KARTOTEKA

okładka oryginału

"Prosto z piekła"
Tytuł oryginału: From Hell
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Eddie Campbell
Tłumaczenie: Michał Chaciński, Marek Cieślik
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Eddie Campbell Comics
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 584
Format: 19 x 25 cm (miękka oprawa), 20,2 x 26,2 cm (twarda oprawa)
Oprawa: miękka lub twarda z obwolutą (dwa wydania)
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 110 zł (miękka oprawa), 130 zł (twarda oprawa - tylko w przedsprzedaży)
ID: 2156*
Opis wydawcy:
120 lat temu narodziła się legenda Kuby Rozpruwacza. 20 lat temu Alan Moore i Eddie Campbell postanowili opowiedzieć ją po swojemu. 10 lat temu ukazało się zbiorcze wydanie tej opowieści. Dziś poznaj ją po polsku.

"Prosto z piekła" to historia Kuby Rozpruwacza, prawdopodobnie najbardziej znanego seryjnego mordercy w historii. "Janko Rozpruwacz", "Jack Emboweler" (jak pisano o nim w "Kurjerze Codziennym" w 1888 r.) zyskał swą niesławę morderstwami pięciu prostytutek na londyńskim East Endzie. Czy tamte wydarzenia były preludium do krwawego XX wieku?

Prawie sto lat później angielski scenarzysta komiksowy Alan Moore, odczuwający potrzebę oderwania się od klasycznego komiksu, postanowił zestawić fakty i mity o morderstwach w Whitechapel w formie powieści graficznej, przygotowując się do tego ze skrupulatnością naukowca.

Moore mówił o swojej pracy: "Wierzę, że jeżeli wgryziesz się w historię wystarczająco mocno, jeżeli tniesz precyzyjnie, uporczywie, i postępujesz metodycznie, wtedy jesteś w stanie nie tylko pokazać wewnętrzny mechanizm rzeczy, ale również i ich sens..." Rzeczywiście – przemyślany i trzymający w napięciu scenariusz Moore'a i dynamiczna oprawa graficzna Eddiego Campbella porywają czytelnika w podróż w czasie, po powrocie z której trzeba będzie raz jeszcze zadać sobie pytanie o to, co na tym świecie jest prawdziwe, a co fałszywe.

W 2001 r. do kin trafiła nosząca tytuł "Z piekła rodem" luźna filmowa adaptacja komiksu, z Johnnym Deppem w roli inspektora Abberline'a.

Tylko w przedsprzedaży dostępne wydanie w twardej oprawie z tłoczeniami i dodatkową książeczką ze szkicami za 130 zł.
[Timof i cisi wspólnicy]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa