NEWSROOM

środa, 20.01.2010

wystawy

Rebelka w Jeleniej Górze

W piątek 22 stycznia, o godz. 18.00, w BWA w Jeleniej Górze (ul. Długa 1) odbędzie się wernisaż pierwszej dużej, indywidualnej wystawy malarstwa Jakuba Rebelki zatytułowanej "Element Chaosu". Wystawa będzie czynna do końca lutego.

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny, kolorowy katalog wydany nakładem BWA i Kultury Gniewu. Na 80 stronach formatu A4 znajdzie się mieszanka obrazów, ilustracji, rysunków i eksperymentalnych "ikon" tworzonych przez Rebelkę przez ostatnie kilka lat, a także wywiad przeprowadzony przez Bartosza Sztybora oraz wstęp napisany przez kuratora wystawy Piotra Machłajewskiego. Niestety, katalogu nie będzie można kupić na wernisażu. Ukaże się dopiero w lutym, a poza BWA będzie dostępny w księgarniach komiksowych (oraz oczywiście na stronie wydawcy).

[Okładka katalogu wystawy Jakuba Rebelki "Element Chaosu" po rozłożeniu]
Okładka katalogu po rozłożeniu

Malarstwo Jakuba Rebelki to krzykliwy przykład malarskiego wielogłosu, ciągłego ruchu, nieustannego dopowiadania, artysta doskonale odnajduje się w procesie mnożenia detali, jego malarstwo dojrzewa na płótnie, jest niedomknięte, a przez to podatne na skrajnie różne sposoby interpretacji.

Rebelka w swojej twórczości buduje atmosferę halucynacji, narkotycznej wizji, snu (unoszące się wszędzie, rozsypane pigułki, zwielokrotnienia, wizualne anomalie…), to nagromadzenie sprawia wrażenie "rozłażenia się" jego wizji, pękania w szwach, jakiegoś niepokojącego ruchu pod powierzchnią. W obrazach, w których rezygnuje z wyszczególnienia planów, ten chorobliwy rozrost jest szczególnie frapujący, sprawia wrażenie chwiania się tego wszystkiego w posadach, naruszenia podstaw, powoduje, że odbiorca nie jest w stanie przyswoić tylu obrazów na raz (dodatkowo w kilku miejscach płótna wzbogacone są o liternictwo – tekst).

To malarstwo chirurgicznej interwencji, poszukiwania w ciele, intruzji ("Lekcja anatomii", "Sarbre of Madness"). W fabularno-wizualnej twórczości Rebelki ciało jest pojemnikiem, opakowaniem, które można zdjąć, otworzyć, rozerwać, zniszczyć... Z pożytkiem dla jego wizji malarskiej.

Rebelka chętnie zaburza relację góra – dół i proporcje (na płótnie "Król Deprim" gdzieś w okolicy "pierwszego planu" widoczny jest "pejzaż miejski"), odbiorca w trakcie odczytywania/dekodowania tej artystycznej wizji instynktownie szuka jakiegoś punktu oparcia, horyzontu, ukrytego klucza, sposobu na uporządkowanie obrazu. Na próżno.

Poruszanie się w alogicznych, surrealizujących kompozycjach Rebelki przyprawia o zawrót głowy.

[Piotr Machłajewski, ze wstępu do katalogu wystawy]

Jakub Rebelka (ur. 1981 r.) – malarz, grafik, rysownik komiksów. Studiował na Akademii Multimedialnej i ASP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Teresy Myszkin w 2008 r.). Na jego dorobek artystyczny składają się liczne serie malarskie, freski i murale, nadzwyczaj rozbudowane graficznie komiksy (m.in. "Doktor Bryan", "Ester i Klemens", "Dick4Dick", "Oskar") oraz ilustracje.

Autor fresków w Muzeum Powstania Warszawskiego (2007), w Teatrze Narodowym (wykonane w ramach Roku Herbertowskiego), a także realizacji z pogranicza malarstwa i dekoracji wnętrz: Arthotel – "lalala" (Sopot 2007), Okólnik, pokój Kudłatego (Warszawa 2007) i "Pink Flamingo no.7" (w gdańskim klubie Sfinks).

Laureat m.in. Małego Grand Prix OKTK 1997, I nagrody MFK 2000 za "Oskar. Król Cieni" (wraz z Benedyktem Szneiderem), I nagrody w konkursie Grafex magazynu Aktivist Exlusiv oraz Artystycznej Podróży Hestii w roku 2008 (Nowy Jork).

[opr. na podst. materiałów organizatora]

[Obraz Jakuba Rebelki pt. "ESMO" z cyklu "Element Chaosu"]
Obraz Jakuba Rebelki pt. "ESMO" z cyklu "Element Chaosu"
Rebelka w Jeleniej Górze - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa