3 WSK

4 Warszawskie Spotkania Komiksowe

20.03.2004
Kino Grunwald
Al. Niepodległości 141

200 m od stacji Metra "Racławicka"

Cena wejściówki: 10 zł

Program imprezy

Sala Kinowa

9:00-9:30

 

Uroczyste otwarcie 4 Warszawskich Spotkań Komiksowych

9:30-10:00

 

Spotkanie z wydawcą: Mandragora

10:00-11:00

 

Spotkanie z wydawcą: Egmont

11:00-12:00

 

Spotkanie z autorem: Marvano

12:00-13:00

 

Spotkanie z autorami: Mateusz Skutnik, Janusz Ordon

13:00-14:00

 

Spotkanie z autorem: Grzegorz Rosiński

14:30-15:30

 

10 lat Jeża Jerzego: Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki

15:30-16:30

 

Konkurs: Jeż Jerzy 10-latek

16:30-17:30

 

Spotkanie z autorem: Dave McKean

Galeria

10:00-11:00

 

Autografy: bracia Minkiewiczowie

11:00-12:00

 

Autografy: Bogusław Polch, Jerzy Szyłak, Robert Adler, Fil, Termos, Rafał Gosieniecki

12:00-13:30

 

Autografy: Marvano

13:30-14:30

 

Autografy: Szarlota Pawel, Papcio Chmiel, Tadeusz Baranowski, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki

14:30-16:00

 

Autografy: Grzegorz Rosiński

16:30-17:30

 

Autografy: Tomasz Niewiadomski, Ryszard Dąbrowski, Marek Turek, Mateusz Skutnik, Janusz Ordon, Rafał Urbański, Piotr Kowalski

17:30-19:00

 

Autografy: Dave McKean

Mała sala

10:30-11:30

 

Autorzy Kultury Gniewu: Tomasz Niewiadomski, Ryszard Dąbrowski

11:30-13:00

 

Warsztaty: Grzegorz Rosiński

13:00-13:30

 

Konkurs na plansze komiksowe telewizji 4fun.tv. Nagrodą w konkursie jest stała współpraca ze stacją.

14:00-15:30

 

Warsztaty: Marvano

15:30-16:00

 

Spotkanie z organizatorami MFK w Łodzi.

16:00-17:00

 

Konkurs: Jeż Jerzy - portret własny

Przez cały czas trwania imprezy czynna będzie giełda komiksu na VI piętrze.

Kontakt z organizatorami:
Centrum Komiksu
Al. Niepodległości 148
02-554 Warszawa
telefon: 848 89 61
kom.: 601 24 66 70
kom.: 600 42 05 14
e-mail: centrumkomiksu(at)plusnet.pl

[Jarosław Składanek]

 

Goście honorowi
 

Dave McKean - ilustrator wszystkich okładek serii komiksowej "Sandman".

Urodzony w 1963 roku, studiował ilustrację i film w Berkshire College of Art and Design. Najczęściej rysuje do scenariuszy Neila Gaimana: "Mr Punch", "Black Orchid". Pracował równiez z Grantem Morrisonem, wspólnie stworzyli jeden z najsłynniejszych komiksów z Batmanem w roli głównej: "Arkham Asylum". Oprócz komiksów ilustruje również książki: "Koralina", "The Wolves in the Wall" oraz okładki płyt takich wykonawców, jak: Tori Amos, Dream Theater, Alice Cooper, Machine Head. Jego prace wielokrotnie wystawiano w galeriach sztuki współczesnej w Ameryce i Europie.
Dave McKean pojawi się w Polsce w ramach programu "Imagine This" British Council.
 

Marvano, czyli Mark Van Oppen - rysownik komiksowej adaptacji powieści science fiction Joe Haldemana pt: "Wieczna wojna".

Urodzony w 1953 roku, absolwent architektury. Swój wyuczony zawód porzucił na rzecz ilustrowania opowiadań i książek science fiction. Następnym krokiem było tworzenie komiksów. Zostaje reaktorem naczelnym "Kuifje" - holenderskiego odpowiednika magazynu "Tin Tin". Ze scenarzystą Ronaldem Grosseyem tworzy komiks "Red Knight". Ponowne spotkanie z Haldemanem owocuje serią "Dallas Bar". Najnowsze dzieło tej niezwykłej pary to kontynuacja "Wiecznej wojny" - "Wieczna wolność". Trzeci tom tej serii ukaże się w marcu nakładem wydawnictwa Egmont.
 

Grzegorz Rosiński - promujący swój najnowszy album "Zemsta hrabiego Skarbka" tom 1: "Dwie złote dłonie".

Urodzony w 1941 roku, absolwent warszawskiej ASP. Od wczesnych lat zafascynowany komiksem. Tworzy najpierw w kraju, jednak dopiero w Belgii znalazł możliwość rozwinięcia swego talentu. Przełomem było spotkanie z Jeanem Van Hammem, który zaproponował Rosińskiemu pisanie scenariuszy. Tak powstał "Thorgal" - wielotomowa epopeja fantasy, która podbiła serca czytelników w całej Europie. Rosiński razem z Van Hammem tworzy rownież “Szninkla" - album, który zdobywa wszystkie ważniejsze się Europejskie nagrody komiksowe. Sukcesem tej pary był również "Western". "Zemsta hrabiego Skarbka" to sensacyjno historyczna opowieść napisana przez szefa wydawnictwa Lombard - Yvesa Sente. Ten w pełni malowany komiks już w pierwszym tygodniu sprzedaży stał się bestsellerem.

[Egmont Polska]


Lista premier

"100 naboi" tom 7: "Stracone jutro" cz. 3
Tytuł oryginału: A Foregone Tomorrow
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Kolory: Patricia Mulvihill
Okładka: Dave Johnson
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 06.2002
Liczba stron: 96
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 0573
Księga "Stracone jutro" zbiera zeszyty 20-30. W polskim wydaniu została podzielona na 3 części. W trzeciej z nich znalazły się zeszyty 27-30.

Intryga "100 naboi" sięga głębiej, niż można byłoby się spodziewać. Któż mógłby przypuszczać, że spluwa Agenta Gravesa mogła uczestniczyć w najgłośniejszym na świecie zamachu na prezydenta USA? Kim jest tajemniczy człowiek w bandażach? Czy Dizzy uda się "obudzić" kolejnego minutemana? Jeśli myślisz, że znajdziesz proste odpowiedzi na te pytania, to chyba postradałeś zmysły! To "100 naboi"! Tu wszystko jest zakamuflowane i wieloznaczne i nikt nie przynosi odpowiedzi na tacy! Jednak można je odnaleźć, jeśli się dobrze szuka i jest się spostrzegwaczym. Spróbuj, bo właśnie to jest tutaj ekscytujące!
[Mandragora]


"3 przygody Sherlocka Bombla"
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Wydawca: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 24
Format: 17,5 x 18,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 10,00 zł
ID: 0574

Recenzja

Tadeusz Baranowski stworzył swój niepowtarzalny, poruszający wyobraźnię styl, a jego nieszablonowe poczucie humoru zyskało wielu miłośników. "3 przygody Sherlocka Bombla" to drugie wydanie tego króciutkiego albumu, stanowiącego dziś gratkę dla kolekcjonerów. Pierwsze miało miejsce w 1984 roku.
[Kultura Gniewu]


"Achtung Zelig! Druga wojna"
Scenariusz: Krystian Rosenberg (Rosiński)
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawcy: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 56
Format: 24 x 31,8 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 0575

WRAK POLECA

Recenzja

Po 11 latach od opublikowania pierwszego epizodu na łamach "AQQ" ukazuje się pełna wersja tego legendarnego albumu. Jego akcja osadzona jest w Polsce na początku II wojny światowej jesienią 1939 roku. Zelig wraz z ojcem uciekając od wojennej zawieruchy natykają się na grupę żołnierzy niemieckich, którym przewodzi tajemniczy karzeł o paranormalnych zdolnościach wynajęty przez nazistów do spełnienia szczególnej misji. To początek niezwykłej historii, którą dalej prowadzą teksty, obrazy i wyobraźnia każdego z czytelników. Dialogi zawierają mnóstwo tajemniczych treści, które odbiorca ma szansę odczytać i zinterpretować wedle własnego uznania. Akcja jako taka ma swój logiczny ciąg liniowych zdarzeń. Rysunek jest niezwykle realistyczny, choć w części przedstawia postacie z krainy fantazji. Warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalne rozwiązania plastyczno-literackie (np. scena bitwy, sen). Relacje między osobami dramatu, ich zachowania, przekazywane znaki stanowią po pierwsze o ciągłości akcji, po drugie jednak wikłają czytelnika w wyrafinowaną grę z autorami. Ten album jest w pewnym sensie esencją gatunku, jakim jest graficzna opowieść. Trudno byłoby ją przełożyć na inne medium, opisać w innej formie. Twórcy opowiadanie o sprawach poważnych załamują kontrapunktami z arsenału groteski, realistyczne wizualizacje przeplatają fantasmagoryjnymi stworami. Trudno nie zagłębić się w lekturę i nie dociekać jej sensu. Nie ujawni on się nam w prostej postaci, a niektórym, być może, nie objawi się wcale.
[Witold Tkaczyk]


"AQQ" nr 1 (31) 2004
Redaktor naczelny: Witold Tkaczyk
Okładka: Igor Baranko
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 80
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: EMPiK, specjalistyczne
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 14,00 zł
ID: 0576
W numerze dominują komiksy wyciągnięte z szuflad. Debiutują Krzysztof Domaradzki "Zwyczajną historią o zwyczajnym człowieku" i Daniel Grzeszkiewicz "Przebudzeniem". Rafał Śladowski pokazuje krótki kawałek z okrutną puentą "Mururoa", Piotr Tołysz poetyckie i nastrojowe "Światło", a Robert Służały "Surowy krajobraz września". W dłuższych formach ujawniają się: Grzegorz Weigt i jego komiks bez słów "Obrazo-bójca" oraz Witold Tkaczyk w pochodzącej z przełomu lat 1988/89 noweli s.f. "Polowanie", adaptowanej już w 1991 r. przez Andrzeja Janickiego i opublikowanej na łamach "Awantury" nr 3. Poza tym jedna nowa rzecz - krótki żart erotyczny Mazura i Krzętowskiego "Obcy - przebudzenie".

Wśród tekstów wspomnienie o zmarłym niedawno prof. Jerzym Skarżyńskim, twórcy m. in. "Janosika", materiał Tomasza Marciniaka o stereotypach Rosji i Rosjanina w komiksie, coś w rodzaju relacji z festiwalu w Angouleme z omówieniem zwycięzcy tegorocznej edycji i zdobywcy Grand Prix - Zepa oraz komentarz uczestnika imprezy - Duńczyka Pawa Mathiasena, redaktora i wydawcy magazynu "Fahrenheit". Tym razem wywiady "AQQ" przeprowadziło z Rafałem Urbańskim, zdobywcą Grand Prix Łódź 2003 (wspólnie z Jerzym Ozgą - relacja z imprezy w numerze), scenarzystą właśnie co debiutujących "Barbarzyńców" oraz z Krzysztofem "Prosiakiem" Owedykiem, twórcą serii "Cierń w koronie". Arkadiusz Florek kończy swe obszerne badania tajemnic starych polskich komiksów, tropienie różnic w wydaniach, śladów ingerencji redakcji i cenzury, zmian i usprawnień. Nie brak omówień krajowych (Wilq) i zagranicznych (Harvey Pekar), notek o słynnych autorach komiksów niewydawanych jak na razie po polsku, oceny szans krajowych twórców na rynku Zachodnim, w porównaniu z dokonaniami ich starszych kolegów. Mnóstwo informacji, relacji z imprez i wystaw, tradycyjne "dymki" Tomasza Marciniaka, felieton Lucka, okolicznościowe materiały z okazji jubileuszu 10 lat istnienia "AQQ", nowości z Dark Horse, podręczny słowniczek terminów komiksowych, coraz powszechniej wdzierających się do naszego języka. Jest też aż 13 stron recenzji większości pozycji, które ukazały się od końca wakacji do marca 2004. Nowe "AQQ" nie ma kolorowej "Komixoramy", ale ma kolorowy plakat-kalendarz formatu A2 z rysunkiem Prosiaka.
[Witold Tkaczyk]


przykładowe plansze

"Barbarzyńcy" tom 1: "Klątwa"
Scenariusz: Rafał Urbański
Rysunki: Janusz Ordon
Storyboard: Norbert Rybarczyk
Kolory: Rafał Urbański
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0577
Młodzi autorzy zapraszają do świata pełnego magii i humoru. "Barbarzyńcy" to opowieść o wyprawie niezwykle oryginalnej rodzinki, wspieranej przez smoka i wampira, w poszukiwaniu zaginionej siostrzyczki. Jak się okazuje, dziewczyna doskonale radzi sobie w wielkim świecie.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Batman": "Zagłada Gotham"
Tytuł oryginału: The Doom That Came To Gotham
Scenariusz: Mike Mignola i Richard Pace
Szkic: Troy Nixey
Tusz: Dennis Janke
Kolory: Dave Stewart
Okładka: Mike Mignola
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 2000-2001
Liczba stron: 144
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł
ID: 0578
Historia alternatywna, rozgrywająca się w świecie Batmana. Bruce Wayne wyrusza na Arktykę, aby odnaleźć badacza zaginionego w tajemniczych okolicznościach. Na miejscu okazuje się, że cała ekipa nie żyje, a jej przywódca popadł w szaleństwo.
[Egmont Polska]


"Cierń w koronie" część 2: "Klucz"
Scenariusz: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Rysunki: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 80
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 12,00 zł
ID: 0579

WRAK POLECA

Recenzja

Drugi tom cyklu "Cierń w koronie", komiksu, w którym równolegle istnieje świat rzeczywisty, świat fantastyczny, wreszcie świat wyobrażeń, omamów i halucynacji. Na rysunkach Owedyka funkcjonują one na równych prawach.

Lektura "Ciernia w koronie" to zafundowanie sobie niedrogiej choroby psychicznej, miejmy nadzieję, że uleczalnej po zamknięciu albumu. Nawet bardziej niż komiksowe postacie, to właśnie czytelnik traci poczucie realności, ulegając kreacji autora.
[Kultura Gniewu]


"Com X" nr 1 (2) 2004
Redaktor naczelny: Piotr Janowczyk
Wydawca: El Presidente
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 32
Format: 18 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Częstotliwość: półrocznik (imprezownik)
Cena: 6,00 zł
ID: 0580
Czworo rysowników stworzyło mrożące krew w żyłach opowieści, będące ich autorską wizją gotyku. Stanowiące ich własną odpowiedź na pytanie czym jest dziś gotycka konwencja. Numer otwiera przewrotne, gotyckie love story z zaskakującą pointą "Miłość w kolorze rdzy" Piotra Janowczyka. Pojawia się też klasyka opowieści z dreszczykiem - "Czarny Kot" Edgara Alana Poe, podany w formie graficznego eksperymentu przez Maćka "Czajnika" Perkowskiego. Są dwa projekty zakrojone na większą skalę, publikowane we fragmentach. Pierwszy z nich, to przesycona klimatem czarnej, aksamitnej manghi opowieść "Lalkarka" Gracjany Zielińskiej. Zaś drugi, to fragment cyklu "Panslavia" Piotra Zdanowicza i Piotra Jagodzińskiego, którego akcja rozgrywa się w średniowiecznej Europie.

Opowieści rysunkowe dopełnia część publicystyczna. Przede wszystkim obszerny materiał na temat mistrza nastroju grozy, honorowego gościa IV Warszawskich Spotkań Komiksowych - Dave'a McKeana - wybitnego ilustratora i rysownika, odpowiedzialnego wespół z Neilem Gaimanem za legendarny już cykl - Sandman. A także artykuły wyczerpujące zagadnienia konwencji gotyckiej w literaturze i muzyce.
[Piotr Janowczyk]


"Czarna Wdowa": "Pajęczyca"
Tytuł oryginału: The Itsy Bitsy Spider
Scenariusz: Devin Grayson
Rysunki: Jeffrey G. Jones
Kolory: Dave Kemp, Brian Haberlin, Ian Hannin i Andy Troy
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 80
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0581
Natasza Romanowa jest Czarną Wdową, czyli agentką służb specjalnych. Kiedyś pracowała dla ZSRR, teraz jest na usługach rządu amerykańskiego. Zostaje wysłana na specjalną misję na Bliski Wschód. Pojawił się tam nowy typ broni chemicznej, który musi unieszkodliwić. Natasza nie wie, że jej śladami podąża jej rosyjska następczyni - nowa Czarna Wdowa. Ich konfrontacja jest nieunikniona.
[Egmont Polska]


"Darkness" część 4
Scenariusz: David Wohl, Christina Z.
Szkic: Mark Silvestri, Cedric Necon, Steve Firchow, Steven Platt
Tusz: Batt, Mark Silvestri, John Livesay, Richard Bennet
Kolory: Richard Isanove, Steve Firchow, Jonathan D. Smith, Dean White, Bike Kinzle, Greg Hammond, Matt Nelson, Quantum Color FX
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Top Cow Productions Inc.
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość:
Cena: 8,00 zł
ID: 0582
Zeszyt 7 wydania oryginalnego.

Samotność dokucza nawet tym, którzy posiedli potężne moce. Tym bardziej jeśli nie mogą robić tego, co chyba każdy lubi. Kolejne zlecenia od szefa mafii nie przynoszą Jackiemu ulgi. Wizyta w grupie terapeutycznej tylko pogłębia frustrację. Ale, jak mówią "tonący brzytwy się chwyta", więc za radą mrocznych kumpli Jackie próbuje stworzyć to, czego mu najbardziej brakuje - kobietę.
[Mandragora]


przykładowe plansze

"Dogmat" tom 1: "Prolog"
Scenariusz: Łukasz Chmielewski
Rysunki: Piotr Białczak
Wydawca: Studio Domino
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 52
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 21,50 zł
ID: 0583

 

Recenzja

W aferę, której korzenie sięgają czasów Chrystusa, a może i dużo, dużo wcześniej, w tajemnicę, której rozwikłanie może sprawić, że nic już nie będzie tak jak dawniej, zostaje wplątany najemny morderca. Skomplikowana łamigłówka przerasta nie tylko jego, ale również inne figury i pionki rozstawione na czarno-białej szachownicy istnienia. Ale czy zawsze czarne jest czarne, a białe jest białe?
[Andrzej Baron]


"Dożywotniak" tom 2: "Szczur w zupie"
Scenariusz: Arkas
Rysunki: Arkas
Wydawca: WIP
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 78
Format:
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0584


"Dungeons & Dragons": "Wrota burzy" tom 1
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Smith Sean
Rysunki: Lilly Mike
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: ISA
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Kenzer & Company
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 52
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0585


"Dungeons & Dragons": "Wrota burzy" tom 2
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Smith Sean
Rysunki: Pereira Rodrigo
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: ISA
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Kenzer & Company
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 52
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0586


przykładowe plansze

"Fastnachtspiel" opowieść 3: "Bezsensowny Styks"
Scenariusz: Marek Turek
Rysunki: Marek Turek
Wydawca: Imago.com.pl
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 52
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 11,90 zł
ID: 0587
Jeśli wydaje Ci się, że po przeczytaniu dwóch poprzednich tomów zaczynasz rozumieć zasady rządzące w Mieście, to... poczuj się naprawdę zaskoczony.
[Marek Turek]


"Jeż Jerzy" tom 0: "Dokument"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0588
Kolejny tom zwariowanych przygód Jeża Jerzego - pogromcy głupoty, prześmiewcy naszych narodowych wad. Dzięki najnowszym opowieściom dowiemy się, kim naprawdę jest Jeż Jerzy, bo wszystkie historie skupiają się na jego problemie tożsamości. Mamy do czynienia z mistrzowską analizą materiału archiwalnego oraz możliwość zapoznania się ze zdaniem wybitnych ekspertów drążących ten temat. Dodatkowo można wysłuchać, co mają do powiedzenia o Jeżu ci, którzy znają go najlepiej - postacie znane z kart komiksu.
[Egmont Polska]


"Kaznodzieja" tom 5: "Dumni Amerykanie"
Tytuł oryginału: Proud Americans
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Kolory: Matt Hollingsworth i Pamela Rambo
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1996-1997
Liczba stron: 228
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł
ID: 0589
Tom zawiera trzy historie: pierwsza przedstawia losy ojca Jessiego w Wietnamie, druga opowiada o przemianie irlandzkiego rzezimieszka Cassidy'ego w wampira, a trzecia jest bezpośrednim zakończeniem historii z poprzedniego tomu.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"KKK" nr 2 (23) 2004
Redaktor naczelny: Jan Korczyński
Okładka: Bartosz Minkiewicz
Wydawca: Atropos
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy + kredowy
Druk: czarno-biały + kolorowy
Dystrybucja: EMPiK, Kolporter, specjalistyczne
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 10,90 zł
ID: 0590
Po raz pierwszy w historii "KKK" miało premierę przed zapowiadaną datą wydania. 20 marca na stoisku wydawnictwa Atropos można było nabyć 23 numer "KKK", na pół miesiąca przed jego skierowaniem do szerokiej dystrybucji i to po wyjątkowej cenie.

Z okładki Wilq Bartosza Minkiewicza wprowadza w temat "Superbohaterowie", a w środku same sławy: "Wilq Superbohater" (Bracia Minkiewiczowie), "Jeż Jerzy" (Skarżycki/Leśniak), "Dust" (Truściński), "Benek Dampc" (Szyłak/Nowakowski), "Alma" (Gałek/Zabdyr), "Cień orła" (Mańko/Serkowski), "ProRock" (Franzblau/Gałek/Jędrzejewski), "Sunrise" (Sroka/Kołek) i "Mordechaj" (Franzblau/Cabała).

Ponadto spora dawka publicystyki: wywiad z Bartoszem i Tomaszem Minkiewiczami ("Promują się ci, którzy nic nie robią"), wywiad z Mateuszem Skutnikiem ("Mam nadzieję, że nie popadnę w sztampę"). Artykuły na temat komiksowych superbohaterów Ameryki, Japonii i Polski, indeksy "10 zawsze gotowych Superbohaterów" i "10 Superłotrów wszechczasów". Do tego "Batman", "Powers", "Marvels", "Kot rabina", "Miasto Grzechu", filmy i gry. Jak zawsze dawka bieżących tematów w działach "po lekturze", i "zapowiedzi" oraz felietony Tobiasza Piątkowskiego i Rafała Skarzyckiego.

Do numeru zostaną dołączone dwa z czterech plakatów: Jeż Jerzy, Psi Faktor, Wilq lub Sunrise (na jednym arkuszu).
[Jan Korczyński - KKK]


"Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 7: "G-Unit" tom 1
Scenariusz: Hajime Yadate i Yoshiyuki Tomino
Rysunki: Koichi Tokita
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 176
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0591
"Gundam Wing" to seria, której akcja rozgrywa się w erze po kolonizacji układu słonecznego, gdzie niegdyś powstały sztuczne stacje. Obecnie żyją tam miliony ludzi tworzących oddzielne narody, chcące usamodzielnić się od ziemskiej dominacji. Akcja trylogii "G-Unit" toczy się w tych samych czasach, co akcja "Gundam Wing", ale w innym miejscu i koncentruje się wokół innego rodzaju Kombinezonu Bojowego: tajemniczego G-Unit.
[Egmont Polska]


"Komiks w sieci. Antologia polskiego komiksu internetowego"
Okładka: Agata "Endo" Nowicka
Wydawca: Atropos
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,00 zł
ID: 0592

 

Recenzja

Antologia przed wydaniem prezentowana była w wersji cyfrowej - za pomocą rzutnika - i zdążyła wzbudzić liczne kontrowersje. Dyskusje towarzyszące tym projekcjom nie pozostały bez wpływu na ostateczny kształt albumu. W całości jest on stylizowany na strony www, przy zachowaniu charakterystycznych dla nich cech, takich jak hiperłącza, suwaki oraz ujawniające się w warstwie graficznej piksele. W antologii swoje prace zaprezentowali następujący net artyści: Bartek "Belle" Felczak, Agata "Endo" Nowicka, Jacek Karaszewski, Agatka Raczyńska, Krzysztof Dziemski, Dominik "NNK" Zacharski, Tomasz "WTT" Harczuk, Michał "Sat" Gacek, Patryk Poślednik, Ernesto Gonzales, Bartek Pogoda, Marek Zalibarowski. Część z nich uprawia również komiks tradycyjny.
[Artur Wabik]


"Labirynt. Black & White. Antologia" nr 1
Wydawca: Labirynt
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 96
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Częstotliwość:
Cena: 19,90 zł
ID: 0593
Antologia krótkich czarno-białych form komiksowych. Autorami są: Piotr Zwierzchowski, Aleksander Zawada, Łukasz Krzyżanowski, Maciej Wojtala, Łukasz Stachniak, Maciej Perkowski. Jest to zbiór komiksów 6-20 stronnicowych, pogiętych, nienornalnych i dziwnych. Dodatkowo kilka stron galerii prac rysowników.
[Świat Kropli]


"Lorna" tom 3: "Mouse Club"
Scenariusz: Alfonso Azpiri
Rysunki: Alfonso Azpiri
Tłumaczenie: Joanna Jabłońska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Norma Editorial
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0594
Zbiór krótkich historii z kosmiczną zwiadowczynią - Lorną w roli głównej. Najseksowniejsza astronautka w całej galaktyce przemierza kosmos w towarzystwie dwóch robotów. Fantastyczne przygody Lorny okraszone są lekką dawką erotyzmu.
[Egmont Polska]


"Meridian" tom 1: "Przerwane dzieciństwo"
Tytuł oryginału: Flying Solo
Scenariusz: Barbara Kessel i Ron Marz
Szkic: Joshua Middleton i Claudio Castellini
Tusz: Dexter Vines, Caesar Rodriguez i Andrew Crossley
Kolory: Michael Atiyeh
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: CrossGen Entertaiment
Data wydania oryginału: 2000-2001
Liczba stron: 80
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0595
Demetria to niezwykła planeta. Nad jej powierzchnią unoszą się latające wyspy z miastami w chmurach. W jednym z takich miast mieszka młoda Sephie. Pewnego dnia jej całe życie wywróciło się do góry nogami. Najpierw giną jej rodzice, a potem zostaje obdarowana magicznym Znakiem. Wuj Ilahn pragnie przejąć władzę na Meridianem. Czy młoda dziewczyna zostanie zdeprawowana przez swego złego wuja?
[Egmont Polska]


"Michel Vaillant" tom 4: "Nocna jazda"
Tytuł oryginału: Route de nuit
Scenariusz: Jean Graton
Rysunki: Jean Graton
Tłumaczenie: Joanna Dylus
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Graton Éditeur
Data wydania oryginału: 1962
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0596
Tym razem zamiast wyścigów - pościg za groźnymi przestępcami sprowadzającymi nieświadomą młodzież na złą drogę. Czy będzie to droga do więzienia? A może Michel Vaillant tym razem okaże się bezsilny w obliczu przestępczej rzeczywistości?
[Motopol - Twój Komiks]


przykładowe plansze

"Morfołaki" tom 1
Scenariusz: Nikodem Skrodzki
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: Imago.com.pl
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 52
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 14,90 zł
ID: 0597
Po raz pierwszy udało się zebrać i przygotować do zaprezentowaniaszerszej publiczności jeden z najbardziej niesamowitych cykli komiksowych stworzonych w Polsce.


przykładowe plansze
(wyjątkowo w kolorze)

"Nerwolwer. Wypił o jedną lufę za dużo"
Scenariusz: Tomasz Niewiadomski i Tomasz Stawiszyński
Rysunki: Tomasz Niewiadomski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 64
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 12,00 zł
ID: 0598
Kolejny po "Ratmanie" komiks Niewiadomskiego to wyprawa do kuchni o rozmiarach wszechświata, w towarzystwie istoty powstałej z molekuł krasnala i rewolweru.

Album przypadnie do gustu zwłaszcza tym, którzy lubią minimalistyczny rysunek i nietypowe, purenonsensowe poczucie humoru. Jednak wszyscy, którzy podejmą wysiłek wniknięcia w strukturę świata Nerwolwera, odczytania wszystkich znaczeń i subtelnych aluzji, czeka wielka nagroda ­ możliwość dotknięcia absolutu. Jest to bowiem komiks prawdziwie metafizyczny, a jego autor, Tomasz Niewiadomski, jawi się nam jako szaman prowadzący nas wąską ścieżką ku poznaniu Bytu.
[Kultura Gniewu]


przykładowe plansze

"Pattern"
Scenariusz: Piotr "Gene" Kowalski
Rysunki: Rafał Gosieniecki
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 68
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0599
"Pattern" opowiada alternatywną historię świata, w którym człowiek wygrał walkę z naturą. Ucieleśnił utopię ze szkła, stali i pary. Strącił z piedestału boga i zgodnie z matematycznymi wyliczeniami dąży ku szczęśliwej, wielkiej przyszłości. Dzieje się jednak coś nieprzewidzianego. Kryzys. Najwspanialsze miasto na świecie, stolicę nowej ludzkości atakuje plaga. Jednak zamiast ludzi niszczy maszyny. Kryzys wyciąga z ludzi to, co najlepsze i najgorsze. Szumowiny wypływają na wierzch. Miasto mogą uratować tylko tacy ludzie, którzy z różnych przyczyn dotychczas nie znaleźli się we wszechogarniających obliczeniach. Ludzie, których reprezentują 100 liczby po przecinku - strefa błędu. Szary urzędnik i zdeprawowany ex arystokrata. I mała dziewczynka Marie.
[Rafał Gosieniecki]


przykładowe plansze

"Prawie 48 stron": "Maciek. Komix: Rewelacja"
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski i Robert Adler
Rysunki: Robert Adler
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 28
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 9,90 zł
ID: 0600


"Rewolucje" tom 1: "Parabola"
Scenariusz: Mateusz Skutnik, Nikodem Skrodzki, Anna Jędrzejczak
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0601
Wielka rewolucja techniczna to czas wspaniałych wynalazków, wybitnych umysłów i niesamowitych odkryć. Równocześnie to okres złych wynalazków, nieudanych doświadczeń, kuriozalnych pomysłów. "Rewolucje" opowiadają historie alternatywne, pomysły pojawiające się na jej kartach są fantastyczne, niemożliwe do zrealizowania w rzeczywistości. Album pokazuje wynalazki, które nie dotrwały do naszych czasów, zaginęły w niepamięci, lub okazały się czymś zupełnie innym niż w założeniu.
[Egmont Polska]


"Rising Stars" część 1
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Szkic: Keu Cha
Tusz: Jason Gorder
Kolory: Liquid!
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Image Comics - Top Cow
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,50 zł
ID: 0602
Seria Michaela Straczynskiego, twórcy "Midnight Nation".

Na Ziemię spada ognisty grom. 113 dzieci urodzonych w momencie uderzenia ognistej kuli o Ziemię posiada niewytłumaczalnie potężne moce. Nie byłoby w tym nic dziwnego (ot, na Ziemi pojawili się kolejni herosi), gdyby nie jeden fakt - ktoś ich zabija. Ktoś, kto ich dobrze zna - ich moce i przyzwyczajenia. Ktoś równie potężny jak oni, prawdopodobnie jeden z nich.
[Mandragora]


"Skorpion" tom 3: "Krzyż św. Piotra"
Tytuł oryginału: La croix de Pierre
Scenariusz: Stéphen Desberg
Rysunki: Enrico Marini
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 11.2002
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 18,90 zł
ID: 0603
Kolejny tom serii utrzymanej w konwencji płaszcza i szpady. Skorpion to rzezimieszek zajmujący się rabowaniem grobów świętych i sprzedawaniem relikwii. Przypadkiem zostaje wplątany w spisek, który sięga najwyższych kręgów kościelnej władzy. Skorpion podstępem wyjawia mieszkańcom Rzymu, że to kardynał Trebaldi stoi za zabójstwem ojca świętego. Na konklawe mającym wybrać nowego papieża, nie wszyscy kardynałowie popierają nowego kandydata. Ma on jednak cenną kartę przetargową - krzyż na którym rzekomo został ukrzyżowany święty Piotr.
[Egmont Polska]


"Spawn" nr 27
Scenariusz: Todd McFarlane
Szkic: Greg Capullo
Tusz: Todd McFarlane i Danny Miki
Kolory: Brian Haberlin i Dan Kemp
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość:
Cena: 8,00 zł
ID: 0604
Zeszyt 51 wydania oryginalnego.

Spawn przemierza poziomy piekła doświadczając fizycznego i psychicznego "chrztu". Kostium zaczyna oddzielać się od swojego pana, warstwa po warstwie, ukazując prawdziwe oblicze Ala Simonsa - oblicze z przeszłości. W tym samym czasie w szpitalu lekarze głowią się nad cudownym ozdrowieniem Terry'ego, a gdzieś w innej części miasta Sam przedstawia Twitchowi ich nowy wóz - Chevy Crimemobile, rocznik '55.
[Mandragora]


"Strażnicy" tom 3
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Dave Gibbons
Kolory: John Higgins
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 1986-1987
Liczba stron: 134
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0605
Seria, która zburzyła stereotyp amerykańskich komiksów o superbohaterach. Jest skonstruowaną z zegarmistrzowską precyzją i dopracowaną w szczegółach historią grupy zamaskowanych bohaterów żyjących w alternatywnej Ameryce. Dzięki ich pojawieniu się i działalności historia USA i świata, jaką znamy, uległa znaczącym zmianom. Nieznany sprawca morduje jednego z herosów. Czy to początek polowania na superbohaterów?
[Egmont Polska]

Album zawiera 4 strony erraty do poprzedniej części.


"Tfur" nr 3
Redaktor naczelny: Andrzej
Okładka: Siostra Tygrysa
Wydawca: Andrzej
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 100
Format: A5+
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Cena: 8,00 zł
ID: 0606
Spis treści

 • Nevermore
  Rysunki: Siostra tygrysa
  Scenariusz: Sasori
  Marudzenie i pomysł: Andrzej
 • Soł Diip (przykładowa plansza)
  Szalet
 • Wiewiórka
  Szalet
 • Zielone Opowieści
  Scenariusz: Błędny Komboj
  Rysunki: Andrzej
 • Rick Spacey: Red Rose
  Scenariusz i Rysunki: Clarence
 • Antywariat
  Scenariusz i Rysunki: Jwzha
  Tusz: Andrzej
 • Powrót do Oz
  Talent & Kombosy Żelpenem (oraz piórkiem): Marta Ostrowska
  Ściemy & Błędy interpunkcyjne: Marcin Gręźlikowski
 • Desert Blues
  Scenariusz: mafia Ostrowskich
  Rysunki: Marta Ostrowska
 • The Numb Area epizod 1 oraz 2
  Scenariusz i rysunki: Marta "rysuję jak karabin maszynowy" Ostrowska
 • Czytanie komiksów w kiblu
  Pasqd
 • Muminki jakie są
  Błędny Komboj
 • Poczytaj mi Gajosie: Cytaty spod krasnej gwiazdy, czyli urywki dla rozrywki
  Gajos
 • Odsłaniamy T4
  Struś i inni

[Andrzej]


"Wieczna wolność" tom 3: "Objawienie"
Tytuł oryginału: Révélation
Scenariusz: Joe Haldeman
Rysunki: Marvano
Kolory: Bérengere Marquebreucq
Tłumaczenie: Bartek Chaciński
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 11.2003
Liczba stron: 56
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0607
Ostatni niezunifikowani ludzie, uciekając przed potężną cywilizacją klonów, osiedlili sie na planecie Médius. Ich prześladowcy ich tam jednak odnaleźli. Postanawiają uciec do przyszłości, na pokładzie statku "Time Warp", i wrócić dopiero po dziesięciu latach. Awaria pokrzyżuje ich plany i zmusi do wcześniejszego powrotu na platetę, która - ku ich zdziwieniu - okaże się całkiem wymarła. By rozwiązać tę zagadkę, postanawiają udać się z powrotem na Ziemię.
[Błażej - Lagafium]


"Yans" tom 6: "Planeta czarów"
Tytuł oryginału: La planète aux sortilèges
Scenariusz: André-Paul Duchâteau
Rysunki: Kas (Zbigniew Kasprzak)
Kolory: Graza (Grażyna Kasprzak)
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Editions du Lombard
Data wydania oryginału: 1992
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0608
Kolejny tom z cyklu przygód Yansa - agenta podróżującego w czasie. Okrutna królowa Ardelia ściga Yansa i jego ukochaną Orchideę. Kochankowie trafiają na opuszczoną planetę, która skrywa w sobie wiele tajemnic.
[Egmont Polska]


"Zeszyty Komiksowe" nr 1: "Antybohater"
Redaktor naczelny: Michał "Błażej" Błażejczyk
Okładka: Bartosz Minkiewicz
Wydawca: Michał "Błażej" Błażejczyk
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 52
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Częstotliwość: półrocznik (imprezownik)
Cena: 12,00 zł
ID: 0609
Spis treści:

 • "Kim jest antybohater" Michał "Błażej" Błażejczyk
 • "Antybohater w kinie: mission impossible?" Paweł Szarek
 • "Wilq - realny antybohater" Damian "hans" Handzelewicz
 • "Na jeża patrząc wilkiem" Michał "Błażej" Błażejczyk
 • "Benek Dampc a sprawa antybohaterska, czyli krótko o rodzącym się (anty)bohaterze" Paweł "Kurczak" Zdanowski
 • "Dwa buty pod ścianą, czyli antybohater w komiksie polskim" Michał 'Błażej' Błażejczyk
 • "Między podajnikiem papieru a wałkiem tonera" Marek Turek
 • "Antybohaterowie są zmęczeni. Spostrzeżenia o cechach i roli antybohaterów w ukraińskich komiksach" Maciej Sokal
 • "Antybohater w mandze" Tomasz "Gato" Gawroński
 • "Małżeństwo po przejściach, czyli antybohater w komiksie w Europie i USA" Michał "Błażej" Błażejczyk
 • "Lotem Kurczaka wokół antybohaterów, czyli za co ich tak naprawdę lubimy" Paweł "Kurczak" Zdanowski
 • "Podsumowanie roku 2003 na polskim rynku komiksowym" Jarek Obważanek
 • "XV: raport pierwszy, sierpień 2003 - luty 2004" Tomasz Kontny
 • Wywiady z Rafałem Skarżyckim, Tomaszem Leśniakiem, Bartoszem Minkiewiczem, Jerzym Szyłakiem i Dennisem Wojdą

[Błażej - Zeszyty Komiksowe]


przykładowe plansze

"Zemsta hrabiego Skarbka" tom 1: "Złote ręce"
Tytuł oryginału: Deux Mains d'Or
Scenariusz: Yves Sente
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 01.2004
Liczba stron: 56
Format: 22 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0610
Akcja komiksu toczy się w Paryżu w czasach Wiktora Hugo, w kręgach artystycznych. Oto długo skrywana afera nagle wybucha z całą mocą: tajemniczy polski hrabia Mieszko Skarbek wydaje się mieć przytłaczające dowody przeciwko słynnemu marszandowi, Danielowi Northbrookowi. Rzekomo posiada on wszystkie dzieła młodego i uznanego za wybitnego, ale przedwcześnie zmarłego malarza, Louis Paulusa, jednak hrabia ma świadka - byłą modelkę malarza Magdalenę - która twierdzi, że to nieprawda. Sprawa zaczyna zataczać coraz szersze kręgi.
[Błażej - Lagafium]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa