KARTOTEKA

przykładowe plansze

"Komiks W-wa"
Scenariusz: Alex Kłoś, Tomasz Kwaśniewski
Rysunki: Przemysław Truścinski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 132
Format: 14 x 40 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kreda matowa Arctic the Volume
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 42,90 zł
ID: 2262*

Recenzja

Opis wydawcy:
Na początku 2004 roku w redakcji stołecznego oddziału "Gazety Wyborczej" pojawił się pomysł, by dokumentować życie Warszawy przy pomocy komiksu. Udział w tym przedsięwzięciu zaproponowano Przemysławowi Truścińskiemu, który miał zająć się stroną graficzną. Za scenariusze odpowiedzialni byli znani dziennikarze "Wyborczej" – Tomasz Kwaśniewski (autor m.in. "Dziennika ciężarowca") i Alex Kłoś (współautor dokumentalnego filmu o Stanisławie Grzesiuku).

W zamierzeniu, konsekwentnie realizowanym, bohaterami komiksu nie miały być znane postaci – gwiazdy, politycy, czy sportowcy – ale zwykli mieszkańcy stolicy. Komiks nie miał też poruszać tematów aktualnych a raczej starać się uchwycić specyficzny nastrój i klimat Warszawy, jej niesamowitą różnorodność.

W tych komiksowych reportażach tria Truściński, Kwaśniewski, Kłoś pojawiali się więc strażacy, kolejarze, ekspedientki, pielęgniarki, kanalarze, sprzedawczynie, wróżki i dziesiątki innych profesji. Opowiadali o sobie, swojej pracy, życiu a z tej mozaiki postaci, dzięki dziennikarskim talentom autorów "Komiksu W-wa", udało się stworzyć jeden z najoryginalniejszych portretów nie tylko Warszawy, ale całej Polski ostatnich lat.

W albumie "Komiks W-wa" znajdą się prawie wszystkie z ok. 150 odcinków, które ukazywały się się przez ponad 4 lat na łamach "Gazety Stołecznej". Publikacja ta będzie też podsumowaniem tego nietypowego komiksowo-dziennikarskiego projektu. Okazało się bowiem, że ostatni odcinek z roku 2008 był także ostatnim odcinkiem cyklu w ogóle.
[Kultura Gniewu]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa