RECENZJE

"Jeż Jerzy": "Wróg publiczny"

To już trzecia albumowa zbiorówka przygód Jeża Jerzego ze "Ślizgu" (a czwarty tom w ogóle), uzupełniona w niewielkim stopniu nowymi planszami. Bez wątpienia jest to album najlepszy z dotychczasowych. Równiejszy rysunkowo i ostrzejszy fabularnie.

Jerzy jest w pewnym stopniu głosem młodego, gniewnego pokolenia. W swoich scenariuszach Skarżycki kpi z tego, co go boli, a są to często frustracje podzielane przez sporą część młodych czytelników.

Autor wyszydza wszystko, co tylko możliwe - od takich programów telewizyjnych, jak "Wybacz mi", przez policję (piętnując wiele jej głośnych porażek), dziennikarzy (piszących na tematy, o których nie mają pojęcia), dewotki do dresiarzy czy skate'ów. Twórcy pozwalają sobie nawet na autoironię - wprowadzając siebie do komiksu i uczestnicząc (czasem dość boleśnie) w niektórych przygodach Jerzego. Jak zwykle Skarżycki porusza problem rzekomej szkodliwości tej serii oraz ogromnego zagrożenia, jakim dla społeczeństwa jest jej główny bohater. Nie brakuje tu przemocy, alkoholu czy marihuany.

Zbiorówka gromadzi odcinki z udziałem płatnego zabójcy Pietii "Blizny" Pawłowa (pierwszy z nich zdobył Grand Prix na festiwalu w Łodzi w 1999 roku), kolejne potyczki z Przemysławem R. (parodiujące m.in. "Milczenie owiec"), różne spektakularne akcje policji (w tym gościnny występ Jana Żbika) i inne, krótkie historie, po części nawiązujące do poprzedniego albumu.

Rysunki Leśniaka są uproszczone, zbliżone nieco do naiwnej twórczości dziecięcej, chociaż widać w nich świadomość autora i celowość stosowania mocnego konturu, przesady, przerysowań, uproszczeń. Zdarzają się postacie dość realistyczne, zdarzają się też mocno przetworzone. Raz stworzonego modelu autor trzyma się twardo, co udowadnia, że obrana stylistyka nie wynika z nieumiejętności, lecz świadomego wyboru. Dużo dobrego robią kolory - od przyjemnych fioletów w odcinku dziennikarskim, przez czerwienie w scenach z Zuzią, do zwykłych, realistycznych barw np. w odcinku z Jerzym strajkującym.

Komiks jest ostry i przy tym bardzo zabawny. Bezlitośnie wyszydza i znakomicie bawi, począwszy już od rysunku na stronie ze stopką redakcyjną. Polecam!

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomek Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa