CIEKAWOSTKI

Zmiany w nowym wydaniu IV księgi przygód Tytusa

["Tytus, Romek i A'Tomek" księga IV "Tytus żołnierzem"]
["Tytus, Romek i A'Tomek" księga IV "Tytus żołnierzem" - okładka jednego z poprzenich wydań]

"Ja, Tytus de Zoo, tak wyglądałem w roku 1998, kiedy to z Romkiem i A'Tomkiem weszliśmy do NATO... Ale przypomnijmy sobie nasze wojskowe przygody, kiedy byliśmy jeszcze dziećmi... Jest rok 1969. Odpoczywam sobie po trudach wagarowania z lekcji, gdy..."

Tak zaczyna się IV wydanie IV księgi "Tytusa, Romka i A'Tomka" "Tytus żołnierzem". Jest to tekst nowej planszy, którą Papcio narysował specjalnie do tej edycji. Wydanie II z 1973 r. zaczyna się od dwustronnicowego wstępu Papcia Chmiela, przy czym obie strony mają szerokie marginesy. Pierwszy obrazek komiksu został zamieszczony właśnie na marginesie drugiej z tych stron. Jest on bardzo podobny do ostatniego kadru pierwszej planszy najnowszego wydania - Tytus leży na tapczanie i rozmyśla, obok stolik z syfonem i szklanką. W dymku na samej górze jest napisane: "Ach, żeby tak zostać w życiu kimś sławnym!" Pod spodem, w tym samym dymku, są narysowane głowy Tytusa w różnych nakryciach: pirata, czołgisty, Sherlocka Holmesa (w ustach fajka), krakowiaka (powstańca kościuszkowskiego?), lekarza.

Najważniejszą zmianą jest pełny kolor wydania. Dotąd ta księga była drukowana znanym, dziwnym sposobem - dwie plansze barwne, dwie monochromatyczne. Kolejną zmianą jest narysowana na nowo okładka, która jednak jest bardzo podobna do oryginalnej. Warto zwrócić uwagę na zamianę czerwonej chorągiewki na biało-czerwoną. Ponadto plansze "Z albumu A'Tomka" przedstawiają współczesne nam wyposażenie polskiej armii (nie jest szególnie imponujące :)

Na stronie ze stopką wydawniczą zostały zreprodukowane pieczęcie cenzury zezwalające na wydrukowanie II wydania z roku 1973. Wewnętrzne strony okładki zawierają jak zwykle wspomnienia Papcia, tym razem oczywiście wojskowe.

Na str. 26 został zamieszczony rysunek dziecka przedstawiający manewry NATO. Na innej stronie zamiast odznaki OSO (Odznaka Sprawności Bojowej) jest odznaka LOK. Natomiast na końcu książeczki widnieje schemat ubrania i oporządzenia bombardiera Papcia Chmiela z 1945 roku.

[Jarek Obważanek, Jan Sofiński]


WTC
Po ataku terrorystycznym na World Trade Center wydawcy komiksów przejrzeli albumy w poszukiwaniu analogii do tego wydarzenia.
Okazało się, że w 1993 roku pewien Hiszpan narysował humorystyczny album o Nowym Jorku. Jego finał był anarchistyczny - na pierwszym planie stała Statua Wolności z widelcem i nabitą na nim kiełbasą, natomiast w tle samolot rozbijał się o WTC! Rysownik obiecał zmienić tę planszę do kolejnego wydania komiksu.
[Jarek Obważanek na podst. opowiadania Wojtka Birka]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa