KARTOTEKA

okładka oryginału

przykładowe plansze

"Originals"
Tytuł oryginału: "The Originals"
Scenariusz: Dave Gibbons
Rysunki: Dave Gibbons
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 160
Format: 17,5 x 22,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 1500 egz.
Cena: 39,90 zł
ID: 2215*
Opis wydawcy:
Tutaj wszystko jest prawie takie samo, jak w waszej rzeczywistości. Są młodzi ludzie żądni akceptacji, gotowi oddać wszystko by przynależeć do najlepszego gangu w mieście. Są ich motory – tyle że tutaj wspomagane technologią umożliwiającą lewitację. Są też porachunki, miłość, rywalizacja i bezsensowna, rodząca odwet śmierć.

Akcja komiksu Dave'a Gibbonsa (współautor jednego z najważniejszych komiksów XX wieku – "Strażników") mogłaby równie dobrze dziać się w powojennej Anglii – znawcy drugiej połowy XX wieku odnajdą wiele nawiązać do tego okresu. Jednak nie to jest ważne – bo ważna jest sama opowieść. Opowieść, której bohaterami są Lel i jego przyjaciel Bok.

Opowieść o planach i wyzwaniach jakie na nich czekały. O rzeczywistości która uderzyła w nich niczym rozpędzony pociąg. Bo jest taki okres w życiu, gdy wydaje się że świat stworzono dla nas, że powinniśmy czerpać z niego pełnymi garściami. Ale później przychodzi moment przebudzenia, gdy ktoś wystawia nam rachunek za to co zrobiliśmy lub – co gorsza – za to co zrobił ktoś inny.

Utrzymaną w odcieniach szarości opowieść Gibbonsa można różnie klasyfikować – jako opowieść psychologiczną, społeczną, sensacyjną. Każde z tych określeń będzie dobre, każde będzie po części definiowało z czym mamy do czynienia. Jednak to co ten niezwykły artysta oddał w nasze ręce nie stanowi zbioru wątków i motywów – to skończona opowieść w której poszczególne elementy zostały ze sobą ściśle związane, opowieść którą można odczytywać na wielu poziomach.

Nagroda Eisnera w 2005 roku w kategorii najlepszy nowy album graficzny.
[Manzoku]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa