KARTOTEKA
okładka oryginału

"Wyspa Burbonów rok 1730"
Tytuł oryginału: "Île Bourbon 1730"
Scenariusz: Appollo (Olivier Appollodorus), Lewis Trondheim (Laurent Chabosy)
Rysunki: Lewis Trondheim (Laurent Chabosy)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Zebra
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 01.2007
Liczba stron: 288
Format: ok. 19,1 x 25,8 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2294*

Recenzja

Opis wydawcy:

Komiks historyczno-przygodowy, narysowany przez jednego z najpopularniejszych obecnie grafików francuskich, Lewisa Trondheima – zdobywcę nagrody za najlepszy debiut na festiwalu w Angoulême w 1993 roku i Grand Prix tego festiwalu w 2006 roku.

Akcja komiksu rozgrywa się w 1730 roku na skolonizowanej przez Francuzów Wyspie Burbonów, obecnie znanej pod nazwą Reunion. Do jej brzegów przybija statek handlowy, na którym oprócz niewolników i towarów znajduje się także niewielka grupa naukowców kierowana przez profesora Akademii Francuskiej, Despentesa. Badacz za cel pobytu na wyspie postawił sobie odnalezienie ostatnich żywych egzemplarzy ptaka dodo.

Asystent profesora, Rafael Pommery, bardziej niż ornitologią interesuje się jednak piratami, od kilkudziesięciu lat grasującymi na Oceanie Indyjskim. W tym samym czasie na wyspie zostaje schwytany najsławniejszy francuski pirat XVIII wieku, Myszołów. Gubernator kolonii daje mu wybór: albo stryczek, albo amnestia – jeśli wyjawi, gdzie ukrył ogromny skarb, zrabowany przed laty portugalskiemu wicekrólowi Indii. Na wieść o uwięzieniu Myszołowa zamieszkali na wyspie dawni piraci organizują siły, by odbić sławnego kapitana korsarzy.

Tak rozpoczyna się ta fascynująca opowieść, w barwny sposób ukazująca epokę wielkich odkryć geograficznych i przyrodniczych, krwiożerczych piratów, bezlitosnych łowców niewolników i chciwych francuskich oficjeli kolonialnych.

Album wzbogacony został o szczegółowe przypisy historyczne pióra scenarzysty komiksu, Appolla, który od wielu lat żyje na Reunionie i jest zafascynowany niezwykłą przeszłością tej wyspy.

[Egmont Polska]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa