KARTOTEKA

przykładowe plansze

"Lovecraft"
Scenariusz: Hans Rodionoff i Keith Giffen
Rysunki: Enrique Breccia
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Obrazy grozy
Data wydania: 06.2006
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 144
Format: 17,5 x 26,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 1881
Niezwykły album o życiu Howarda Phillipsa Lovecrafta powstał w wyniku współpracy trójki znakomitych profesjonalistów.

Na kanwie prawdziwych wydarzeń z życia pisarza osnuto horror w stylu lovecraftowskim. Skoro sam twórca wierzył, iż wymyślone przez niego demony są prawdziwe, na kartach tego komiksu pozwolono im wkroczyć w jego codzienność i pokazano, jak doprowadzają go do szaleństwa.

Hans Rodionoff, specjalista od wymyślania scenariuszy filmowych horrorów, napisał wstępny skrypt komiksu. Ostatecznie do formy graficznej tekst zaadaptował Keith Giffen, znany wcześniej z opowieści o superbohaterach. Rysunkami zajął się jeden z największych argentyńskich grafików - Enrique Breccia. Historię wstępem poprzedził John Carpenter, jeden z najbardziej znanych reżyserów horrorów, który od lat jest miłośnikiem twórczości Lovecrafta.

Howard Phillips Lovecraft (1890-1937) - Symbol horroru. Legenda grozy. Animator sławnego stowarzyszenia pisarzy - Ligi Lovecraftowskiej. Twórca "kosmicznej mitologii Cthulhu" - panteonu niewyobrażalnych bóstw spoza świata - na tyle nośnej i atrakcyjnej, że do dziś oddziałuje na kino, literaturę i komiks: od "Mgły" po "Hellboya". A jednocześnie: zdziwaczały, a nawet szalony samotnik z prowincji, który tylko na kilka lat wyrwał się do Nowego Jorku, by tam przeżyć jedyną miłość swego życia. Mieszkając w rodzinnym Providence, pisał kolejne opowiadania i dopracowywał wszechświatową mitologię. Mitologię grozy, opartą na założeniu, że poza naszym światem czają się miliony demonów oraz szalonych i okrutnych bóstw. Czyhają tylko, by zawładnąć Ziemią. Ale wśród ludzi zdarzają się strażnicy, którzy pilnują bram między światami. Jednym z nich był ojciec Lovecrafta.

H.P. Lovecraft uważany jest (obok E.A. Poego) za twórcę grozy, który wywarł największy wpływ na rozwój tego gatunku na świecie. W Polsce zostały opublikowane prawie wszystkie jego utwory - przeważnie są to opowiadania, ale też kilka mikropowieści i powieści (m.in. "W Górach Szaleństwa", "Sprawa Charlesa Dextera Warda", "Reanimator").
[Egmont Polska]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa