NEWSROOM

czwartek, 26.08.2010

wydarzenia

Publiczne czytanie komiksów przed Sejmem

W sobotę 28 sierpnia o 12:00 przed gmachem Sejmu RP rozpocznie się cichy, godzinny protest, który będzie polegał na publicznym czytaniu komiksów (w przypadku złej pogody akcja zostanie przeniesiona do holu Biblioteki Uniwersyteckiej). Ma on zwrócić uwagę na brak zainteresowania rządu wygasającym w tym roku prawem zwalniającym książki z podatku VAT. Opodatkowanie książek, których popularność stale spada, nie jest w stanie naprawić finansów państwa, a jedynie dobić rynek czytelniczy.

Osoby protestujące w Warszawie zamierzają na odległość wspierać m.in. mieszkańcy Krakowa (miejscem zbiórki są bulwary wiślane przed Smokiem Wawelskim) oraz Poznania (Stary Rynek przed Koziołkami).

Akcję organizuje Polskie Stowarzyszenie Komiksowe w związku z przypadającym na 28 sierpnia Między­na­ro­dowym Dniem Publicznego Czytania Komiksów ustanowionym przez Briana Heatera i Sarah Morean ze strony The Daily Cross Hatch. Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Jacka Kirby’ego, jednego z naj­waż­niej­szych twórców komiksu superbohaterskiego.

Ponadto wydawnictwo Hanami ogłosiło konkurs, w którym do wygrania są dwa bony o wartości 50 zł do wykorzystania w sklepie internetowym oficyny. Aby wziąć w nim udział należy 28 sierpnia zrobić sobie zdjęcie podczas czytania komiksu Hanami w miejscu publicznym i zamieścić link do zdjęcia na Facebooku w poście o konkursie albo przesłać zdjęcie na adres mailowy.

[opr. na podst. informacji organizatora i wydawcy]

[Kadr z komiksu promującego akcję]
Kadr z komiksu promującego akcję
Publiczne czytanie komiksów przed Sejmem - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa