NEWSROOM
wtorek, 18.08.2009

zapowiedzi

Raczkiewicz ze "Świata Młodych" w albumie

Na MFKiG w Łodzi wydawnictwo Ongrys planuje premierę antologii komiksów Tadeusza Raczkiewicza publikowanych w "Świecie Młodych". Podobnie jak w przypadku "Kubusia Piekielnego" Szarloty Pawel, również nowy album będzie dostępny w wersji zwykłej i kolekcjonerskiej. Pierwsza będzie nosiła tytuł "Dwa lata wakacji", a w środku znajdą się adaptacje powieści Juliusza Verne'a. Druga, zatytułowana "Tajemnica czerwonego Tepee", będzie zawierała niemal wszystkie komiksy Raczkiewicza, jakie ukazały się w "Świecie Młodych" (z wyłączeniem przygód Tajfuna oraz Kuśmidra i Filo). Szczegółowe informacje o obydwu edycjach poniżej.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

"Dwa lata wakacji"
Scenariusz: Tadeusz Raczkiewicz
Rysunki: Tadeusz Raczkiewicz
Liczba stron: 112
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 39,00 zł

Opis wydawcy:

Album zawiera dwa komiksy Tadeusza Raczkiewicza, które swego czasu były opublikowane w "Świecie Młodych". Są one adaptacjami powieści Juliusza Verne'a. Przedstawiają niecodzienne wydarzenia w egzotycznej scenerii oraz młodych bohaterów, z którym łatwo się utożsamić.

Bohaterami tytułowych "Dwóch lat wakacji" są uczniowie kolegium Chairmana, którzy w nagrodę za dobre wyniki w nauce mają wyruszyć na wakacyjny rejs dookoła Nowej Zelandii. W trakcie sztormu jacht zostaje uszkodzony i wyrzucony na brzeg niezamieszkanej wyspy. Chłopcy nie poddają się. Nie mogąc opuścić wyspy znajdują schronienie i pożywienie, aby przetrwać tak długo, aż ktoś ich odnajdzie.

W "Piętnastoletnim kapitanie" w trakcie polowania na wieloryby ginie cała załoga statku. Na pokładzie zostali pasażerowie oraz piętnastoletni Dick Sand – chłopiec okrętowy. To właśnie na jego barkach spocznie odpowiedzialność za życie pozostałych. Niebezpieczeństwa żeglugi po oceanie nie będą jedynym problemem podróżników – przyjdzie im również zmierzyć się z bezwzględnymi handlarzami niewolników.

Oprócz komiksów w albumie znaleźć można galerię ilustracji, biografie Tadeusza Raczkiewicza oraz Juliusza Verne'a, a także spisy komiksów. Zbiór posłowiem opatrzył dr Krzysztof Czubaszek – prezes Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne'a.

[Ongrys]

"Tajemnica czerwonego tepee"
Scenariusz: Tadeusz Raczkiewicz, Barbara Tylicka, Piotr Ponaczewny, Wanda Krzemińska, Jerzy Dąbrowski
Rysunki: Tadeusz Raczkiewicz
Liczba stron: 224
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 99,00 zł

Opis wydawcy:

Antologia komiksów Tadeusza Raczkiewicza, które ukazały się w "Świecie Młodych" w latach 1982-1991. Przekrój gatunków – mamy tu komiks przygodowy, podróżniczy, sensacyjny, historyczny, western oraz sf. W każdej z tych konwencji rysownik świetnie się odnajduje.

W wydaniu kolekcjonerskim poza wyżej opisanymi komiksami "Dwa lata wakacji" i "Piętnastoletni kapitan" znalazły się cztery inne.

"Zawisza Czarny" to opowieść o jednym z największych rycerzy ówczesnej Europy, nie mającym sobie równych zarówno w największych turniejach rycerskich, jak i na polu bitwy. Uczestniczył w bitwie pod Grunwaldem i licznych wyprawach przeciwko Turkom, a dla Polaków stał się symbolem odwagi, męstwa i honoru.

W "Tajemnicy czerwonego tepee" Kingsley ma zdradzić młodemu Waltowi ważną tajemnicę w dniu jego szesnastych urodzin. Jednak zanim to nastapi, napadają na nich indianie Rikarezi. Waltowi z umierającym ojcem udaje się dotrzeć na farmę. Kingsley wymaga pomocy medycznej, ale do miasta jest za daleko. W tej sytuacji Walt udaje się po pomoc do zaprzyjaźnionych indian Minetarów.

Bohaterowie "Tajemnicy Kamiennego Lasu" – Robi i Loni – nie sa jeszcze wojownikami. Mimo to podkradają się na posiedzenie Rady. Zostają za to wygnani z wioski. Aby zmyć z siebie hańbę postanawiają udać się do Kamiennego Lasu i przynieść stamtąd cenne skarby. Szkopuł w tym, że z Kamiennego Lasu nikt jeszcze nie powrócił.

"Inspektor Tom Monk" jest detektywem Scotland Yardu. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość od przyjaciela, który znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Oprócz komiksów w albumie znaleźć będzie można obszerną galerię ilustracji, zapowiedzi ze "Świata Młodych", alternatywne wersje plansz komiksowych, biografie Tadeusza Raczkiewicza oraz pozostałych autorów, wywiad z rysownikiem, a także spisy komiksów.

[Ongrys]

Raczkiewicz ze "Świata Młodych" w albumie - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa