NEWSROOM

środa, 8.09.2010

nowości

Ostatnio wydane

„Kroniki epizodów wojennych” tom 2: „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”
Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Rysunki: Jacek Przybylski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: 1.09.2010
Objętość: 52 strony
Format: 210 x 297 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 4000 egz.
Cena: 19,90 zł
ID: 2550

Opis wydawcy:

Komiks przedstawia niezwykle dramatyczne wydarzenia, jakie zapoczątkowały II wojnę światową, kiedy to pocztowcy w imię obrony wolności zajmowanego przez siebie skrawka Rzeczpospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku stanęli do walki przeciwko zorganizowanym, silnym jednostkom niemieckim.

Autorzy skupili się głównie na samym przebiegu bohaterskiej obrony Urzędu nr 1 Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września 1939 r. Jednakże w początkowej części zasygnalizowali również fakty poprzedzające bezpośrednio te wydarzenia – prowadzone w ścisłej tajemnicy przygotowania do obrony, bezczelne prowokacje niemieckie skierowane przeciwko ludności polskiej oraz napięte do granic relacje między Niemcami i Polakami mieszkającymi w przedwojennym Gdańsku.

W trwających kilkanaście godzin, zaciętych bojach o gmach Poczty Polskiej przy ówczesnym Heveliusplatz (obecnie pl. Obrońców Poczty Polskiej) uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników placówki oraz cywilów pod dowództwem ppor. Konrada Guderskiego, oficera II Oddziału Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Podjęta przez pocztowców obrona eksterytorialnego budynku, znajdującego się w dyspozycji rządu Rzeczpospolitej Polskiej, ma zarazem wymiar symboliczny. To właśnie tutaj, o godz. 4.45 padły najprawdopodobniej pierwsze strzały II wojny światowej. Atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte nastąpił o 3 minuty później.

32-stronicowy komiks uzupełnia obszerny materiał historyczny – tekst i zdjęcia archiwalne. Ta część albumu powstała we współpracy z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

[Zin Zin Press]


„Wilq Superbohater” zeszyt 15: „Siedem dziur dla kominiarza”
Scenariusz: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 09.2010
Objętość: 40 stron
Format: 208 x 296 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Cena: 15,00 zł
ID: 2549

Opis wydawcy:

W zeszycie cztery historie: „W panierze historii”, „Siedem dziur dla kominiarza”, „Bejrut, Nowy Jork, Opole” oraz „Pół pangi, pół zdziry” – wszystkie premierowe i wszystkie klasycznie wilqowe.

Wielbiciel akcji znajdzie w nich wielkie roboty, siejące zniszczenie potwory, Warszawiaków, terrorystów, iphony, badania okresowe i wojnę gangów. Z kolei dla konesera dobrego żartu w numerze znalazły się takie atrakcje jak hydraulik robiący salto, obraz satelitarny z Gruzji, badania okresowe, Warszawiaków, wielkie roboty, siejące zniszczenie potwory i wojnę gangów. Czytelnicy wymagający, którzy oczekują od komiksu odpowiedzi na fundamentalne, życiowe pytania niech koniecznie sięgną po tę pozycję i zapoznają się z opinią Wilqa o posiadaczach iphonów, zakończeniu Harrego Pottera, jedzeniu jaj na noc, Warszawiakach, blogerach, badaniach okresowych, wielkich robotach, kominiarzu i wojnie gangów. A dla kobiet autorzy specjalnie opisali i narysowali gorący romans z Alc-manem w roli głównej, badania okresowe i (last but not least) wojnę gangów.

[BM Vision]

Ostatnio wydane - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa