KARTOTEKA

"Metacom"
Scenariusz: Jacek Widor
Rysunki: Jacek Widor
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 10.2009
Objętość: 56 stron
Format: 160 × 227 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 2409*

Opis wydawcy:

Ameryka Północna, XVII wiek. Pomiędzy plemionami Indian a kolonizatorami z Anglii narastają konflikty. Biali przybysze zajmują coraz większy obszar, żądają płacenia przez Indian podatków, narzucają im swoją religię, swoje prawo oraz swój styl życia. Indianie nie chcą podporządkować się Anglikom, ale nie są w stanie skutecznie im się przeciwstawić.

Metacom, wódz Wampanoagów jedyną szansę obrony własnej kultury i tożsamości widzi w zjednoczeniu wszystkich zwaśnionych plemion indiańskich przeciwko osadnikom. Jednak inni wodzowie bagatelizują zagrożenie i nie zgadzają się na współpracę ze swymi odwiecznymi wrogami. Niektórzy nawet sprzymierzają się z kolonizatorami przeciwko Wampanoagom. Mimo to pod wodzą Metacoma wybucha powstanie Indian - jedno z pierwszych i najkrwawszych w historii.

"Metacom" nie jest przygodową opowieścią o romantycznym zrywie. To niemal dokumentalny zapis wojny, w której Indianie spalili wiele miast białych, a kolonizatorzy wymordowali całe wioski "dzikusów". Po obu stronach konfliktu śmierć zebrała krwawe żniwo.

Komiks pierwotnie ukazał się w odcinkach na łamach "Świata Młodych" w 1986 roku.

[Ongrys]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa