ARTYKUŁY

czwartek, 8.10.2009

wywiad

O reedycji Wilqa opowiada Bartosz Minkiewicz

Bartosz Minkiewicz Zapytaj mnie czy każdy komiks z Wilqiem będzie teraz kolorowy.

Tomasz Minkiewicz Czy każdy komiks z Wilqiem będzie teraz kolorowy?

BM Nie. Kolorowe będą tylko albumy kolekcjonerskie, zawierające po kilka wcześniej wydanych zeszytów. Premierowe wydawnictwa nadal będą czarno białe.

BM Zapytaj mnie skąd pomysł, żeby pokolorować stare historie.

TM Skąd pomysł, żeby pokolorować stare historie?

BM Kiedy już zapadła decyzja o reedycji pierwszych czterech komiksów, zaczęliśmy zastanawiać się jak odróżnić to wydanie od pierwotnego. Tam mieliśmy zeszyty, tutaj zaplanowaliśmy elegancki album. Tam było czarno-biało, to czemu nie zrobić kolorowego Wilqa. Jednak już przy pierwszych próbach okazało się, że kolor nie jest tylko ozdobnikiem, ale w bardzo istotny sposób wpływa na kolejne historie. Po pierwsze nasyca sceny wyraźnym nastrojem. Do tej pory, kiedy akcja rozgrywała się w nocy, to było to bardzo umowne (chyba że narysowałem księżyc i sowę). Teraz mogliśmy wreszcie przekazać całą gamę klimatów za pomocą pory dnia, pory roku, pogody czy mocy żarówki w windzie. A druga możliwość, która się przed nami pojawiła, to dobudowanie nowej treści w kadrach komiksu. Znaleźliśmy masę miejsca do wypełnienia – plakat na ścianie, nadruk na podkoszulku, tapeta, witraż w kościele, tablica, jakieś ekrany itp. Historia bez zmian, konwencja bez zmian, a treści i zabawy więcej.

BM Zapytaj mnie dlaczego kolorowanie komputerowe.

TM Dlaczego kolorowanie komputerowe?

BM Od początku wiedzieliśmy jedno – kolor nie może przeszkadzać rysunkom i historii. Nie może ich zdominować, ani zmniejszyć ich czytelności. Sposób kolorowania musiał być więc oszczędny i dopasowany do kreski (do jej "niedbałości"). Akurat pracowałem przy animowanych reklamach AXA i wtedy znalazłem, pasujący do typowego rysunku "wilqowego" patent na dodanie barwy. I tę właśnie komputerową technikę użyliśmy w albumie.

[Wilq w kolorze]

TM Kolorowanie komputerowe jest łatwiejsze niż ręczne.

BM Prosiłem cię żebyś o to pytał?

TM Ale jest łatwiejsze?

OBRONA Sprzeciw. To nie ma związku ze sprawą.

TM To może interesować czytelników.

SĄD Oddalam sprzeciw. Proszę odpowiedzieć.

BM Otóż jest trudniejsze niż kolorowanie tradycyjne. Średniowieczni mnisi kolorowali swoje głupie książki ręcznie, bo photoshop był dla nich za trudny. A ja podjąłem to wyzwanie i dałem radę.

BM Zapytaj mnie czy dowiemy się jakiego koloru kostium ma Wilq?

TM Dowiemy się jakiego koloru kostium ma Wilq?

BM Takiej deklaracji udało się nam uniknąć. Potraktowaliśmy superbohaterski strój Wilqa "kolorem globalnym", czyli zależnym od okoliczności. Gdy koloryt sceny utrzymany jest w tonacji zgaszonej zieleni, także trykot Wilqa ma taką barwę, kiedy gama jest fioletowa, wszystko – łącznie z Wilqiem – dopasowuje się do takich odcieni.

BM Zapytaj mnie czy w albumie będzie "Wyprawa na ciemną stronę słońca"?

TM Czy w albumie będzie "Wyprawa na ciemną stronę słońca"?

BM Nie. Nie będzie też żartów rysunkowych. Czytelnicy dostaną "czystego" Wilqa.

BM Zapytaj mnie o czym będą premierowe historie w tym albumie.

TM O czym będą premierowe historie w tym albumie?

BM Historie z Wilqiem są tak skonstruowane, że mimo iż jest superbohaterem - obrońcą swego miasta, z reguły zajmuje się, przepraszam za wyrażenie, pierdołami. Najczęściej przechodziobok zagrożenia, jakoś tak bez związku, bez emocji i bez sensu. Pomyśleliśmy, że warto by wreszcie pokazać Wilqa tylko w scenach akcji. Powstała miniseria przedstawiająca największe walki Wilqa w obronie Opola – klasyka i esencja superbohaterswa.

BM Zapytaj mnie czy planujemy jakieś inne atrakcje w albumie (szkice itp.)?

TM Mam tak powiedzieć: "szkice itp."?

BM Tak.

TM Czy planujemy jakieś inne atrakcje w albumie (szkice itp)?

BM Szkice??? Ha, ha, ha... To dobre... Wilq powstaje "bezszkicowo", osiłku. Żeby je umieścić w albumie musiałbym je dorysować do gotowych historii. Może byłoby to zabawne, ale... Nie chcieliśmy "przysypać" komiksów jakimiś dziwnymi dodatkami. Są na tyle dobre, że zebrane tworzą naprawdę fajny album. Ale będzie jeden rarytas (co za piękne słowo!). Obwoluta komiksu przedstawia panoramę osiedla ZWM w Opolu, a na niej zebrane prawie wszystkie ważniejsze postacie, które pojawiły się w tych czterech albumach – każda zaangażowana w jakieś dziwaczne aktywności. Po rozłożeniu obwoluty (razem ze skrzydełkami jest na to trochę miejsca) robi się niezły plakat.

BM Zapytaj mnie czy będzie można ten album kupić w Empiku.

TM Czy będzie można ten album kupić w Empiku?

BM Nie – nigdy się tam nie pojawi. Także nie będzie go w Merlinie. Praktycznie jedyną formą dystrybucji będzie przedsprzedaż. Być może kilkadziesiąt egzemplarzy trafi później do specjalistycznych sklepów komiksowych (tych kilku w Polsce), ale to będzie sprzedaż symboliczna i na pewno za wyższą cenę.

BM Zapytaj mnie kiedy czytelnicy mogą się spodziewać przesyłki ze swoim egzemplarzem, jeśli zamówią komiks do 10 listopada.

TM Jeśli czytelnicy zamówią komiks do 10 listopada, kiedy mogą się spodziewać przesyłki ze swoim egzemplarzem?

BM Do piątego grudnia wszyscy, którzy zamówią album dostaną go. Ponieważ będzie to elegancka rzecz, na pewno wiele osób dokona zakupu z myślą o mikołajowych i świątecznych prezentach. Stąd początek grudnia jest terminem nieprzekraczalnym.

BM Dziękuję bardzo za rozmowę.

TM To ja dziękuję.

 

Przedsprzedaż prowadzą poniższe księgarnie:

[Wilq w kolorze]
O reedycji Wilqa opowiada Bartosz Minkiewicz - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa