IMPREZY

50. Międzynarodowe Targi Książki

19-22.05.2005
Pałac Kultury i Nauki
Warszawa

Szwajcaria w Polsce 2005

W trakcie 50. Międzynarodowych Targów Książki na stoisku Szwajcarii czynna będzie wystawa "Comic Country Switzerland" ("Szwajcaria - kraina komiksu"). W sobotę 21 maja odbędzie się również debata z udziałem szwajcarskich wydawców komiksów.

Wystawa pozwala zapoznać się z przeszłością i teraźniejszością szwajcarskiego komiksu, pochodzącego z kraju wprawdzie małego, ale znacząco wyróżniającego się na światowej scenie. Na 42 panelach podzielonych na cztery sekcje zostaną zaprezentowane różne aspekty szwajcarskiego komiksu.

Okres objęty wystawą zaczyna się wraz z Rodolphe Töpfferem, który w Genewie w pierwszej połowie XIX wieku "wynalazł" komiks. Zamykają go natomiast autorzy współczesnej szwajcarskiej młodej gwardii komiksu, którzy - skupieni w Genewie i Zurychu wokół magazynów i stworzonych przez siebie oficyn wydawniczych - poszukują własnej drogi i śmiało eksperymentują z rozwiązaniami nie stosowanymi dotąd w tej sztuce.

W sercu wystawy znajdą się prace dwunastu współczesnych artystów komiksowych, do których należą Cosey, Matthias Gnehm, Mix & Remix, Noyau, Thomas Ott, Frederik Peeters (autor wydanych również w Polsce komiksów "Niebieskie Pigułki" i "Lupus"), Nadia Raviscioni, Helge Reumann, Anna Sommer, Tom Tirabosco, Wazem, Zep (autor wydanego w naszym kraju "Titeufa"). Obok przykładowych plansz z ich komiksów oraz zdjęć i sylwetek autorów, główny punkt pokazu będą stanowiły przygotowane przez nich specjalnie na potrzeby wystawy jednostronnicowe, "nieme" historie na temat czasu.

Uzupełnieniem wystawy będzie przegląd historii szwajcarskiego komiksu, wybór typowych obrazków przedstawiających Szwajcarię oczami międzynarodowych rysowników komiksów, prezentacja niezależnych oficyn wydawniczych Drozophile i B.ü.l.b. factory, a także film ilustrujący kolejne etapy tworzenia komiksu "Incydent"w wykonaniu jednego ze współczesnych twórców szwajcarskich Melka Thalmanna.

W sobotę 21 maja odbędzie się debata pod hasłem "Comic-Land Schweiz" z udziałem niezależnych szwajcarskich wydawców komiksowych. W spotkaniu udział wezmą: Christian Humbert-Droz, wydawca magazynu komiksowego "Drozophile"oraz szef wydawnictwa o tej samej nazwie, David Basler redaktor i wydawca magazynu "Strapazin" oraz Nicolas Robel założyciel wydawnictwa B.ü.l.b. factory. Dyskusję poprowadzi Wojciech Birek.

Projekt realizowany jest przy wsparciu fundacji Pro Helvetia.

 Wystawa "Comics Country Switzerland"
Miejsce: Stoisko Szwajcarii w Pałacu Kultury i Nauki
Czas: od 19 do 22 maja 2005

Talkshow "Comic-Land Schweiz"
Miejsce: Forum autorskie na stoisku Szwajcarii w Pałacu Kultury i Nauki
Czas: 21 maja 2005 (sobota), godz. 18:00


Biogramy uczestników debaty

Christian Humbert-Droz urodził się w 1948 roku. Wydawca, grafik, specjalizujący się w technice sitodruku, wydawca magazynu komiksowego "Drozophile". Jest kimś pomiędzy mecenasem a rzemieślnikiem, wydawcą a sponsorem. Jest wydawcą nowego rodzaju w świecie komiksów: genialnym szaleńcem.

David Basler urodził się w 1953 roku w Aarau. Po studiach w Paryżu (1977-1978) zaczął tłumaczyć na język niemiecki komiksy francuskie. W 1981 roku założył wydawnictwo Edition Moderne, a w 1984 roku uruchomił czasopismo "Strapazin". W 1989 roku hobby przekształciło się w zawód. Edition Moderne jest, obok Globiverlag, najważniejszym wydawnictwem komiksowym w niemieckojęzycznej Szwajcarii. Strapazin jest jednym z najważniejszych magazynów komiksowych na świecie.

Nicolas Robel urodził się w 1974 roku. Jest założycielem wydawnictwa B.ü.L.b factory, które powstało w 1999 roku z połączenia oficyny wydawniczej B.ü.L.b comix i agencji reklamowej B.ü.L.b grafix. Wydawnictwo to jest znane na całym świecie z niezwykle wyrafinowanych publikacji, ma na celu promocję współczesnego komiksu i jest przedsięwzięciem typu non-profit. Z dochodów agencji reklamowej finansowana jest, m.in. działalność wydawnictwa. B.ü.L.b comix wydał dotychczas około pięćdziesięciu albumów autorów światowej sławy.

Wojciech Birek urodził się w 1961 roku w Rzeszowie, Jest absolwentem kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Obecnie jest adiunktem w Zakładzie Teorii Literatury Uniwersytetu Rzeszowskiego. Specjalizuje się w teorii komiksu, napisał rozprawę doktorską pt. "Główne problemy teorii komiksu". Ponadto zajmuje się krytyką komiksową, tłumaczeniem komiksów z języka francuskiego dla polskich wydawców, pisze scenariusze i rysuje komiksy. Członek jury konkursów komiksowych w Polsce, współpracownik największych imprez komiksowych w Polsce (Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi, Warszawskie Spotkania Komiksowe), organizator imprez oraz wystaw komiksowych (cykl Podkarpackich Spotkań z Komiksem). W Rzeszowie prowadzi spotkania Rzeszowskiej Akademii Komiksu.
[informacja prasowa]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa