NEWSROOM

poniedziałek, 8.11.2010

w sieci

Mawil fantazjuje o Czerwonych Gitarach

Markus „mawil” Witzel stworzył krótki komiks „Baby’s in Blue”, opisujący losy muzyków Czerwonych Gitar, tak jakby byli Beatlesami działającymi w bloku wschodnim. Jest to żartobliwa odpowiedź na album Arne Bellstofra „Baby’s in Black”, który ma ukazać się nakładem kultury gniewu.

Pierwotnie komiks mawila ukazał się na internetowej stronie „Der Tagesspiegel”, a dzięki uprzejmości autora (i jego miłości do Polski i polskiej muzyki) oraz staraniom kultury gniewu został opublikowany również na Komiksomanii (w tłumaczeniu Grzegorza Janusza). Uzupełniony został komentarzem mawila, w którym m.in. wyjaśnił wybór zespołu:

Posiadam kolekcję polskich płyt bigbitowych, bo jestem fanem takiej muzyki, ale Czerwone Gitary wybrałem dlatego, że są najbardziej rozpoznawalnym polskim zespołem dla wschodnioniemieckiej publiczności. Znalazłem nawet kilka ich płyt z nalepką Amigi, na niektórych śpiewali po niemiecku. Niestety nie znam się na historii Polskiej Republiki Ludowej, komiks był adresowany do czytelnika ze Wschodnich Niemiec, ale mam nadzieję, że spodoba się także Polakom.

W Polsce nakładem kultury gniewu ukazały się trzy komiksy mawila: „Bend”, „Możemy zostać przyjaciółmi” i „Safari na plaży”.

[opr. na post. Komiksomanii i informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „Baby’s in Blue”]
Mawil fantazjuje o Czerwonych Gitarach - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa