NEWSROOM

Planowany na 15 grudnia ósmy tom antologii „Fantasy Komiks” będzie miał 28 stron mniej od poprzedniego przy cenie wyższej o 10,00 zł. W środku znajdą się dwa pełne albumy i kilkadziesiąt stron innych komiksów. Ponadto w przyszłym roku tytuł ma być wydawany jako dwumiesięcznik. Zmiany spotkaja również kanały dystrybucji – antologii nie będzie już można kupić w kioskach, a jedynie w sieci EMPiK oraz księgarniach (pełna lista ma pojawić się 15 grudnia na stronie „Fantasy Komiksu”).

Antologia nie znalazła dostatecznej liczby czytelników, aby Egmont mógł kontynuować jej wydawanie w dotychczasowej formule. Podwyżka podatku VAT, która nastąpi od stycznia 2011 roku, również wpływa na zyskowność tego przedsięwzięcia. Wydawanie antologii było próbą poszerzenia polskiego rynku komiksowego, dotarcia – dzięki niskiej cenie i w miarę szerokiej dystrybucji – do nowych czytelników, fanów nie tylko komiksów, ale też literatury i gier fantasy. Udało się to tylko częściowo. „Fantasy Komiks” sprzedaje się lepiej, niż jakikolwiek inny komiks Egmontu, nie licząc „Thorgala”. Redakcja otrzymała mnóstwo pozytywnych maili od osób, które nie kupują komiksów, a zostały fanami antologii. Jednak ta liczba jest niedostateczna, by nadal dystrybuować „Fantasy Komiks” kanałami prasowymi (wymagającymi dużych nakładów i generującymi wysokie zwroty niesprzedanych, zniszczonych egzemplarzy), w dotychczasowej cenie. Redakcja ma świadomość, że zmiany te nie spodobają się czytelnikom, jednak jest to jedyny sposób, aby utrzymać antologię na rynku. Jeśli uda się utrzymać czytelnictwo, możliwy jest powrót do cyklu miesięcznego i stopniowa rozbudowa antologii.

[Kadr z komiksu „Krasnoludy”]
Kadr z komiksu „Krasnoludy”

W 8. tomie „Fantasy Komiks” znajdą się kolejne odcinki serii „Rozbitkowie z Ythaq” i „Sloka”. Pozostałe strony wypełnią m.in. dwie nowości: „Wyprawa Alunysa” i „Krasnoludy”.

W świecie Troy – oprócz sztandarowych serii – rozgrywa się wiele innych opowieści, tworzących kolekcję „Legendy Troy”. Bohaterką „Wyprawy Alunysa” jest młoda studentka z Akademii w Eckmul, która bardzo pragnie zostać mędrcem, mimo że kobietom zabrania tego prawo. Jak zwykle w komiksach Scotcha Arlestona mamy przygodę, czary, niezwykłe stwory z dalekich krain i niewymuszony humor.

Natomiast stripy z serii „Krasnoludy” opowiadają o przygodach walecznych karłów, które w domu, przy żonach, tracą wiele ze swej odwagi. Cykl rozgrywa się w tym samym uniwersum co „Gobliny” i operuje podobnym rodzajem humoru.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „Wyprawa Alunysa”]
Kadr z komiksu „Wyprawa Alunysa”
„Fantasy Komiks” droższym i cieńszym dwumiesięcznikiem - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa