVP2 dostosowała ten fakt do sposobu prezentacji serialu - pokazywany jest on w poniedziałki i wtorki o 11:45 (co daje zawartość jednego albumu dzień po dniu). Przypominam, że scenariusz do serialu napisał sam Jean Van Hamme. Reżyserią zajął się Jean-Daniel Verhaeghe.
[informacja Valdek, tekst Jarek Obważanek]


sobota, 5.04.2003
zapowiedzi
Malarski debiut komiksowy
Adaptacją nagrodzonego Zajdlem opowiadania s.f. "Autobahn nach Poznań" oraz mroczną opowieścią kryminalną "Szminka" zadebiutuje w październiku na rynku komiksowym Joanna Karpowicz. Nad scenariuszem do pierwszego komiksu pracuje laureat nagrody polskiego fandomu Andrzej Ziemiański, zaś twórcą fabuły "Szminki" jest Jerzy Szyłak. Oba albumy młodej malarki wyda Mandragora. Premierę zaplanowano na XIV Międzynarodowy Festiwal Komiksu, który odbędzie się w Łodzi w październiku.

"Na pewno trudno jest wydać album kogoś, kto jest zupełnie nieznany. Taki ktoś musiałby zacząć od czasopisma, żeby ludzie poznali nazwisko" - przyznał szef Mandragory Przemek Wróbel. Postanowił jednak zaryzykować i zainwestować w opublikowanie dwóch albumów malarskich artystki nieznanej dotąd w polskim światku komiksowym. Na pewno niemałe znaczenie w podjęciu takiej decyzji miał fakt, że Jerzy Szyłak na widok prac Joanny Karpowicz natychmiast zaproponował jej współpracę przy tworzeniu komiksu "Szminka". "Akryl na papierze płóciennym" - odpowiada malarka na pytanie o technikę, jaką stosuje podczas malowania plansz do opowieści kryminalnej. Do stworzenia fantastycznego świata Andrzeja Ziemiańskiego zastosuje dodatkowo technikę mieszaną (ołówek i ekolina).

Joanna Karpowicz urodziła się w 1976 r. w Krakowie. Tam ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Studia zakończyła dyplomem z wyróżnieniem w pracowni profesora Leszka Misiaka. Swoje prace prezentuje przede wszystkim w Internecie (można je obejrzeć na stronie www.kolory.pl). Do 7 kwietnia jej pierwszą wystawę w realu - Pokój 666 - można oglądać w Krakowie na Kazimierzu, w Galerii Nova (ul. Józefa 22, wejście od Nowej). Wirtualna ekspozycja jest dostępna na stronie internetowej artystki.
[Magdalena Walusiak - Minimal Bros]Przykładowy kadr ze "Szminki".
Znacznie więcej na www.kolory.pl.


sobota, 5.04.2003
zapowiedzi
Ostatnie "Sin City" Kreczmara?

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, album "Krwawa jatka" ["The Big Fat Kill"] z cyklu "Sin City" zostanie wydany przez Egmont w maju. Ma to być jednocześnie ostatni odcinek tej serii tłumaczony przez Tomasza Kreczmara.

Oto, jak ten tom opisał sam Frank Miller: "Dwight (...) znajduje się w naprawdę kiepskiej sytuacji z kupą martwych glin dookoła i mafią dążącą do opanowania Starego Miasta. Mafia zamierza kontrolować tam prostytucję. Dwight pomaga paniom ze Starego Miasta. (...) Stare Miasto ma swoje własne prawa i tych, którzy ich pilnują. Mieszkańcy płacą glinom, by się nie mieszali i teraz bronią swojego terenu."
[informacja mykupyku, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 4.04.2003
zagranica
Piąty tom "Sambre" - nowa data wydania

Komiksowy portal CoinBD.com przeprowadził rozmowę z Yslairem (patrz dział Actualite), który zapowiedział wydanie piątego tomu serii "Sambre" pt. "Maudit Soit le Fruit de Ses Entrailles" ["Przeklęty niech będzie owoc ich wnętrzności"] we wrześniu 2003.

Więcej na temat tej serii napisał Dominik w lutym.
[Błażej - Lagafium na podst. BDnews.net]


piątek, 4.04.2003
zapowiedzi
Wieści z Fun Media

We wtorek "Daredevil - adaptacja scenariusza filmowego" ("Wydanie Specjalne" nr 2/2003) trafił do druku i wkrótce należy się go spodziewać w sprzedaży. Za tydzień, dwa pojawi się kolejny komiks z serii "Ultimate Spider-Man". "Authority" powinno ukazać się w planowanym terminie, czyli jeszcze w kwietniu. Ogólnie wszelkie inne tytuły opóźnią się o około 3-4 tygodnie w stosunku do prezentowanych planów wydawnictwa Fun Media.
[mykupyku dla Nowej Gildii]


piątek, 4.04.2003
film
Nowy film Bilala
Enki Bilal pracuje aktualnie nad swoim trzecim filmem (po Bunker Palace Hotel i Tykho Moon), przewidzianym wedle najnowszych doniesień na grudzień 2003. Będzie on zatytułowany "Trilogy" i będzie ekranizacją komiksu tego samego autora pt. "Kobieta pułapka".

Z tego, co w tej chwili wiadomo o filmie, będą w nim łączone prawdziwe zdjęcia, wykonane na taśmie filmowej, z komputerowymi obrazami niektórych postaci i większości scenografii (Nowy Jork w roku 2095). W filmie grają między innymi Charlotte Rampling ("Spy Game") i Thomas Kretschmann ("U-571", "Pianista", "Blade II"). Rola tytułowa jest grana przez Lindę Hardy, Miss France 1992. Efekty specjalne, będące jednym z najistotniejszych elementów filmu, będą zrealizowane w studiu Duran Duboi ("Delicatessen", "Amelia", "Alien: Resurrection", "Asterix", etc.).
[Błażej - Lagafium na podst. BDnews.net]


piątek, 4.04.2003
ciekawostki
Musical z Tintinem
Po sukcesach w Belgii, musical pt. "Tintin, Świątynia Słońca" będzie od jesieni pokazywany też we Francji, na hippodromie w Auteil. Od swojej premiery 15 września 2001, obejrzało go w Belgii ponad 250 000 osób.

Fabuła musicalu opiera się na dwóch albumach Hergé'a: "7 kryształowych kul" i "Świątynia Słońca". Przedstawiona jest w niej ekspedycja siedmiu naukowców, która przypadkowo bezcześci świętą figurkę Inki w Peru, co ściąga na nich i na cały świat klątwę Boga-Słońca.

Reżyserem spektaklu jest Frank Van Laecke, dyrygentem jest Dirk De Caluwé, muzykę skomponował Dirk Brossé, scenariusz i teksty piosenek napisał Seth Gaaikema, zaś Didier van Cauwelaert dokonał ich adaptacji na język francuski.
[Błażej - Lagafium na podst. BDnews.net]


piątek, 4.04.2003
zapowiedzi
Nowa okładka Leśniaka

Tradycyjnie mam przyjemność zaprezentować jako pierwszy okładkę w wykonaniu Tomka Leśniaka. Tym razem jest to oprawa drugiego tomu serii "Tymek & Mistrz" wydawanej przez Egmont Polska, który pojawi się w sprzedaży w maju. Tytuł albumu brzmi "Pojedynek magów". Scenariusze zawartych w nim historyjek napisał oczywiście Rafał Skarżycki.
[Jarek Obważanek]


piątek, 4.04.2003
zapowiedzi
"Blacksad" nieco później

Drugi tom "Blacksada" Juana Diaza Canalesa (scenariusz) i Juanjo Guarnido (rysunek) ukaże się w Polsce około 20 maja. Początkowy termin (początek maja) uległ zmianie ponieważ francuska drukarnia zniszczyła przez przypadek materiały nadesłane z Polski i przesyłka musiała zostać powtórzona.

Dowiedzieliśmy się także, ze źródeł zbliżonych do francuskiego wydawcy "Blacksada", że został on (w wersji francuskiej) w pierwszym rzucie wydrukowany w 80 000 egz. Poza Francją będzie wkrótce wydrukowany w koedycji w 4 państwach (Niemcy, Portugalia, Włochy, Polska): po 3 000 - 5 000 egz. na kraj.
[PeCha - Nowa Gildia]


piątek, 4.04.2003
film
Thomas Jane zagra Punishera
Producenci oficjalnie potwierdzili, że tytułową rolę w filmie "The Punisher" - ekranizacji popularnej serii komiksowej - zagra Thomas Jane. Obraz wg własnego scenariusza wyreżyseruje Jonathan Hensleigh. Produkcją zajmą się Avi Arad i Gale Anne Hurd, pracownicy Marvela odpowiedzialni za realizację filmów na podstawie publikowanych przez wydawnictwo komiksów.
Prace na planie rozpoczną się już w lipcu. Premierę zapowiedziano na lato 2004.

Bohaterem "The Punisher" jest Frank Castle, były żołnierz, który po tym, jak jego rodzina została w brutalny sposób zamordowana, wypowiada prywatną wojnę przestępcom wszelkiej maści.
Komiks był już zekranizowany w roku 1989 r. z Dolphem Lundgrenem w roli głównej.

Nie są znane szczegóły na temat fabuły nowej ekranizacji. Nieoficjalne źródła podają, że zostanie ona w pewnej części oparta na albumie Gartha Ennisa pt. "Welcome Back, Frank". Jesli film odniesie sukces producenci nie wykluczają realizacji kolejnych części "Punishera".
[Marcin Kamiński - Filmweb]


piątek, 4.04.2003
sklepy
Wyniki sprzedaży Zielonej Sowy i Komikslandii
Kolejne dwa zestawienia najlepiej sprzedających się w marcu komiksów. Tym razem krakowska Zielona Sowa oraz warszawska Komikslandia. Pierwsze miejsce na obu listach bez niespodzianek. Warto zwrócić uwagę na wciąż utrzymujące się zainteresowanie magą "Ghost in the Shell".
[Jarek Obważanek]


piątek, 4.04.2003
prasa
CKOD w Wyborczej
We wczorajszym "Dużym Formacie" (czwartkowy dodatek do "Gazety Wyborczej") ukazał się obszerny artykuł Wojciecha Staszewskiego na temat zespołu Cool Kids Of Death, zatytuowany "Cool Kids of Death. Smarkacze na wylocie". Autor sporo miejsca poświęcił w nim biografiom Krzysztofa Ostrowskiego i pozostałych członków zespołu, jednak skupił się przede wszystkim na opisaniu "nowej jakości buntu".

Artykuł został opublikowany również na stronie gazety.
[informacja sabat, tekst Jarek Obważanek]


czwartek, 3.04.2003
zagranica
"Vlad" tom 5

W czerwcu wydawnictwo Le Lombard planuje wydać piąty album serii "Vlad" Griffo i Swolfsa. Tytuł tej części to "Tajga" ["Taïga"].
[Jakub Syty]


czwartek, 3.04.2003
imprezy
Wiosna z komiksem

5 kwietnia 2003, Łódzki Dom Kultury

W najbliższą, pierwszą sobotę miesiąca, w gościnnym gmachu Łódzkiego Domu Kultury po raz kolejny spotkają się miłośnicy historii obrazkowych. W programie imprezy: filmy anime - Serial Experiments Lain, Trigun oraz Cowboy Beebop; ekspozycja - Super Dziewczyny w komiksie - Tomb Raider, Danger Girl, Witchblade; warsztaty komiksowe; a także giełda komiksów...

Zapraszamy o 12. Wstęp wolny.

5.04.2003 - Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18, tel. 633 98 00 w. 247
[Vitek Idczak]


czwartek, 3.04.2003
imprezy
Gaiman w Polsce - zmiany

Nastąpiły zmiany w programie majowej wizyty Gaimana w Polsce. Niestety, spotkanie z czytelnikami w Poznaniu zostało odwołane. Pisarz swoją nową powieść "Koralina" i komiksy "Sandman" oraz "Morderstwa i tajemnice" będzie w związku z tym promował jedynie w Warszawie i Krakowie. Szczegóły w archiwum.
[Jarek Obważanek na podst. Minimal Bros]


czwartek, 3.04.2003
imprezy
"Nadzwyczajni" w Leżakach już dzisiaj!
Wkradł się błąd do zaproszenia na wystawę "Nadzwyczajnych" w Leżakach. Jej otwarcie nastąpi już dzisiaj a nie jutro, jak informowałem poprzednio. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w całości komiks pt. "Pantofel panny Hofmokl", którego początek otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Godzina 20:00, klub Leżaki, ul. Piwna 48, Warszawa, stare miasto.
[Dennis Wojda]


środa, 2.04.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Dragon Ball" tom 38: "Pojedynek wszechczasów - Son Goku kontra Vegeta"
Scenariusz i rysunki: Akira Toriyama
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Liczba stron: 192
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 13,00 zł

Nareszcie spełnia się marzenie Vegety! Pojedynek z Son Goku! Czy opętany Vegeta pokona Goku? Tego po prostu nie można przegapić!


"Gigant poleca" tom XXVIII: "A szczury runą"
Wydawca: Egmont Polska
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł


"Kaczor Donald" nr 14/2003
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł


środa, 2.04.2003
zapowiedzi
Zapowiedzi Twojego Komiksu. Promocja w Internecie
W drugiej połowie kwietnia ukażą się komiksy: "Błękitna jaszczurka" tom 3 "Krwawe kwiaty" i "W kręgu podejrzeń" tom 4 "Łowca". Na przełomie kwietnia i maja ukażą się "Głowy orłów" tom 2 "Bezimienny spadkobierca" i "Joe Bar Team" tom 2. Wydawnictwo zamierza przygotować na 48. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie (15-18 maja 2003 w Pałacu Kultury i Nauki) dwa kolejne komiksy z serii "Przygody Tintina" - tom 4 "Cygara faraona" i tom 5 "Błękitny Lotos".

Przypominam, że wczoraj rozpoczęła się na stronie Twojego Komiksu promocyjna sprzedaż komiksów (do 10 zamówionych dochodzi 11 gratis), która potrwa do końca kwietnia.
[Michał Antosiewicz - Twój Komiks]


środa, 2.04.2003
wydarzenia
Urodziny Gawronkiewicza

Wczoraj Krzysztof Gawronkiewicz skończył 30 lat. Rysownikowi "Mikropolis" życzę z tej okazji wszystkiego najlepszego! (Informację tę podaję dopiero dzisiaj, aby nie wzbudzić podejrzeń co do jej autentyczności.)
[Jarek Obważanek]


środa, 2.04.2003
film
Reżyser "Daredevila" chce zekranizować "Midnight Nation" Straczynskiego

Mark Steven Johnson po finansowym sukcesie "Daredevila" planuje ekranizację kolejnego komiksu. Tym razem Johnson zamierza zaadaptować wydaną również w Polsce serię J. Michaela Straczynskiego "Midnight Nation". Rewelację tę ujawnił sam Straczynski, który przyznał, że rozmawiał już Johnsonem w tej sprawie i jeżeli wizja przedstawiona przez reżysera spodoba mu się, to na pewno udzieli zgody na ekranizację.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


środa, 2.04.2003
film
"Painkiller Jane" Quesady i Palmiottiego

John Harrison, twórca ciepło przyjętego miniserialu "Diuna" wyrezyseruje wg własnego scenariusza pilotowy odcinek telewizyjnego serialu "Painkiller Jane", ekranizacji komiksu Joe Quesady i Jimmy'ego Palmiotti.

Film opowiadał bedzie historię młodej oficer marines Jane Browning, która w wyniku działania broni biochemicznej obdarzona zostaje mocą samouzdrawiania. Swoje unikalne zdolności Browning wykorzystuje w walce z wszelkiej maści kryminalistami.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


środa, 2.04.2003
film
Ekranizacja "Battle Chasers"

Studio 20th Century Fox zakupiło prawa do ekranizacji serii komiksowej "Battle Chasers". Cykl autorstwa Joe Madureiry opowiada historię czterch obdarzonych nadnaturalnymi mocami śmiałków, którzy stawiają czoła skorumpowanemu władcy pewnej baśniowej krainy.

Scenariusz do obrazu napisze najprawdopodobniej Stuart Hazeldine, z którym prowadzone są obecnie negocjacje w tej sprawie.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


środa, 2.04.2003
wrak
Prima aprilis!
Tradycyjnie wczorajsze informacje zostały w mniejszym lub większym stopniu zmyślone. Nie wybieram się do żadnej jednostki wojskowej i, mam nadzieję, nigdy się nie wybiorę. Chciałbym jednak zaznaczyć, że w niektórych tekstach kryje się ziarno prawdy, a każdy przekręt wymyśliła osoba pod nim podpisana (w tym przedstawiciele wydawnictw i twórcy).
[Jarek Obważanek]


wtorek, 1.04.2003
wrak
J.O. w J.W.!
Dłużej w tajemnicy tego utrzymać się nie da. To ostatni dzień mojej pracy przy WRAK-u. Od jutra rozpoczynam służbę wojskową. Próbowałem wszystkiego, aby z jednej strony nieprzerwanie prowadzić ten serwis, a z drugiej uniknąć, sprzecznej z moimi fundamentalnymi wartościami, służby wojskowej, ale wszystko okazało się nieskuteczne. Jest mi bardzo przykro, że jeden zniewalający mnie przepis w jeden dzień rujnuje dorobek wielu lat mojej pracy, dzięki której wyrobiłem sobie dobre układy u wielu wydawców i twórców, co pozwoliło mi dotychczas tworzyć niemal samodzielnie tak ogromny i popularny serwis. Kiedyś napisałem "Show must go on", teraz mogę napisać jedynie "To jest już koniec, nie ma już nic".
[Jarek Obważanek]


wtorek, 1.04.2003
zapowiedzi
Powrót Praktycznego Pana
Baranowski, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rysuje kolejne odcinki "Porad Praktycznego Pana". W ramach tej serii powstanie, wyjątkowo kilkustronicowy, komiks "Dlaczego nie lubię Rosińskiego".
[Wojciech Kawalec]


wtorek, 1.04.2003
zapowiedzi
Radykalne zmiany na rynku czasopism
Chylący się ku upadkowi "Krakers" połączy się po wakacjach z "Produktem". Ku zaskoczeniu fanów tego drugiego tytułu, redaktorzy naczelni obu czasopism doszli do porozumienia. Najbardziej jednak zaskakująca jest decyzja Michała Śledzińskiego, by redaktorem naczelnym nowego pisma został Michał Antosiewicz. Hybryda będzie miała nazwę "Prokers" a na jej główną gwiazdę będzie lansowany Sławomir Kiełbus. Znikną też wulgaryzmy, które naczelny będzie zamazywał korektorem. Na wieść o zmianach z redakcji odszedł Bartosz Minkiewicz, który dołączył do składu nowego krakowskiego czasopisma "CyrKKKielnia". Jak łatwo się domyślić, będzie to "KKK" wraz z osobami, które swego czasu odeszły z klubu, by stworzyć własny magazyn "Cyrkielnia". Nowy tytuł ma wrócić do dobrych, bezkompromisowych tradycji starego "KKK" i "Cyrkielni" przy profesjonalizmie wydania przekraczającym wszystko, co dotychczas można było znaleźć na polskim rynku. W przyszłości krakowska redakcja planuje wchłonąć "AQQ", "Arenę Komiks" i "Znakomiks", by w efekcie stworzyć superczasopismo, o jakim marzy każdy maniak komiksów, którego w dodatku nie stać na kupowanie wszystkich czasopism obecnych na rynku. Miałby to być komercyjny 100-stronicowy, kolorowy miesięcznik w atrakcyjnej cenie z komiksami polskich twórców i dużą porcją ciekawej publicystyki.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 1.04.2003
zagranica
Egmont kieruje się na Wschód
Egmont Polska będzie wydawał komiksy na rynek rosyjski. Niestety, edytor nie uzyskał praw na tłumaczenia, dlatego komiksy te będą po polsku.
[Wojciech Kawalec]


wtorek, 1.04.2003
wydarzenia
Nowa nazwa dla zinów?
Prof. zw. dr hab. inż. arch. Wiktor Zin postanowił zastrzec swoje nazwisko. Wydawcy zinów głowią się nad wymyśleniem nowej nazwy dla swoich produkcji. Możliwe, że z rynku będzie musiała zniknąć zasłużona firma Zin Zin Press, która dostała już stosowne pismo w tej sprawie.
[Wojciech Kawalec]


wtorek, 1.04.2003
zapowiedzi
"Makbet" Mazura powraca
Maciej Mazur właśnie kończy prace nad swym legendarnym już komiksem "Makbet". Prawdopodobnie w sierpniu (jeśli autor dotrzyma terminu) zostanie on wydany przez Mandragorę. 4 strony "Makbeta" pojawiły się w "AQQ" nr 12 w 1996 roku, tak więc na pełną historię przyszło nam czekać aż 7 lat. Wówczas czarno-białe plansze zostały obecnie narysowane na nowo i pokolorowane.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 1.04.2003
imprezy
Autografy z MFK
Informacja zaległa. Prezentujemy autografy, które specjalnie dla WRAKa pozbierali w Łodzi podczas ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu Dennis Wojda i Tomasz Leśniak. Są to podpisy wszystkich twórców, którzy byli obecni na imprezie. Klikając w obrazek można zobaczyć jego powiększenie.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 1.04.2003
zagranica
Baranowski w USA

Wczoraj wydawnictwo Egmont oficjalnie potwierdziło krążącą od pewnego czasu w środowisku miłośników komiksu plotkę, jakoby Vertigo (imprint DC Comics, w ramach którego ukazują się komiksy dla dojrzałego odbiorcy) zamierzało wydać w USA "Porady Praktycznego Pana" Tadeusza Baranowskiego. Album ukaże się w na papierze górnokredowym w twardej oprawie. Przekładu na język angielski dokona Tomasz Kreczmar, a okładkę specjalnie na tę okazję zaprojektuje Dave McKean.
[Michał Sobczyk]


wtorek, 1.04.2003
film
Cameron nakręci dokument o kolejnym wraku?
James Cameron zainteresowany jest nakręceniem dokumentu o stronie internetowej WRAK. Twórca "Titanica" chce sam wyprodukować film, który ma być przeznaczony na ekrany IMAXów. Do nakręcenia zdjęć WRAKa Cameron użyje rosyjskich mini łodzi podwodnych, tych samych, które zastosował w swoim dokumencie "Shadows of the Deep", opowiadającym o wraku niemieckiego statku bojowego Bismark.
[Filmweb]


wtorek, 1.04.2003
zapowiedzi
Wyznania zdobywcy Oskara

Egmont zdradził, że zamierza wydać komiks autobiograficzny Romana Polańskiego pt. "Moje lolitki", w którym słynny reżyser opowie o swoich przygodach z nastolatkami. Historię Polańskiego zilustruje Tomasz Piorunowski w stylu znanym z "Menueta", zrealizowanego wspólne z Agnieszką Papis. Chociaż prace nad warstwą graficzną komiksu dopiero się rozpoczęły, bardzo zaawansowane są rozmowy z belgijskim wydawnictwem Dargaud i amerykańskim Fantagraphics Books w sprawie przedruku tego tytułu. Obydwaj edytorzy proponują Egmontowi duże kwoty za licencję.
[Egmont Polska]


wtorek, 1.04.2003
zapowiedzi
Post wyda "HP i Giuseppe Bergman"

Przeciągające się negocjacje z Mandragorą zniecierpliwiły Castermana i agenta Manary, w związku z czym postanowili zwrócić się z propozycją wydania przygód Bergmana do Postu, który wypuścił dwa tygodnie temu "Klik" i "Dwie podróże z Fellinim". Post odkupił od Mandragory gotowy od dawna tekst tłumaczenia autorstwa Wojciecha Birka i najpóźniej w październiku ujrzymy "HP i Giuseppe Bergman" w polskim wydaniu.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 1.04.2003
zagranica
"Jolan: 100 strzał"
Po zakończeniu serii "Thorgal" (na tomie 30) Van Hamme pociągnie dalej przygody Jolana w cyklu "Jolan: 100 strzał", którego rysowaniem zainteresowany jest Jigounov. Trudno w tej chwili stwierdzić, skąd taki tytuł. Złośliwi twierdzą, że tylu strzał potrzebuje Jolan, by w ogóle sięgnąć celu.
[Wojciech Birek]


wtorek, 1.04.2003
imprezy
Bisley w Polsce
Fun Media zaprosiło do Polski Simona Bisley'a. Rysownik będzie gościł w Warszawie i w Krakowie, gdzie będzie promował reprint "Lobo powraca". Dokładny termin wizyty nie jest jeszcze znany.
[Krzysztof Szpunar]


wtorek, 1.04.2003
film
Kreczmar pomaga w filmach

Po stracie posady w Egmoncie Tomasz Kreczmar trafił do Syreny, gdzie został zatrudniony jako konsultant do spraw tłumaczeń. Pierwszym filmem, którego przekład przeszedł przez ręce Kreczmara, był "Daredevil". Nietrudno zauważyć efekty - Kingpina nazwał Filarem a Bullseye'a Dziesiątką. Pojawił się też wspaniały tekst, który wygłasza Dziesiątka: "Chcę mieć krwawy kostium" ["I want a bloody costume"]. W przyszłości Kreczmar poprawi teksty do filmów "X2", "Hulk" oraz "Liga niezwykłych dżentelmenów". Czekamy z niecierpliwością.
[pookie]


wtorek, 1.04.2003
film
Ekranizacja "Mikropolis"
Powstaje ekranizacja filmowa komiksu "Krzesło w piekle". Zespoły Einstürzende Neubauten i Popol Vuh wyraziły już zgodę na wykorzystanie swoich utworów do ścieżki dźwiękowej obrazu. Scenariusz adaptowany napisał Dennis Wojda a storyboardy narysowali wspólnie Krzysztof Gawronkiewicz, Przemysław Truściński i Jerzy Ozga. Film wyreżyseruje Krystian Rosiński, siostrzeniec Grzegorza, który w ten sposób zrobi swój debiut jako "człowiek za kamerą". Właśnie trwają gorączkowe poszukiwania windy do piekła na terenie całej Polski. Ewentualne wskazówki są mile widziane. Najważniejsze role nie zostały jeszcze obsadzone. Osoby podobne fizycznie do Babci, Ozrabala albo Gacka mogą zgłaszać się na casting pod adres mailowy producenta: mandragora(at)mandragora.com.pl.
[Dennis Wojda]


wtorek, 1.04.2003
zapowiedzi
Lepsze "Sin City"

To znakomita informacja dla fanów Franka Millera. Mandragora podkupiła Egmontowi serię "Sin City". Oznacza to, że cykl będzie wydawany na papierze kredowym za połowę niższą cenę i - co najważniejsze - z dobrym tłumaczeniem. Egmont zmuszony był odwołać zapowiedź "Krwawej jatki" ["The Big Fat Kill"]. Album ten pojawi się nakładem Mandragory w czerwcu. Polski tytuł nie został jeszcze ustalony, ale na pewno będzie odmienny od propozycji Egmontu.
[Mandragora]


wtorek, 1.04.2003
zapowiedzi
Szyłak wraca do rysowania
Rozczarowany współpracą z rysownikami, którzy rozpoczynali realizację jego scenariuszy i nie doprowadzali jej do końca, Jerzy Szyłak postanowił sam narysować komiksy na podstawie własnych tekstów. Na końcowym etapie prac jest realizacja komiksu "Zbyt długa jesień" (przed laty rysował ją Sławomir Jezierski dla magazynu "Fan"). Kolejne projekty Szyłaka to: "Bardzo heroiczna fantasy" (kiedyś rysowana przez Marka Wdziękońskiego), "Koszula" (poprzedni rysownik: Rafał Gosieniecki) i album "Wieje grozą", który będzie się składał się z dwóch cykli krótkich historyjek: "Wampir" (przed laty rysowała je Ola Czubek) i "Polski Zombie" (Rafał Szłapa). Dotychczasowy krytyk i scenarzysta, a obecnie również rysownik komiksów informuje, że prace nad albumami posuwają się szybko i że pierwszy z nich powinien ukazać się w październiku bieżącego roku, a kolejne trzy ujrzą światło dzienne w roku przyszłym. Wydawcą ma być oficyna słowo/obraz terytoria znana z publikacji książek Szyłaka dotyczących komiksu. Właściciel wydawnictwa mówi o całym przedsięwzięciu z entuzjazmem i uważa, że będzie to prawdziwa rewolucja na polskim rynku komiksowym.
[Jerzy Szyłak]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa