NEWSROOM

niedziela, 26.09.2010

zapowiedzi

Reedycja „Leksykonu…” Adama Ruska

Drugie wydanie „Leksykonu polskich bohaterów i serii komiksowych” Adama Ruska, zapowiadane przez Centralę pierwotnie na kwiecień, ma mieć premierę podczas MFKiG. Nowa edycja ma 320 stron formatu 216 × 254 mm w cenie 49,90 zł i została poszerzona o kilkadziesiąt haseł.

Zapotrzebowanie na publikację poświęconą bohaterom rodzimych historyjek obrazkowych zrodził widoczny ostatnio w Polsce wzrost zainteresowania komiksem, przejawiający się m.in. większą niż dotąd liczbą wydawanych albumów oraz dostrzeżeniem tematyki przez media oraz badaczy kultury masowej. Istnieje bowiem – jak dotąd – niedostatek opracowań poszerzających i systematyzujących wiedzę o przeszłości i współczesności gatunku komiksowego na ziemiach polskich. Jego dzieje liczą sobie już blisko 150 lat, bo choć ilustrowane opowiastki na dobre przybyły do Polski dopiero po I wojnie światowej, to pojawiały się tu incydentalnie znacznie wcześniej.

Każde z haseł, prócz opisu bohatera/bohaterów, zawiera informacje o dacie i miejscu premiery przygód, notkę o autorze/autorach oraz wydanych albumach lub ilości odcinków, które wydrukowano w gazetach. Wydawnictwo okraszono bogatym wyborem kadrów z opisywanych komiksów, również tych najstarszych. Cóż więcej dodać? Chyba tylko tyle, że „Leksykon…” to pozycja obowiązkowa na półce każdego prawdziwego miłośnika polskich opowieści rysunkowych.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

Reedycja „Leksykonu…” Adama Ruska - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa