KARTOTEKA

"Śmierć"
Tytuł oryginału: "Death: The High Cost of Living", "Death: The Time of Your Life"
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Chris Bachalo, Mark Buckingham, Mark Pennington, Dave McKean
Okładka: Dave McKean
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2007
Wydawca oryginału: DC Comics – Vertigo
Data wydania oryginału: 11.1993, 04.1996
Objętość: 200 stron
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 1683*
Opis wydawcy:
Ta kobieta nie nazywa się Śmierć wyłącznie dlatego, że to srogie imię pasuje do mocno podmalowanych oczu i czarnych dżinsów. Ona naprawdę jest Śmiercią, kosiarzem, kimś, kto zabiera nas, gdy nasz czas dobiega końca. Okazuje się, że płaszcz, kosa i szkielet to tylko "zła prasa". W postaci samej Śmierci nie ma niczego ponurego.

Śmierć jest starszą siostrą Snu, głównego bohatera serii "Sandman" Neila Gaimana. Po raz pierwszy czytelnicy mieli okazję poznać ją już w pierwszym tomie tego cyklu, w odcinku "Odgłos jej skrzydeł". W polskim wydaniu "Śmierci" znalazły się dwie historie, które Neil Gaiman poświęcił tej postaci: "Wysoka cena życia" i "Pełnia życia". Jak często przewrotnie bywa u Gaimana, autor opowiadając o śmierci, snuje niekończącą się opowieść o życiu.

Głównym bohaterem "Wysokiej ceny życia" jest Sexton Furnival, szesnastolatek, który w swojej normalnej – jak uważa – egzystencji nie widzi większego sensu. Pragnie umrzeć. Myśli tak aż do dnia, kiedy spotyka dziwną, czarnowłosą dziewczynę, której cała rodzina zginęła w wypadku, i która nosi na szyi duży krzyż Ankh. Jak się okaże wkrótce po tym spotkaniu, rzeczywistość wygląda trochę inaczej, niż mu się dotąd wydawało w jego "dojrzałym", szesnastoletnim życiu.

"Pełnia życia" w centrum wydarzeń stawia natomiast dwie kochanki, Foxyglove i Hazel, wspominane w "Wysokiej cenie życia", ale i pojawiające się wcześniej także w "Sandmanie", choćby jako drugoplanowe bohaterki "Zabawy w Ciebie". Tym razem opowieść o pogodnej Hazel, która właśnie została matką, i coraz bardziej popularnej Foxyglove, robiącej karierę piosenkarki, dobiegnie końca. Dziewczyny nie tylko będą musiały stawić czoło problemom narastającym między nimi – w cieniu ich pustego domu pojawi się Śmierć. A ona nigdy nie przychodzi bez powodu.

Polskie wydanie zawiera dwa amerykańskie albumy: "Death: The High Cost of Living" oraz "Death: The Time of Your Life".
[Egmont Polska]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa