ARCHIWUM

wtorek, 30.04.2002


odeszli
Tomek Krasnowolski

[Tomek Krasnowolski]

W niedzielę odebrał sobie życie Tomek Krasnowolski. Współzałożyciel magazynów komiksowych "KKK" i "Cyrkielnia". Idealista i komiksiarz. Kochał komiks i prowokacje. Pisywał teksty do "KKK", "Ślizgu" i innych gazet o komiksach. Nie był pazerny na tanią sławę i przyczynił się do chwały i najlepszych dni Krakowskiego Klubu Komiksu. Umiał pogodzić wszelkie niesnaski i jako jedyny miał dobre układy z całym Krakowem. Był inteligentny i wrażliwy. Zbyt wrażliwy. Bez niego polski komiksowy półświatek już nigdy nie będzie taki sam.
[Krzysztof Tkaczyk, Jan Korczyński]


zapowiedzi
"Blade" z Mandragory
Dzisiaj powinien się ukazać "Obergeist", można go już zamówić na stronie wydawnictwa. Natomiast na maj Mandragora zapowiada oficjalną komiksową adaptację filmu "Blade II", którego polska premiera odbędzie się 7. czerwca. Ponadto w Zapowiedziach Mangragory dodałem opisy, których dotychczas brakowało.
[Jarek Obważanek]


imprezy
Majówka z komiksem

[Plakat Majówki z komiksem]

sobota 4. maja - Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

Jak co miesiąc, w pierwszą sobotę miesiąca, w gościnnym gmachu Łódzkiego Domu Kultury spotkają się miłośnicy historii obrazkowych. W programie imprezy: filmy - Nausicaa, Hellsing oraz Kowboy Beebop; ekspozycja - Nowe przygody komiksowe - Spawn, X-Men, Spider-Man; warsztaty komiksowe - Komiks gazetowy (6 dni przed konkursem); a także giełda komiksów...

Zapraszamy o 12. Wstęp wolny.
[Vitek Idczak]


plotki
Praca nad "Overloadem" trwa
W wywiadzie dla Esensji Tobiasz Piątkowski stwierdził, że na razie z Robertem Adlerem dopracowują scenariusz "Overloadu", wydźwięk całej wypowiedzi wskazywał na robienie komiksu od zera. Tymczasem swego czasu pierwszy odcinek tej historii pojawił się w drugim numerze magazynu "KRON". Jak wyjaśnił mi Tobiasz, te plansze wejdą do albumu, ale pomiędzy nimi pojawi się dodatkowa strona z nowym wątkiem.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 29.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Cześć, Michael!" tom 9] ["Jak powstaje Manga" tom 5: "Techniki rysowania postaci kobiet"]    

nowości
"Cześć, Michael!" tom 9

["Cześć, Michael!" tom 9]

Wydany specjalnie na życzenie fanów w limitowanej serii 1000 egz. Do książeczki dołączane są pocztówki z bohaterami serii. W tomie tym znalazły się opowiadania, które z różnych względów nie weszły do poprzednich tomów. Mamy jednak nadzieję, ze prawdziwi fani Michaela i tym razem się nie zawiodą.
[Serwis Komiksowy]


nowości
"Jak powstaje Manga" tom 5: "Techniki rysowania postaci kobiet"

["Jak powstaje Manga" tom 5: "Techniki rysowania postaci kobiet"]

Najnowszy tom serii "Jak powstaje Manga" poświecony jest postaciom kobiet i dziewcząt w komiksie - od szkieletu do piękności w stroju wieczorowym...
[Serwis Komiksowy]


zapowiedzi
"AQQ" nr 27

["AQQ" nr 27]

W najnowszym AQQ, które ukaże się w drugiej połowie maja:

 • wywiad rzeka z Tadeuszem Baranowskim, który po latach milczenia powraca z komiksami na półki polskich księgarń (czyli już nie tylko w internecie)
 • Komiksy Baranowskiego z cyklu Slurp i Burp w kolorze i czarno-białe
 • komiksy w stylu Baranowskiego: początek serii "Dr Watson i Sherock Holmes na emeryturze"
 • dokończenie PIFITIADY Igora Baranko
 • WIĘZIEŃ powraca na łamy AQQ
 • rewelacyjny komiks o Supermanie pomagającym Sowietom w bitwie pod Kurskiem
 • komiksowy żart Rafała Joszko i inne szorty różnych autorów
 • anatomia komiksu wg Wojtka Birka - część 1
 • co warto odwiedzić podczas wakacji w Amsterdamie - oczywiście księgarnie komiksowe.
 • "martwe kadry" - rzecz o tworzeniu komiksów i krytyczne uwagi o pewnych produkcjach
 • wspomnienie o zmarłym niedawno Szymonie Kobylińskim, również autorze kultowych (i mniej) komiksów
 • relacja z WSK-2 i z innych imprez komiksowych
 • recenzje, debiuty, newsy z kraju i świata
 • druga edycja konkursu komiksowego AQQ i partnerów

[Witek Tkaczyk - AQQ]


zapowiedzi
"P Lux" zamiast "D Luxu"

["P Lux" nr 1]

Był sobie kiedyś magazyn "D Lux", ale zabiła go biurokracja. Okazało się, że nie można użyć tytułu, który ktoś już kiedyś zarejestrował (to akurat nie dziwi), ale się nie ukazuje (to wpienia). Narodził się "P Lux". Mimo zmiany tytułu, utrzymujemy szatę graficzną "D Lux", jako hołd oddany nienarodzonemu zmarłemu. "D Lux" forever!

Czym jest "P Lux"? To komiksowy kwartalnik, prezent dla najwierniejszych (mamy nadzieję, że nie tylko) fanów magazynu "Produkt", kochających obrazkowe opowieści na równi z nami.

"P Lux" nr 1 już się drukuje. O dokładnej dacie wydania poinformujemy.

Komiksy:

 • Parish (Śledziu)
 • Osiedle Swoboda (trzy epizody stworzone przez Mariana & Simsona, Fila oraz Olafa Ciszaka, bez ingerencji Śledzia)
 • Bez Tytułu (Chmielewski i Janicki)
 • Stan Woyenny (txt: Śledziu, gfx: Myszkowski

"P Lux" nr 1: twardsza, lakierowana okładka, grzbiet, 84 strony w czerni i bieli, cena 9,99 zł.

Przykładowe plansze na stronie "Produktu".
[Produkt]


imprezy
Relacja z Drugich Warszawskich Spotkań Komiksowych

[Plakat 2WSK]

Zamieściłem własną relację z 2WSK wraz z trzema zdjęciami Witka Tkaczyka. Niestety, nie mam dostępu do innych zdjęć z tej imprezy, mój aparat zawiódł już na samym początku. Podobny tekst ukaże się w Krakersie oraz Magazynie KZ (zwanym także Komix Zone) znajdującym się na CD dołączanym do "CD Action". KZ wkrótce pojawi się również w Internecie.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 28.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Bez Honoru"] ["Largo Winch" - tom 2: "Koncern W"] ["Błękitna Jaszczurka" tom 2: "Zwišzane ręce"] ["Bloodline" - tom 1]
["Dr. Slump" tom 15] ["Kaczor Donald" nr 17-18/2002]    

wrak
Nowy dział Ciekawostek

["Sillage" - "Sauvetage"]

Do ciekawostek dorzuciłem nowy dział Jak powstały, w którym będę prezentował albumy przedstawiające tworzenie konkretnej serii, czyli "Making of...". Na początek kilka stron z albumu o "Armadzie".
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Okładka "Produktu" 12

["Produkt" nr 12]

Na oficjalnej stronie "Produktu" wczoraj o godzinie 17:00 została zaprezentowana okładka nowego numeru czasopisma. O czasie premiery zadecydował Śledziu, niestety nie wiem skąd taki pomysł.

Ponadto na stronie "Produktu" pojawiła się plansza komiksu "Shinear" Simsona i Mariana. Zapowiada się bardzo ciekawie.
[Jarek Obważanek]


imprezy
Sympozjum w ramach MFK 2002
Łódzki Dom Kultury i stowarzyszenie twórców "CONTUR" oraz Stowarzyszenie Promocji Studenckiej (przy AOK w Łodzi) uprzejmie zapraszają do wzięcia udziału w drugiej edycji interdyscyplinarnego sympozjum popularnonaukowego: KOMIKS W POLSCE A KOMIKS POLSKI - historia, współczesność i perspektywy rozwoju "najzabawniejszej ze sztuk"

Propozycje rozwinięć tematu:

 • Komiks w Polsce na tle kultury narodowej/współczesnej/masowej.
 • Historia i specyfika Komiksu Polskiego.
 • Status obecny i kierunki rozwoju gatunku w Polsce.
 • Artystyczne konsekwencje komercjalizacji komiksowego rynku wydawniczego w Polsce.
 • Polska twórczość komiksowa wobec tendencji i trendów w Komiksie Światowym - wpływy i różnice.
 • Określenie i charakterystyka wyznaczników Polskiej Szkoły Komiksu.

Sympozjum odbędzie się 6. października 2002 r. w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18, e-mail: festiwal(at)ldk.lodz.pl) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu "KOMIKS 2002". Organizatorzy sympozjum zakładają, że obrady umożliwią wieloaspektowe ujęcie problematyki rozważań teoretycznych nad funkcjami i znaczeniem Komiksu w Polsce (rozumianego jako swoisty fenomen kulturowy) oraz, że doprowadzą do scharakteryzowania stanu i kondycji rodzimej twórczości komiksowej. Ponieważ planowane jest wydanie antologii nadesłanych referatów (artykułów, esejów), prosimy o przesłanie na adres ŁDK gotowych do druku tekstów (wraz z dyskietką i ankietą uczestnika) w nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca 2002 r.

Kontakt z organizatorami:
mgr Andrzej Sobieraj
(kierownik Ośrodka Ruchów Społecznych w Łódzkim Domu Kultury)
(0-42) 633-98-00 wew. 244, 247

mgr Krzysztof Skrzypczyk
(socjolog sztuki - komiksolog)
(0-22) 644-54-96
[Klub Świata Komiksu]


imprezy
Podsumowanie D'Arcy Komiks 22.04.2002
To już kolejna wystawa organizowana w D'Arcy. Cechą wspólną wszystkich artystów prezentowanych, wspieranych lub promowanych przez agencję są "środki', jakimi posługują się w wyrażaniu sztuki. Zawsze w pewnym stopniu powiązane są one z narzędziami reklamowymi. W zeszłym roku w ramach cyklu D'Arcy Art agencja prezentowała prace Marioli Przyjemskiej, w poprzednich latach - ZAfryki oraz krakowskiej Grupy Ładnie. W tym roku Agencja D'Arcy zdecydowała się na pokazanie bogactwa i różnorodności polskiej twórczości komiksowej.

22 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie wystawy D'ARCY KOMIKS, która rozpoczyna nowy cykl imprez komiksowych w Polsce pod patronatem D'Arcy. Otwarcie poprzedzone zostało seminarium dla dziennikarzy, podczas którego o komiksie opowiadali twórcy i eksperci. Komiks polski przedstawił Jerzy Szyłak z Uniwersytetu Gdańskiego. O swojej fascynacji tym rodzajem sztuki i kolejnych etapach powstawania komiksu opowiedzieli - rysownik Bogusław Polch i scenarzysta komiksowy, redaktor naczelny "Nowej Fantastyki" - Maciej Parowski. Redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu z Wydawnictwa Egmont Polska - Tomasz Kołodziejczak omówił zagadnienia dotyczące zmian jakie nastąpiły w ostatnich latach na rynku wydawniczym. Prezes zarządu EMPiK Andrzej Mrugała przedstawił tendencje w sprzedaży komiksu oraz zaznaczył jak ważne jest bezpośrednie dotarcie twórców i sprzedawców do czytelnika. W seminarium wziął także udział dyrektor kreatywny D'Arcy - Przemek Bogdanowicz, który opowiedział o wykorzystaniu sztuki komiksowej w reklamie. Zaprezentował on przykłady polskich i zagranicznych reklam czerpiących swój pomysł z komiksu, opowiedział o pracy twórców komiksów w reklamie, czyli o tych etapach powstawania reklam, w których wykorzystuje się ich pracę (storyboardy, prezentacje dla klientów itp.) Imprezę poprowadził Kamil Śmiałkowski, dziennikarz Newsweek Polska, który dodatkowo opowiedział zebranym o komiksie zagranicznym.

Na wernisaż przybyli mistrzowie - Bogusław Polch - autor m.in. "Kapitana Żbika", "Funky Kovala" i "Wiedźmina", Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel z "Tytusa, Romka i A'Tomka" oraz Tadeusz Baranowski, twórca m.in. "Na co dybie wielorybie czubek nosa Eskimosa" i "Skąd się bierze woda sodowa" oraz czołówka młodych twórców - Krzysztof Gawronkiewicz, Robert Adler, Tomasz Leśniak,
Krzysztof Ostrowski i Przemek Truściński.

W działach erotyki, humoru, przygody i sensacji, science-fiction, dance macabre, art comics, komiksu dla dzieci oraz w Miasteczku Mikropolis licznie zebrani goście mogli obejrzeć 600 komiksowych plansz ponad 60 twórców.
[Monika Olejnik - D'Arcy]


recenzje
"Slaine" - "Zabójca demonów" tom 1

["Slaine" - "Zabójca demonów" tom 1]

Dzisiaj zamieściłem recenzję pierwszego tomu "Zabójcy demonów". Wkrótce również recenzja tomu drugiego.
[Jarek Obważanek]


film
Mike Mignola będzie pracował przy ekranizacji "Hellboya"
Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników "Hellboya". Twórca cyklu, a jednocześnie jeden z najlepszych współczesnych artystów komiksowych Mike Mignola, będzie pracował również przy ekranizacji "Hellboya". W jednym z wywiadów Mignola przyznał, że będzie ściśle współpracował z reżyserem projektu Guillermo del Toro. Artysta zdradził również, że wybór Rona Perlmana do roli tytułowej jest jego zdaniem 'strzałem w dziesiątkę'. Mignola upowiedział także, że w filmie pojawią się obok Hellboya znani z kart komiksu: Rasputin, Bruttenholm, Liz i Abe.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


film
Pazura, Zborowski, Wójcik w polskiej wersji Asterixa
W polskiej wersji językowej filmu Alaina Chabata "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" swoich głosów bohaterom użyczyli: Mieczysław Morański (Asterix), Wiktor Zborowski (Obelix), Cezary Pazura (Numernabis) i Magdalena Wójcik (Kleopatra). Reżyserem polskiej wersji językowej filmu jest Joanna Wizmur. Dialogi przetłumaczył Bartosz Wierzbięta – współautorzy sukcesu "Shreka" i "Uciekających kurczaków".

"Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" wejdzie do polskich kin 19 lipca.
[Stopklatka]


sobota, 27.04.2002


wrak
Albumy i serie + Recenzje
Dzisiaj w Albumach i seriach dodałem opisy, spisy i galerie okładek "Kasty Metabaronów" i "Miasta Grzechu". Ponadto dodałem opis "Trzeciego Testamentu".

Tam, gdzie było to możliwe, dodałem w Albumach i seriach skróty do Recenzji prosto od opisywanych tomów.
[Jarek Obważanek]


wrak
Na żywo
Dodałem przykładowe plansze z każdego tomu serii "Aldebaran" zapowiadanej przez Siedmioróg.
[Jarek Obważanek]


wrak
Ciekawostki - okładki
Do kolekcji nieopublikowanych okładek "Produktu" dodałem pierwotną okładkę numeru 8.
[Jarek Obważanek]


imprezy
GDAK 5

[Plakat imprezy]

Zapraszamy na GDAK 5 oraz warsztaty komiksowe!

 • wystawa prac
 • pokazy filmów
 • prelekcje
 • spotkania z twórcami
 • spotkania z wydawcami
 • giełda

oraz warsztaty komiksowe prowadzone przez najlepszych twórców w naszym kraju, którzy będą uczyć adeptów różnych technik tworzenia prac komiksowych.

Termin: 28 czerwca - 2 lipca 2002

Miejsce: CKU (Centrum Kształcenia Ustawicznego) Gdańsk, ul. Augustyńskiego 1

Noclegi:
Na terenie CKU: wliczone w koszty akredytacji - w salach szkolnych. Niezbędne własne śpiwory i karimaty. Do dyspozycji będą prysznice z ciepłą wodą.
Dla wygodnych: noclegi w 4-osobowych pokojach w akademiku (około 500 m od CKU), koszt 30 zł/osobonoc.
Osoby chętne do nocowania w akademiku muszą przysłać zgłoszenie do 10 czerwca - po tym terminie nie gwarantujemy zarezerwowania noclegów.

Wyżywienie:
We własnym zakresie, szkoła jest w cetrum miasta, blisko do sklepów i barów, oprócz tego są pizzerie na telefon.

Kontakty:
Nowa Gildia (warsztaty komiksowe):
Miłosz Siwek, tel. 505 519 639
Igor Karasek, tel. 504 930 446

Gdak:
Bogdan Kowalewski, tel. 501 094 968

Strony internetowe:
www.komiks.gildia.com
www.teleport.gildia.com

Już wkrótce więcej szczegółów!

[Igor Karasek - Nowa Gildia]


recenzje
"Drapieżcy" II

["Armada" tom 4 "Talizman demonów"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję najnowszego tomu "Drapieżców".
[Jarek Obważanek]


piątek, 26.04.2002


wrak
Większe okładki
Od dzisiaj będę zamieszczał w miarę możliwości powiększenia okładek. Pierwszą taką okładkę ma zapowiadany poniżej "Cygan".
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Klub Świata Komiksu - czerwiec
Oprócz zapowiadanego od dawna "Thorgala" w czerwcu Egmont wyda kolejne tomy "Cygana", "Małego Sprytka" i "Dylan Doga". Pozostałe tytuły nie są jeszcze ostatecznie ustalone.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
"Świat Komiksu" schudnie
"Świat Komiksu" od numeru 28 straci aż 48 stron ze swojej objętości, ale za to pozostanie dwumiesięcznikiem. Na 36 stron nowej formuły magazynu złoży się kilkanaście komiksowych, kilka Klubu Świata Komiksu, kilka artykułów oraz wieści, nowości itp. Nie będzie stron czarno-białych. Cena po odchudzeniu nie jest jeszcze znana.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Powrót Żbika
Na stronie internetowej Muzy pojawiły się zapowiedzi Żbików rysowanych przez Polcha. Co ciekawe, seria nie nazywa się "Kolorowe zeszyty" tylko "Kapitan Żbik". Poza tym zeszyty zostały ponumerowane od 1 do 5, chociaż nie są wcale pierwszymi w serii, ani nie są kolejnymi częściami. W maju powinny ukazać się "Złoty Mauritius" i "Nocna wizyta", w czerwcu "Wąż z rubinowym oczkiem" i "Pogoń za lwem" a w lipcu "Salto śmierci".
[Michał; Jarek Obważanek]


imprezy
D'Arcy Komiks

[Plakat imprezy]

W najbliższą sobotę - 27. kwietnia czerwone drzwi Agencji Reklamowej D'Arcy staną otworem przed wszystkimi miłośnikami komiksu. W siedzibie D'Arcy przy ul. Goraszewskiej 7 (róg Jodłowej) w Warszawie odbędzie się wystawa D'Arcy Komiks.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć prace ponad 60 twórców - legend, młodych rysowników i nadziei polskiego komiksu. Wśród wystawionych plansz, prace m.in.: Bogusława Polcha, Papcia Chmiela, Tadeusza Baranowskiego, Janusza Christy, i Mieczysława Wiśniewskiego oraz Przemka Truścińskiego, Tomasza Leśniaka, Jerzego Ozgi, Roberta Adlera, Krzysztofa Gawronkiewicza i wielu innych.

Goście będą mieli okazję spotkać się z Bogusławem Polchem - autorem m.in. Kapitana Żbika i Funky Kovala, z twórcą Tytusa, Romka i A'Tomka - Papciem Chmielem oraz czołówką młodych rysowników.

Oprócz ponad 400 komiksowych plansz, w specjalnie przygotowanej sali będą wyświetlane filmy o Grzegorzu Rosińskim (udostępnione przez Planete), Moebiusie, Miasteczku Mikropolis i kilka odcinków Kórta i Albina - filmu animowanego wykonanego dla MTV przez pracującego w Agencji D'Arcy Sebastiana Pańczyka.

W trakcie imprezy odbędzie się kiermasz komiksów. Swoje przybycie potwierdziły już wydawnictwa: Mandragora (zapowiada premierę nowego komiksu), Arena Komiks i AQQ, a także francuska księgarnia Marjanna.

Patronat nad D'Arcy Komiks objęli: Maxim, Mtv, Radiostacja, Onet.pl, CITY Magazine, Dlaczego?, CGM.pl, Planete; partnerami imprezy zostali: Stowarzyszenie CONTUR, Krakowski Klub Komiksu, Egmont, Empik i OKI

Wstęp wolny!

Dojazd z Centrum: autobusy 131, 180, 522

Startujemy o 10:00! Zapraszamy!!!

[Magda Borek - D'Arcy; plakat - Nowa Gildia]


zagranica
"Cygan" 6

["Cygan" 6: "Aztecki śmiech"]

W maju ukaże się na rynku frankofońskim 6. tom "Cygana" pt. "Le Rire Azteque" ("Aztecki śmiech").
[Dominik, Jarek Obważanek]


środa, 24.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Batman": "Powrót Mrocznego Rycerza"] ["Hellboy" - "Spętana trumna" cz. 2] ["Thorgal" - tom 8: "Alinoe"] ["Piotruś Pan" - tom 3: "Sztorm"]
["Slaine" -"Zabójca demonów" cz. 2] ["Aquablue" tom 2: "Błękitna planeta"] ["Alpha" - tome 2: "Clan Bogdanov"] ["Kid Paddle" tom 3: "Chłopiec Apokalipsy"]
["Mały Sprytek" tom 3: "Co wy tutaj wyprawiacie?!"] ["Dylan Dog" - "Gdy nadchodzi pełnia"]    

wrak
Albumy i serie
Dodałem spisy i opisy serii "Status 7" i "Gail". Do spisu albumów "Mureny" dodałem opis przygotowany przez Błażeja. Ponadto w Zapowiedziach omówienie pierwszego tomu tej serii, który powinien ukazać się na wakacjach.
[Jarek Obważanek]


www
"Esensja" 16

["Esensja" 16]

Zapraszam serdecznie do kolejnego, 16. numeru "Esensji". Jak zwykle dużo zróżnicowanych tekstów - mamy nadzieję, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Na komiks w numerze składa się nasz album miesiąca, czyli "Breakoff" Adlera i Piątkowskiego (w numerze również wywiad z autorami), a także przekrojowy tekst o polskich magazynach komiksowych i recenzja antologii poświęconej kapitanowi Żbikowi.

Zapraszamy do lektury!
[Esensja]


film
"The Punisher" trafi na duży ekran
Punisher ponownie zawita na dużym ekranie. Film zamierza wyprodukować wytwórnia Marvel Enterprises.

"The Punisher" był już zekranizowany w roku 1989, a tytułową rolę zagrał wtedy Dolph Lundgren, ale wtedy była to niskobudżetowa produkcja. Obecnie producenci chcą zrobić wysokonakładowy film akcji, w którym główne role zagrają największe gwiazdy kina. Projekt wg własnego scenariusza wyreżyseruje Jonathan Hensleigh.

Bohaterem "The Punisher" jest Frank Castle, były żołnierz, który po tym, jak jego rodzina została w brutalny sposób zamordowana wypowiada prywatną wojnę przestępcom.
[Filmweb]


poniedziałek, 22.04.2002


wrak
Albumy i serie
Do spisu albumów serii "Lanfeust z Troy" i "Trolle z Troy" dodałem opisy przygotowane przez Błażeja.
[Jarek Obważanek]


imprezy
D'Arcy Komiks

[Plakat imprezy]

Dzisiaj w siedzibie Agencji Reklamowej D'Arcy przy ul. Goraszewskiej 7 w Warszawie otwarta zostanie oficjanie wystawa "D'Arcy Komiks". Otwarcie wystawy będzie wyłącznie dla zaproszonych gości a poprzedzi je seminarium na temat komiksu, w którym udział wezmą twórcy, krytycy i wydawcy oraz dystrybutorzy. 27 kwietnia otwieramy drzwi naszej agencji dla miłosników komiksu z całej Polski (o tym szerzej prawdopodobnie jutro).

D'Arcy Komiks to pierwsza w tym roku impreza promująca polską sztukę komiksową organizowana pod patronatem D'Arcy. Cykl spotkań komiksowych powstał przy współpracy z ludźmi zafascynowanymi tym rodzajem sztuki, twórcami oraz dzięki czynnej współpracy wielu mediów. Imprezy i wydarzenia, które odbędą się w tym roku to m.in. Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi (gł. organizator: Stowarzyszenie Twórców Contur i Łódzki Dom Kultury), Festiwal Komiksu w Krakowie (gł. organizator: Krakowski Klub Komiksu). Jako ich uzupełnienie w ciągu roku, w całej Polsce odbędą się spotkania w EMPiKach (wystawy, spotkania z twórcami i warsztaty) oraz stałe mini prezentacje komiksów w partnerskich klubach.

Podczas najbliższej wystawy w siedzibie D'Arcy swoje prace zaprezentują przedstawiciele trzech pokoleń artystów: seniorzy, juniorzy i początkujący rysownicy. Obecność na warszawskiej wystawie potwierdzili już mistrzowie: Bogusław Polch - autor m.in. "Kapitana Żbika", Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel z "Tytusa, Romka i A'Tomka", Tadeusz Baranowski - ojciec Orient Mana. Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z pracami młodych rysowników: m. in. Krzysztofa Gawronkiewicza, Jerzego Ozgi, Przemysława Truścińskiego, Tomasza Tomaszewskiego, Roberta Adlera, Tomasza Leśniaka, a także z twórczością pracujących w D'Arcy Bartka Ignaciuka i Sebastiana Pańczyka.

W trakcie trwającej od 22 kwietnia wystawy prace autorów eksponowane będą w kilku sektorach poświęconych poszczególnym kategorią tematycznym, wśród nich: erotyka, przygoda i sensacja, humor, dzieci, science fiction, dance maqabre, underground oraz art komiks.

Kwietniowe spotkanie z komiksem jest kolejną imprezą, która odbywa się w siedzibie agencji i poświęcona jest sztuce współczesnej. D'Arcy od lat wspiera młodych artystów, organizując ekspozycje ich twórczości przy Goraszewskiej. Tym razem będzie to impreza związana z komiksem otwierająca cykl spotkań komiksowych w całej Polsce.

Patronami medialnymi cyklu spotkań z komiksem są:
Maxim, City Magazine, , Dlaczego, MTV, Radiostacja, Onet.pl, Codzienna Gazeta Muzyczna, Planete

Partnerami akcji zostali:
EMPiK, Egmont, AMS, Stowarzyszenie Contur, Krakowski Klub Komiksu

Sponsorem D'Arcy Komiks jest OKI

[Monika Olejnik - D'Arcy; plakat - Nowa Gildia]


niedziela, 21.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Tom & Jerry" nr 4/2002] ["Zona Fox Kids" 4/2002]    

wrak
Albumy i serie
Zamieściłem spis albumów i galerię oryginalnych okładek serii "Lanfeust z Troy" i "Trolle z Troy". Wśród ciekawostek okładkowych pojawiły się szkice do okładki pierwszego tomu "Niklosa Kody".
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Debiuty w "Produkcie" nr 12
Wiemy już, że w "Produkcie" nr 12 zadebiutuje dwójka autorów. Pierwszy z nich to KRL, współtwórca zina Koks. Jego styl określamy jako "fistaszkowy". Śledziu pomógł w wykończeniu dwóch plansz, które znajdą się w Cichym Kąciku KRLa. "Josephine" to komiks, którym po raz pierwszy szerszej publiczności zaprezentuje się tajemniczy artysta, ukrywający się pod pseudonimem Clarence Weatherspoon. Clarence nad swym stylem pracował latami w korytarzach pod malborskim zamkiem. Opowieść "Mushrooms" to pierwsza historia z udziałem enigmatycznej pani detektyw Josephine Durmaz. Na tej stronie zobaczycie próbki tych komiksów oraz planszę z nowego epizodu historii "Gudrun", Kurta i Śledzia.
[Produkt]


recenzje
"Armada" tom 4 "Talizman demonów"

["Armada" tom 4 "Talizman demonów"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję najnowszego tomu "Armady".
[Jarek Obważanek]


zagranica
"Alivn Norge" - tom 3
Trzeci album z serii "Alvin Norge" pt. "Lucyber" zapowiedziany jest na listopad 2002 roku.
[PeCHa, Le Lombard]


ciekawostki
Wydanie zbiorcze "Kapitana Klossa" w Czechach

["Kapitan Kloss" wydanie zbiorcze]

Czeskie wydawnictwo BB Art wydało wszystkie 20 części komiksu "Kapitan Kloss" w jednym tomie. Album ukazał się dokładnie miesiac temu i ma 720 stron objętości. Jeśli ktoś jest ciekaw, jak wygląda czeska wersja językowa, to na tej stronie może przeczytać po kilka stron każdego odcinka.
[Jakub Ustapiuk, Jarek Obważanek]


sobota, 20.04.2002


zagranica
"Armada" tom 5:

["Armada" tom 5]

Już w czerwcu na rynku frankofońskim ukaże się piąty tom "Armady" pod tajemniczym tytułem Na okładce Navis trzyma głowę zniszczonego Snivela. Fabuła jest szokująco aktualna.

Snivel i Bobo przygotowali dla Navis niespodziankę: zorganizowali wystawę, poświęconą historii ludzkości! W czasie wernisażu pojawia się terrorysta i wysadza się w powietrze! Wtedy Navis odkrywa historie Ftorossów, którzy żyją w strasznej biedzie, dziesiątkowani przez choroby, przy całkowitej obojętności Armady. Terroryzm jest dla nich szansą na zwrócenie uwagi innych na los Ftorossów. Ich największą nadzieją jest zagrożenie istnieniu Navis, która sama w sobie reprezentuje całą rasę...

Premiera polskiego wydania zapowiadana jest na październik.
[Jarek Obważanek, Editions Delcourt; tłum. Błażej - Lagafium]


recenzje
"Miasto Grzechu"

["Miasto Grzechu"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję pierwszego tomu "Sin City".
[Jarek Obważanek]


konkurs
"Miasto Grzechu"

["Miasto Grzechu"]

Na nieoficjalnej stronie "Sin City" został dzisiaj ogłoszony konkurs, w którym do wygrania jest pięć albumów "Miasto Grzechu". Zapraszam do udziału!
[Jarek Obważanek]


prasa
Kołodziejczak w "The Warsaw Voice"

["The Warsaw Voice" nr 15/2002]

W anglojezycznym tygodniku "The Warsaw Voice" nr 15 obszerny artykuł i wywiad z Tomkiem Kołodziejczakiem.
[Dennis Wojda, Jarek Obważanek]


piątek, 19.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Świat komiksu" nr 27] ["Niklos Koda" tom 1 "Za szybš limuzyny"] ["Niklos Koda" tom 2 "Bóg szkali"] ["Kapitan Kloss" nr 17 "Akcja 'Liść dębu'"]
["Dragon Ball" tom 19: "Spiesz się Son Goku!"] ["Oh! My Goddess" tom 14] ["Kaczor Donald" nr 16/2002]  

recenzje
"Świat Komiksu" nr 27

["Świat komiksu" nr 27]

Dzisiaj zamieściłem recenzję najnowszego numeru periodyku Egmontu.
[Jarek Obważanek]


środa, 17.04.2002


zapowiedzi
"Świat komiksu" nr 27 już niedługo

["Świat komiksu" nr 27]
 • komiks science fiction Enki Bilala
 • Sin City: "Klient ma zawsze rację", czyli opowieść wcale nie barowa...
 • polskie historie: "Wędrowiec" i "Wieczorna opowieść"
 • poszukiwacze znów szukają odpowiedzi
 • dokończenie albumu SF: "Storm - Vandal Niszczyciel"
 • artykuły o Sandmanie, Batmanie, nowych polskich komiksach, Slainie, Stormie
 • konkurs thorgalowski
 • recenzje, wieści ze świata
 • aż DWA PREZENTY: karta specjalna do gry "Thorgal" oraz naklejki do albumu "Władca Pierścieni"!

[Klub Świata Komiksu]


zapowiedzi
"AQQ" nr 27
Najnowszy numer "AQQ" powinien pojawić się w sprzedaży w drugiej połowie maja. Wewnątrz numeru m.in. wywiad-rzeka z Tadeuszem Baranowskim, który powraca do komiksu i do obiegu albumowego (wydawcą będzie prawdopodobnie Egmont). Oprócz tego w numerze kilka komiksów, plakat oraz okładka autorstwa twórcy Orient-mana, Kudłaczka i Bąbelka oraz innych kultowych dziś postaci polskiego komiksu komediowego. No i oczywiście nie zabraknie dobrej publicystyki komiksowej!
[Serwis Komiksowy]


zapowiedzi
"Produkt" nr 12
Crew milczało, bo pracowało.
Oto kilka faktów, dotyczących nowego, dwunastego "Produktu", dostarczonych przez niezawodnych szpiegów strony internetowej "Produktu". "Opowieści na sygnale" umarły. Marian i Simson pracują nad zupełnie nową historią, w zupełnie nowym klimacie. Seria, tajemniczo zatytułowana "Shinear" zadebiutuje w "Produkcie" nr 12 pierwszym epizodem p.t. "Dzień połamanych skrzydeł". Na tej stronie znajdziecie kilka grafik, wykradzionych duetowi podczas poobiedniej siesty. Całość wygląda intrygująco.

Wilq kontynuuje swoje śledztwo w drugiej części "Historii, której wolałbyś nie znać". Zastanawia dość seksistowski tytuł całej serii. Duet Mink Bros zapowiada, że cała seria znajdzie swój finał w następnym numerze "Produktu".

Podsłuch założony w pokoju Śledzia podchwycił szokującą informację! Trzecia część "Pamiętnika Wiraża" będzie ostatnim, na czas nieokreślony epizodem "Osiedla Swoboda". Po napisaniu scenariusza trzeciego Pamiętnika, autor postanowił wysłać cała ekipę na płatny urlop do Bułgarii. Ich miejsce zajmie nowa seria pt. "Mondo". Wszystko, jak zwykle objęte klauzulą Top String. Wywiad donosi, że na wakacje ukaże się poełnowymiarowy album "Osiedla" z zupełnie nową historią.

Sezon urlopowy dopadł również trio "Emilia, Tank i Profesor". Po "Stanie Woyennym" (P Lux... tak, tak... nie D a P...) Myszko musiał zwyczajnie odpocząć. Relaks w tym wypadku oznacza stworzenie krótszej historii - komiksu "Cukier". Do przeczytania w "Produkcie" nr 12.

Zmiany w "Likwidatorze". Crew ucina opowieść "Bastion", będącą fragmentem nowego albumu z wielkim "L" p.t. "Krwawy Rajd" (już wkrótce w sprzedaży). Tam fani Likwidatora znajdą finał opowieści. Za to w "Produkcie" nr 12 ruszy zupełnie nowa historia. Tytuł: "Decydujące starcie".

Wkrótce więcej przecieków.
[Produkt]


zapowiedzi
Klub Świata Komiksu
Przedstawiam dokładną rozpiskę pakietu kwietniowego wraz z polskimi okładkami oraz zawartość pakietu majowego.

Pakiet kwietniowy
O tym jak go zamówić i za ile pisałem już wczoraj.

["Batman": "Powrót Mrocznego Rycerza"]

"Batman" - "Powrót Mrocznego Rycerza"

Scenariusz i rysunki: Frank Miller

Zupełnie inny Batman niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni! Frank Miller, jeden z największych amerykańskich komiksiarzy, postanowił z dziecięcej sagi o Człowieku-Nietoperzu zrobić artystyczny komiks skierowany do czytelnika dorosłego - zarówno pod względem przekazu, jak i formy graficznej. Minęło wiele lat, odkąd Batman walczył z Jokerem... Wszyscy superbohaterowie albo się zestarzeli, albo odeszli na emeryturę, albo nie żyją. Tymczasem w Gotham i w całych Stanach szerzą się przestępstwa, za które odpowiedzialni są zarówno drobni złodziejaszkowie, jak i sam rząd USA. Batman postanawia ponownie wkroczyć do akcji. Kontynuacją tego albumu jest trzyczęściowa seria "Mroczny Rycerz kontratakuje", przygotowywana do druku przez KŚK.


["Hellboy" - "Spętana trumna" cz. 2]

"Hellboy" - "Spętana trumna" cz. 2

Scenariusz i rysunki: Mike Mignola

Trzeci tom opowieści o łowcy potworów nie z tego świata - Hellboyu. W roku 1214 mnich, Filip z Bayeux, dociera do miasteczka Święty August, gdzie wstępuje na dwór miejscowych książąt. Zastaje ich podczas modlitwy przed figurą Antychrysta. Mnich rzuca klątwę na cały ród... Prawie 800 lat później przybywa tam Hellboy, aby rozwiązać sprawę tajemniczych morderstw. Tak zaczyna się najdłuższa opowieść "Spętanej trumny" - "Wilki ze świętego Augusta". Z kolei w opowieści tytułowej Hellboy dowiaduje się kolejnych paru szczegółów na temat swego tajemniczego przyjścia na świat.


["Thorgal" - tom 8: "Alinoe"]

"Thorgal" tom 8: "Alinoe"

Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński

Ósmy tom przygód Thorgala, w którym Thorgal... prawie nie występuje. Tym razem głównymi bohaterami stają się jego żona Aaricia i syn Jolan. Czekają na powrót Thorgala, który popłynął do najbliższej ludzkiej osady po żywność. Stęskniony za ojcem i nudzący się Jolan marzy, by mieć wreszcie jakiegoś towarzysza zabaw. Jego pragnienie się spełnia...


["Piotruś Pan" - tom 3: "Sztorm"]

"Piotruś Pan" tom 3: "Sztorm"

Scenariusz i rysunki: Régis Loisel

W trzecim tomie opowieści mieszającej fantasy z wątkami historycznymi dziewiętnastowiecznej Anglii, Piotruś wraz z towarzyszami postanawiają odciągnąć uwagę Kapitana Haka od prawdziwego skarbu Nibylandii, podtykając mu "zwyczajny" skarb ze złota. Zaś w świecie rzeczywistym na scenę wchodzi ponura postać, która w negatywnym sensie rozsławiła półświatek londyński końca XIX wieku...


["Slaine" -"Zabójca demonów" cz. 2]

"Slaine" -"Zabójca demonów" cz. 2

Scenariusz: Pat Mills
Rysunki: Glenn Fabry i Dermot Power

Dokończenie dylogii fantasy, w której Slaine i jego raczej niezbyt wierny sługa Ukko, wezwani przez Wielką Boginię, przenoszą się do Brytanii czasów okupacji rzymskiej. Slaine staje na czele wojsk celtyckiej królowej Boudikki, zaś za wroga ma nie byle kogo - legionami rzymskimi dowodzi znany już Slainowi demon Elfrik, który zamierza utopić całą Brytanię w krwi - zarówno celtyckiej, jak i rzymskiej.


["Aquablue" tom 2: "Błękitna planeta"]

"Aquablue" tom 2: "Błękitna planeta"

Scenariusz: Thierry Cailleteau
Rysunki: Olivier Vatine

Drugi tom serii science fiction o Nao, chłopcu, który na skutek katastrofy statku kosmicznego ląduje na planecie Aquablue. W tym albumie Nao wraca na Ziemię, aby domagać się zwrotu należnego majątku, zagarniętego przez ciotkę, dowodzącą największą w kosmosie prywatną armią najemników. Od wynik procesu zależeć będzie nie tylko przyszłość Nao, ale także los jego przybranej ojczyzny - Aquablue...


["Alpha" - tome 2: "Clan Bogdanov"]

"Alpha" tom 2: "Klan Bogdanowa"

Scenariusz: Pascal Renard
Rysunki: Youri Jigounov

Drugi tom szpiegowskiej opowieści o Alphie, agencie CIA, który idąc tropem międzynarodowego handlu rublami, trafia do Moskwy. Znów spotyka się z piękną Assią Donkową, trafia też na ślad prawdziwych szefów operacji wyprzedaży rubli. Czy walka z rosyjską mafią ma jakiekolwiek szanse powodzenia na rosyjskiej ziemi?


["Kid Paddle" tom 3: "Chłopiec Apokalipsy"]

"Kid Paddle" tom 3: "Chłopiec Apokalipsy"

Scenariusz i rysunki: Midam

Trzeci tom komiksu humorystycznego o Kidzie, który tak jest zatopiony w grach komputerowych, że czasem nie potrafi odróżnić snu od jawy... Jeśli jesteście ciekawi, dlaczego Kidowi nie odpowiada nowa tapeta w jego pokoju, w czym pływa właściciel salonu z grami telewizyjnymi oraz jak Kid zamierza zbić fortunę za pomocą laserowego spłaszczacza - ten komiks udzieli Wam wszystkich odpowiedzi.


["Mały Sprytek" tom 3: "Co wy tutaj wyprawiacie?!"]

"Mały Sprytek" tom 3: "Co wy tutaj wyprawiacie?!"

Scenariusz: Tome
Rysunki: Janry

Trzecia część komediowych przygód małego ucznia - Sprytka, który zarówno w domu, jak w szkole czy na plaży aż kipi od pomysłów, których skutki jeżą dorosłym włosy na głowie. Z tego albumu dowiemy się między innymi, dlaczego Sprytek pokochał swojego nowego doktora...


["Dylan Dog" - "Gdy nadchodzi pełnia"]

"Dylan Dog" tom 3: "Gdy nadchodzi pełnia"

Scenariusz: Tiziano Sclavi
Rysunki: Montanari i Grassani

Horror. Detektyw Dylan Dog i jego asystent zostają wysłani do Schwarzwaldu w Niemczech, by wyjaśnić historię zaginięcia z pensji dla dziewcząt córki jednego z angielskich arystokratów. Na miejscu trafiają do miasteczka pełnego wystraszonych mieszkańców, którzy nocą zamykają się w domach, bojąc się strasznych leśnych ludzi...

Pakiet majowy
Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami w pakiecie zabraknie "Sandmana". Ponadto nie ma w nim pierwszego tomu "Trzeciego testamentu". Cena całego pakietu wynosi 129 zł a jego kod to ZESMAJ02 (jak zamawiać pisałem wczoraj).

["Trylogia Nikopola" tom 2: "Kobieta Pułapka"] ["Batman": "Mroczny Rycerz Kontratakuje" cz. 1] ["Lanfeust z Troy" tom 4 "Odsiecz z Eckmul"] ["Trolle z Troy" tom 1: "Opowieść o trollu"]
["Storm" tom 18: "Planeta robotów"] ["Kid Paddle" tom 4: "Psy wojny"] ["Star Wars" - "Karmazynowe Imperium II"]  

"Kleks w krainie zbuntowanych luster" (w serii "Klasyka Polskiego Komiksu")
"Nathan Never" - "Aleja Śmieci"

[Jarek Obważanek, Klub Świata Komiksu]


recenzje
"Akira" tom 12

["Akira" tom 12: "Trzeci fenomen"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję najnowszego tomu "Akiry". Z powodu dynamicznego poszerzania się działu Recenzji, został on przeniesiony do głównego menu WRAKa.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 16.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Znakomiks" nr 5]      

odeszli
Szymon Kobyliński

[Szymon Kobyliński]

W nocy z 14. na 15.04 zmarł Szymon Kobyliński. Miał 75 lat. Był znanym rysownikiem, karykaturzystą, komentatorem politycznym, autorem wielu książek. Urodził się 22 maja 1927 roku. Studiował grafikę w Akademii Sztuk Pięknych oraz historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.

Karierę rysownika rozpoczął w latach pięćdziesiątych. Publikował swoje prace w wielu pismach satyrycznych oraz w licznych zbiorach z rysunkami i karykaturami. Od 1957 roku przez trzydzieści lat jego rysunki można było znaleźć na łamach "Polityki", rysował też między innymi dla "Szpilek", "Kuriera Polskiego" oraz "Dookoła Świata".

Był autorem niemal legendarnego komiksu "Stary zegar" z 1957 roku oraz trzech zeszytów z serii "Przygody pancernych i psa Szarika" (1970-1971). Publikował również w "Relaxie".
[onet, Jarek Obważanek]


nowości
"Znakomiks" nr 5

["Znakomiks" nr 5]

Miło mi poinformować, że "Znakomiks" nr 5 jest już w sprzedaży. 64 strony - w tym kolorowa okładka oraz cztery strony komiksu w kolorze, reszta w czerni i bieli. Cena 11,00 zł. Dostępny w salonach EMPiK, zachodniopomorskiej sieci Ruch, w dobrych księgarniach oraz drogą wysyłkową (kosz p&p pokrywa wydawca).

Obok prezentujemy ostateczną wersje okładki pisma a poniżej zwiastuny zamieszczonych w nim komiksów.

Tomuś
Insekt
Bohater
Czart
Kołysanka

[Andrzej Baron]


zapowiedzi
"Straine" - "Purgatorium"

["Straine" - "Purgatorium"]

Autorzy Straine'a czyli Krzysztof Tkaczyk i Bartosz Minkiewicz oraz ich odmienne stany świadomości: Chris Weber i Burt Softa zdecydowali się przerwać zmowę milczenia na temat przygotowywanego albumu "Straine: Purgatorium".

Na tej stronie ujawniają sporo interesujących faktów na temat ich najnowszego dzieła. Dowiedz się o czym będzie opowiadał album "Straine: Purgatorium"!

Dodatkowo na witrynce znajdziecie dwie ilustracje ze Strainem. Co w tym niezwykłego? A to, że przedstawiają one dwa różne wizerunki Straine'a - autorstwa Śledzia i Tomasza Minkiewicza! Sprawdź jak wygląda Straine w ich wersji!
[McLorek]


zapowiedzi
"Świat Komiksu"
Nie są jeszcze dokładnie znane losy pisma "Świat Komiksu". Być może zostanie kwartalnikiem, ale jest też możliwość utworzenia dużo cieńszego dwumiesięcznika. Wszystko spowodowane tym prostym faktem, że magazyn komiksowy, w sytuacji, kiedy na rynku obecnych jest wiele tytułów albumowych, okazał się dla czytelników mniej potrzebny. Spełnił swoją rolę niegdyś, kiedy albumów prawie nie było w sprzedaży, teraz zaś jest już kupowany jedynie przez wąską grupę odbiorców, których można nazwać fanatykami komiksu.
[Jarek Obważanek, Artur Szrejter]


zapowiedzi
"Sandman" i "Preacher"
Egmont postanowił wstrzymać się na jakiś czas z drukiem "Sandmana" (zapowiadany na maj 2002) i "Preachera" (zapowiadany na czerwiec 2002), ponieważ obawia się, że wyjściowe materiały drukarskie, które dostarczane są z zagranicy, mogą okazać się zbyt niskiej jakości. Dalsze decyzje co do tych tytułów zależą od tego, jak pod względem jakości druku będzie wyglądał "Powrót Mrocznego Rycerza", drukowany z podobnych materiałów otrzymanych z zagranicy.
[Jarek Obważanek, Artur Szrejter]


zapowiedzi
Pakiety wysyłkowo
Członkowie Klubu Świata Komiksu już wiedzą, ale ta informacja może zainteresować pozostałych. Można zamówić pakiety marcowy i kwietniowy wpłacając bądź przelewając pieniądze na konto PRENUMERATA MAILING POLSKA SP. Z O.O., ul. Minerska 2, 04-506 Warszawa, PKO BP S.A. I O/Centrum Warszawa 4410201013 122621558. Wystarczy w rubryce "tytułem" wpisać odpowiedni kod.

Pakiet marcowy
Cena pakietu wynosi 165 zł i jest aż o 51 zł niższa od rynkowej. Jako kod wpisz ZESMAR02.

["Polowanie"] ["Thorgal" - tom 26: "Królestwo pod piaskiem"] ["Tytus, Romek i A'Tomek" - "Księga Zero"] ["Jeż Jerzy nie dla dzieci"]
["Status 7" tom 1: "Breakoff"] ["Gail" - tom 2: "Bitwa"] ["Miasto Grzechu"] ["Usagi Yojimbo": "Cienie śmierci"]
["Yans" - tom 1: "Ostatnia wyspa"] ["Alpha" - tom 1: "Wymiana"]    

Pakiet kwietniowy
Cena pakietu wynosi 139 zł i jest o 45 zł niższa od rynkowej. Jako kod wpisz ZESKWI02.

["Batman": "Powrót Mrocznego Rycerza"] ["Hellboy" - "Spętana trumna" cz. 2] ["Thorgal" - tom 8: "Alinoe"] ["Piotruś Pan" - tom 3: "Sztorm"]
["Slaine" -"Zabójca demonów" cz. 2] ["Aquablue" tom 2: "Błękitna planeta"] ["Alpha" - tome 2: "Clan Bogdanov"] ["Kid Paddle" tom 3: "Chłopiec Apokalipsy"]
["Mały Sprytek" tom 3: "Co wy tutaj wyprawiacie?!"] ["Dylan Dog" - "Gdy nadchodzi pełnia"]    

[Jarek Obważanek, Klub Świata Komiksu]


prasa
"Odrodzenie rynku komiksów" - artykuł w Wyborczej
Wczoraj w stołecznym dodatku do Gazety Wyborczej ukazał się artykuł na temat polskiego rynku komiksowego. Jest całkowicie nieodkrywczy a w trakcie jego lektury doszedłem do wniosku, że zredagowały go osoby nie znające tematu.
[Jarek Obważanek]


prasa
"Empik News"
W kwietniowym Empik News (które od tego numeru zmieniło szatę graficzną i zawartość) są dwa komiksowe artykuły: "Małpa, Żbik i Jeż - Ewolucja polskiego komiksu" oraz "Powrót na planetę szympansa".
[Kuba]


zagranica
Nowy "Cedryk"

["Cedryk" tom 16: "Gdzie sš hamulce?"]

Ukazał się 16. tom serii "Cedryk" wydawanej przez Twój Komiks. Nosi tytuł "Gdzie są hamulce?" ["Ou sont les freins?"].
[Jarek Obważanek, BDnet]


poniedziałek, 15.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Top Komiks" 1/2002: "Lobo - Demon"] [" Wydanie Specjalne" 2/2002: "Tomb Raider": "DeadCenter" cz. 2]    

zapowiedzi
"Gwiezdne Wojny" - Epizod II

["Gwiezdne Wojny" epizod II: "Atak Klonów"]

Już w okolicach 8. maja (zaledwie 2 tygodnie później niż w Stanach) ukaże się w kioskach kolejny komiks z cyklu "Świat Komiksu Prezentuje". Tym razem będzie to komiksowa adaptacja II epizodu "Gwieznych Wojen" "Atak Klonów".

Seria "Świat Komiksu Prezentuje" jest wydawana od okazji do okazji i służy wydawaniu komiksów nawiązujących do jednocześnie prezentowanych w kinach filmów.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Mandragora
Kwietniowe zapowiedzi, czyli "Bez honoru" i "Obergeist" pod koniec miesiąca. Już w maju pierwszy tom "100 Bullets", miesiąc później początek "Transmetropolitan" a we wrześniu "Hitmana".
[Jarek Obważanek]


sobota, 13.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Ultimate Spider-Man" nr 2/2002] ["Kapitan Kloss" nr 15 "Tajemnica profesora Riedla"] ["Kapitan Kloss" nr 16 "Spotkanie na zamku"] ["Dilbert i cała biurowa 'mena(d)żeria'"]
["Kaczor Donald" nr 15/2002]      

nowości
"Dilbert i cała biurowa »mena(d)żeria«"

["Dilbert i cała biurowa 'mena(d)żeria'"]

No i wreszcie się doczekaliśmy. Tak, tym razem to jest KOMIKS. Po serii prześmiesznych książek Scotta Adamsa, Amber zdecydował się nas wreszcie uraczyć pełnowymiarowym zbiorem komiksów o Dilbercie. Ten pokaźny, bo liczący ponad 250 stron, zbiór pasków komiksowych opatrzony jest licznymi komentarzami odautorskimi, dzięki czemu mamy możliwość nie tylko przeczytać sam komiks, ale także dowiedzieć się co nieco o kulisach powstawania poszczególnych pasków.
[Serwis Komiksowy]


spotkanie
Autografy w Empiku
Miłośników komiksu zapraszamy dzisiaj do Empiku w Warszawie na Ścianie Wschodniej . O godzinie 12 albumy będzie podpisywał Papcio Chmiel, o 14 rozpoczną robić młodzi twórcy komiksów - Adler, Piątkowski, Kowalski, Leśniak i Skarżycki.
[Esensja]


konkurs
Konkurs - Breakoff

["Status 7" tom 1: "Breakoff"]

Redakcja magazynu Esensja ma przyjemność ogłosić konkurs Breakoff. Jeśli jesteś fanem komiksów Roberta Adlera i Tobiasza Piątkowskiego to koniecznie weź udział w konkursie. Odpowiedz na dwa pytania i wygraj atrakcyjne nagrody! Główna nagroda to oryginalny rysunek Roberta Adlera, oprawiony w gustowną antyramę. Ponadto unikalne, pierwsze wydruki plansz komiksu "Breakoff".
[Esensja]


zagranica
Nowości z Lombardu
Na rynku frankofońskim ukazały sie właśnie kolejne tomy "Alphy" i "Capricorne'a".
[Lombard, Jarek Obważanek]

["Alpha" tom 6: "L'Emissaire"] ["Capricorne" tom 7: "Le Dragon bleu"]    

film
"The League of Extraordinary Gentlemen"

["The League of Extraordinary Gentlemen" vol. 1]

W praskich studiach filmowych Barandov od czerwca będą kręcone zdjęcia do ekranizacji komiksu "The League of Extraordinary Gentlemen". Ta wysokobudżetowa produkcja (80 mln $) ma być reżyserowana przez Stevena Norringtona (Blade) a rolę główną ma w nim zagrać Sean Connery.
Podstawą fabuły jest seria do której scenariusze pisał Alan Moore a rysował Kevin O'Neill (ABC Wariors, Green Lantern, Nemesis). "The League of Extraordinary Gentlemen" w 1998 wydawało DC Comics. Akcja pełna sensacyjnych wątków toczy się w Wiktoriańskiej Anglii a głównymi postaciami w niej występującymi są bohaterowie ówczesnych pisarzy m.in. H. G. Wellsa - Niewidzialny Człowiek, R. L. Stevensona - Dr Jekyll (znany również jako Mr Hyde), J. Verne'a - Kapitan Nemo czy B. Stokera - Dracula.
[CD Jack - Nowa Gildia]


środa, 10.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Digimon" 4/2002]      

wrak
Albumy i serie
Zamieściłem spis tomów serii "Dylan Dog ".
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Twój Komiks
Na 15. kwietnia zapowiadane jest wydanie "Largo Winch" tom 2: "Koncern W", "Błękitna jaszczurka" tom 2: "Związane ręce" oraz "Bloodline" tom 1.

["Largo Winch" - tom 2: "Koncern W"] ["Błękitna Jaszczurka" tom 2: "Zwišzane ręce"] ["Bloodline" - tom 1]  

[Twój Komiks]


prasa
Alder i Piątkowski - "Sex przewodnik"

["Sex przewodnik"]

W kioskach niedawno ukazał się "Sex przewodnik", który powinien zainteresować wszystkich fanów komiksów (oczywiście wyłącznie dlatego, że zawiera ilustracje i komiksy duetu Adler/Piątkowski).
[Michał Sobczyk, Nowa Gildia]


imprezy
VIII Podkarpackie Spotkania z Komiksem
Rzeszów, 13-14.04.2002 r.
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7

Program imprezy

Sobota, 13.04. 2002

10.00

Otwarcie imprezy: projekcja filmu pt. "Enrico Marini"
z serii "Świat komiksu" - sala audiowizualna na II piętrze

10.30

Komiks na dzień dobry: prezentacja serii Alexandro
Jodorowsky'ego i Juana Gimeneza pt. "Kasta Metabaronów"
(prowadzenie Wojciech Birek) oraz absolutna przedpremiera
po polsku pierwszego albumu tej serii pt. "Othon
Prapradziad" (z lektorem) - sala audiowizualna

11.00

Turniej gier karcianych "Magic The Gathering" oraz "Thorgal"
(pod patronatem sklepu Garou) -sala 216

11.25

Spotkanie z wydawcą: Przemysław Wróbel z wydawnictwa
Mandragora - sala audiowizualna

12.45

Komiksomania -- czyli Konkurs Wiedzy o Komiksie z mnóstwem
nagród w postaci najnowszych komiksów polskich wydawnictw - sala audiowizualna

14.15

Spotkanie z wydawcą: Artur Szrejter z wydawnictwa Egmont
Polska - sala audiowizualna

Rozgrzewka przed "Atakiem Klonów" - Blok Rzeszowskiej Akademii Mocy:

15.00

projekcja zestawu fragmentów z serii "Gwiezdne wojny" - sala
audiowizualna

17.00

Konkurs wiedzy o świecie "Gwiezdnych Wojen" - uwaga! Pytania
będą często dotyczyły pokazywanych wcześniej fragmentów
filmów

18.00

Zakończenie pierwszego dnia imprezy

Niedziela, 14.04.2002

Blok tematyczny sekcji Anime i Mangi:

10.00

Rozpoczęcie drugiego dnia imprezy

10.15

Projekcja serii anime "Read or Die" #1-3 (całość)

11.00

Turniej gry karcianej "Władca Pierścieni" (pod patronatem
sklepu Garou) - sala 213

12.00

Projekcja filmu kinowego "Tonari no Yamada-kun"

13.50

Przerwa

14.00

Kodeks i strój samuraja - prezentacja sekcji japońskiej
Bractwa Szkarłatnej Róży

15.00

Konkurs wiedzy o mandze i anime

16.00

Projekcja serii TV "Full Metal Panic" #1-4

18.00

Zakończenie imprezy

 • wszystkie filmy anime zostaną wyświetlone z angielskimi napisami.
 • w sali 216 (obok sali audiowizualnej) od godz. 12.00 w niedziele będzie można pograć na konsoli PS2 (podziękowania dla Clouda!).

Jak trafić
Budynek WDK jest blisko dworca głównego PKP i PKS.
PKP: po wyjściu z przejścia podziemnego należy iść prosto przed siebie (ul. Asnyka). Mijamy budynek Poczty (niebieskie lustrzanki), dochodzimy do skrzyżowania z sygnalizacją swietlną, przechodzimy na drugą stronę, dalej prosto, dochodzimy do drugiego skrzyżowania i jesteśmy na miejscu (budynek WDK to ten od strony kiosku [3-pietrowy], ma widoczny szyld). Krotko mówiąc, po wyjściu z przejścia podziemnego PKP należy cały czas iść prosto - aż do skutku :)
PKS: Należy wyjść z budynku dworca PKS. Po prawej stronie widzimy budynek Poczty. Kierujemy się w jego stronę i dalej prosto (patrz: PKP).
W witrynach WDK będą plakaty konwentowe.

[Plan Rzeszowa przedstawiajšcy drogę do WDK]

[Fingolfin]


recenzje
"Dylan Dog"

["Dylan Dog" - "Powrót potwora"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję ostatniego "Dylan Doga".
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 8.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Dragon Ball" tom 18: "Son Gohan i Szatan Piccolo"] ["X" tom 11] ["Gigant Poleca" tom XVI: "Kosmiczna draka"]  

recenzje
"Pielgrzym"

["Pielgrzym"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję "Pielgrzyma".
[Jarek Obważanek]


film
Wokół "Spider-Mana"

[Tobey Maguire]
[Kirsten Dunst]

W Sydney odbyła się 2.04 konferencja prasowa, w której udział wzięli twórcy "Spider-Mana". Z dziennikarzami spotkali się reżyser obrazu Sam Raimi, odtwórcy głównych ról Tobey Maguire, Kirsten Dunst (widoczni obok) i Willem Dafoe oraz producenci Laura Ziskin i Avi Arad.

W czasie spotkania Raimi oświadczył, że podpisał już stosowne dokumenty związane z reżyserią drugiej części "Spider-Mana"..

O swojej pracy na planie filmu opowiadał również wcielający się w rolę Człowieka-pająka Tobey Maguire. Aktor wyznał, że w czasie przygotowań do roli, trenował sześć dni w tygodniu. Ćwiczenia, które wykonywał były kombinacją jogi, klasycznej gimnastyki, sztuk walki, pracy z obciążeniem i jazdy na rowerze. Willem Dafoe oświadczył natomiast, że bardzo rzadko zastępowali go kaskaderzy. Znacznie częściej, szczególnie w czasie realizacji bardzo niebezpiecznych scen, wykorzystywano technikę komputerowej animacji.

Twórcy oświadczyli także, że mimo, iż pierwszy zwiastun filmu wycofany został po wydarzeniach z 11 września (można go wciąż obejrzeć np. na FilmWebie - przyp. JO), dwie wieże WTC pojawią się w filmie. Nie będą one jednak "brały udziału" w żadnej z dynamicznych scena akcji. Wiadomo już również, że płyta DVD ze "Spider-Manem" nie bedzie zawierała zbyt dużej liczy dodatkowych scen, ponieważ, w czasie montażu wykorzystano prawie cały nakręcony materiał.

O efektach wytężonej pracy twórców filmu przekonać się będziemy mogli 21 czerwca, kiedy "Spider-Man" zadebiutuje na ekranach polskich kin. Premiera w USA już 3 maja.
[MM, Stopklatka]


czwartek, 4.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Kaczor Donald" nr 14/2002] ["W.I.T.C.H." nr 4/2002]    

zapowiedzi
"D Lux" nr 1

["D Lux" nr 1]

Pierwszy "D Lux" znany jest już osobom, które nabyły go na 2WSK. Już wkrótce trafi również do szerszej sprzedaży z inną okładką (przypominam, że pierwotna była limitowana). Na Strefie: Zero pojawiła się ilustracja Filipa Myszkowskiego i Szymona Stelmaszyka, która ma pojawić się na okładce tego wydania. Jest ona widoczna poniżej.

[Cała ilustracja zdobišca okładkę]

O zawartości pierwszego "D Luxu" przeczytasz tutaj.
[Jarek Obważanek]


ciekawostki
"Tytus, Romek i A'Tomek" - "Złota księga przygód"

["Tytus, Romek i A'Tomek" - "Złota księga przygód"]

Nowe, zbiorcze wydanie ksiąg V, VII i IX oprócz oczywistych zalet, jakimi są pierwsze wydania kolorowe ksiąg V i IX ma kilka ciekawych cech. Pozycja ta jest wydrukowana z grzbiecikiem a jej zawartość bardzo wiernie odpowiada zawartości standardowych ksiąg: każda ma wydrukowaną na miękkim papierze okładkę (VII nawet dwie), własną stopkę, porysunkowie itp. To tak jakby trzy księgi złączyć przy pomocy dodatkowej okładki.
[Jarek Obważanek]


środa, 3.04.2002


zapowiedzi
Egmont - Klub Świata Komiksu
Zapowiadany początkowo na kwiecień pierwszy tom "Trolli z Troy" ukaże się w maju razem z pierwszym tomem ujawnionego wczoraj "Trzeciego testamentu" (spis tomów oraz okładki), kojenym "Nathanem Neverem" i "Karmazynowym Imperium 2". Przypominam, że pojawią się także drugi tom "Trylogii Nikopola", pierwszy tom "Sandmana" oraz pierwsza część "Mroczny rycerz kontratatkuje".

Następny tom "Usagi Yojimbo" ukaże się we wrześniu.

"Świat komiksu" za dwa tygodnie.
[Jarek Obważanek]


www
Strona Jeża Jerzego

["MangaMix" nr 5]

Wystartowała oficjalna strona Jeża Jerzego. Została przygotowana bardzo profesjonalnie i znakomicie się prezentuje. Można na niej znaleźć masę atrakcji a każdy dział jest bardzo dobrze i zabawnie przemyślany. Zapraszam do odwiedzin!
[Jarek Obważanek]


wtorek, 2.04.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Akira" tom 12: "Trzeci fenomen"]      

wrak
Prima aprilis!
Jakby się ktoś nie domyślił informuję, że wszystkie wczorajsze informacje tradycyjnie zostały spreparowane (tym razem wyłącznie przeze mnie) i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Mam nadzieję, że serwisy i osoby, które podałem jako autorów żartów nie mają mi tego za złe :)

Co ciekawe, rok temu jedno z primaaprilisowych doniesień brzmiało: "Egmunt wydaje Bilala! Tomek Kolodziejczak (USA) ujawnił, że w czerwcu rozpocznie wydawać wszystkie komiksy Bilala! Będzie to super luksusowe wydanie na kredzie i w twardej oprawie. Co prawda Bilal o niczym nie wie, ale na pewno spotka się z wydawcą na rozprawie sądowej." Cieszy mnie, że pominąwszy rozprawę sądową oraz termin, nasz (wówczas twórców tekstów było pięciu) pomysł okazał się proroczy. Czas pokaże czy chociaż jedno z tegorocznych doniesień okaże się prawdziwe.
[Jarek Obważanek]


wrak
Albumy i serie
Zamieściłem spis tomów i oryginalne okładki zapowiadanych przez Mandragorę serii "100 Bullets", "Hitman" i "Transmetropolitan" oraz opisy albumów "Ern" i "Tygrysek" z wydawnictwa Zin Zin Press. Ponadto spis dotychczas wydanych w polsce tomów oraz komplet oryginalnych okładek "Dragon Balla". W Zapowiedziach są już polskie okładki mang JPF, które ukażą się w kwietniu.
[Jarek Obważanek]


wrak
"Niklos Koda"
Umieściłem artykuł autorstwa Macieja Matuszaka i Dariusza Kowalskiego o tej serii, którą już wkrótce planuje wydać Siedmioróg.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
"Znakomiks" nr 5 już wkrótce

["Znakomiks" nr 5]
[Tomuś i Insekt]

"Znakomiks" nr 5 już tuż, tuż!
Tym razem jeszcze lepszy!
Więcej stron!
Nowi współpracownicy!
Nowi bohaterowie rysunkowych opowieści!

W kadrze obok (pod okładką):
TOMUŚ - znany z dobrze przyjętego albumu "Tomuś - Choroba Maliny" - tym razem o'czaruje w kolorowym "szorcie" (z naciskiem na "czaruje").
INSEKT - oj zalazł nam za skórę! Lubicie czarny humor? Twórca tej postaci dostarczy go Wam na każdej czarno-białej stronie pierwszego "szorta".

Ponadto:
- Finał pierwszej części "Powrotu Czarta",
- komiks o tym jak trudno być bohaterem komiksu autorstwa dwóch naszych nowych kolegów (uwaga na tych chłopaków),
- kolejne wiadomości o świecie, w którym toczy się akcja "Kołysanki" (i nie tylko),
- "szorty" H. Sawki i M. Chudzika,
- artykuł o komiksie "Warriors of the Shadow Realm",
- listy i rysunki czytelników,
- Baneroteka Internetowa!

Stałych czytelników zapraszamy do lektury. Niezdecydowanych zachęcamy do przyłączenia się do tych pierwszych.

WAŻNA INFORMACJA !!!
Począwszy od pierwszego kwietnia 2002 (to nie jest Prima Aprilis!), przy zamawianiu wydawnictw "Studio Domino" drogą pocztową nie musicie martwić się o koszty pakowania i poczty. Będzie ponosił je wydawca.
[Andrzej Baron]


zapowiedzi
Egmont - Klub Świata Komiksu
Zmieniły się zapowiedzi Egmontu na kwiecień. Nie będzie pierwszego tomu "Trolli z Troy". Pojawią się za to druga część "Slaine" -"Zabójca demonów", drugi tom "Alphy" - "Klan Bogdanowa" oraz "Dylan Dog" - "Gdy nadchodzi pełnia".

Mogę napisać o kolejnych seriach z Egmontu. Zdecydowanie największą atrakcją wśród tu wymienionych będzie "Kasta Metabaronów", pierwszy tom powinien się ukazać na wakacjach. Wcześniej zobaczymy pierwszy tom serii "Trzeci Testament" (fantasy historyczne). Po wakacjach pojawi się seria "Pieśń strzyg" (sensacja/horror). Powyższe tytuły ujawnił CD Jack na Nowej Gildii. Na koniec roku planowane jest jeszcze kilka nowych serii, ale na razie nie mogę o nich pisać.
[Jarek Obważanek]


imprezy
Wiosna z komiksem

["Wiosna z komiksem" - plakat]

sobota 6 kwietnia - Łódzki Dom Kultury

Jak co miesiąc, w pierwszą sobotę miesiąca, w gościnnym gmachu Łódzkiego Domu Kultury spotkają się miłośnicy historii obrazkowych. W programie imprezy: filmy - Ah! My Goddess! oraz Kowboy Beebop; ekspozycja - Super dziewczyny w komiksie - Tomb Raider, Witchblade, Danger Girl; a także giełda komiksów...
Zapraszamy o 12. Wstęp wolny.
[Witek Idczak]


www
"Przeciąganie liny, czyli narrator w komiksie"
Na Lagafium pojawił się nowy tekst, tym razem teoretyczny - o narracji. Wszystkich zainteresowanych zapraszam!
[Błażej - Lagafium]


recenzje
"Egon"

["Egon"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję "Egona".
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 1.04.2002


zagranica
"Jolan 30 000"
Jean van Hamme w wywiadzie dla Bodoi.com wyjawił, że zamierza otworzyć nową serię science fiction, która opowiadać będzie o losach Jolana wysłanego w przyszłość. Jak łatwo się domyślić, Jolanowi nie będzie łatwo w nowych warunkach. Na razie nie ujawniono nazwiska rysownika, który zajmie sie tą serią.
[Błażej na podst. bodoi.com]


zagranica
Szninkiel powraca!!!
"Powrót Szninkla" to komiks, w którym van Hame wszystko odwrócił do góry nogami. Okazuje się, że J'on wcale nie umarł! Zginął jego sobowtór a on sam przetrwał wraz z Bom Bomem. Jego zmagania się z nowymi warunkami życia utrudnia fakt pojawienia się zagubionej w czasie ekspedycji kosmicznej! HAL 9000 zupełnie nie wie, jakim cudem statek cofnął się tyle lat wstecz. Okazuje się, że O'n wcale nie zapomniał o Daarze i wraca, by dokonać zemsty na J'onie...
[darkk]


zagranica
Kontynuacja Dragon Balla!
Akira Toriyama ogłosił, że wraca do pracy nad Dragon Ballem! Amerykanie już zapowiedzieli, że nowa seria będzie oznaczona "GTX". Niestety autor nie zdradził niczego na temat fabuły nowej serii. Pierwszy odcinek pojawi się w "Shonen Jumpie" już w maju.
[manga.com.pl]


zapowiedzi
Egmont - Klub Świata Komiksu
Znam już tytuł mangi, jaką Egmont rozpocznie wydawać w drugiej połowie roku. Będzie to "Voice of subission" (w polskiej wersji "Jęk rozkoszy"). Autorem jest Mashumaru Juubaori. Jest to zbiór ostrych opowiadań poronograficznych.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Gra Wilq
Chaos Works rozpoczął pracę nad komputerową adaptacją kultowego komiksu "Wilq". Bartosz Minkiewicz przygotował modele, którymi programiści posłużą się przy opracowywaniu postaci (model Wilqa przedstawiony jest na okładce "Produktu" 11). Premiera gry przewidywana jest na przyszły rok. Będzie to gra przygodowa z elementami akcji z widokiem z trzeciej osoby. Autorzy zapewniają, że będzie brutalna i wulgarna. Muzykę komponuje zespół Jesus Chrysler Suicide. Oto fragment tytułowego utworu:

"ognistej wody łyk
motorem jego krwi
patrzą lustra na niego
to Wilq!

ma bladą twarz
ma chorą twarz
długie pazury
mówią na niego Wilq!

(...)
matki straszą nim dzieci
wkoło mówią jak zwykle
"to Wilq!""

[Produkt]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa