NEWSROOM

Komiksowy reportaż Joego Sacco "Strefa bezpieczeństwa Goražde" ma ukazać się w przyszłym roku nakładem wydawnictwa timof i cisi wspólnicy w ramach imprintu Mroja Press.

W 1996 roku Joe Sacco spędził pięć miesięcy w Bośni i Hercegowinie, zaabsorbowany ludzką stroną życia podczas wojennej zawieruchy, poszukując historii rzadko spotykanych wśród typowych relacji w mediach. Przez miesiąc mieszkał w obleganej przez Serbów tytułowej enklawie Goražde, gdzie rozmawiał z odciętymi od świata bośniackimi Muzułmanami. Na tej bazie stworzył 240-stronicowy reportaż uznawany za ponadczasowy portret zwykłych ludzi uwikłanych w koszmarne okoliczności.

Album w 2001 r. zdobył nagrodę Eisnera w kategorii najlepszy album graficzny – nowy.

"Strefa bezpieczeństwa Goražde" nie jest pierwszym komiksowym reportażem w dorobku Sacco. W 1993 roku ukazał się pierwszy odcinek "Palestyny", efektu dwumiesięcznego pobytu autora w Izraelu. Album ten wyznaczył nowe standardy w używaniu komiksu jako medium dokumentalnego i był pierwszym opartym na faktach dziełem poważnie porównywanym z "Mausem" Arta Spiegelmana. Książkowe wydanie "Palestyny" zostało nagrodzone w 1996 roku prestiżową American Book Award.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach timofa.

[Jarek Obważanek]

[Kadr z komiksu "Strefa bezpieczeństwa Goražde" Joego Sacco]
Kadr z komiksu "Strefa bezpieczeństwa Goražde"
Joe Sacco w reportażu z ogarniętej wojną Bośni - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa