KARTOTEKA

okładka oryginału

przykładowe plansze

"Misterium"
Tytuł oryginału: "The Mystery Play"
Scenariusz: Grant Morrison
Rysunki: Jon J. Muth
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 01.1994
Liczba stron: 80
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 1500 egz.
Cena: 32,90 zł
ID: 2181*
Opis wydawcy:
Towneley to miasteczko gdzieś na krańcu świata. Dla jego mieszkańców czas jakby się zatrzymał. Jedynie burmistrz Purves wraz z pastorem Tilleyem próbują walczyć z coraz powszech­niejszym zwątpieniem i brakiem wiary. Postana­wiają wystawić sztukę teatralną (tytułowe misterium biblijne) w nadziei, iż pomoże to zintegrować znowu społeczność osady.

Gdy w trakcie przedstawienia zamordowany zostaje aktor grający w sztuce Boga, do miasteczka przybywa detektyw Frank Carpenter, któremu powierzono zadanie wyjaśnienia zagadki zabójstwa. I tylko Bóg wie, gdzie zaprowadzi go ścieżka, na którą wstąpił.

Przy pomocy całej gamy różnorodnych sztuczek Morrison pokazuje nam równolegle dwa światy. Z jednej strony świat rzeczywisty, realny, w obrębie którego prowadzone jest śledztwo, z drugiej zaś – świat wiary i metafizyki, katolickiej wizji człowieka i Boga. Nie są to jednak odrębne płaszczyzny – Morrison sprawia, że uzupełniają się one wzajemnie, nakładają na siebie tworząc całość.

Jedno jest pewne: "Misterium" nie jest klasyczną opowieścią detektywistyczną. Talent Morrisona do tworzenia przepełnionych symboliką obrazów (czemu dał wyraz choćby w "Azylu Arkham") wsparty został talentem Mutha, oddającego w akwarelach zamysły scenarzysty.
[Manzoku]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa