KARTOTEKA

okładka oryginału

przykładowe plansze

"Niewinny pasażer"
Tytuł oryginału: Der unschuldige Passagier
Scenariusz: Martin tom Dieck
Rysunki: Martin tom Dieck
Tłumaczenie: Karolina i Hans Lijklema
Wydawca: Ladida Books
Data wydania: 09.2008
Wydawca oryginału: Arbeitskreis Stadzeichner
Data wydania oryginału: 1993
Liczba stron: 152
Format: 14 x 19,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 29,90 zł
ID: 2118*
Opis wydawcy:
Poetycka podróż w nieznane, pełna niedopowiedzeń historia pozostawiająca miejsce do własnej interpretacji. Tytułowy pasażer trafia na statek, którym ma nadzieję dopłynąć do upragnionego celu swojej wyprawy – do źródła, które do końca pozostaje zagadką. Martin tom Dieck buduje swoją opowieść umiejętnie grając czernią i bielą, w zależności od potrzeby z wyczuciem upraszczając rysunek do minimum lub zagęszczając kreskę. Dzięki temu powstała całość, przykuwająca uwagę oryginalną formą graficzną, która do ostatniego obrazu niepokoi i zastanawia.

"Komiks nie jako masowy produkt do szybkiej konsumpcji, ale opowieść obrazkowa, która przy każdym ponownym czytaniu pozwala odkrywać nowe wymiary."
[Jonas Engelmann - literaturkritik.de]

"Dieck twierdzi, że jego opowieści są »improwizowane«, ale ta książka w przemyślany sposób nawiązuje do współczesnej myśli filozoficznej (...) Rysunki, które balansują pomiędzy ciężarem tuszu, a lekkością, która prawie ulatuje ze strony."
[www.indyworld.com]

"Martin tom Dieck jest jedną z gwiazd ruchu współczesnego niemieckiego komiksu. W tej książce jego kreska jest ekspresjonistyczna i łączy się ze stylem hamburskiej sceny komiksowej – moim zdaniem piękna. (...) Historia nie jest oparta na typowych formach narracji, raczej rozgrywa się w świecie uczuć i emocji. Niesamowita praca."
[Forbidden Planet International]

Martin tom Dieck urodził się w 1963 r. w Oldenburgu. Studiował w latach 1986-1992 ilustrację w Hamburgu, gdzie dotąd mieszka. W 1992 r. otrzymał stypendium miasta Alsfeld, które umożliwiło mu publikację "Niewinnego pasażera". Za tę książkę otrzymał Nagrodę Max und Moritz. Do francuskiej antologii "Lapin", wspólnie z Jensem Balzerem, Dieck stworzył swoją najbardziej znaną postać – Deleuze. Dwie książki, które poświęcił temu bohaterowi, dedykowane zostały pamięci nieżyjącego francuskiego filozofa Gilles'a Deleuze'a. Po raz drugi Dieck otrzymał Nagrodę Max und Moritz w 2000 r. jako najlepszy niemiecki rysownik.
[Ladida Books]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa