NEWSROOM

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi ogłosili nazwiska kolejnych potwierdzonych zagranicznych gości imprezy. Są to: Aleksandar Zograf, autor komiksu "Pozdrowienia z Serbii" (planowanego przez Zin Zin Press), oraz Igor Baranko, który tym razem przyjedzie do Łodzi promować dyptyk "Maxym Osa" (zapowiedziany przez timofa na wrzesień).

Wcześniej swą obecność na festiwalu zapowiedzieli: Grzegorz Rosiński (z okazji premiery reedycji "Szninkla"), Zbigniew i Grażyna Kasprzakowie, Jean Dufaux, Philippe Delaby, Andre-Paul Duchateau, Mythic (Jean-Claude Smit-le-Bénédicte), Marvano (Mark van Oppen – z okazji premiery "Berlina"), a także Hendrik Dorgathen z Niemiec (autor wydanego w maju "Spacedoga") oraz Armando Rossi, Michele Petrucci, Carolina Cutolo i Susanna Raule z Włoch.

W czasie festiwalu odbędzie się kilkanaście wystaw. Najważniejszą będzie prezentacja oryginalnych prac legendarnego, nieżyjącego już amerykańskiego twórcy Willa Eisnera, którego imieniem nazwano najważniejszą na świecie nagrodę komiksową. W związku z ekspozycją do Łodzi przyjedzie osobisty asystent mistrza, który zaprezentuje jego dokonania. Z zagranicy przyjadą też do Łodzi wystawy Zbigniewa Kasprzaka oraz Marvano, a także przekrojowa wystawa komiksu greckiego. Wśród zaplanowanych pozostałych ekspozycji znajdują się m.in. prezentacje prac klasyków Bogusława Polcha i Jerzego Wróblewskiego; przekrojowa wystawa poświęcona autorom ze Stowarzyszenia Twórców "Contur" i plenerowa wystawa "City Stories". W związku z rozbudową części festiwalu poświęconej ilustracji, pokazana zostanie przekrojowa wystawa największych polskich ilustratorów książkowych. Ponadto festiwal wyda kilka publikacji, w tym specjalne wydawnictwo albumowe z okazji 20. edycji MFKiG.

Najważniejsze wystawy zostaną pokazane na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Ekspozycje znajdą się też w Łódź Art Center oraz na terenie Manufaktury. Gala wręczenia festiwalowych nagród połączona z koncertami zespołów muzycznych oraz wyborami rysunkowej Miss Festiwalu odbędzie się w klubie Wytwórnia. Wszystkie odległe od siebie miejsca wydarzeń festiwalowych połączy specjalna linia autobusowa MPK.

Dwudziesta, jubileuszowa edycja festiwalu odbędzie się w dniach 2-4 października 2009 r. Począwszy od tegorocznej edycji impreza poszerza swoją formułę o gry komputerowe. W związku z tym zmienia nazwę na Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Partnerem MFKiG został Cybersport.pl – organizator lig gier komputerowych, w których biorą udział tysiące zawodników. W Łodzi odbędzie się piąta edycja mistrzostw gier komputerowych - Cyber Arena. Turniej ten zgromadzi światową czołówkę graczy, ale również wokół 300 komputerów zasiądą uczestnicy mniej zaawansowani i publiczność, która będzie mogła spróbować swoich sił w rozgrywkach niższego stopnia. Całość dopełnią: pokazy gier wideo, oraz planszowych, konkursy i zabawy dla widzów, warsztaty rysunkowe - również digital painting prowadzone przez profesjonalnych twórców komiksów i gier komputerowych. Ta część festiwalu odbędzie się w Hali Expo Międzynarodowych Targów Łódzkich.

Tegoroczny plakat wykonał Tomasz Leśniak, a logo imprezy o słowo "GRY" rozbudował Jakub Matys, laureat ubiegłorocznego konkursu na krótką formę komiksową.

[opr. na podst. informacji organizatorów]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa