KARTOTEKA

"Komiksy nieznane"
Scenariusz: Tadeusz Raczkiewicz
Rysunki: Tadeusz Raczkiewicz
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 162
Format: 16,9 x 23,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Nakład: 170 egz.
Cena: 39,00 zł
ID: 2263*

Opis wydawcy:

Jednym z autorów komiksowych znanych ze "Świata Młodych" jest Tadeusz Raczkiewicz. W gazecie ukazało sie jedenaście serii, z ktorych największą popularność zyskał cykl przygód detektywa kosmicznej agencji wywiadowczej Nino – Tajfuna.

Raczkiewicz nie miał szczęścia do wydań książkowych. Album z prygodami Tajfuna miała wydać Krajowa Agencja Wydawnicza, ale na skutek przemian ustrojowych wydawnictwo upadło zanim książeczka się ukazała. Razem z kolejnymi redakcjami wydawnictw pod ziemię zapadły się rówież plansze komiksowe czekające na publikację. W końcu po wielu latach wydawnictwo Mandragora wydało pierwszy album z komiksami Raczkiewicza i zapowiadało kolejne tomy. Niestety to wydawnictwo również zaprzestało działalności.

W tej sytuacji inicjatywę wykazali fani autora. Zaproponowali mu wydanie tomiku z jego komiksami. Autor zgodził się i udostępnił swoje prace. Fani sami je skanowali, czyścili i zmontowali książeczkę. Również sami sfinansowali jej wydrukowanie. Tak powstała antologia "Komiksy nieznane". Wydawnictwo Ongrys wzięło to przedsięwzięcie pod opiekę i zajęło się jego stroną formalną.

Czym są te komiksy nieznane? Jest tu kilka ocalałych plansz z komiksów, których reszta zaginęła w redakcjach. Jest parę niedokończonych projektów – w tym początek piątej części przygód Tajfuna. Jest wreszcie całe mnóstwo wczesnych rysunków autora, z okresu kiedy dopiero uczył się rysować. Większość historyjek jest niekompletna lub niedokończona. Z tego też powodu zwykły czytelnik komiksu powinien omijać tę antologię z daleka, zaś fan Tadeusza Raczkiewicza – czym prędziej jej poszukać. Antologia będzie dla niego skarbnicą opowieści, których nie sposób znaleźć w innej postaci.

Warto też dodać, że druk sfinansowali mecenasi antologii a osoby zaangażowane w jej przygotowanie zrobiły to bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Tak więc 100% wpływów ze sprzedaży książeczki wydawnictwo przekaże autorowi.

[Ongrys]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa