KARTOTEKA
okładka oryginału

"Szninkiel"
Tytuł oryginału: "Le Grand Pouvoir du Chninkel"
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Ksenia Chamerska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 13.01.2010
Poprzednie wydanie: Egmont 2001–2002 (3 tomy w kolorze)
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 04.1988
Objętość: 192 stron
Format: 22,2 x 29,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały, 19 stron w kolorze
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 2457*

Opis wydawcy:

Arcydzieło mistrzów komiksu – Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme'a. Szninkiel J'on, by nie dopuścić do zagłady swojego świata, musi doprowadzić do zakończenia odwiecznej wojny. Wypełnienie zadania oznacza próbę zmiany porządku całego świata, walkę Dawida z Goliatem, z której nikt nie wychodzi zwycięsko.

Opowieść o Szninkielu jest ważnym dziełem w historii komiksu europejskiego i nie daje się łatwo zaszufladkować. Jest nasycona licznymi nawiązaniami do znanych dzieł kultury europejskiej i światowej. Historia pełna jest odwołań do Starego i Nowego Testamentu oraz prozy J.R.R. Tolkiena. "Szninkiel" należy do tych nielicznych komiksów, które kryją drugie dno i pozostawiają każdemu czytelnikowi swobodę poszukiwania i odkrywania znaczeń.

Siłą tego dzieła jest również udane połączenie talentów scenarzysty i rysownika. Van Hamme, stawiając poważne filozoficzne pytania, okrasił scenariusz subtelnymi żartami, pięknymi scenami erotycznymi i zaskakującymi zwrotami akcji. Rosiński natomiast po mistrzowsku przedstawił walkę, miłość, okrucieństwo i zmysłowość. Jego rysunki przenoszą czytelnika do świata pełnego fantastycznych stworzeń, przerażających pojedynków i bezlitosnych władców.

[Egmont Polska]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa