KARTOTEKA

okładka oryginału

przykładowe plansze

"Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza"
Tytuł oryginału: Like A Velvet Glove Cast In Iron
Scenariusz: Daniel Clowes
Rysunki: Daniel Clowes
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 09.2008
Wydawca oryginału: Fantagraphics Books
Data wydania oryginału: 05.1993
Liczba stron: 144
Format: 19,1 x 28,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy Amber Graphic 120
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,90 zł
ID: 2101*
Opis wydawcy:
Tego wieczora – całkiem możliwe, że niewiele różnił się on od innych – Clay Laudermilk wybrał się do kina porno. Lepiące się podłogi, podejrzana klientela i wątpliwe atrakcje typu starsza kobieta obnażająca na sali biust, przeszkadzały tylko w krótkich przerwach między seansami. A zupełnie przestały mieć znaczenie, kiedy zaczął się ostatni film. Dziwny, prawie pozbawiony scen seksu, za to bardzo, bardzo niepokojący – skórzana bielizna, pejcze, maski. Ale naprawdę przestraszony Clay Laudermilk zrobił się, gdy główna bohaterka pokazała twarz. Twarz doskonale mu znaną.

Autor słynnego "Ghost World" tym razem zabiera czytelnika w podróż pełną wydarzeń niczym z koszmarnego snu i dziwacznych postaci, których nie powstydziłby się David Lynch. Porozumiewający się tajemniczym kodem i zakochani w przemocy policjanci, miłośnicy teorii spisku, nimfomanka i jej córka o bardzo nietypowej fizjonomii – to tylko część z fascynującej galerii postaci stworzonych przez Clowesa.

"Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza", uznana za jedną z najważniejszych współczesnych powieści graficznych, to swoisty hołd dla popkultury lat 50. i obsesji trawiących Amerykę. Podobnie jak "Ghost World" komiks ten pierwotnie ukazywał się w odcinkach na łamach "Eightball", autorskiego magazynu Clowesa. Dziesięć rozdziałów powstałych w latach 1989-1993 zostało opublikowanych w jednym albumie, o którym "Entertaiment Weekly" pisał: "To »Mały Nemo w krainie snów« napisany na nowo przez Samuela Becketta".
[Kultura Gniewu]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa