KARTOTEKA

przykładowe plansze

"Kompot. Polsko-izraelski album komiksowy"
Scenariusz: różni
Rysunki: różni
Wydawcy: Instytut Adama Mickiewicza, Kultura Gniewu
Data wydania: 12.2008
Liczba stron: 244
Format: 16,6 x 23,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy, 74 strony czarno-białe
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł
ID: 2211*

Opis wydawcy:

Antologia, która jest efektem współpracy polskich i izraelskich artystów komiksowych w ramach Roku Polskiego w Izraelu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Jesienią 2007 roku w Warszawie i w Tel Awiwie odbyły się warsztaty, których celem było stworzenie historii komiksowych inspirowanych rzeczywistością Polski i Izraela. Po roku intensywnych prac i artystycznych sporów udało się przygotować album w dwóch wersjach: polsko-hebrajskiej i angielskiej. Pracy nad antologią towarzyszyła wystawa w Muzeum Komiksu w Holon w Izraelu, która prezentowała szkice, scenariusze oraz scenopisy obrazkowe artystów biorących udział w projekcie. Wernisaż wystawy odbył się w czerwcu 2008 roku.

Kiedy niemal dwa lata temu zaczęliśmy rozmowy z naszymi izraelskimi przyjaciółmi na temat polsko-izraelskiego albumu komiksowego oraz warsztatów, jednego byliśmy pewni – chcieliśmy wyjść poza stereotypy. Polityka panującego w powojennej Polsce reżimu komunistycznego nie pozwoliła na swobodny polsko-izraelski dialog. Starano się również wymazać ogromne znaczenie, jakie wspólna kilkusetletnia polsko-żydowska historia ma dla polskiej kultury i tożsamości. Blokada informacji spowodowała, że dla wielu Izraelczyków Polska współczesna nie istniała, w ich wyobraźni pozostawała wciąż miejscem zagłady.

Pragnęliśmy spojrzeć na Polaków i na Izraelczyków z nowej, wspólnej perspektywy. Zaczęliśmy więc przewrotnie od analizy wzajemnych stereotypów i właśnie ich przeła­mywaniu poświęcone były warsztaty, w których wzięli udział twórcy niniejszej książki, w Polsce i w Izraelu. Po drodze rodziły się fascynacje, wybuchały awantury o historię obu krajów, spory o historie osobiste, była męka, ale też ogromna radość wspólnego pisania i rysowania. Album, który powstał, pokazuje jak ważny jest żywy kontakt Polaków i Izraelczyków – kontakt poprzez kulturę, wspólną twórczość i komentowanie świata.

[Katarzyna Wielga i Marta Wójcicka – kuratorki projektu]

Twórcy biorący udział w projekcie:

  • Zeev Engelmayer - rysownik, illustrator, wielokrotnie nagradzany w Izraelu i za granicą, publikuje regularnie w dzienniku "Yedioth Ahronoth", twórca magazynu "Syrup".
  • Daniel Goldstein - rysownik, illustrator, publikuje w dzienniku "Maariv", współtwórca magazynu komiksowego "Blender".
  • Rachely Rotner - rysowniczka, ilustratorka, dziennikarka magazynu "Rating".
  • Krzysztof Ostrowski - rysownik, illustrator, wokalista zespołu Cool Kids of Death, wielokrotnie nagradzany na festiwalu komiksów w Łodzi.
  • Michał "Śledziu" Śledziński - rysownik, illustrator, twórca magazynu komiksowego "Produkt", autor serii komiksowej "Osiedle Swoboda".
  • Joanna Karpowicz - rysowniczka, ilustratorka, nagradzana na festiwalu komiksów w Łodzi.
  • Łukasz Mieszkowski - rysownik, illustrator, twórca serii komiksowej "Ursynowska Specgrupa od Rozwałki".
  • Jakub Szczęsny - architekt, rysownik, kurator, członek grupy Centrala, publikował w magazynie "Fluid".

Antologia wydana w formie flipbooka. Zawiera polskie i izraelskie wersje tych samych komiksów.

[Kultura Gniewu]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa