KARTOTEKA

okładka oryginału

przykładowe plansze

"Kot Fritz"
Tytuł oryginału: Fritz the Cat
Scenariusz: Robert Crumb
Rysunki: Robert Crumb
Tłumaczenie: Anna Warso
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 05.2007
Wydawca oryginału: Ballantine Books
Data wydania oryginału: 10.1969
Liczba stron: 86
Format: 20,7 x 27 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1695
Kot Fritz to jedna z najsłynniejszych postaci amerykańskiej kontestacji lat 60. Ten antropomorficzny kocur to arogant i skrajny egoista zaciągający do łóżka wszystko, co się rusza zgrywając artystę, pisarza i bon vivanta wykrzykującego rewolucyjne hasła. Nieobce mu są alkohol, wszelki dragi, świntuszenie i niezdrowy sposób życia, dzięki któremu trafił na sztandary kontrkultury. Wielka popularność Fritza sprawiła, że jego przygody zostały przeniesione na kinowy ekran. Zrealizowana przez Ralpha Baksiego (zasłynął pierwszą próbą filmowej adaptacji trylogii Tolkiena) animacja była pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym, który otrzymał kategorię X przeznaczoną na ogół dla pornografii.

Twórcą kota Fritza jest absolutna legenda komiksowego undergroundu: Rober Crumb, człowiek, który zrewolucjonizował komiks i zainspirował setki artystów z całego świata. "Kot Fritz" będzie pierwszym albumem Crumba wydanym w Polsce.
[Kultura Gniewu]

Pierwsze wydanie książkowe przygód Fritza pojawiło się w 1969 roku. Ostatnią historyjkę z jego udziałem Crumb narysował 3 lata później. Polskie wydanie nie jest co prawda kompletne, ale zawiera najważniejsze opowieści o kocie Fritzu.

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa