KARTOTEKA

"Saga o potworze z bagien"
Tytuł oryginału: Saga of the Swamp Thing
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Steve Bissette, John Totleben
Kolory: Tatjana Wood
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Obrazy grozy
Data wydania: 07.2007
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 02.1998
Liczba stron: 176
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 1682
Nocą niemal sobie wyobrażasz, jak by to wyglądało, gdyby odparować bagno, a z jego esencji wydestylować formę cielesną. Gdyby cały szlam, cała soczysta zgnilizna i wszystkie zapomniane kości szczurów powstały i na dwóch nogach zaczęły człapać przez płyciznę. Gdyby bagno miało duszę i gdyby ta dusza chodziła jak człowiek...

Seria o Potworze z Bagien (Swamp Thing), zapoczątkowana w 1972 roku przez scenarzystę Lena Weina i rysownika Berniego Wrightsona, opowiadała początkowo o naukowcu-idealiście o nazwisku Alec Holland i jego młodej żonie Lindzie, którzy na mokradłach w Luizjanie wspólnie pracowali nad wspomagającą wzrost roślin formułą "biowzmacniającą". Pewnego razu z powodu wybuchu bomby płonące, chwiejące się na nogach ciało Aleca Hollanda, przesiąknięte nieprzebadanymi związkami chemicznymi, wytoczyło się na bagna, by zniknąć w mętnej wodzie. Jak to często w komiksach bywa, to na pozór tragiczne zdarzenie okazało się mieć jedynie tymczasowe skutki.

Alan Moore, zainspirowany dokonaniami Lena Weina i Berniego Wrightsona, wyniósł w latach osiemdziesiątych stworzonego przez nich bohatera na nowy poziom, wykorzystując swój niepowtarzalny styl narracji. Jego prowokacyjne i nowatorskie scenariusze, w których groza przybiera formę największego lęku ofiary, sprawiły, że krytycy i czytelnicy uznali "Sagę o Potworze z Bagien" za jeden w wielkich komiksów końca dwudziestego wieku.

W tym albumie zebrano klasyczne historie z wielokrotnie nagradzanej serii Alana Moore'a - autora wyróżnionych nagrodą Hugo "Strażników", wybitnej serii, która ugruntowała jego pozycję najznamienitszego scenarzysty we współczesnym komiksie. Tom zilustrowali Stephen Bissette i John Totleben, autorzy znani w branży komiksowej z umiejętności budowania nastroju grozy.

Album zawiera historie z zeszytów nr 21-27 pierwotnie opublikowanych w Stanach w latach 1983-84.
[Egmont Polska]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa