ARCHIWUM

czwartek, 31.01.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Hobbit"] ["Kaczor Donald" nr 5/2002]    

wrak
Uzupełnienia spisów i okładek
Dzisiaj w Albumach i seriach opis i spis tomów "Władców chmielu".
[Jarek Obważanek]


film
Michael Clarke Duncan zagra w "Daredevilu"

[Michael Clarke Duncan]

Michael Clarke Duncan ("Armageddon", "Zielona mila", "Planeta małp") podpisał kontrakt na rolę w filmie pt. "Daredevil". Aktor zagra tutaj rolę Kingpina - głównego przeciwnika tytułowego bohatera - niewidomego prawnika, pogromcy wszelkiego zła, w rolę którego wcieli się Ben Affleck. Bardzo możliwe jest, że w roli Elektry, ukochanej Daredevila, zobaczymy Jennifer Garner, aktorkę nagrodzoną niedawno Złotym Globem za rolę w "Alias". Premiera "Daredevila" zaplanowana została na 14 lutego 2003 roku.
[MM - Stopklatka]


środa, 30.01.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Quo Vadis" tom 2] ["Kapitan Kloss" zeszyt 10: "Kurierka z Londynu"] ["Kapitan Kloss" zeszyt 11: "Partia domina"]  

wrak
Uzupełnienia spisów i okładek
Dzisiaj w Albumach i seriach komplet okładek "Preachera", uzupełnienia w opisie tej serii oraz "Kronik Barbarzyńców", "Ronina", "300" i "Bad Boy'a".
[Jarek Obważanek]


nowości
"Hobbit"
Nakładem wydawnictwa Zielona Sowa ukazał się niedawno komiks "Hobbit". Ma 130 stron, został wydany na kredzie i ma dwie wersje okładki - twardą za 32 zł i miękką za 24 zł.
[Nurek, Warlock]


zagranica
Komiksowa refleksja nad dniem 11.09.2001
Najlepsi amerykańscy pisarze i rysownicy komiksowi połączyli swe siły w pezprecedensowym sojuszu wydawców by stworzyć dwa tomy zawierające refleksje na temat ataków terrorystycznych z 11. września 2001 roku. Co prawda oferowane są oddzielnie (tzn. kilku wydawców wypuściło jeden tom a kilku drugi), ale zostały wydane jednocześnie (23. stycznia) i promowane są razem. Każdy z tomów zawiera wiele poruszających, zmuszających domyślenia historii o wydarzeniach z 11. września i ich konsekwencjach.

Dochody ze sprzedaży tych komiksów zostaną przekazane organizacjom charytatywnym (m.in. Czerwony Krzyż).

["9-11" tom 1]

"9-11" tom 1

Scenariusze: Frank Miller, Alan Moore, Will Eisner, Paul Chadwick, Tony Millionaire, Stan Sakai, Bryan Talbot, Jim Mahfood, Robert Smigel i inni.
Rysunki: Miller, Eisner, Chadwick, Millionaire, Sakai, Talbot, Mahfood, P. Craig Russell, Dave Gibbons, Peter Kuper, Lenil Yu, Mike Mignola, Alex Maleev i inni.
Ilustracja na okładce: Eric Drooker.
192 strony.
Wydawcy: Chaos! Comics, Dark Horse Comics i Image Comics we współpracy z Oni Press, Top Shelf i innymi.


["9-11" tom 2]

"9-11" tom 2

Scenariusze: Will Eisner, Neil Gaiman, Stan Lee, Joe Kubert, Michael Moorcock, Dennis O'Neil, Kurt Busiek, Geoff Johns, David S. Goyer, Brian Azzarello, Jeph Loeb, Ed Brubaker, Dwayne McDuffie i inni.
Rysunki: Eisner, Chris Bachalo, Joe Kubert, Kyle Baker, Jim Lee, Eduardo Risso, Walter Simonson, Carlos Pacheco, David Lloyd, Michael Lark, Jill Thompson, Brent Anderson, Denys Cowan, Tim Sale i inni.
Ilustracja na okładce: Alex Ross.
224 strony.
Wydawcy: DC Comics, WildStorm Productions i MAD Magazine.

Więcej informacji na stronie oficjanej.

Marvel nie wziął udziału w tym projekcie, ale wydał własne komiksy charytatywne "Heroes" i "A Moment of Silence". Wydawnictwo Alternative Comics również wydało własny komiks "Emergency Relief".
[Jarek Obważanek na podstawie 9-11 i DC Comics]


wtorek, 29.01.2002


wrak
Uzupełnienia spisów i okładek
Dzisiaj w Albumach i seriach komplet okładek "Asteriksa", "Lucky Luke'a" i "Iznoguda". Uzupełnienia w opisach tych serii oraz serii "Largo Winch", "Giacomo C.", "Milczenie i krew", "Murena", "Alpha" oraz Trylogii Nikopola.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Zerowa księga Tytusa

["Tytus, Romek i A'Tomek" księga XXVII "Tytus grafficiarzem"]

Niepublikowane dotąd poza "Światem Młodych" przygody Tytusa, Romka i A'Tomka ukażą się wkrótce w wersji książkowej. Wydawnictwo Egmont stara się zdążyć przed premierą filmowej wersji przygód "dzieci" Papcia Chmiela

"Księga zero" będzie reprintem czarno-białych odcinków komiksu, które ukazywały się w "Świecie Młodych" w latach 50. i 60. Nigdy dotąd nie zostały one wydane w wersji książkowej jako całość, choć ich fragmenty trafiały do różnych tomów przygotowywanych przez Henryka Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela. "Księga zero" będzie natomiast kompilacją wymyśloną i przygotowaną przez Egmont.

Około 260-stronicowy tom zostanie wydany w twardej oprawie w serii "Klasyka polskiego komiksu", tej samej, w której Egmont opublikował wcześniej Kajtka i Koka w kosmosie.

"Księga zero" ma trafić do księgarń jeszcze przed premierą pełnometrażowego filmu animowanego Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń, którą zaplanowano na 21 marca. Pierwsza prezentacja komiksu odbędzie się prawdopodobnie podczas II Warszawskich Spotkań Komiksowych 16 marca.

Tymczasem Papcio Chmiel pracuje już nad nowymi przygodami Tytusa de Zoo. Najbardziej uczłowieczony szympans świata ma się zaplątać w sieć komputerową, zatem XXVIII księga ma szansę okazać się najbardziej wirtualnym odcinkiem serii. Wszystko wskazuje na to, że także kolejny zeszyt komiksu Papcia Chmiela ukaże się nakładem Egmontu. W tym roku do księgarń trafiła pierwsza księga (z numerem XXVII) przygód Tytusa, Romka i A’Tomka opublikowana nakładem tego wydawcy - Tytus graficiarzem.
[wodnica i minimal]


nagrody
Polscy licealiści wybrali najlepszy francuski komiks 2001 r.

["Niebieskie pigulki"]

Polscy licealiści po raz pierwszy wybrali w sobotę w Krakowie najlepszy francuski komiks 2001 r. Laureatem polskiej edycji nagrody Alph-Art został Frederik Peeters, autor albumu "Niebieskie pigułki" ("Les Pilules Bleues").

Nagrodzony komiks to opowieść o miłości młodego mężczyzny do kobiety zarażonej wirusem HIV, która nie może się pogodzić z faktem, że zaraziła także swoje własne dziecko.

Uczniowie liceów dwujęzycznych z Krakowa, Katowic, Gdyni, Poznania, Wrocławia i Warszawy oceniali siedem komiksów wydanych we Francji w 2001 r. i nominowanych do francuskiej nagrody Alph-Art w kategorii najlepszy album. Nagroda ta jest przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksów, który odbywa się w Angouleme. Uczniowskie jury obradowało pod honorowym patronatem Jerzego Skarżyńskiego.

"Postanowiliśmy nagrodzić komiks, który mówi o życiu i pokazuje jego prawdziwe oblicze. To dzieło oryginalne pod względem ilustracji - łączy kilka szkół: amerykański old school, europejską tradycję i styl gazetowy" - powiedział PAP przewodniczący jury, Andrzej Visentini.

Jury uznało, że komiks Peetersa "zadowoli każdego o nie spaczonym guście", a poza tym "ugruntowuje wiarę w siłę miłości i celowość poświęcania się dla innej osoby". "Ten album to dzieło bardzo osobiste, a wreszcie historia, która może zdarzyć się każdemu" - ocenił Visentini.

Polską edycję nagrody Alph-Art przyznano z inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie. "Poprzez komiks chcemy promować kulturę języka francuskiego. We Francji komiks jest bardzo modnym sposobem komunikowania się z odbiorcami" - powiedziała dziennikarzom wicedyrektor Instytutu Francuskiego w Krakowie, Chantal Cantin.

Według ostatnich sondaży, co najmniej 38 proc. Francuzów czyta jeden album komiksowy rocznie, a aż 86 proc. dorosłych popiera ich wprowadzenie do szkół. Co drugie dziecko we Francji sięga rocznie po pięć albumów tego typu. Do ulubionych komiksowych bohaterów Francuzów należą: Asterix, Tintin i Lucky Luck.

Międzynarodowy Festiwal Komiksów w Angouleme to najstarsza tego typu impreza na świecie. Jest organizowana od 1974 r., zawsze w ostatni weekend stycznia. Każdego roku przyznawane są nagrody Alph-Art za najlepszy album, scenariusz komiksu i rysunek. Swoje wyróżnienie przyznaje także publiczności, a władze miasta Angouleme nagradzają najwybitniejszych autorów komiksów za całokształt twórczości.

Nazwisko laureata polskiej edycji nagrody Alph-Art zostanie ogłoszone jeszcze w sobotę wieczorem podczas zakończenia Międzynarodowego Festiwalu Komiksów we Francji, a Instytut Francuski zaprosi Frederika Peetersa na tegoroczne Targi Książki w Krakowie.

[PAP]


opóźnienia
Styczniowy pakiet KSK później - list otwarty Egmontu
["Lanfeust z Troy" tom 3: "Zamek Or Azur"]

Szanowni Prenumeratorzy!
Ze względu na przedłużenie terminu druku "Lanfeusta: Zamek Or Azur", pełen pakiet styczniowy (już z "Lanfeustem") zostanie Wam wysłany 30.01.2001. Za opóźnienie, wynikające nie z winy naszego wydawnictwa, serdecznie przepraszamy!
[Klub Świata Komiksu]


zapowiedzi
Zmiany w lutowym pakiecie KSK - list otwarty Egmontu

["Titeuf" tom 4: "To niesprawiedliwe!"]

Drodzy Czytelnicy i Prenumeratorzy!
Niestety, w lutym nie zdołamy wydać albumów "Kid Paddle: Chłopiec Apokalispy" i "Mały Sprytek: Co wy tutaj wyprawiacie?!". Na ich miejscu znajdą się inne albumy: "Storm: Dziwny świat" i "Titeuf: To niesprawiedliwe!". Za zmianę, która przydarzyła się nam po raz pierwszy - i, miejmy nadziej, ostatni - przepraszamy. Prenumeratorów, którzy nie są zadowoleni z takiej operacji, prosimy o nadsyłanie maili na adres: sk(at)egmont.pl
[Klub Świata Komiksu]


film
"Madman"

[Madman]

We francuskiej wersji magazynu "People" ukazała się informacja, że Robert Rodriguez i Viggo Mortensen przygotowują się do ekranizacji komiksu pt. "Madman". Zgodnie z rewelacjami dziennikarzy magazynu, ekranizacja "Madmana" będzie kolejnym po "Spy Kids 2" i "Once Upon a Time in Mexico" projektem Rodrigueza, a tytułową rolę w jego filmie zagra właśnie Mortensen. Obecnie nie wiadomo jeszcze ile prawdy jest w doniesieniach francuskiej gazety, ponieważ ani reżyser, ani aktor nie potwierdzili tej informacji.
[MM - Stopklatka]


niedziela, 27.01.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Kaczor Donald" nr 4/2002] ["Komiksy z ekranu" 1/2002 "Potwory i s-ka"]    

wrak
Uzupełnienia spisów i okładek
Dzisiaj zaczynam szersze szlify na stronie, przez najbliższe dwa tygodnie zostaną gruntownie przeglądnięte i uzupełnione Albumy i serie oraz naprawione Archiwum. Na początek komplety okładek "Valeriana" i "Thorgala", poprawione spisy tych serii oraz "Yansa", "Skargi utraconych ziem", "Szninkla" i "XIII". Obecnie do spisów dodaję w miarę możliwości rok wydania poszczególnych tomów, nazwę oryginalnego wydawcy i inne drobiazgi.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
"Komixorama" 4

["Komixorama" 4]

Prezentowałem już okładkę "AQQ" 26 oraz grafikę, która trafi na plakat-kalendarz. Dzisiaj okładka do czwartej "Komixoramy" (numer 0-3/2002; rys. Myszkowski, kol. Stelmaszyk), którą niedawno zaprezentowała Strefa: Zero.
[Jarek Obważanek]


sobota, 26.01.2002


spotkanie
Czat komiksowy na Onecie
Dziś o 16.00 odbędzie się czat z rysownikiem komiksów Krzysztofem Ostrowskim, który na ostatnim festiwalu komiksowym w Łodzi dostał Grand Prix za komiks "Pantofel Panny Hofmokl" (wspólnie z Dennisem Wojdą, który napisał scenariusz).
By wziąć w nim udział wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]


piątek, 25.01.2002


zapowiedzi
Komiks na Walentynki

["Kupidyn" tom 1: "Pierwsze strzały"]

Na 2.02.2002 wydawnictwo Twój Komiks zapowiada wydanie pierwszego tomu z serii "Kupidyn", która wg wydawców ma być idealna na Walentynki. Dotychczas na zachodzie wydano13 tomów tej serii a zapowiadany jest kolejny.

Serię tworzą rysownik Malik oraz scenarzysta Raoul Cauvin, który jest również autorem znanych z łamów "Świata Komiksu" serii "Kobiety w bieli", "Cedrik", "Agent 212" i "Pierre Tombal".
[Jarek Obważanek]


zagranica
Nowości wydawnicze

["Kasta Metabaronów" tom 7]

Ostatnio na zachodzie ukazał się trzeci tom "Szninkla", który w Polsce zostanie wydany za niecały miesiąc. Ponadto pojawił się 5., przedostatni tom "Piotrusia Pana" (6 lat po poprzednim!) "Hak" oraz 7. tom "Kasty Metabaronów" - "Aghora le pere mere".
[Jarek Obważanek]


zagranica
"Thorgal" tom 27
Najnowszy album ma się ukazać w tym roku, polska premiera jest przewidywana na październik. Rosiński otrzymał scenariusz jeszcze przed wyruszeniem Van Hamme na swoją podróż dookoła świata (jest już w Chinach). Rosiński powiedział tylko tyle, że 27. tom "Thorgala" "będzie się dział w atmosferze przypominającej "Gladiatora", film Ridley'a Scotta".
[Błażej - Lagafium na podstawie magazynu "BoDoi" nr 48 ze stycznia 2002; darkk]


zapowiedzi
Thorgal z Egmontu
Terminy wydań poszczególnych tomów Thorgala w tym roku.

- marzec: tom 26: Królestwo pod piaskiem
- kwiecień: Alinoe
- czerwiec: Łucznicy
- sierpień: Kraina Qa
- październik: tom 27, który ukaże się we Francji w tym roku
- grudzień: Oczy Tanaloca
[Thorgal polska strona]


środa, 23.01.2002


film
Polski teaser plakatu do filmu "Avalon"
22 marca do kin w Polsce wejdzie film Mamoru Oshii zatytułowany "Avalon". Zdjęcia do tej produkcji w całości zostały zrealizowane w Polsce, a w roli głównej wystąpiła Małgorzata Foremniak. Dziś prezentujemy polski teaser plakatu do tego filmu.

[Teaser plakatu "Avalonu"]

TREŚĆ
Ash jest zawodowym graczem i krąży stale między dwoma rzeczywistościami. Była kiedyś członkiem grupy uznawanej do chwili rozpadu za najlepszą. Teraz Ash gra w pojedynkę. Pewnego dnia Ash dowiaduje się, że Murphy, jej były kochanek i towarzysz broni "nie powrócił". Ambitny i fanatyczny Murphy zawsze chciał zostać mistrzem Avalonu. Co go pokonało? I czy rzeczywiście poległ?
Ash postanawia pójść w jego ślady. Murphy próbował wejść na zakazane pole, tak zwaną Klasę A, do którego kluczem jest tajemniczy cel zwany Duchem. Żaden z graczy, którzy tak jak Murphy stanęli twarzą w twarz z Duchem, ‘nie powrócił’. Mówi się, że Duch ma postać młodej dziewczyny o smutnych oczach. Tropiąc nieuchwytnego Ducha Ash zbliża się do najskrytszych tajemnic Avalonu.

O PRODUKCJI
Film był realizowany w lecie 1999 roku w Warszawie, w Nowej Hucie i we Wrocławiu. Efekty specjalne powstawały w Japonii. Scenariusz nawiązuje do popularnej w Japonii gry komputerowej pod tym samym tytułem.

Małgorzata Foremniak zagrała bohaterkę o imieniu Ash, a Władysław Kowalski - Game Mastera. W pozostałych rolach wystąpili: Jerzy Gudejko, Dariusz Biskupski i Bartosz Świderski. Aktorzy posługiwali się językiem polskim.

W Polsce zarejestrowano również muzykę do filmu, skomponowaną przez Kenji Kawaia. W nagraniach wzięły udział chór i orkiestra Filharmonii Narodowej.

Film wszedł na ekrany japońskich kin 20 stycznia 2001 roku. W maju zeszłego roku "Avalon" pokazywany był poza konkursem na festiwalu filmowym w Cannes, gdzie spotkał się z bardzo przychylnymi ocenami widzów.

Mamoru Oshii to legendarny twórca filmu "Ghost in the Shell". To James Cameron powiedział o filmie, że to najpiękniejszy i najbardziej artystyczny film SF w historii kina.

"Avalon" prezentowany na festiwalu science-fiction w Sitges przyniósł operatorowi Grzegorzowi Kędzierskiemu nagrodę za najlepsze zdjęcia. W dniach od 1 do 3 lutego w Londynie odbędzie się kolejny festiwal science-fiction, w konkursie którego wystartuje "Avalon".
[MM - Stopklatka]


film
Twórcy "Asterix and Obelix: Mission Cleopatra" w sądzie
Twórcy filmu "Asterix and Obelix: Mission Cleopatra" pozwani zostali do sądu.

Na tydzień przed oficjalną francuską premierą obrazu, oskarżono ich o nieprawne wykorzystanie w filmie utworu pt. "Gazelle" w wykonaniu rapera Joeya Starra. Pozew wniósł reżyser Gilles de Maistre, twórca filmu pt. "Ferocious", który twierdzi, ze nabył prawa do wykorzystania tej piosenki znacznie wcześniej niż twórcy "Aterixa i Obelixa". De Maistre, który skończył realizację swojego niskobudżetowego obrazu w 2000 roku i aż do tej pory szukał dystrybutora, żąda 134 tysięcy dolarów za wykorzystanie utworu bez konsultacji z nim.

"Asterix and Obelix: Mission Cleopatra", którego premiera zgodnie z oświadczeniem twórców odbędzie się w ustalonym wcześniej terminie, pokazywany będzie w 900 kinach na terenie całej Francji.
[MM - Stopklatka]


film
"Spider-Man" jednak z World Trade Center
Twórcy "Spider-Mana" postanowili, że z filmu nie zostaną usunięte sceny z "udziałem" nieistniejącego już budynku WTC. Producentka obrazu Lara Zaskin informuje, że głównym powodem usunięcia wież WTC ze zwiastunu filmu, był fakt, że - grały tutaj niejako główną rolę i stanowiły integralną część opowiadanej historii, co z pewnością nie przypadłoby do gustu zrozpaczonym Amerykanom, natomiast w gotowym obrazie wystąpią jedynie jako tło dla dziejącej się na ekranie akcji.
[MM - Stopklatka]


wtorek, 22.01.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Kaczor Donald" nr 3/2002] ["Tom & Jerry" nr 1/2002]    

zapowiedzi
"Produkt" 11 - początek lutego

["Produkt" 11]

Tak to będzie wyglądać. Pierwsza fotookładeczka w historii "Produktu". Jest to oczywista Wilq, postać Bartka Minkiewicza. P11 ukaże się na początku lutego. 100 stronic będzie miał. W środku m.in. Osiedle, Pokolenia (Bizon), Wilq (początek dłuższej historii), 12 plansz Phantasmaty (Gosieniecki, Kowalski), Opowieści na sygnale (Marian, Simson), Człowiek Paroovka (Lachowicz), być może Likwidator, zależy od miejsca. Może Jeż Jerzy (zależy od chłopaków). Z siłą wodospadu uderzy Kpt. Marihuana w śmiertelnej rozgrywce o dobre imię P. Nowość - jednoplanszówki z serii Crime Scene.

A już wkrótce - western fantasy (nie, to nie pomyłka, txt: Śledziu i Simson, gfx: Simson). Czy się uda ta karkołomna sztuka? To w P12.
[Śledziu]


www
"Esensja" 13

["Esensja" 13]

Przyznajemy, na, było nie było, pechowy, XIII numer "Esensji" trzeba było czekać długo. Ale mamy nadzieję, że zarowno zmiany w wyglądzie naszego magazynu, jak i zawartość numeru, w pełni Państwu to zrekompensują.

"Esensja" pojawia się po raz pierwszy w nowym layoucie. Poza tradycyjnym, znanym już magazynem, bardzo rozbudowana została sekcja serwisów. Tematykę "Esensji" podzieliliśmy na 6 części: literaturę, film, komiks, gry, fantastykę i varia. Uruchamiając każdy z tych serwisów (menu na górze strony) otrzymacie nie tylko wieści, jak było do tej pory, ale rownież wybór artykułów dotyczących danego tematu z numeru bieżącego oraz łatwy dostęp do wszystkich tekstów archiwalnych w "Esensji" - nie będzie problemu, aby znaleźć np. wszystkie recenzje komiksowe, czy filmowe, które znalazły się na naszych łamach. Zachęcamy do oglądania, testowania i informowania nas o swych wrażeniach. Zapewniamy, że to nie koniec rozwoju zawartości serwisów.

XIII numer "Esensji" jest jakby numerem podwójnym - poza standardową zawartością opowiadań, wierszy, recenzji, felietonów, znajdziecie w nim blok poświęcony "Wiedźminowi". A główną atrakcją tego bloku będzie niewątpliwie rozmowa dwóch gwiazd polskiej fantasy - Anny Brzezińskiej z Andrzejem Sapkowskim.

W numerze zaś zwracam szczególną uwagę na tekst Michała Chacińskiego o legendarnym dziele Stanleya Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna". Tekst szeroko i niezwykle zajmująco opowiada o powstaniu tego klasycznego obrazu science fiction.

Oprócz tego - komiks numeru - od dawna oczekiwane "48 stron" Adlera i Piątkowskiego, "Jay i Cichy Bob kontratakują" Kevina Smitha w postaci recenzji, sylwetki autora i shortów komiksowych Michala Sledzińskiego, nowe książki Cooka i Pratchetta, nowa rubryka dla miłośników poezji i wiele innych atrakcji.

Serdecznie zapraszamy!

[Artur Długosz - Esensja]


film
Kolejne filmy "Blade"?
David Goyer przygotowuje się do rozpoczęcia prac nad scenariuszem filmu "Blade 3". W jednym z wywiadów Goyer poinformował, że jeżeli przygotowywana obecnie druga część filmu ("Blade 2: Bloodhunt") spotka się z życzliwym przyjęciem widzów, niewykluczone jest iż jego producent - studio New Line Cinema rozpocznie również realizację serialu telewizyjnego. Scenarzysta chciałby, aby był to serial animowany, przy realizacji którego wykorzystanoby technikę komputerową.
[MM - Stopklatka]


poniedziałek, 21.01.2002


zapowiedzi
"Polowanie" Bilala w marcu!

["Polowanie"]

Legendarny komiks Enki Bilala "Partie de Chasse" o spotkaniu dygnitarzy partyjnych bratnich krajów podczas stanu wojennego, ukaże się w Polsce prawie 20 lat po premierze na Zachodzie. Nad przekładem pracuje Marek Puszczewicz – tłumacz powieści Borisa Viana i komiksów o Asteriksie.

Autor polskiej wersji językowej nie ukrywa, że jest zaskoczony zarówno formą, jak i treścią dzieła Bilala. "To mój pierwszy kontakt z tego rodzaju komiksem" – mówi Puszczewicz. "Tłumaczenie nie idzie mi tak szybko, jak się spodziewałem, ale to jest zupełnie inna materia niż, dajmy na to, Asteriks. Na przykład akcja się rozgrywa w polskiej puszczy po wprowadzeniu stanu wojennego. Dygnitarze partyjni, głównie zajmujący się bezpieczeństwem krajów wówczas bratnich, spotykają się na polowaniu w Polsce i prowadzą tam przeróżne rozmowy, a w pewnym sensie i porachunki. Jest to bardzo ciekawe. Zastanawiałem się, do kogo ten komiks jest adresowany. Na pewno nie do dzieci. Może to komiks dla starszej młodzieży? A na pewno dla dorosłych. Zastanawiałem się też nad poetyką tego komiksu. Może miałem mało kontaktu z komiksami, a zwłaszcza z tymi poważniejszymi. Byłem zaskoczony zarówno rysunkiem, jak i pewnego typu metaforą, która jest na rysunkach zawarta, a do tego ta problematyka..."

Dla Marka Puszczewicza intrygujące jest również połączenie pisanych socjalistyczną nowomową dialogów (autorem tekstów i scenariusza jest Pierre Christin) z poetyckimi rysunkami Bilala. Sprawiły też nieco problemów tłumaczowi: "Tekst jest w tym komiksie ważny, ale stanowi raczej uzupełnienie obrazu. W przypadku, gdy jest mowa o kontaktach wyższych funkcjonariuszy bezpieki dawnych krajów socjalistycznych, wiadomo, że poezją to oni prażyć nie będą, ale dialogi stanowią specyficzne oddanie nowomowy, charakterystycznej dla tamtego okresu. Zdarza się też, że język zderza się z tym poetyckim rysunkiem, przyznaję zatem, że byłem dość zdezorientowany. I dlatego wiem, że po przetłumaczeniu tego komiksu będę musiał trochę się nad tym zastanowić, jak go oszlifować".

Polowanie ukazało się na Zachodzie w 1983 r. Polska edycja zostanie uzupełniona o suplement, stworzony przez autorów w 1990 r. "Są w nim wyjaśnione w sposób bardziej, powiedzmy, łopatologiczny późniejsze losy bohaterów" – wyjaśnia Puszczewicz. "Dodatek nosi tytuł "Epitafium", choć jako epitafium dotyczy tylko jednego z bohaterów. Ta część zawiera sporo dodatkowych, ciekawych informacji o tym, jak potoczyły się losy poszczególnych bohaterów komiksu. Najkorzystniej, można powiedzieć, oczywiście z naszego punktu widzenia, wypada bohater, który jest Polakiem. Co prawda autorzy nie uniknęli stereotypu, że jak Polak partyjny, to musi jednocześnie mieć korzenie żydowskie, niemniej jednak jest to jedyna w miarę sympatyczna postać. To człowiek, który już pewne złudzenia stracił, już nie jest zaangażowany czynnie w politykę, a ma sytuację na tyle dobrą, że może sobie pozwolić na bardziej dosadne określanie pewnych rzeczy, na język bardziej pikantny."

Tłumacz i wydawca nie zdecydowali jeszcze ostatecznie, jaki tytuł będzie nosiła polska edycja komiksu spółki Bilal/Christin. Trudno będzie oddać dwuznaczność francuskiego oryginału - "Partie de Chasse". Wydawnictwo Egmont, które kupiło prawa do komiksów Bilala, zastanawia się nad kilkoma wariantami, m.in. "Czerwonym polowaniem" i Partyjnym polowaniem, choć nie wyklucza najprostszego - "Polowanie".

Wiadomo natomiast na pewno, że komiks ukaże się w serii "Mistrzowie komiksu", w której Egmont wydał wcześniej "Western" Grzegorza Rosińskiego. Będzie miał zatem twardą okładkę, a także niestandardową objętość – 96 stron. Polska premiera planowana jest na marzec, powinien się zatem pojawić na stoisku wydawnictwa podczas II Warszawskich Spotkań Komiksowych.

"Partie de Chasse" nie będzie jedynym komiksem Bilala, który ukaże się w tym roku w Polsce. Egmont zapowiada również premierową edycję komiksowej antyutopii "Trylogia Nikopola", której akcja rozgrywa się w zniszczonym Paryżu w 2023 roku. Pierwszy zeszyt - "Targi nieśmiertelnych" - zapowiadany jest na luty. Druga część - "Kobieta Pułapka" - ma się ukazać w maju lub w czerwcu, natomiast trzeci odcinek "Zimny równik" powinien się ukazać na przełomie 2002 i 2003 roku.
[Magdalena Walusiak i minimal - książki.pl]


zapowiedzi
"AQQ" 26 na początku lutego

["AQQ" 26]

68 stron, kolorowa Komixorama, plakat-kalendarz 2002 oraz komiks z Emilią, Tankiem & Profesorem. Oskar, Likwidator, Pifitiada, Astronauta i inne. Tytuły z okładki: Norwid i komiks, Polch o Wiedźminie, Van Hamme rozproszony.
Szczegóły wkrótce.
[AQQ]


film
"Gafrield"
W najbliższym czasie na kinowym ekranie zadebiutuje kot Garfield. Złośliwy, leniwy i niebywale łakomy kocur, którego w 1978 roku do życia powołał Jim Davies, będzie głównym bohaterem filmu, w którym wystapią żywi aktorzy i komputerowo animowane postaci. Scenariusz do filmu, którego produkcję sfinansuje studio 20th Century Fox, napiszą twórcy fabuły "Toy Story": Joel Cohen i Alec Sokolow. [MM]


film
Oficjalny plakat do filmu "Blade 2"
W Internecie pojawił się nowy oficjalny plakat do filmu "Blade 2". Do kin w USA trafił on w środę. Premiera filmu w USA odbędzie się 29 marca 2002 roku, a w Polsce 7 czerwca.
[KS - Stopklatka]

[Plakat filmu "Blade II"]


czwartek, 17.01.2002


spotkanie
Czat komiksowy na Onecie
W sobotę o 14.00 odbędzie się czat z Janem Kroczyńskim i Michałem Gałkiem z Krakowskiego Klubu Komiksu i magazynu komiksowego KKK.
By wziąć w nim udział wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]


środa, 16.01.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Asteriks" tom 31: "Asteriks i Latraviata"] ["Armada" tom 4: "Talizman demonów"] ["Cygan" tom 3: "Dzień cara"] ["Hellboy": "Spętana trumna" cz. 1]
["Yans" - tom 10: "Tęczowa plaga"] ["Tytus, Romek i A'Tomek" księga XXVII "Tytus grafficiarzem"] ["Dylan Dog" - "Powrót potwora"] ["Usagi Yoimbo" - "Daisho"]

odeszli
John Buscema nie żyje

[John Buscema]

10. stycznia John Buscema umarł na raka żołądka, który został u niego wykryty w zeszłym roku. Miał 74 lata.

Rysował m.in. Conana, Fantastic Four, Silver Surfera i Hulka. Był jednym z artystycznych filarów Marvela, pracował w nim w latach 1966-1996. Jego ostatnio wydanym komiksem był stworzony dla DC wraz z Stanem Lee "Just Imagine Stan Lee with John Buscema Creating Superman".
[Jarek Obważanek]


wtorek, 15.01.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Dragon Ball" tom 13: "Kontratak Goku?"] ["Kaczor Donald" nr 2/2002]    

zapowiedzi
"Just a Pilgrim" / "Pielgrzym"

["Just a Pilgrim"]

Wydawnictwo Mandragora planuje wydać ten komiks w marcu.

scenariusz: Garth Ennis
rysunek: Carlos Ezquerra
kolor: Bongotones's Paul Mounts and Ken Wolak

objętość: 120 stron

ZIEMIA. Daleka przyszłość.
Po WIELKIM OGNIU nie zostało nic. Miasta i lasy spłonęły, a morza i oceany wyschły odkrywając wraki statków, a raczej to co z nich zostało. PUSTYNIA pochłonęła wszystko.

Ci, którzy przetrwali założyli OSADY - ostatnie przyczółki człowieczeństwa, które miały dać początek nowej, lepszej cywilizacji...
Nie udało im się... Naiwni idealiści nie zdołali opanować otaczającego ich chaosu. Przeistoczyli się w dzikie zwierzęta gotowe zabić za ochłap cuchnącego mięsa, "jak Kain, który pochodził od Złego i zabił swego brata".

Grupa niedobitków podejmuje próbę odnalezienia mitycznego skrawka ziemi, na którym jest jeszcze woda. Na ich drodze staje banda piratów dowodzona przez psychopatycznego KAPITANA CASTENADO - człowieka-bestię pozbawionego oczu, dłoni i stóp.
Zdziesiątkowanych i zdesperowanych podróżników ratuje tajemniczy wędrowiec naznaczony blizną w kształcie krzyża - PIELGRZYM. Ostatni sprawiedliwy, ostatni wysłannik...
Nie wiadomo tylko kto go przysłał... NIEBO... czy PIEKŁO?
[Mandragora]


niedziela, 13.01.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["W.i.t.c.h." 1] ["MangaMix" nr 4] ["Gigant poleca" tom XIII "Tu się zgina miecz ronina"] ["Digimon" zeszyt 1/2002]

piątek, 11.01.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Œwiat Komiksu" 26] ["Rork" tom 3: "Cmentarzysko Katedr"] ["Milczenie i Krew" - tom 1: "Noc wilczej strzelby"] ["Papirus" tom 1: "Zaginiona mumia"]
["Papirus" tom 3: "Olbrzym bez twarzy"]      

www
Metamorfoza nieoficjalnej strony "Sin City"
Wczoraj zmienił się wygląd mojej nieoficjalnej strony "Sin City". Podobnie wyglądała ta strona przez kilka dni ostatnich wakacji. Najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie działu Polskie wydanie. O pozostałych zmianach przeczytasz już na stronie.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Klub Świata Komiksu
Zacznę od informacji, których nie znajdziesz w "Świecie Komiksu" 26.

Kolejność wydawania dalszych tomów Yansa w tym roku to "Przybysz z przyszłości" (tom 1), "Więzień wieczności" (tom 2) i "Tajemnica czasu" (tom 11).

Planowana na ten rok jest reedycja "Thorgala" tomy 8-10 czyli "Alinoe", "Łucznicy", "Kraina Qa".

Pierwszy tom "Alphy" w kwietniu.

W tym roku ukaże się 3 albumy "Storma".

W marcu w ramach serii Mistrzowie Komiksu (luksusowe wydanie) zostanie wydany komiks Enki Bilala i Pierre'a Christine'a "Polowanie" ("The hunting party" znany raczej pod tytułem "Partyjne polowanie").

Planowane jest wydanie jeszcze dwóch tomów Usagi Yojimbo w tym roku. Będą to "Cienie śmierci" i "Pomiędzy życiem a śmiercią", czyli odpowiednio tom 1 i 3.

Ze świata Gwiezdnych Wojen - w tym roku ukażą się obie części "Karmazynowego Imperium".

Pakiet styczniowy
O zawartości pisałem przedwczoraj.
Cena klubowa pakietu 99,00 zł czyli taniej o 35,00 zł.

["Tytus, Romek i A'Tomek" księga XXVII "Tytus grafficiarzem"] ["Hellboy": "Spętana trumna" cz. 1] ["Usagi Yoimbo" - "Daisho"] ["Armada" tom 4: "Talizman demonów"]
["Yans" - tom 10: "Tęczowa plaga"] ["Cygan" tom 3: "Dzień cara"] ["Lanfeust z Troy" tom 3: "Zamek Or Azur"] ["Dylan Dog" - "Powrót potwora"]

Pakiet lutowy
Cena klubowa pakietu 109,00 zł czyli taniej o 47,00 zł.

["Szninkiel" - tom 3: "Sšd"] ["Trylogia Nikopola" tom 1: "Targi Nieœmiertelnych"] ["Drapieżcy" - tom 2] ["Slaine" - "Zabójca demonów" cz. 1]
["Ksišżę Nocy" tom 4: "Dziennik Maksymiliana"] ["Nathan Never" - "Serce mroku"] ["Mały Sprytek" tom 3: "Co wy tutaj wyprawiacie?!"] ["Kid Paddle" tom 3: "Chłopiec Apokalipsy"]
["Star Wars" - "Karmazynowe Imperium" cz. 1]      

[Świat Komiksu, Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Plakat w "AQQ"

[plakat Filipa Myszkowskiego]

Obok możecie zobaczyć zapowiadany od dawna plakat Filipa Myszkowskiego do "AQQ" 26. Będzie to zarazem kalendarz na rok dwa-zero-zero-dwa :)
[Szymon Stelmaszyk - Strefa: Zero]


spotkanie
Czat komiksowy na Onecie
Jutro o 12.00 odbędzie się czat z Filem, autorem albumu "Gwiezdna Nabojka" i cyklu komiksów "Kotek i Myszka" znanego z "Produktu".
By wziąć w nim udział wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]


środa, 9.01.2002


zapowiedzi
"Sin City" po polsku!

["Sin City"]

Z ogromną przyjemnoscią mogę wreszcie ogłosić, że Egmont kupił prawa do serii "Sin City" i jeśli wszystko pójdzie dobrze, pierwszy tom trafi do sprzedaży już w marcu (ale wszelkie opóźnienia nie są zależne od Egmontu).
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
"Świat Komiksu" 26 już za kilka dni

["Œwiat Komiksu" 26]
  • "Sin City"! - przygody brzydkiego Marva w Mieście Grzechu
  • laureaci konkursu ŚK i Tenbitu: Fijał - "Detektyw Buła" oraz Jastrząb/Kowalski - "Ona"
  • pierwsza część albumu SF "Storm: Vandal Niszczyciel"
  • dokończenie albumu sensacyjnego "Alpha: Lista"
  • troje Poszukiwaczy odpowiedzi znów w akcji!
  • artykuł o Enki Bilalu
  • wywiad z Adamem Ruskiem, autorem książki o polskim komiksie przedwojennym
  • "Forum": nasze, polskie komiksowisko
  • nowe pakiety Klubu Świata Komiksu
  • artykuły o "Gwiezdnych wojnach", "Usagim Yojimbo", recenzje, wieści ze świata

[Klub Świata Komiksu]


zapowiedzi
Klub Świata Komiksu - pakiet styczeń 2002
Zamiast trzeciego tomu "Kida Paddle" otrzymujemy XXVII księgę "Tytusa, Romka i A'Tomka".

["Armada" tom 4: "Talizman demonów"]

"Armada" tom 4 "Talizman demonów"

Scenariusz: Jean-David Morvan
Rysunki: Philippe Buchet

Czwarty tom przygód agentki gwiezdnej Armady, Navis, która wraz z kilkoma towarzyszami wyrusza na planetę Hurumaru, aby sprawdzić, co się stało z poprzednimi wysłannikami galaktycznej floty. Na Hurumaru panują stosunki średniowieczne, więc album ten narysowany jest w zupełnie innej scenerii niż poprzednie tomy - przyciągnie oko również zwolenników widowiskowej, epickiej fantasy.

["Lanfeust z Troy" tom 3: "Zamek Or Azur"]

"Lanfeust z Troy" tom 3 "Zamek Or Azur"

Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Didier Tarquin

Trzeci tom sagi fantasy o podróży Lafeusta i jego przyjaciół, którzy chcą odnaleźć miecz z rękojeścią z kości legendarnego Magohamotha. Bohaterowie zmierzają do Hedulii, krainy rządzonej przez ciągle walczących ze sobą baronów. Trafiają w sam środek wojny, jakiej jeszcze nie widziała nawet przywykła do bitew Hedulia...

["Cygan" tom 3: "Dzień cara"]

"Cygan" tom 3 "Dzień cara"

Scenariusz: Smolderen
Rysunki: Marini

Trzeci tom przygodowej SF. Cygan i jego siostra nadal tkwią pośród śniegów Syberii, gdzie trafiają do obozu rosyjskich zwolenników przywrócenia władzy caratu. Wojna domowa wisi w powietrzu...

["Hellboy": "Spętana trumna" cz. 1]

"Hellboy" - "Spętana trumna" tom 1

Scenariusz i rysunki: Mike Mignola

Horror. Zbiór opowieści o nieziemskim agencie Hellboyu, specjalizującym się w sprawach paranormalnych. Jak zwykle, idzie tropem tajemnic nie do pojęcia dla zwykłego śmiertelnika... Każdego miłośnika grozy zachwycą pomysły i kreska Mignoli, który za serię o Hellboyu otrzymał wiele wyróżnień komiksowych.

["Yans" - tom 10: "Tęczowa plaga"]

"Yans" tom 10 "Tęczowa plaga"

Scenariusz: Andre-Paul Duchateau
Rysunki: Zbigniew Kasprzak

Tom 10 serii SF o agencie temporalnym Yansie. Miastu Yansa zagraża wielkie niebezpieczeństwo - z rzeczywistości alternatywnej może zaatakować zagadkowa Plaga, która zabija ludzi, lub przemienia ich w bestie. Yans znów musi stanąć do walki z nieznanym.

["Tytus, Romek i A'Tomek" księga XXVII "Tytus grafficiarzem"]

"Tytus, Romek i A'Tomek" księga XXVII "Tytus grafficiarzem"

Scenariusz i rysunki: Henryk Jerzy Chmielewski

Najnowszy album Papcia Chmiela z Tytusem w roli głównej. Cywilizowany szympans ma sen, który próbuje wyjaśnić za pomocą sennika. Razem z Romkiem i A'tomkiem postanawiają zgłębić tajemnicę snów, w czym pomaga im profesor i Papcio.

["Dylan Dog" - "Powrót potwora"]

"Dylan Dog" - "Powrót potwora"

Scenariusz: Tiziano Sclavi
Rysunki: Luigi Piccatto

Thriller. Dylan Dog zostaje wynajęty do schwytania zbiegłego z zakładu psychiatrycznego wielokrotnego mordercy, który na dodatek przejawia pewne cechy, mogące wskazywać na to, że nie jest człowiekiem...

["Usagi Yoimbo" - "Daisho"]

"Usagi Yojimbo" - "Daisho"

Scenariusz i rysunki: Stan Sakai

Pierwszy tom (oryginalnie drugi - przyp. JO) nowej serii historyczno-fantastycznej, rozgrywającej się w siedemnastowiecznej Japonii. Bohaterem jej jest ronin Usagi, zaś jego przygody w tym albumie toczą się wokół kwestii związanych z jego daisho - kompletu samurajskich mieczy. Cykl składa się z dwustustronicowych tomów, rysowanych w konwencji czarno-białej przez Amerykanina japońskiego pochodzenia, specjalisty od historii samurajów.

[Klub Świata Komiksu]


wtorek, 8.01.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Akira" tom 11 "Masakra w œwištyni Miyako"]      

na żywo
Próbka Thorgala 26 od dziś niedostępna
30.12.2001 umieściłem cztery przykładowe plansze "Królestwa pod piaskiem" aby rozbudzić apetyty czytelników. Niestety, agentowi Rosińskiego w Polsce nie podoba się taka działalność. Przedstawiciel Egmontu poprosił mnie o usunięcie przykładowych stron, co niezwłocznie uczyniłem.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Wielki powrót Funky'ego
Już wkrótce ukaże sie reedycja przygód Funky Kovala. Wszystkie trzy albumy zebrane w jedna całość i w twardej oprawie to nie jedyna atrakcja, która czeka na czytelników. Dodatkowo otrzymamy kilkunastoplanszową, dotąd niepublikowaną historię z Kovalem. Debiutancki materiał będzie w czerni i beli. Prawdopodobny termin ukazania się komiksu to końcówka pierwszej połowy 2002 roku.
[Esensja]


prenumerata
Egmont dokonuje drastycznych zmian w KSK
Ta wiadomość powinna uradować wszystkich "pakietowców". Egmont postanowił zrezygnować z usług firmy Infor, która od początku istnienia Klubu Świata Komiksu zajmowała się wysyłką albumów i nie wywiązywała się z tego zadania zbyt dobrze. Szczegóły zostaną podane w "Świecie komiksu" 26.
[Jarek Obważanek]


film
"Superman 5" - ploty
Styczniowy numer miesięcznika Premiere podaje, że reżyserem piątego filmu o "Supermanie" będzie McG - twórca "Aniołków Charliego". W gazecie zamieszczono jeszcze inne rewelacje np., że do roli Lois Lane typowane są: Cameron Diaz, Jennifer Lopez i Catherine Zeta-Jones. Ile w tym prawdy okaże się wkrótce.
[KS - Stopklatka]


film
"Daredevil" - obsada
Dobrze poinformowane źródła internetowe donoszą, że rolę Elektry w ekranizacji komiksu ze stajni Marvela pt. "Daredevil" zagra Jennifer Garner. Główną rolę w tej produkcji kreować będzie Ben Affleck. Czekamy na potwierdzenie tych informacji.
[KS - Stopklatka]


poniedziałek, 7.01.2002


wrak
Uzupełnienia spisów i okładek
Dzisiaj w Albumach i seriach powstały bądź zostały uzupełnione spisy i/lub galerie okładek serii: Usagi Yojimbo, Titeuf, Aquablue, Milczenie i Krew, W kręgu podejrzeń, Błękitna jaszczurka, Valerian.

Ponadto dziś zmieniło się menu. Jest to właściwie niewidoczne, jego kod został napisany od nowa w PHP dzięki czemu nie można przejść na stronę, na której się aktualnie jest (megawypas ;)

Znów poszerzyłem użyteczność bocznej ramki, tym razem o zapowiedzi telewizyjne.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
AQQ 26
Ukaże się jeszcze w styczniu. 64 str. z kolorową KOMIXORAMĄ i plakatem-kalendarzem autorstwa Myszkowskiego i Stelmaszyka.
[Witold Tkaczyk]


zapowiedzi
Mandragora planuje wydać...
...już w marcu "Just A Pilgrim" (około 130 stron). Autorem scenariusza jest Garth Ennis a rysował Carlos Ezquerra.
[CD Jack, Nowa Gildia]


zapowiedzi
"Universe" / "Wszechświat"

["Universe" zeszyt 1 oryginalnego wydania]

Wydawnictwo Mandragora planuje wydać na przełomie kwietnia i maja 2002 roku komiks pt. "Universe". Poniżej informacje od wydawcy.

scenariusz: Paul Jenkins
rysunek: Clayton Crain
tusz: Jonathan Glapion
kolor: Steve Firchow & Jonathan D. Smith

objętość: 144 strony

New York City. Rok 1901 - to początek historii...
Dwóch mężczyzn wchodzi do kamienicy... Toomey i... zresztą, nieważne... nie zdążymy ich dobrze poznać...
Gdyby wiedzieli co ich czeka... gdyby wiedzieli kogo spotkają...
gdyby...

Piątek. Teraz.
Minęło kilkadziesiąt lat... to samo miasto, ta sama kamienica ale... inne towarzystwo.
On - Tom - przystojniak zamroczony alkoholem... były kaznodzieja... niespełniony...
One... uhmm... niezłe, chętne dziewczyny... gotowe na wiele... szczególnie jedna z nich...
To musiało być interesujące... na pewno...
Koszmar, powtarzający się każdej nocy, nie pozwala mu spać. Wstaje.
Przypadkowo znajduje amulet... dziwny amulet, który przeistacza go w... coś... co wykończyło dwóch facetów w 1901...
Koszmar staje się rzeczywistością...
[Mandragora]


zagranica
Dalsze losy "XIII"
Van Hamme planuje jeszcze trzy nowe albumy, z czego nad jednym Vance już pracuje, a następnie serię zakończyć. Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął. Prawdopodobnie ogłosi ją po powrocie ze swojej wycieczki dookoła świata. Jednak czy do tego dojdzie, skoro czternasty album "XIII" sprzedał się w 2000 roku w nakładzie 487 100 sztuk?
[Darkk]


sobota, 5.01.2002


sprostowanie
Post nie wyda Żbika
"Bardzo byśmy chcieli wydać Żbika, niestety, nie mamy do niego praw" - powiedział przedstawiciel wydawnictwa Post, rozwiewając pojawiające się od kilku dni w Internecie plotki na temat związków krakowskiej oficyny z PRL-owskim Bondem. Zatem przyszłość kultowego komiksu milicyjnego nadal pozostaje nieznana.

Od ponad roku w środowisku fanów komiksów krążą spekulacje na temat wznowienia zeszytów z przygodami kapitana Żbika. Prawa do wydania komiksu posiada wydawnictwo Muza, jednak niedawno pojawiły się przecieki z Egmontu, że planowana jest reedycja pod jego egidą. Oficjalnie jednak Egmont zaprzeczył, zaś Muza odmówiła udzielenia informacji na ten temat.

Kto ostatecznie wyda w końcu Żbika? Może komenda główna mili..., tfu! policji? ;) Jedyne pewne informacje na temat Żbika dotyczą szczególnej premiery - wydania zeszytu z parodiami przygód super milicjanta.
[Minimal, książki.pl]


spotkanie
Czat komiksowy na Onecie
Dzisiaj o 12.00 odbędzie się czat z właścicielem wydawnictwa Mandragora,wydawcy albumu "48 stron".
By wziąć w nim udział wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]


piątek, 4.01.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Kaczor Donald" nr 1/2002]      

wrak
Drugie urodziny!
Miło mi ogłosić, że strona istnieje już dwa lata. Przez ten czas zmieniła się diametralnie i zyskała sobie duże grono wiernych czytelników, którzy docenili moją pracę poprzez plebiscyt K'01, w którym WRAK otrzymał drugą nagrodę. Od wielu miesięcy staram się dostarczać w miarę szybko jak najwięcej ważnych lub mniej ważnych aktualności. Mam nadzieję, że takie czekające mnie wkrótce "błahostki", jak obrona pracy dyplomowej, matura czy egzaminy na studia nie przeszkodzą mi w pracy nad stroną.

Strona nieustannie się rozwija, co dostrzec można również dzisiaj, gdyż z okazji urodzin przygotowałem dużą aktualizację działu Na żywo. A już wkrótce kilka niespodzianek...

Tak zupełnie przy okazji dodam, że ja obchodzę dzisiaj dwudzieste urodziny :)
[Jarek Obważanek]


na żywo
Duże uzupełnienia
Dzisiaj mnóstwo różnych nowości Na żywo.

"Coś z ryb" Janusza Christy (nadesłał mi Marcin).
Dwa odcinki Thruda Barbarzyńcy (nadesłał mi Greybrow).

Próbki komiksów, które planuje wydać lub wydał Egmont:
"Szninkiel" cz. 3
"Drapieżcy" tomy 2 i 3
"Murena" tom 1
"Gwiazda pustyni" tomy 1 i 2
"Alpha" tom 1
"Książę nocy" tomy 1-6

Próbki komiksów, które planuje wydać lub wydał Twój Komiks:
"Capricorne" tomy 1-3
"Celadon Run" tom 1
"Kamikadze" (Dimitri)
"Kursk" (Dimitri)
"Frank Lincoln" tom 1
"Wody Morteluny" tom 1
"Public Relations" tomy 1 i 2
"Soda" tomy 1 i 11
"Krzyżacy" tomy 1 i 2
"Przygody Mikołajka" tomy 1 i 2

[Jarek Obważanek]


prasa
City Magazine
W nr 12 City Magazine Poznań (z zeszłego roku) ukazał się tekst o Witku Tkaczyku - redaktorze naczelnym "AQQ" i Krzysztofie Zakrzewiczu - właścicielu "Chris' Comics Corner".
[Łydas]


film
Galeria filmu "Blade 2"
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z sequela filmu "Blade" z Wesley'em Snipes'em jako pogromcą wampirów.
[CD Jack, Nowa Gildia]


czwartek, 3.01.2002


serial
"Largo" odc. 1

[Paolo Seganti]

niedziela, 6.01.2002, 13.35, Polsat

Serial sensacyjny, 2000, USA/Francja/Niemcy/Belgia
Występują: Paolo Seganti, Diego Wallraff, Sydney Penny
26 odcinków, ok. 50 min. każdy

Serial inspirowany francuskim komiksem. Largo Winch (Paolo Seganti) po zagadkowej śmierci ojca, jednego z najbogatszych ludzi na świecie, zostaje właścicielem potężnego imperium finansowego, zwanego Grupą W (w komiksie Konsorcjum W - przyp. JO). Postanawia kontynuować dzieło zmarłego, ale najpierw chce odszukać jego zabójców. Largo wychowywany z dala od domu nie zna niebezpiecznego świata polityki i finansjery. Nie wie również, że są na tym świecie ludzie, którzy za wszelką cenę będą chcieli go zabić.
[Tele Tydzień]


impreza
Komiksowy Nowy Rok

[Komiksowy Nowy Rok]

Zapraszam na pierwszą w 2002 roku imprezę komiksową w ŁDK. Jak zwykle w sobotę o 12. Tym razem program jest skromniejszy niż na Gwiazdce z Komiksem, ale za to wstęp jest bezpłatny. Będą filmy: Avalon (dla tych co jeszcze go nie widzieli), oraz kolejne odcinki serialu Neon Genesis Evangelion. Oczywiście wystawa i giełda.

Sobota 5 stycznia, Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18.
Zapraszam.
[Vitek]


prasa
Thorgal w setce Newsweeka
Na 68 miejscu znalazł się "Thorgal" w noworocznym rankingu tygodnika "Newsweek". Jest to ranking stu gadgetów, które według "Newsweeka" podbiją naszą codzienność w niedalekiej przyszłości.

"Przygody walecznego wikinga rysowane przez Grzegorza Rosińskiego to jeden z najpopularniejszych komiksów w Europie. Polak potrafi" - czytamy w "Newsweeku".

Noworoczny "Newsweek" ukazał się w ostatnim tygodniu grudnia, ale datą z 2002, jako pierwszy numer w nowym roku.
[Esensja]


zapowiedzi
"Card Captor Sakura" w "Mangamixie"
Początek roku przyniósł wspaniałą informację dla rodzimych fanów japońskiego komiksu. Po trwających wiele miesięcy rozmowach, pod koniec grudnia wydawnictwo Waneko podpisało umowę z firmą Kodanshą w sprawie polskiej adaptacji mangi "Card Captor Sakura". Pierwszy odcinek tej niezwykle popularnej i wielokrotnie nagradzanej serii jest zapowiadany już w szóstym numerze magazynu "Mangamix". Jest to o tyle znakomita informacja, gdyż oznacza ona zmianę dotychczasowego stanowiska japońskiego właściciela praw autorskich, uzależniającego sprzedaż licencji na mangę od równoczesnej emisji serialu animowanego o tym samym tytule w którejś z polskich telewizji (swego czasu ewentualne zainteresowanie kreskówką wyrażał Polsat). Waneko już zapowiada druk całej serii, jak również art-booka "Card Captor Sakura". Fani Clampa mogą już zacierać ręce.
[manga.com.pl]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa