ARCHIWUM

piątek, 29.03.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Kaczor Donald" nr 12/2002] ["Kaczor Donald" nr 13/2002] ["Tom & Jerry" nr 3/2002]  

zapowiedzi
Mandragora
W wywiadzie udzielonym serwisowi Minimal Bros. Przemysław Wróbel ujawnił kilka tytułów, które ukażą się nakładem Mandragory. Są to "Hitman", "Transmetropolitan" i "100 Bullets". Znane jest też kilka szczegółowych zapowiedzi.

kwiecień 2002

["No Honor"]

"No Honor" / "Bez honoru"

scenariusz: Fiona Kai Avery
rysunek: Clayton Crain
tusz: Jonathan Glapion
kolory: Matt Nelson
objętość: 96 stron

Pałac Wielkiego Yoshio. Średniowieczna Japonia.
Zdrada. Skrytobójcy opanowali zamek.
Wierny zasadom Kodeksu Bushido samuraj ginie próbując ocalić życie i honor swojego pana.

Muzeum Guggenheim. Manhatta. Teraz.
Random, złodziej dzieł sztuki, wykrada katanę - unikatowy miecz dzieła najwybitniejszych japońskich rzemieślników ery shogunów.

Podziwiając bezcenny eksponat, Random kaleczy dłoń, budząc uwięzioną w mieczu duszę samuraja. Od tej chwili dwie różne osobowości połączy jedno ciało.

Złodziej i samuraj... oraz droga ku zemście, którą obaj będą musieli podążyć.


["Obergeist"]

"Obergeist"

scenariusz: Dan Jolley
rysunek: Tonny Harris (zdobywca Nagrody Eisnera)
tusz: Ray Snyder
kolor: Matthew Hollingsworth
objętość: 144 strony

Trwa druga wojna światowa. Potęga Niemiec chyli się ku upadkowi.

Jürgen Steinholtz, nazistowski rzeźnik-naukowiec, pracuje nad stworzeniem żołnierza nowej generacji - zabójcy mogącego zawładnąć umysłem przeciwnika.

Ofiarą bestialskich badań pada żydowski telepata, Adam Weiss.
Działający w pośpiechu Steinholtz nie docenia jednak jego umiejętności. W trakcie eksperymentu doznaje wstrząsu.
Bezużyteczny dla współpracowników staje się ich kolejną ofiarą.

Na pozór martwego Steinholtza kaci wrzucają do zbiorowej mogiły. Tam, nękany głosami swoich ofiar, stopniowo zyskuje psychokinetyczne moce, których niegdyś poszukiwał.

Wieki później budzi się, by wypełnić swoje przeznaczenie...

czerwiec 2002

["Midnight Nation"]

"Midnight Nation" / "Plemię cienia" cz. 1
(polska wersja tytułu nie jest ostateczna)

scenariusz: J. Michael Straczynski (twórca "Babilon 5")
rysunek: Gary Frank
tusz: Jason Gorder
kolory: Dan Kemp
objętość: 144 strony

Piekielny pomiot, żyjący w mroku pomiędzy światami, kradnie duszę porucznika policji, Davida Greya.

Teraz, tkwiąc w miejscu zwanym "cieniem", Grey, z pomocą tajemniczej Laurel, musi odnaleźć oprawcę i odzyskać swoją duszę, zanim będzie za późno...

[Mandragora, Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Siedmioróg
"Aldebaran" i "Niklos Koda" ukażą się na przełomie kwietnia-maja. To "na przełomie" należy rozumieć, że pierwsze części obu serii będą w sprzedaży pod koniec kwietnia, a obie drugie na poczatku maja. Ale może zdarzyć się tak, że oba komiksy w dwóch częściach pojawią się jednocześnie. Sprawa jest uzależniona od drukarni zagranicznej.
[PeCha - Nowa Gildia]


konkurs
Szaleństwo w "Stripburgerze"
Po dziesięciu latach "szalonego" wydawania , redakcja słoweńskiego magazynu komiksowego "Stripburger", zaprasza do udziału w kolejnym, specjalnym, anglojęzycznym wydaniu pisma. Tym razem tematem jest "szaleństwo". Organizatorzy oczekują świeżych, radykalnych, dalekich od moralizowania, a nawet zabawnych historii, które przełamią to tabu. Mogą to być komiksy o życiu w szaleństwie, jego wpływie na historię, lub szaleństwie jako zaślepieniu (religijnym, politycznym itp.). Wydawcy zachęcają do otwartego spojrzenia na temat oraz wykorzystania jego jak najszerszej definicji.

Obok wydawcy "Stripburgera" organizatorem przedsięwzięcia jest także Altra (the Association for Innovation in Mental Health). Wspólnie wybiorą siedem najlepszych prac, których autorzy otrzymają symboliczną nagrodę w postaci 100 euro. Termin nadsyłania prac upływa 15 czerwca 2002 roku. Komiksy należy nadsyłać w postaci czarno-białych kopii (żadnych oryginałów!) plansz formatu A4 (21 x 29.7 cm) lub plików w formacie "tiff" (rozdzielczość: 600 pikseli/cal dla rysunków czarno-białych, 300 dla szarości) nagranych na płytę CD (wyjątek stanowią płyty MACa).
Kontakt z organizatorami: burger(at)kud-fp.si Strip Core c/o Forum Ljubljana, Metelkova 6/I, SI - 1000 Ljubljana, Slovenia tel.: +386 1 2319662, fax: +386 1 4338074 www.ljudmila.org/stripcore
[Esensja]


www
"Esensja" nr 15

["Esensja" 15]

Znajdziecie już w sieci nowy, 15 numer "Esensji". Tym razem tematem przewodnim jest oczywiście "Władca Pierścieni". W numerze między innymi:
- recenzje filmu i dyskusja redakcyjna
- mini sonda Esensji
- jak mógłby wyglądać "Władca Pierścieni" gdyby zekranizował go Zanussi, Bergman, von Trier, Tarkowski, Lucas, Pasikowski i inni.
- sylwetka reżysera Petera Jacksona
- sylwetka twórcy wersji animowanej Ralpha Bakshiego i artykuł o 3 wcześniejszych ekranizacjach prozy Tolkiena
- relacja ze spektaklu "Rudy Dżil i jego pies"
- sylwetki rosyjskich pisarzy Jeskowa i Pierumowa, tworców dzieł nawiązujących do powieści J.R.R. Tolkiena

Oprócz tego:
Opowiadania: "Tolkienowska Opowieść Wigilijna" Grzegorza Wiśniewskiego i początek publikacji prac wyróżnionych w konkursie literackim Esensji.
Komiks: dwie historie komiksowe i sylwetka Franka Millera
Książki: nowy blok "Książki z górnej półki"
Gry: recenzja gry karcianej "Thorgal"
...i wiele innych.

Zapraszamy też do odwiedzania naszych serwisów, w tym nowości:
Przewodnik kinomana, czyli recenzenci Esensji polecają "8 zgryźliwych tetryków".
Pasek komiksowy Marka Turka "Black Stripe".
[Esensja]


recenzje
"Usagi Yojimbo"

["Usagi Yoimbo" księga 8 "Cienie œmierci"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję drugiego tomu z serii "Usagi Yojimbo".
[Jarek Obważanek]


film
"Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń"

["Tytus, Romek i A'Tomek wœród złodziei marzeń" - plakat]

Przypominam, że tydzień temu odbyła się premiera animowanej wersji przygód Tytusa, Romka i A'Tomka. Film jest kierowany głównie do dzieci.

Zły książę Saligia rządzi niepodzielnie na planecie Transformacji. To niezwykłe miejsce jest świadkiem okrutnych wydarzeń: książę Saligia odbiera ludziom marzenia i przerabia je na reklamy. Gdy sława Tytusa dociera do Saligii, ten postanawia podstępem zwabić go na planetę i ogołocić z marzeń. W kosmiczną podróż Tytus wyrusza razem ze swymi starymi przyjaciółmi: Romkiem i A'Tomkiem.

Tytusowi głosu użyczył Marek Kondrat, Romkowi - Wojciech Malajkat, a A'Tomkowi - piotr Gąsowski.
[Wirtualna Polska, Jarek Obważanek]


film
Rozpoczęły się zdjęcia do "Daredevila"
Po wielu miesiącach negocjacji z potencjalnymi odtwórcami głównych ról, gromadzeniu funduszy i pracy nad scenariuszem, rozpoczęły się w końcu zdjęcia do thrillera pt. "Daredevil". Zgodnie z doniesieniami studia 20th Century Fox, które zajmuje się produkcją filmu, wszystkie zdjęcia nakręcone zostaną w okolicach Los Angeles. Ustalono również datę premiery filmu na kinowych ekranach w Stanach Zjednoczonych. Odbędzie się ona najprawdopodobniej 17 stycznia 2003 roku.
[MM, Stopklatka]


film
Będą sequele "Spider-mana" i "Hulka"
Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, decyzje o rozpoczęciu prac nad sequelami "Spider-Mana" i "Hulka" podjęto jeszcze przed debiutem oryginalnych filmów na kinowych ekranach. Wiadomo już, że zdjęcia do "Spider-Mana 2" rozpoczną się już w styczniu 2003 roku, a premiera "Hulka 2" odbędzie się w roku 2005. Oryginalny "Spider-Man" pojawi się na ekranach kin w Stanach Zjednoczonych 5 maja 2002 (w Polsce obraz zadebiutuje 21 czerwca), "Hulk" natomiast 20 czerwca 2003 roku.
[MM, Stopklatka]


niedziela, 24.03.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Tytus, Romek i A'Tomek" - "Złota księga przygód"]

 


nowości
"Tytus, Romek i A'Tomek" - "Złota księga przygód"

["Tytus, Romek i A'Tomek" - "Złota księga przygód"]

Długo oczekiwany wybór najwspanialszych przygód Tytusa, Romka i A'Tomka - 3 dawno nie wznawiane, legendarne już książeczki w jednym tomie: V - "Podróż do ćwierć koła świata", VII - "Tytus poprawia dwójkę z geografii", IX - "Tytus na Dzikim Zachodzie", którym towarzyszą przezabawne, ilustrowane teksty Papcia Chmiela. Dlaczego "księga"? Bo to tradycyjny tytuł książeczek, których bohaterem jest Tytus, a które początkowo oprócz kolejnej numeracji nie miały innych tytułów! Dlaczego "złota"? Bo "złota księga" to tradycyjny w kulturze europejskiej (tak, tak!) tytuł wielu wyborów opowiadań, również obrazkowych, przeznaczonych dla młodych (także duchem) czytelników. Dlaczego "przygód"? Podpowiadamy Wam - tematem łączącym te trzy książeczki jest przygoda największa - podróż. Bohaterowie "Papcia Chmiela" udają się w drogę do... ćwierć koła świata, dookoła Polski i na Dziki Zachód.

cena: 18,9 zł
liczba stron: 192

[melin.com.pl]


sobota, 23.03.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Fushigi Yuugi" tom 9]      

piątek, 22.03.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Tytus, Romek i A'Tomek" księga III: "Tytus Kosmonautš"] ["Dragon Ball" tom 17: "Prawdziwe oblicze strachu!"]    

nowości
"Tytus, Romek i A'Tomek" księga III: "Tytus Kosmonautą"

["Tytus, Romek i A'Tomek" księga III "Tytus Kosmonautš"]

Chociaż wydawnictwo Prószyński i S-ka zapowiadało wydanie księgi VIII "Tytus zdobywa sprawność astronoma", w kioskach pojawiło się drugie już wydanie III księgi tego wydawcy (tak w ogóle piąte). Nie różni się właściwie niczym od poprzedniego. Można przypuszczać, że po wydaniu w ciągu ostatnich dwóch lat ksiąg II, IV i III teraz powinno ukazać się wznowienie księgi V, chociażby dlatego, że jej ostatnie wydanie pochodzi z 1978 roku (żadna inna książeczka nie była od tak długiego czasu pomijana przy reedycjach).
[Jarek Obważanek]


czwartek, 21.03.2002


ankieta
Ankieta nt. Straine'a z nagrodami

["Straine" - "Purgatorium"]

Jeśli jesteś fanem "Straine'a" to poświęć chwilkę na wypełnienie ankiety, która pomoże nam w sprawdzeniu jak czytelnicy odbierają komiks "Straine". Prosimy o wypełnienie ankiety nawet w przypadku gdy nigdy nie słyszałeś o komiksie "Straine" - informacja o tym też będzie dla nas ważna. A jeśli komiks ten Ci się nie spodobał - tym bardziej powiedz nam o tym koniecznie. Liczą się dla nas po prostu SZCZERE odpowiedzi! Dlatego każdy głos jest dla nas ważny, każda osoba ma szansę wygrać atrakcyjne nagrody!!
[Serwis Komiksowy]


prasa
Jeż w City Magazine
W marcowym City Magazine Warszawa został zamieszczony wywiad z twórcami Jeża Jerzego - Rafałem Skarżyckim i Tomkiem Leśniakiem.
[Jarek Obważanek]


imprezy
XIII Międzynarodowy Festiwal Komiksu "KOMIKS 2002"

[Plakat MFK 2002]

Co?
Wiadomo, największa impreza komiksowa w Polsce. I choć to trzynasty raz, nie lękamy się. Wręcz przeciwnie - szykujemy masę zaskakujących zdarzeń, które na długi czas pozostawią trwały ślad w Waszych chłonnych umysłach.
Gdzie?
Dokładnie tam - w Łódzkim Domu Kultury przy ul. Traugutta 18. Ale nie tylko. Impreza pojawi się też tu i ówdzie. W żadnym miejscu na pewno nie zabraknie tekstów w dymkach.
Kiedy?
Między 4 a 6 października, oczywiście 2002 roku. Trzy dni komiksowego szaleństwa! Przyjadą starzy i młodzi, znani i mniej znani, Polacy i desant zagraniczny.
I co jeszcze?
Masa wystaw. Komiksowe premiery. Giełda. Projekcje filmów. Spotkania z autorami. Sympozjum naukowe. Komiks session. Autografy. Aukcje. Manga. Konkursy. Może jakiś koncert? I może coś jeszcze?
Konkurs na krótką formę komiksową?
Już trwa. Tematyka dowolna, technika wykonania: rysunek, malarstwo, fotografia. Przysłać można tylko komiksy nigdzie dotąd niepublikowane. I najwyżej trzy, lecz ilość wszystkich plansz nie może przekroczyć 12. Każda plansza w formacie A3 (297 na 420 mm) powinna na odwrocie posiadać czytelne: tytuł, numer strony oraz dane autora(ów): imię, nazwisko i adres. Prace powinny być zapakowane w podpisaną sztywną teczkę, co umożliwi ich zwrot za pośrednictwem poczty (kserokopie nie są zwracane). Wpisowe 25 PLN (konto: Łódzki Dom Kultury, 90-113 Łódź, ul. Traugutta 18, PKO BP SA I O/Centrum w Łodzi, nr 91 10203352 125924934). Dowód wpłaty należy dołączyć do wysyłanych prac. Termin nadsyłania komiksów na konkurs upływa 15 sierpnia 2002 roku (prace należy kierować na adres ŁDK).

Organizatorzy XIII MFK "KOMIKS 2002":
Stowarzyszenie Twórców "CONTUR"
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź
(42) 633-98-00 wew. 244 lub 246
festiwal(at)ldk.lodz.pl

wszelkich informacji udziela rowniez "Agencja J&K": agencja_jk(at)wp.pl lub 0 601 945 518

[Agencja J&K]


imprezy
Targi Komiksu

18 maja 2002, Łódzki Dom Kultury

Targi Komiksu odbywają się w Łódzkim Domu Kultury już od sześciu lat. Jest to kolejna, obok jesiennego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, impreza komiksowa w mieście, uznawanym przez miłośników literatury obrazkowej za polską stolicę komiksu. Na targach najsilniej reprezentowane jest środowisko twórców. Imprezie towarzyszą wystawy prezentujące najnowsze prace znanych autorów. Odbywają się spotkania autorskie i prelekcje popularyzujące komiks jako gatunek sztuki. W trakcie imprezy organizowany jest również kiermasz wydawnictw komiksowych, na którym uczestnicy targów mogą nabyć poszukiwane komiksy polskie i zagraniczne. Zawsze podczas takich zjazdów spotykają się miłośnicy i twórcy komiksu z całego kraju.

Organizatorzy: Łódzki Dom Kultury, 90-113 Łódź, Traugutta 18, tel. (42) 6339800 w.247, e-mail: festiwal(at)ldk.lodz.pl; Komiks Forum; Agencja J&K

[Komiks Forum]


konkursy
"Moje miasto"
Regulamin konkursu na komiks gazetowy

Organizatorzy Targów Komiksu zapraszają do udziału w konkursie komiksowym.
Temat konkursu: "Moje miasto". Cała historia powinna być przedstawiona na jednym komiksowym pasku, składającym się z dwóch, trzech, lub czterech kadrów (format paska 9 x 28 cm), wykonanym techniką rysunku. Uczestnik konkursu może przysłać maksymalnie trzy historie (trzy paski komiksowe), czytelnie opisane na odwrocie (tytuł pracy oraz dane autora(ów): imię, nazwisko, i dokładny adres). W konkursie mogą brać udział prace nigdzie dotąd niepublikowane.

Prace należy przesłać do 10 maja 2002 na adres:
Łódzki Dom Kultury
90-113 Łódź, Traugutta 18
z dopiskiem: KOMIKS
lub w formie elektronicznej (format JPG) na adres:
agencja_jk(at)wp.pl

Nadesłane prace będą eksponowane na wystawie konkursowej w Łódzkim Domu Kultury podczas Targów Komiksu (18 maja 2002). Najlepsze historie zostaną nagrodzone, a wybrane paski komiksowe będą opublikowane w prasie. Zwycięzca konkursu będzie mógł również zaprezentować swoje prace na specjalnej ekspozycji podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w październiku 2002.
[Komiks Forum]


www
Strona "Komiks Forum"

[Logo "Komiks Forum"]

Już nawet najstarsi górale nie pamietają, że istniało kiedyś wydawnictwo Komiks Forum. A jednak było. W czasach, kiedy młodzi polscy rysownicy komiksów nie byli publikowani. Kiedy AQQ było nędzną kserówą w formacie kieszonkowym i nikt nie słyszał jeszcze o Czasie Komiksu, KKK, Krakersie czy Produkcie, Komiks Forum w przyzwoity sposób prezentowało prace: Truścińskiego, Gawronkiewicza, Tomaszewskiego, Birka, Ozgi, Leśniaka i kilkudziesięciu innych, najlepszych autorów młodego pokolenia twórców komiksu. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś ciekawego o tamtych
czasach zapraszam na moją nowo otwartą stronę.
Powiedzcie o niej znajomym.
[Witek Idczak]


wtorek, 19.03.2002


Aktualizacja specjalna z okazji 2WSK


Dzisiaj tylko krótki materiał informacyjny, relacja którą przygotuję we współpracy z Minimal Bros. pojawi się w późniejszym terminie.
[Jarek Obważanek]


sklepy
Wydane na spotkania

["Polowanie"] ["Thorgal" - tom 26: "Królestwo pod piaskiem"] ["Tytus, Romek i A'Tomek" - "Księga Zero"] ["Jeż Jerzy nie dla dzieci"]
["Status 7" tom 1: "Breakoff"] ["Gail" - tom 2: "Bitwa"] ["Miasto Grzechu"] ["Usagi Yojimbo": "Cienie œmierci"]
["Yans" - tom 1: "Ostatnia wyspa"] ["Alpha" - tom 1: "Wymiana"] ["Krzyżacy" - tom 1: "W cieniu czarnych kniei"] ["Jessica Blandy" - tom 1: "Pamiętaj o Enola Gay..."]
["Soda" - tom 1: "Anioł œmierci"] ["Cedryk" - tom 1: "Pierwszoklasiœci"] ["Mandryl" - tom 1: "Dziewczyna z mieczem"] ["D Lux" nr 1]
["MangaMix" nr 5] ["KKK" nr 16] ["I co dalej kapitanie?"] ["2WSK"]

nowości
Pakiet marcowy Klubu Świata Komiksu
Tomek Kołodziejczak powiedział, że pakiet marcowy będzie prawdopodobnie zaoferowany w niższej cenie jedynie dotychczasowym prenumeratorom (dostaną odpowiedni list), nie będzie go można zamówić w "Świecie Komiksu" 27. Ta jego wypowiedź jest jednak sprzeczne z wczorajszą informacją Egmontu, którą znajdziesz w informacjach Poza spotkaniami.

Łączna wartość pakietu to 216,10 zł!

["Polowanie"]

"Polowanie"

Scenariusz: Pierre Christin
Rysunki: Enki Bilal

Komiks o tematyce politycznej. Dwaj mistrzowie komiksu europejskiego - Christine i Bilal - postanowili opowiedzieć o blaskach, ale przede wszystkim o cieniach europejskiego komunizmu, pokazując je jako ciąg wspomnień emerytowanych dygnitarzy partyjnych, zebranych na polowaniu w Bieszczadach w roku 1993. Oprócz dramatycznych wspomnień, dramatem okazuje się także samo polowanie...


["Thorgal" tom 26: "Królestwo pod piaskiem"]

"Thorgal" tom 26: "Królestwo pod piaskiem""

Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński

Pierwsze polskie wydanie najnowszego, 26. tomu przygód Thorgala! Główny bohater płynie wraz z rodziną na południe, w poszukiwaniu nowej ojczyzny. Docierają aż do wybrzeży Sahary, gdzie napotykają dziwnych ludzi, którzy potrafią unosić się w powietrzu... W tym tomie oprócz klasycznej fantasy autorzy serii powrócili do dawno zarzuconego motywu science fiction, powiązanego z pochodzeniem Thorgala.


["Tytus, Romek i A'Tomek" - "Księga Zero"]

"Tytus, Romek i A'Tomek" - "Księga Zero"

Scenariusz i rysunki: Henryk Jerzy Chmielewski

Wybór historyjek o Tytusie z jego najmłodszych lat - 1957-1966 - dopiero dorastał na łamach "Świata Młodych". Pozycja nie do przeoczenia dla wszystkich fanów polskiego komiksu - dzięki wybranych historiom można prześledzić, jak zmieniały się nie tylko postaci głównych bohaterów, ale i sztuka komiksowa Henryka Chmielewskiego. Album został opatrzony zdjęciami autora z dawnych lat, jego biografią oraz bibliografią utworów o Tytusie, drukowanych na łamach "Świata Młodych". Twarda oprawa, 276 stron, komiks czarno-biały.


["Jeż Jerzy nie dla dzieci"]

"Jeż Jerzy nie dla dzieci"

Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak

Znany czytelnikom "Ślizgu" wróg skinów i dresiarzy przemierza Warszawę, wplątując się w najdziwniejsze tarapaty, walczy nawet z superdresiarzem - El Dresso! Ze względu na słownictwo, przemoc i niedwuznaczne aluzje, album skierowany tylko do dorosłych.


["Status 7" tom 1: "Breakoff"]

"Status 7" tom 1: "Breakoff"

Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Robert Adler

Pierwsza część polskiego komiksu, stworzonego w konwencji cyberpunk, a rozgrywającego się za kilkadziesiąt lat w Warszawie. Kenner montuje ekipę, dzięki której ma przechwycić program komputerowy, umożliwiający przesłanie ludzkiej jaźni do pamięci komputera. Oczywiście, operacja okazuje się znacznie trudniejsza, niż by się wydawało - nie zabraknie ani walki, ani zdrady, ani pościgów i ucieczek. Znakomity komiks sensacyjny, od początku do końca trzymający w napięciu.


["Gail" tom 2: "Bitwa"]

"Gail" tom 2: "Bitwa"

Scenariusz i rysunki: Piotr Kowalski

Drugi tom polskiej sagi, łączącej elementy fantasy i SF. Gail, wygnany z ojczyzny, trafia na dwór sąsiedniego państwa. Jest biernym świadkiem inwazji na swój kraj. Czy stanie po stronie najeźdźców?


["Miasto Grzechu"]

"Miasto Grzechu"

Scenariusz i rysunki: Frank Miller

Pierwszy tom sensacyjnej serii jednego z najbardziej cenionych amerykańskich komiksiarzy, kilkakrotnego zdobywcy Nagrody Eisnera - Franka Millera. W Basin City, zwanym Miastem Grzechu, panuje prawo dżungli - jeśli chcesz przeżyć do następnego ranka, musisz zabić swoich wrogów. Lump i bandzior Marv doskonale o tym wie, ale rozumie też, że przyszło mu walczyć z najgroźniejszymi przeciwnikami - władcami miasta...


["Usagi Yojimbo" księga 8: "Cienie œmierci"]

"Usagi Yojimbo" księga 8: "Cienie śmierci"

Scenariusz i rysunki: Stan Sakai

Drugi tom (oryginalne 8. księga) sagi fantasy, osadzonej w realiach XVI/XVII wiecznej Japonii. Usagi wędruje po Japonii, walcząc z klanem ninja oraz zbirami najmowanymi przez chciwych feudałów. Wspomina też dzieciństwo, kiedy to po raz pierwszy poznał okropności wojny? Wspaniały komiks, zaskakujący nie tylko znakomitymi scenami walki, ale też wzruszającymi scenami z życia szarych ludzi.


["Yans" tom 1: "Ostatnia wyspa"]

"Yans" tom 1: "Ostatnia wyspa"

Scenariusz: Andre-Paul Duchateau
Rysunki: Grzegorz Rosiński

Pierwszy tom klasycznej serii science fiction, w której poznajemy oboje głównych bohaterów całego cyklu: historyka temporalnego Yansa i jego przyszłą żonę, Orchideę. Yans gubi się w czasoprzestrzeni i traci pamięć. Trafia do własnego Miasta, ale wiele lat przed własnym narodzeniem, w czasie, gdy rządził nim okrutny dyktator...


["Alpha" tom 1: "Wymiana"]

"Alpha" tom 1: "Wymiana"

Scenariusz: Pascal Renard
Rysunki: Youri Jigounov

Początek serii sensacyjnej o agencie CIA - Alphie. W Zachodniej Europie pojawiają się olbrzymie ilości rubli, którymi zapewne handluje międzynarodowa mafia. CIA stara się ustalić, kto wspiera mafię w tym przedsięwzięciu, które może zdestabilizować światową gospodarkę i umocnić pozycję zorganizowanej przestępczości. Alpha wkracza do akcji - na razie ma rozpracować pewną piękną Rosjankę, która jest zapewne kurierem mafii?

[Klub Świata Komiksu, Jarek Obważanek]


nowości
"MangaMix" nr 5

["MangaMix" nr 5]

Do sprzedaży trafił właśnie nowy, piąty numer komiksowego periodyku, "Mangamix". A co w numerze?

 • Pierwszy odcinek mangi "Video Girl Ai". Jest on prezentowany, zgodnie z życzeniem strony japońskiej, w oryginalnym układzie stron (pierwsza strona komiksu jest ostatnią stroną pisma, dymki czytane od prawej do lewej).
 • Ostatni odcinek "Zapisków detektywa Kindaichi"! Dowiadujemy się, kto jest tajemniczym mordercą. Ten tytuł pojawi się wkrótce w wydaniu książkowym!!!
 • Czy lekarz ma prawo strajkować? Ten problem podejmuje kolejny odcinek "Black Jacka".

A ponadto:

 • Twórczość Masakazu Katsury prezentuje Tomasz Gawroński.
 • W normalnej Japonii cz. III - felieton Aleksandry Watanuki. Tematem tego odcinka są rozważania nad wyborem drogi życiowej na kanwie losów pewnej młodej Japonki.
 • Z pamiętnika szalonego fana cz. I - pełna humoru opowieść Pawła "Mr. Jedi" Musiałowskiego o problemach związanych z pracą w redakcji popularnego mangowego pisma "Kawaii".
 • Poszerzona rubryka korespondencji z Czytelnikami.
 • Wielki konkurs na najlepszy fanzin!!!

[manga.com.pl]


zapowiedzi
Plany wydawnicze prosto od wydawców

Egmont Polska
Miałem w rękach plany Egmontu do końca roku, ale zostałem zobowiązany do zachowania tajemnicy. Mogę napisać tylko o seriach, o których wspominał Tomek Kołodziejczak na spotkaniu. Są to "Preacher" i "Sandman" (spis tomów i okładki oryginalne "Sandmana" od dzisiaj na WRAKu). Oryginalne tomy w obu seriach zostaną w polskim wydaniu przedzielone na pół, aby ich cena była w miarę przystępna. Miesiąc wydania pierwszego "Preachera" nie został jeszcze ustalony, być może będzie to czerwiec. Pierwsza część pierwszego tomu "Sandmana" p.t. "Preludia i nokturny" pojawi się w maju, a druga w sierpniu. Ponadto szykują się naprawdę znakomite rzeczy, będzie kilka perełek z Les Humanoides Associes, niestety nie mogę napisać jakich. Najwięcej nowych serii planowanych jest na koniec roku. Tomek stwierdził również, że wydanie Funky Kovala nie jest jeszcze pewne.

Problemy z serwerem dały mi czas, by jeszcze w tym samym materiale przedstawić informacje, na których publikację zgodę otrzymałem dopiero dzisiaj. Z rzeczy chyba najbardziej sensacyjnych - będzie "Gullivera" Manary! Zapowiadana swego czasu "Gwiazda pustyni" Mariniego ukaże się prawdopodobnie pod koniec roku w jednym albumie. Jedną z nowych serii będzie "Vlad" Swolfsa (scen.) i Griffo (rys.), pierwszy tom prawdopodobnie w listopadzie. Pojawiły się pogłoski na temat "Watchmen", zostały one potwierdzone, ale nie zobaczymy tego komiksu w polskim wydaniu w tym roku.

Kolejny tom Hellboy'a "Prawa ręka zagłady" pod koniec roku. Piąty tom "Armady" pojawi się w październiku, jeśli do tego czasu ukaże się na Zachodzie i Egmont na czas dostanie materiały. Jeśli chodzi o serie komediowe, to planowany na ten rok album "Lucky Luke'a" został przesunięty na termin powakacyjny (być może będzie to wrzesień). Poza tym ukaże się w tym roku dwa, najwyżej trzy tomy "Titeufa", "Kida Paddle" i "Małego Sprytka" (licząc z już wydanym tomem w przypadku "Titeufa").

Warto przy okazji wspomnieć o "Thorgalu" 27. Będzie miał tytuł "Barbarzyńca" i będzie w klimatach "Gladiatora" Ridley'a Scotta.

Świat Komiksu 27 ukaże się dopiero w kwietniu i teraz będzie kwartalnikiem. Wewnątrz m.in. dwa opowiadania z "Sin City" oraz artykuł o tej serii. Ten numer nie będzie się niczym różnił od poprzednich (ta sama objętość itp.), ale niewykluczone, że coś zmieni się w następnym.

Twój Komiks
Xavier Retat potwierdził, że Twój Komiks będzie wydawał "Tintina", w lipcu pojawią się pierwsze 2 tomy, kolejne 2 w październiku. Zaprzeczył, jakoby były plany wydawania "Valeriana". Będzie też "Michel Vaillant" w cyklu miesięcznym. Dzięki uprzejmości CD Jacka z Nowej Gildii mogę zaprezentować zapowiedzi Twojego Komiksu do końca 2002 roku. W późniejszych planach jest m.in. Kubuś (Cubitus).

Post
Szefowie wydawnictwa Post przyznali, że sprzedaż pierwszego tomu "Janosika" była niższa, niż spodziewana. Wg nich podstawowym problemem tego komiksu jest fakt, że jest na tyle nietypowy, iż budzi zainteresowanie właściwie tylko fanów. Seria będzie kontynuowana, ale w innej formie. Zostaną wydane 2 albumy po 3 oryginalne odcinki, czyli podobnie jak reedycja "Wiedźmina" (pierwszy album zostanie wydany ponownie). Zmniejszy się również format do standardowego A4. Nowych pozycji z Postu możemy oczekiwać najwcześniej we wrześniu. Strona internetowa wydawnictwa ruszy już wkrótce.
[Jarek Obważanek]


Poza spotkaniami


sklepy
Ostatnio wydane

["Kaczor Donald" nr 11/2002]      

prasa
"Meble" nr 5

["Meble" nr 5]

Mam przyjemność poinformować, że pojawił się nowy numer pisma literackiego "Meble" a w nim trzeci odcinek o potwornym życiu krzeseł w miasteczku Mikropolis pt. "Rewolucja krzeseł".

Pismo "Meble" można nabyć w Empikach, InMedio i Relay. Można też pobrać za darmo w formacie PDF.


[Doktor Murnau, Prezydent Miasteczka Mikropolis]


sprzedaż
Jak zamawiać komiksy Klubu Świata Komiksu w systemie wysyłkowym
Od marca 2002 r. sprzedaż wysyłkową komiksów Klubu Świata Komiksu prowadzi firma PRENUMERATA MAILING POLSKA SP. Z O.O., ul. Minerska 2, 04-506 Warszawa, tel.: (0-22) 812 77 20/21, fax: (0-22) 812 77 23/24, e-mail: pmp(at)fulfilment.pl; konto bankowe: PKO BP S.A. I O/Centrum Warszawa 4410201013 122621558

Zamawianie komiksów może odbywać się na dwa sposoby:
1. W kwartalniku "Świat Komiksu" publikowana jest lista dostępnych komiksów oraz kupon zamówieniowy na komiksy archiwalne oraz nowe pakiety komiksowe. Kupon ten należy wypełnić (na stronie KŚK oraz w ŚK znajduje się lista tytułów archiwalnych - do lutego 2002 r. - z kodami produktów, które należy umieścić na kuponie) oraz opłacić w banku lub na poczcie (do należności należy doliczyć 6 zł porto). Uwaga: zamówienia na pakiety marcowy i kwietniowy (przypominamy, że pakiety sprzedawane są w cenach promocyjnych) będą opublikowane dopiero w numerze kwietniowym ŚK - za opóźnienie przepraszamy, mamy jednak nadzieję, że wszyscy z Państwa, którzy będą chcieli nabyć komiksy marcowe po niższej cenie, zdecydują się poczekać do kwietnia.
2. Dla posiadaczy internetowych kont bankowych (typu np. mBanku): należy internetowo przesłać należność za komiksy (+ 6 zł porto) na numer konta firmy Prenumerata Mailing. Proszę nie zapomnieć wpisać na poleceniu przelewu kodów zamawianych albumów!

Uwaga: do kosztu każdej przesyłki należy doliczyć 6 zł porto!
Reklamacje związane z zamówieniami prosimy kierować do firmy PRENUMERATA MAILING.
[Klub Świata Komiksu]


film
Premiera "Z piekła rodem"
Od piątku w polskich kinach gości film "From Hell" czyli "Z piekła rodem". Jest on ekranizacją komiksu Alana Moore'a (scenariusz) i Eddiego Campbella (rysunki), który ukazał się w 1999 roku.

Londyn, jesień 1888. W mieście szaleje maniakalny morderca zwany "Kubą Rozpruwaczem", który w bestialski sposób zabija bezbronne kobiety. Policja jest bezradna wobec jego coraz bardziej okrutnych wyczynów, w mieście szerzą się plotki i panika.
Po kolejnej zbrodni śledztwo w sprawie Kuby Rozpruwacza powierzone zostaje inspektorowi Fredowi Abberline (Johnny Depp), który po śmierci żony i dziecka posiadł dar jasnowidzenia - w swoich narkotycznych wizjach "widzi" przyszłe ofiary mordercy. Nie mija wiele czasu, a Abberline nabiera podejrzeń, że w sprawę zamieszany musi być ktoś z najwyższych kręgów władzy, a kto wie - może nawet któryś z członków rodziny królewskiej?
[Strona oficjalna filmu, Jarek Obważanek]


film
Joe Pantoliano o boku Afflecka w "Daredevil"
Joe Pantoliano dołączył do Colina Farrella i Bena Afflecka w obsadzie ekranizacji komiksu pt. "Daredevil". Głównym bohaterem książeczki jest syn boksera, Matthew Murdock (Affleck), który uratował człowieka przed pewną śmiercią pod kołami rozpędzonej ciężarówki. W wyniku zetknięcia się z bardzo radioaktywnym izotopem, Matthew traci wzrok. Kilka lat późnej, wykorzystując swoje nadprzyrodzone zdolności, Matt staje się przeciwnikiem zła i występku. Pantoliano wcieli się w filmie w rolę dociekliwego reportera Bena Uricha. Reżyseruje Mark Steven Johnson.
[MM, Stopklatka]


film
Pitof wyreżyseruje Ashley Judd w "Catwoman"
Pitof, francuski mistrz efektów specjalnych (m.in. "Miasto zaginionych dzieci") , który jako reżyser zadebiutował zrealizowanym w ubiegłym roku filmem pt. "Vidocq", zrealizuje dla studia Warner Bros. film o Kobiecie-Kocie (występującej w komiksach o Batmanie).

Wszystko wskazuje na to, że obraz pt. "Catwoman", o realizacji którego przedstawiciele studia poinformowali na początku 2001 roku, dostanie w końcu zielone światło. Główna rola w filmie powierzona została Ashley Judd.

Zgodnie ze wstępną wersją scenariusza, aktorka zagra tutaj kobietę, która osierocona jako mała dziewczynka, ucieka z domu dziecka, w którym narażona jest na upokorzenia ze strony lubieżnego dyrektora i postanawia żyć na ulicach wielkiego miasta. Dzięki swoim akrobatycznym umiejętnościom i niezwykłej inteligencji Selina staje się nieuchwytną złodziejką znaną jako Kobieta-Kot. W przeciwieństwie do klasycznych komiksowych bohaterów, głównym motywem jej działalności nie jest chęć zwalczania wszelkiego zła, lecz zaspokajanie jedynie własnych potrzeb.
[MM, Stopklatka]


czwartek, 14.03.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Pielgrzym"] ["Egon"]    

środa, 13.03.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Gigant poleca" tom XV: "Historia pewnej znajomoœci"]      

zapowiedzi
"Miasto grzechu" czyli polskie wydanie "Sin City" Franka Millera

["Miasto Grzechu"]

Jedna z najsłynniejszych serii sensacyjnych wreszcie w Polsce! Wydawnictwo Egmont rozpoczyna w ramach Klubu Świata Komiksu publikację cyklu "Miasto Grzechu" ("Sin City") albumem o takim samym tytule jak cała seria. Oficjalna premiera tomu odbędzie się 16 marca na Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. Edycja następnego tomu: "Girlsy, gorzała i giwery" ("Booze, Broads And Bullets") przewidywana jest na lipiec 2002.

Cena 25 zł.

[Klub Świata Komiksu]


zapowiedzi
"D Lux" nr 1

["D Lux" nr 1]

Będzie drugi cud nad Wisłą! Mowa o magazynie "D Lux". Po raz pierwszy produkcja Produkt Crew ukaże się na czas, ba, w określonym z góry dniu. Ale nie ma róży bez kolców. 16 marca "D Lux" Jeden zdobędą tylko ci szczęśliwcy, którzy odwiedzą miejscówkę, gdzie odbędą się Warszawskie Spotkania Komiksowe. Dalej. Tylko na WSK będzie możliwość zakupienia wersji magazynu z okładką Śledzia i Mariana (kolor), przedstawiającą Parisha. Limit: 500 sztuk. Reszta nakładu pojawi się w sprzedaży około dwóch tygodni od premiery, ze zmienioną okładką (która, jak widać na załączonym obrazku zajmuje również ostatnią stronę magazynu).

[Okładka w pełnej okazałoœci.]

"D Lux" Jeden: twardsza, lakierowana okładka, grzbiet, 84 strony w czerni i bieli. Cena 9,99 PLN.

Komiksy:

 • Parish (Śledziu)
 • Osiedle Swoboda (trzy epizody stworzone przez Mariana & Simsona, Fila oraz Olafa Ciszaka, bez ingerencji Śledzia)
 • Bez Tytułu (Chmielewski i Janicki)
 • Stan Woyenny (txt: Śledziu, gfx: Myszkowski)

Plus: Lux Galeria poświęcona Osiedlu (Anna Miśkiewicz, Tomasz Leśniak, Krzysztof Tkaczyk, Olaf Ciszak, Andrzej Janicki, Ernesto Gonzales, Bartosz Minkiewicz oraz niespodzianka); trzy strony historii tworzenia Parisha, będącego również krótkim poradnikiem rysowania komiksów oraz opowieścią o powstaniu magazynu D Lux.

D Lux jest raczej dla dorosłych.

[Produkt]


zapowiedzi
"KKK" nr 16

["KKK" nr 16]

W sobotę 16 marca br. podczas na drugiej edycji Warszawskich Spotkań Komiksowych będzie miał swoja premierę 16 numer KKK. Zapraszamy na stoisko, tylko w tym dniu możliwość zakupu wszystkich numerów KKK po cenach promocyjnych.

KKK #1 (16)/2002, marzec
Za 13,00 PLN dostaniecie: 48 stron A4 w czerni i bieli z kolorową okładką autorstwa Roberta Adlera (DRUK)

WYWIADY:
Wywiad z twórcą Funky Kovala - Maciejem Parowskim pt. " Praca nad Funky'm to było duchowe szczytowanie!"
W cyklu Trzy Pytania Agnieszka Holland
Wywiad z autorami komiksów z Resetu - Robertem Adlerem i Tobiaszem Piątkowskim pt. "Cóż, chyba czas na Batman vs. Małysz"
Wywiad z twórcami Jeża Jerzego - Tomaszem Leśniakiem i Rafałem Skarżyskim pt. "Zderzyć się niczym Superman z Barmanem"

BOHATEROLOGIA:
Just A Pilgrim: Pielgrzym by Jakub Demiańczuk
Świat Edeny by Wojciech Birek
(w cyklu SERIALE Z FRANCJI)
Akira Toriyama - manga dla każdego by Mirosław Solarski
(w cyklu SKOŚNYM OKIEM)
Komiksowe światy Michaela Moorcocka cześć 1: Steampunk by Krzysztof Janicz

KOMIKSY:
Wymieszany by Herluf Bidstrup ... by Mateusz Kołek
Kot by Mariusz Zabdyr & Michał Gałek
Obuch 3: Piąta po południu by Marek Turek
... by Wojciech Prokop
Kundle by Robert Adler
Pan Zenek Wesoły Sanitariusz by Andrzej Mleczko
Euzebiusz i Cezary by Tomasz Leśniak & Rafał Skażycki
Pasikoniu i Cyryl epizod I: Pieniądze to nie wszystko by Nikodem Cabała & Michał Gałek
Janosik: Pobór odc. IV by Jerzy Skarżyński & Tadeusz Kwiatkowski

NEWSY:
BIGOS Z ŻABICH UDEK Wojciech Birek

TEKSTY SPOWODOWANE:
Pokolenia by Tomasz Kołodziejczak
(w cyklu Z ARCHIWUM K)
Jeż Jerzy - Portret Bohatera by Wojciech Jama
(w cyklu JAMA WOJCIECHA)

INNE:
Zrób to sam(o): Lobo by Jarosław Baster
Indeks KKK 2001

OKŁADKI:
front by Robert Adler, kolor: Jarosław Bieda
tyłek by Michał Gałek, kolor: Jarosław Bieda

O tym, jak zamawiać ten oraz wcześniejsze numery dowiesz się tutaj.

[KKK]


prasa
Tytus w odcinkach

["Tytus, Romek i A'Tomek" ks. IX cz. 1]

Do poniedziałkowego wydania gazety "Głos Pomorza" została dołączona pierwsza z czterech części IX księgi z cyklu "Tytus, Romek i A'Tomek" zatytułowanej "Tytus na Dzikim Zachodzie". Gazeta kosztuje 1 zł i w ten sposób za jedyne 4 złocisze można mieć cały album. Poza tym jest spora ciekawostka dla kolekcjonerów ponieważ album jest po raz pierwszy wydany pełnokolorowej wersji!
Załączniki będą zamieszczane raz w tygodniu, w poniedziałki. A tak na marginesie, czyżby komiksy z Tytusem były w stanie zwiększyć poniedziałkowy nakład?
[Nowa Gildia]


niedziela, 10.03.2002


zapowiedzi
"2WSK"

["2WSK"]

Jedną z wielu niespodzianek 2. Warszawskich Spotkań Komiksowych będzie okazjonalne wydawnictwo "2WSK". Magazyn komiksowy w formacie A4, 44 strony, w tym kolorowa okładka (projekt Roberta Adlera) oraz kolorowa wkładka ("Porady Praktycznego Pana" Tadeusza Baranowskiego).
Miejmy nadzieję, że to wydawnictwo już na stałe będzie związane z Warszawskimi Spotkaniami Komiksowymi.

Oto pełna lista autorów, których prace znalazły się w magazynie: Tadeusz Baranowski, Przemek Truściński, Rafał Skarżycki & Robert Leśniak, Cyryl Lechowicz, Tobiasz Piątkowski & Robert Adler, Adrian Madej, Ryszard Dąbrowski, Rafał Gosieniecki.

Album już teraz można zamawiać pod adresem centrumkomiksu(at)plusnet.pl
[Aldona Składanek]


recenzje
"Blacksad"

["Blacksad" tom 1: "Poœród cieni"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję pierwszego tomu z serii "Blacksad".
[Jarek Obważanek]


recenzje
"Targi nieśmiertelnych"

["Trylogia Nikopola" tom 1: "Targi nieœmiertelnych"]

Zamieściłem również recenzję pierwszej części "Trylogii Nikopola".
[Jarek Obważanek]


sobota, 9.03.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Gaston" - tom 2] ["W kręgu podejrzeń" - tom 3: "Uciekinier"] ["Arena Komiks" 6] ["Kapitan Kloss" nr 13: ""Podwójny Nelson"]
["Kapitan Kloss" nr 14: "Żelazny krzyż"] ["Kaczor Donald" nr 10/2002] ["Digimon" 3/2002]  

nowości
"Arena Komiks" 6

["Arena Komiks" 6]

Nowy numer jest już na półkach w Empikach i salonikach INMEDIO, siłą rzeczy można zamówić wysyłkowo - i tu niespodzianka: cena razem z wysyłką 14,00 zł. Zapraszam.
[TeTe]


prasa
Kałużyński o komiksie

["Polityka" 9/2002]

W zeszłotygodniowej "Polityce" nr 9/2002 ukazał się artykuł Zygmunta Kałużyńskiego (!) "Dajcie nam komiks". Można go przeczytać na stronie www "Polityki".
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Klub Świata Komiksu - pakiet marcowy
Zgodnie z przeciekami, wydanie 3. tomu "Piotrusia Pana" zostało przesunięte, ponieważ Egmont nie otrzymał na czas materiałów z Francji. Zamiast niego otrzymujemy 1. tom "Yansa", który tym razem nosi zdecydowanie właściwszy tytuł "Ostatnia wyspa".

Oto pełna zawartość pakietu:

["Tytus, Romek i A'Tomek" - "Księga Zero"] ["Jeż Jerzy nie dla dzieci"] ["Status 7" - tom 1 "Breakoff"] ["Gail" - tom 2: "Bitwa"]
["Polowanie"] ["Thorgal" - tom 26: "Królestwo pod piaskiem"] ["Miasto Grzechu"] ["Usagi Yojimbo" księga 8: "Cienie œmierci"]
["Yans" - tom 1: "Ostatnia wyspa"] ["Alpha" - tom 1: "Wymiana"]    

[Klub Świata Komiksu, Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Klub Świata Komiksu - pakiet kwietniowy
W tym pakiecie kilka perełek, np. "Powrót Mrocznego Rycerza" Franka Millera, który zostanie wydany w jednym tomie za jedyne 34,90 zł. Prawdopodobnie już w maju zobaczymy kontynuację tego legendarnego komiksu pt. "Mroczny Rycerz Kontratakuje" (zupełnie świeża pozycja, w USA ukazała się w 3. częściach w grudniu 2001, styczniu i lutym 2002 roku). Ten komiks zostanie podzielony na części.
Kolejnym klasykiem, którego zaprezentuje Egmont będzie Szarlota Pawel i jej Kleks.

Oto pełna zawartość pakietu:

["Batman": "Powrót Mrocznego Rycerza"] ["Hellboy": "Spętana trumna" cz. 2] ["Piotruœ Pan" - tom 3: "Sztorm"] ["Thorgal" - tom 8: "Alinoe"]
["Aquablue" tom 2: "Błękitna planeta"] ["Trolle z Troy" tom 1: "Opowieœć o trollu"] ["Kid Paddle" tom 3: "Chłopiec Apokalipsy"] ["Mały Sprytek" tom 3: "Co wy tutaj wyprawiacie?!"]

Klasyka Polskiego Komiksu: "Kleks w krainie zbuntowanych luster"
"Dylan Dog": "Gdy nadchodzi pełnia"

[Klub Świata Komiksu, Jarek Obważanek]


zapowiedzi
W hołdzie Żbikowi - "I co dalej kapitanie?"

["I co dalej kapitanie?"]

Na 2. Warszawskich Spotkaniach Komiksowych odbędzie się oficjalna premiera albumu "I co dalej kapitanie?". W komiksie tym będzie można znaleźć 18 historii, dla których inspiracją była postać jednego z najważniejszych bohaterów komiksowych PRL-u, kapitana Żbika. Wydawnictwo to można więc śmiało nazwać "Tribute to kapitan Żbik". Być może trudno będzie Wam w to uwierzyć, ale wstęp do komiksu napisała porucznik Ola.
Album zawiera 56 stron i jest niezwykle starannie przygotowany od strony edytorskiej (stylizacja na stary, porwany komiks). Wśród autorów, którzy wystąpili w tym przedsięwzięciu znaleźć możemy czołówkę młodego pokolenia, jak również kilku debiutantów. Okładkę wykonał Jerzy Ozga.
Komiks jest wydawnictwem klubowym, a wydało go Nieformalne Stowarzyszenie Fanów Komiksu skupione wokół sklepu komiksowego "Centrum Komiksu" w Warszawie.

Oto pełna lista autorów: Zeke & Ozga, Dariusz Palinowski - Pała, Przemek Truściński, Jarosław Jurga, Rafał Skarżycki & Tomasz Leśniak, Michał Będkowski, Dennis Wojda & Krzysztof Gawronkiewicz, Śledziu, Krzysztof Ostrowski, Ernesto Gonzales, Robert Szmigiel, Ryszard Dąbrowski, Benedykt Szneider, Janek Koza, Cyryl Lechowicz, Jarosław Składanek & Paweł Zawiślak, Tobiasz Piątkowski & Robert Adler, Piotr "Geni" Kowalski & Rafał Gosieniecki.

Album już teraz można zamawiać pod adresem komix(at)polbox.com
[Aldona Składanek]


zapowiedzi
Twój Komiks
2. tom "Largo Wincha" planujemy wydać w kwietniu, a 4. tom "Rorka" w czerwcu.
[Twój Komiks, PeCHa]


film
David Keith dołączył do obsady "Daredevil"

["Esensja" 14]

Amerykański aktor David Keith wcieli się w postać ojca tytułowego bohatera w filmie "Daredevil", ekranizacji niezwykle popularnego komiksu amerykańskiego. Keith znany jest polskim widzom z ról w takich filmach jak "U-571", "Za linią wroga", "Siła i honor", czy "Oficer i dżentelmen".
Zdjęcia do "Daredevila" rozpoczną się 25 marca w Los Angeles. Premiera obrazu zapowiedziana jest na 17 stycznia 2003 r. Reżyserem projektu jest Mark Steven Johnson, który główne role w filie powierzy Benowi Affleckowi, Jennifer Garner i Michaeolwi Clarkowi Duncanowi.
[Filmweb]


film
Nicolas Cage wciąż zainteresowany "Ghost Riderem"?
David S. Goyer, artysta, który pracuje obecnie nad scenariuszem do filmu "Ghost Rider" udzielił niedawno wywiadu, w którym zaprzeczył jakoby Nicolas Cage i reżyser Stephen Norrington ostatecznie wycofali się z realizacji projektu. "Oni wciąż chcą zrobić ten film, ale są między nami różnice artystyczne. Cage i Narrington chcą zrobić film dość łagodny, natomiast moim zdaniem "Ghost Rider" powinien być mroczny, może nawet brutalny" - powiedział Goyer.
[Filmweb]


film
Wesley Snipes zagra "Czarną Panterę"
Wesley Snipes zamierza wyprodukować film zatytułowany "Black Panther", ekranizację popularnego komiksu wydawnictwa Marvel. Aktor planuje również zagrać tytułową rolę w projekcie.
Snipes wcieli się w postać afrykańskiego władcy o imieniu T'Challa, który za dnia sprawiedliwie rządzi swoim narodem, a nocą, w przebraniu czarnej pantery walczy ze złem tego świata.
O realizacji obrazu mówiono już od dawna, ale dopiero teraz, kiedy zajął się nim Snipes prace mogą dojść do skutku. Prace na planie rozpoczną się jednak nie wcześniej niż w drugiej połowie przyszłego roku.
[Filmweb]


film
Ekranizacja "Preacher'a"
Niedawno został zapowiedziany nowy film, ekranizacja komiksu "Preacher". Jest to pełnometrażowa wersja popularnego komiksu stworzonego przez Gartha Ennisa i Steve'a Dillona. Jego fabuła koncentruje się na kaznodzieji, który trafił w sam środek apokaliptycznej wojny pomiędzy aniołami i demonami pośród wieśniackiego zadupia w Texasie. Film reżyseruje Rachel Talalay (Tank Girl, Nightmare on Elm Street 6), jego producentem jest Rupert Harvey (Bones, Plunkett & Macleane, Pump Up the Volume, Critters) na podstawie scenariusza napisanego przez Ennis'a.
Strom Entertainment podało, że film ma wejść do produkcji w listopadzie 2001. Jednak producentom nie udało się zebrać ekipy aktorskiej. Nowy termin rozpoczęcia prac nie został jeszcze ustalony.
[Ceti - Nowa Gildia]


środa, 6.03.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Dragon Ball" tom 16 "Starcie potęg"]      

zapowiedzi
Twój Komiks na WSK

["Krzyżacy" - tom 1: "W cieniu czarnych kniei"]

Już w połowie marca 2002 wystartuje pięć nowych serii z wydawnictwa Twój Komiks. Różnorodność tematyczna jest spora więc pewnie każdy coś dla siebie znajdzie...
[Serwis Komiksowy]


["Jessica Blandy" - tom 1: "Pamiętaj o Enola Gay..."] ["Soda" - tom 1: "Anioł œmierci"] ["Cedryk" - tom 1: "Pierwszoklasiœci"] ["Mandryl" - tom 1: "Dziewczyna z mieczem"]

zapowiedzi
Kilka przecieków z Egmontu
"Polowanie" ukaże się jednak w marcu, mimo iż nie jest zapowiadane na oficjalnej stronie wydawnictwa. Poza tym prawdopodobnie w marcu zamiast trzeciego "Piotrusia Pana" zostanie wydane wznowienie pierwszego "Yansa". Drugi tom ukaże się w październiku a jedenasty w listopadzie. "Fetysz", kolejny komiks o Sędzim Dreedzie ukaże się w dwóch częściach - we wrześniu i grudniu.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
"Pielgrzym"

["Pielgrzym"]

Prezentujemy okładkę polskiego wydania "Pielgrzyma", który ukaże się już w marcu nakładem Mandragory. Szerzej o albumie.
[Serwis Komiksowy, Jarek Obważanek]


wtorek, 5.03.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["W.I.T.C.H." 3/2002]      

przecieki
"D-Lux"

[Parish - szkic]

Jeśli spojrzycie na 99. stronę nowego "Produktu" zobaczycie reklamkę naszego nowego "produktu". Będzie to magazyn komiksowy, troszkę inny w klimacie niż "Produkt", bardziej komiksowy, dojrzalszy. Będzie akcja w moim "Parishu" (np. prawie pięć plansz walki na blutenbordach w wielkim lodowym leju), będzie kibelkowy humor (np. w "Osiedlu Swoboda" w wersji FILa), będzie mocny thriller w "Stanie Woyennym" (txt mój, gfx Myszkowski - to, co on zrobił to zupełnie inna jazda niż w "Emilii..."). Będzie jeszcze sporo innych rzeczy - "Osiedle Swoboda" w wersjach Mariana, Simsona, FILa i Olafa Ciszaka (taki zdolny z Zielonej, przywitajcie go gorąco), komiks bez tytułu Janickiego i Chmielewskiego (nasz człowiek od pisania - dla tych, co nie czytają publicystyki w "Produkcie") oraz galeria poświęcona Osiedlu.

Premiera 16 marca na WSK, w sprzedaży pojawi się pewnie tydzień, dwa po premierze (być może będzie wtedy zmieniona okładka, ale to tylko plany, wtedy te 500 sztuk z WSK to będzie tzw. Biały Kruk).
[Śledziu]


zagranica
"XIII" tom 15 - sprostowanie

["XIII" - tom 15: "Spuœcić psy!"]

15. tom "Trzynastego" wbrew temu, co napisałem w sobotę, nie został jeszcze wydany, ukaże się dopiero 15. marca. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
[Jarek Obważanek]


wystawa
Mikropolis
Mam zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników miasteczka Mikropolis na
unikatową ekspozycję zapisków antropologicznych z Mikropolis. Wernisaż
odbędzie się w najbliższy czwartek 7.03.2002 o godz. 20:00 w Leżakach w
Warszawie. Dyrekcja Leżaków zaprasza na kieliszek wina a muzykę z patefonu
zaprezentuje "na żywo" DJ Envee.

Ekspozycja będzie trwała od 7 do 20 marca.
LEŻAKI - nieformalne miejsce spotkań
Warszawa, ul. Piwna 48, Stare Miasto
tel. (22) 636 39 30

[Doktor Murnau, Prezydent Miasteczka Mikropolis]


film
Premiera animowanego filmu o przygodach Tytusa tuż, tuż

[Ron Perlman]

Już tylko 16 dni pozostało do premiery animowanego filmu pt. "Tytus, Romek i A'Tomek w krainie złodziei marzeń". Jest to pełnometrażowa wersja przygód bohaterów, których polscy widzowie znają bardzo dobrze z komiksów Henryka Jerzego Chmielewskiego.

Pełnometrażowa wersja przygód Tytusa de Zoo i jego dwóch wiernych przyjaciół oczekiwana jest z zainteresowaniem tak przez dorosłych (znających ich przygody z komiksów) jak i przez dzieci (czekających na nową animowaną bajkę zrobioną przez polskich twórców). Film powstał na podstawie scenariusza Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i opisuje przygody Tytusa, których nie przeczytacie w żadnej z ksiąg. Film zachowuje estetykę komiksu, więc wierni fani przygód Tytusa nie powinni czuć się zawiedzeni.

Polski dystrybutor filmu zapowiedział, że film "Tytus, Romek i A'Tomek w krainie złodziei marzeń" wejdzie do kin 21 marca (jakby nie patrzeć w pierwszy dzień wiosny). Niczego oczywiście nie sugerujemy widzom, ale Tytusa droga do wiedzy często ocierała się o wagary. Tytus osiągnął status gwiazdy, której z pewnością wiele osób mu zazdrości. Jaki z tego wniosek... ?

Pierwszą komiksową opowieść o Tytusie widzowie przeczytali w 1957 roku. Pierwsza księga ukazała się w 1966 roku. Łączny nakład wszystkich wydawnictw wyniósł 10 milionów egzemplarzy.
[KS, Stopklatka]


poniedziałek, 4.03.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["Ultimate Spider-Man" 1/2002] ["Dr. Slump" tom 14] ["Zona Fox Kids" marzec 2002]  

wrak
Reorganizacja Czasopism
Zmieniłem działanie działu Czasopisma na podobieństwo Albumów i serii. Przy okazji pojawił się opis "Znakomiksu".


recenzje
"Usagi Yojimbo"

["Usagi Yoimbo" - "Daisho"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję pierwszego tomu z serii "Usagi Yojimbo".
[Jarek Obważanek]


sobota, 2.03.2002


sklepy
Ostatnio wydane

["XIII" tom 10: "El Cascador"] ["XIII" tom 11: "Trzy srebrne zegarki"] ["Produkt" 11] ["Tu detektyw Jeż" tom 8]
["Kaczor Donald" nr 9/2002]      

zapowiedzi
Siedmioróg
Na wiosnę ukażą się komiksy z nowych serii. Jedna to "Aldebaran" a druga "Niklos Koda".
Z pierwszej serii wydamy na razie dwa tytuły: "Zagłada" i "Blondynka". Zdradzimy tylko, że akcja tego komiksu dzieje się na skolonizowanej przez ludzi planecie Aldebaran, na której dzieją się niesamowite rzeczy.
Z drugiej serii również wydamy na razie dwa tytuły: "Za szybą limuzyny" i "Bóg szkali". Główny bohater Niklos Koda walczy z nieczystymi siłami...
[Siedmioróg, PeCha, Jarek Obważanek]

["Aldebaran" tom 1 "Zagłada"] ["Aldebaran" tom 2 "Blondynka"] ["Niklos Koda" tom 1 "Za szybš limuzyny"] ["Niklos Koda" tom 2 "Bóg szkali"]

zagranica
"XIII" tom 15

["XIII" - tom 15: "Spuœcić psy!"]

Na rynku frankofońskim ukazał się właśnie 15. tom "Trzynastego" pt. "Spuścić psy!" ("Lâchez les chiens!").
[Dargaud, Jarek Obważanek]


gry
Karcianka "Thorgal"

[Opakowanie boostera gry karcianej "Thorgal"]

Na stronie Klubu Świata Komiksu zostały opublikowane zasady gry.
[Jarek Obważanek]


spotkanie
Czat komiksowy na Onecie
Dzisiaj o 12.00 czat z Michałem Antosiewiczem, wydawcą i redaktorem magazynu komiksowego "Krakers".
By wziąć w nim udział wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]


film
Prace nad sequelem "Spawn'a"
Steve Niles pracuje wraz z Todd'em McFarlanem nad scenariuszem do "Spawn 2" dla Columbia Pictures. "Rękopis przechodził sporo zmian ale pracujemy nad nim z Don'em Murphy (producent) by było to coś specjalnego" mówi Niles. "Myślę, że największą niespodzianką będzie to jak bardzo ten film będzie się różnił od poprzedniego. Myślę również, że będzie się bardziej podobał gdyż lączy w sobie suberbohaterów, horror i zbrodnię."
[Nowa Gildia]


film
"Blade 3" - 20 lat później
David S. Goyer, autor scenariusza do filmu "Blade 2", który podpisał również kontrakt odnośnie napisania fabuły do obrazu "Blade 3" w trakcie jednego z wywiadów ujawnił kilka szczegółów dotyczących planowanego projektu. Przede wszystkim akcję "Blade 3" Goyer chciałby przenieśc o 20 lat w przyszłość, w czasy, kiedy wampiry przejęły władzę nad światem. Goyer wierzy, że w głównej roli ponownie mógłby wystąpić Wesley Snipes, bowiem tytuowy bohater jest w połowie wampirem, a w połowie człowiekiem i starzeje się znacznie wolniej niż ludzie.
[Filmweb]


film
Sherilyn Fenn zagra ukochaną Jokera?
Sherilyn Fenn, piękna aktorka, której popularność przyniosła rola w serialu "Twin Peaks" wcieli się w postać Dr Harleen Quinzel, ukochanej Jokera, najgroźniejszego przeciwnika Batmana, w przygotowywanym właśnie pilotażowym odcinku serialu "Birds of Prey". Scenariusz do filmu powstał na podstawie popularnej serii komiksowej opowiadającej o przygodach grupy superbohaterów walczących ze złem tego świata. W ich misji wspomagają ich bohaterowie znani z innych albumów wydawanych przez DC Comics: Power Girl, Batman, Catwoman etc.
[Filmweb]


film
Luc Besson zekranizuje komiks
Luc Besson zamierza wyprodukować wg własnego scenariusza film będący ekranizacją niezwykle popularnej we Francji serii komiksowej zatytułowanej "Michel Valliant". Cykl zapoczątkował w roku 1957 r. rysownik Jean Garton. Bohaterem serii jest Michel Valliant, kierowca rajdowy, który boryka się nie tylko z przeciwnikami na torach wyścigowych, ale również z kłopotami osobistymi i nieuczciwymi konkurentami.
Na razie nie wiadomo, kto zagra główną rolę. Nie jest również znana ewentualna data rozpoczęcia zdjęć.
[Filmweb]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa