NEWSROOM

niedziela, 19.09.2010

zapowiedzi

Egmont na MFKiG

Egmont przedstawił listę zapowiedzi Klubu Świata Komiksu na tegoroczny MFKiG w Łodzi. Niemal równocześnie udostępnił też opisy, okładki i przykładowe plansze, które prezentuję poniżej. Wszystkie tytuły były wcześniej anonsowane a większość została przesunięta z wcześ­niejszych miesięcy. Pełna lista prezentuje się następująco:

Poza wyżej wymienionymi nowościami Egmont przygotowuje na październik dodruki dwóch albumów z kolekcji Klasyka Polskiego Komiksu: „Kajtek, Koko i inni” oraz „Tytus, Romek i A’Tomek”: „Księga 80-lecia”.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

„Blacksad” tom 4: „Piekło, spokój”
Tytuł oryginału: „L’enfer, le silence”
Scenariusz: Juan Díaz Canales
Rysunki: Juanjo Guarnido
Tłumaczenie: Joanna Jabłońska
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 09.2010
Objętość: 56 stron
Format: 235 × 310 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 39,90 zł

Opis wydawcy:

Nowy Orlean przygotowuje się do słynnego Mardi Gras. Podczas karnawałowej zabawy miasto wypełni się radością, barwami i muzyką. Ale kolebka jazzu w Luizjanie ma też ciemne oblicze. Wśród handlarzy narkotyków, wyznawców wudu i przestępców nasz detektyw przed świtem musi odnaleźć znanego pianistę Sebastiana „Little Handa” Fletchera. Dla Blacksada ta noc będzie bardzo długa.

[Egmont Polska]

„Rozbitkowie czasu” tomy 1–5
Tytuł oryginału: „Les naufragés du temps”
Scenariusz: Jean-Claude Forest (1–4), Paul Gillon (5)
Rysunki: Paul Gillon
Kolory: Hubert
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Kolekcja: Science Fiction
Wydawca oryginału: Hachette (1–4), Les Humanoïdes Associés (5)
Data wydania oryginału: 1974–1977
Objętość: 288 stron
Format: 190 × 260 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 99,00 zł

Opis wydawcy:

Klasyka europejskich opowieści graficznych! Seria, która wywarła ogromny wpływ na rozwój komiksu z gatunku science fiction.

Pod koniec XX wieku ludzkość przeżywa wielki kryzys, wywołany przywleczoną z kosmosu zarazą. Aby nasza rasa mogła przetrwać, w przestrzeń zostają wysłane dwie kapsuły – jedna z mężczyzną, druga z kobietą. Mają powrócić na Ziemię, kiedy warunki do życia i odnowienia gatunku okażą się sprzyjające dla człowieka. Mija tysiąc lat. Kapsuła z mężczyzną zostaje ściągnięta na Ziemię przez nielicznych ludzi, którzy jeszcze ją zamieszkują. Obudzony po trwającym dziesięć wieków śnie Christopher musi odszukać swoją zaginioną w przestrzeni towarzyszkę, a potem uratować ludzkość przed wrogami z głębin kosmosu i niezwykłymi epidemiami.

W latach 2008–2009 cykl został odświeżony – na wysłużone plansze położone zostały nowe kolory.

Album zawiera 5 z 10 tomów wydania francuskiego:

  1. „Uśpiona gwiazda”
  2. „Śmierć z przestworzy”
  3. „Labirynty”
  4. „Świat kanibali”
  5. „Czuła Chimera”

[Egmont Polska]

„Skład główny” tomy 1–3
Tytuł oryginału: „Magasin Général”
Scenariusz: Jean-Louis Tripp, Régis Loisel
Rysunki: Jean-Louis Tripp, Régis Loisel
Kolory: François Lapierre
Tłumaczenie: Katarzyna Wójtowicz
Kolekcja: Plansze Europy
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 2006–2007 (seria), 2009
Objętość: 240 stron
Format: 223 × 297 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 119,90 zł

Opis wydawcy:

Lata dwudzieste XX wieku. W zagubionej pośród kanadyjskich lasów wsi życie toczy się odwiecznym rytmem: od narodzin do śmierci. Nowy proboszcz zaczyna swoją pracę w parafii od ceremonii pogrzebowej właściciela sklepu (tytułowego składu głównego), Felixa Ducharme. Owdowiała Marie Ducharme źle znosi samotność i ciężką pracę. Nie wie, co zrobić ze swoim życiem.

Gdy z nastaniem jesieni mężczyźni wyruszają do lasu, by zimą pracować jako drwale, niespodziewanie we wsi pojawia się Serge Brouillet – tajemniczy weteran pierwszej wojny światowej. Wraz z jego przybyciem życie Marie i jej sąsiadów bardzo się zmienia.
Felix Ducharme, który obserwuje i komentuje wszystko z zaświatów, nie jest zachwycony. A co powiedzą mężczyźni, kiedy wiosną wrócą z lasu?

Cykl został stworzony przez dwóch wybitnych autorów: Régis Loisela („W poszukiwaniu Ptaka Czasu”, „Piotruś Pan”) i Jean-Louisa Trippa („Jacques Gaillard”, „Paroles d’Anges”).

Album zawiera trzy pierwsze tomy wydania francuskiego:

  1. „Marie”
  2. „Serge”
  3. „Mężczyźni”

[Egmont Polska]

„Usagi Yojimbo”: „Yokai”
Tytuł oryginału: „Yokai”
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 11.2009
Objętość: 64 strony
Format: 160 × 235 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 39,99 zł

Opis wydawcy:

Z okazji 25. urodzin Miyamoto Usagiego Stan Sakai przygotował pierwszą w historii serii opowieść, która została wydana od razu w formie książkowej, a w dodatku własnoręcznie ją pokolorował.

Yokai to potwory, demony i duchy, będące elementem japońskiego folkloru. Są wśród nich zmiennokształtne kitsune, kocie demony obakeneko oraz złe ogry oni. Usagi musi zmierzyć się z nimi wszystkimi, kiedy zdesperowana kobieta błaga go, by pomógł jej odnaleźć uprowadzoną córkę.

Szukając porwanej dziewczynki głęboko w lesie, Usagi odkrywa, że yokai gromadzą się, chcąc przejąć władzę nad okolicą. Na szczęście do Usagiego dołącza Sasuke, Pogromca Demonów, który również pragnie powstrzymać inwazję. Ale sprawy nie zawsze mają się tak, jak nam się wydaje – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z siłami nad­przyrodzonymi!

Fascynująca historia, dogłębnie przemyślana warstwa plastyczna i pieczołowicie dobrane akcenty z epoki tworzą fantastyczną mieszankę.

[Egmont Polska]

„Western”
Tytuł oryginału: „Western”
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Ksenia Chamerska
Wydanie: II poszerzone
Poprzednie wydanie: Egmont 2001
Wydawca oryginału: Lombard
Data wydania oryginału: 05.2001
Objętość: 72 strony
Format: 222 x 296 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 49,99 zł

Opis wydawcy:

18 lipca 1868 r. Ambrosius Van Deer po długich poszukiwaniach odnalazł swojego czternastoletniego bratanka Eddiego. Chłopak przebywał wśród Siuksów przez dziesięć lat, czyli od dnia, gdy Indianie zamordowali jego rodziców i braci. Ani stryj, największy hodowca bydła na Dzikim Zachodzie, ani bratanek nie spodziewali się, że to rodzinne spotkanie zakończy się prawdziwą tragedią. I na zawsze odmieni ich życie.

Pomysłodawcą projektu był Grzegorz Rosiński:

Pewnego dnia zasugerowałem Jeanowi van Hamme’owi, żeby powtórzyć doświadczenie Szninkiela i stworzyć album, dzięki któremu będziemy mogli oderwać się na chwilę od świata Thorgala. Zaproponowałem mu trzy tematy, których nigdy jeszcze nie rysowałem: historię erotyczną, opowieść o piratach i western...

Okazało się, że van Hamme od wielu lat marzył, żeby napisać scenariusz westernu.

Koncentrując się na przedstawianiu losów białych osadników, van Hamme zachował większość elementów występujących w klasycznych westernach. Jest więc samotny traper, skorumpowany szeryf, banda braci Bass, przed którymi drży cała okolica, śliczna właścicielka rancza, tragiczna miłość, a główny bohater, mimo że nie ma jednej ręki, to niezrównany strzelec. Jednak „Western” w odróżnieniu od filmowych klasyków nie zachowuje tradycyjnego podziału na dobrych i złych, i nie sławi hollywoodzkich cnót. Niczym w greckiej mitologii bohaterowie van Hamme’a bezskutecznie usiłują uciec od swojego przeznaczenia i popadają przez to w coraz większe tarapaty.

Ta niezwykła opowieść została w oryginalny sposób zilustrowana przez Rosińskiego. Kolorystyka plansz utrzymana jest w piaskowej tonacji, dzięki czemu rysunki przywodzą na myśl stare fotografie. Jedynymi elementami ożywiającymi niektóre plansze są intensywnie czerwone plamy krwi, która zresztą leje się w tym komiksie dość obficie.

[Egmont Polska]

Egmont na MFKiG - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa