3 WSK

Wydane na spotkania

"AQQ" nr 29 (1/2003)

Na 64 stronach magazynu, do którego główną okładkę wykonał Robert Służały, znajdą się następujące komiksy:

 • Wojciecha Jedynaka "El nino" - fantastyczny komiks o tajemniczym dziecku, narysowany i napisany z właściwa temu twórcy oryginalnością,
 • Pawła Miedzińskiego "Kiedy spadnie deszcz" (debiut w "AQQ") - erotyczno-oniryczne wizje zakompleksionej fryzjerki nakreślone niezwykle profesjonalną kreską, przypominającą najlepsze dzieła komiksu frankofońskiego,
 • kolejna zadyma Likwidatora,
 • "Wywiad z kostuchą" - przezabawny komiks Rafała Mroza
 • oraz krótki żart Nikodema Cabały

Kolorowy plakat będzie zawierał rysunek Przemysława Truścińskiego odnoszący się do antologii komiksów erotycznych Grahama Mastertona, która opublikowana będzie nakładem Mandragory, a do której komiksy wykonała czołówka polskich artystów.

Na stronach czarno-białych podajemy pełną listę laureatów i omówienie drugiej edycji konkursu "AQQ", Esensji i onet.pl, a w kolorowej Komixoramie (ze znakomitą okładką autorstwa Pawła Miedzińskiego) prezentujemy laureata konkursu Magia i technika.

Część publicystyczna zawiera obszerny wywiad z Przemysławem Wróblem, założycielem wydawnictwa Mandragora, które wprowadziło na polski rynek znakomite komiksy ze stajni Vertigo i Top Cow, a także prezentuje niezwykłe albumy krajowych twórców - "Mikropolis" i "48 stron". W tym roku edytor zdradza "AQQ" zapowiedzi kilku nowych pozycji polskich autorów, opowiada o początkach swej kariery wydawniczej, o sposobie dobierania tytułów, jakości ich wydawania, ujawnia ile trzeba mieć gotówki, by rozpocząć komiksowy biznes, charakteryzuje polski rynek komiksowy.

W numerze znajdzie się też relacja z targów komiksowych we francuskim Angouleme oraz blok poświęcony polskiej Alph-Art, wraz z wywiadem z Frederikiem Peetersem twórcą ,,Niebieskich pigułek", laureatem pierwszej, ubiegłorocznej edycji tej nagrody.

Poza tym ostatnia część "Anatomii komiksu według Birka", drugi odcinek artykułu Arkadiusza Florka z cyklu "Na tropie archiwalnych tajemnic", teksty o Neilu Gaimanie, Sasnalu, Hellboy'u, Tintinie, relacje z imprez, informacje z kraju i ze świata, recenzje, debiuty.

Jako, że jest to pierwszy numer "AQQ" w tym roku, publikujemy w nim podsumowanie roku 2002 na rynku komiksu w Polsce oraz na rynkach: amerykańskim i frankofońskim.

Jest to wstępna zapowiedź zawartości magazynu, więc w wersji finalnej mogą wystąpić niewielkie zmiany.
[Witek Tkaczyk - AQQ]


"Arena Komiks" nr 9
Format A4
Wydawca: Graficon
Cena: 12,00 zł

Na 64 strony dziewiątego numeru "Areny Komiks" składa się spora dawka rodzimego komiksu plus mniejsza publicystyki.

Komiksy: 13-stronicowa historia czarno-biała O. Ciszaka "Świat Storoża" (mocna postpunkowoindustrialna opowieść o niełatwym życiu w przyszłości - dużo akcji!), adaptacja komiksowa opowiadania Mastertona "Dziedzic Dunain" scen. M. Gałek i rys. TeTe, 11 str. "Piekła" w kolorze K. Ostrowskiego, nowelka J. Rebelki "Ostatni raz", dwustronicówka "Pod Samotnym Balonikiem" Barnaby Majewskiego. Nie zabraknie dalszego ciągu "Jeża Jerzego i smoka" i "Blera" R. Szłapy. Swoją premierę w tym numerze będzie miał nowy cykl komiksowy M. Ociesy "Przesyłka"- jest to realistyczna, kryminalno-sensacyjna opowieść dziejąca się w niedalekiej przyszłości, narysowana z wielką dbałością o szczegóły.

Z publicystyki w 9. numerze znajdziecie tekst autorstwa A. Ruska "Little Nemo- młodszy brat Alicji" - omówienie prekursorskiego komiksu z początku XX w. Niestrudzony W. Birek zrelacjonował dla nas swoje przeżycia z ostaniego Festiwalu w Angouleme. Przygotowaliśmy także wywiady z Tomkiem Kołodziejczakiem (Egmont), Przemkiem Wróblem (Mandragora) i Michałem Gałkiem (KKK, Antologia "Piekielne Wizje" wg. Mastertona) oraz porcję newsów (J. Obważanek). Mam nadzieję, że czekanie na nowy numer opłaciło się. Życzę niezapomnianych wrażeń z lektury 9. numeru.
[Tomek Tomaszewski]


"Ciach bajera"
Autorzy: Fil i Termos
Liczba stron: 44
Format: A5
Druk: czarno-biały

Oto nowa propozycja Fila (twórcy "Gwiezdnej Nabojki"). Materiał zmontowany został wspólnie z Termosem (twórcą "Tyfusa, Homka i Erotomka").
Do komiksu dodana płyta CD (ilość limitowana).


"Cierń w koronie" część 1: "Objawienia i omamy"
Scenariusz i rysunki: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Wydawca: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Liczba stron: 56
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 15,00 zł

"Cierń w koronie" to zakrojona na osiem części opowieść z pogranicza naszej polskiej rzeczywistości, świata duchów, zjaw i symboli. Jej pierwsza część pt. "Objawienia i omamy" to ogromna, pulsująca bogactwem wątków opowieść, zawierająca oryginalną mieszankę akcji i refleksji, surowego realizmu i sennych wizji, podszytego ironią humoru i liryki, gęsta od odniesień kulturowych, filozoficznych i religijnych, a przede wszystkim precyzyjnie skomponowana i z profesjonalną biegłością opowiedziana w obrazach.


 

"CzkaFka" nr 3


"Drugie 48 stron"
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Robert Adler
Cena: 16,90 zł

Drugie 48 stron, na których Górsky i Butch poszukują sensu komiksu. Znakomity humor, bogactwo cytatów kulturowych.


"Dwie podróże z Fellinim"
Scenariusz: Federico Fellini
Rysunki: Milo Manara
Wydawca: Post
Liczba stron: 140
Format: A4+
Oprawa: miękka z zakładkami
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 58,00 zł

"Podróż do Tulum" i "Podróż G. Mastorny zwanego Fernet" powstały w ścisłej współpracy z Federico Fellinim, który jest autorem scenariuszy oraz szczegółowo rozrysowywał wszystkie kadry i detale. Opowiedziane tu historie miały zostać przeniesione na wielki ekran, jednak Felliniemu nie udało się doprowadzić do ich realizacji, postanowił więc opowiedzieć je za pomocą medium komiksowego, którego był wielkim zwolennikiem.

"Podróż do Tulum" to surrealistyczna opowieść o pełnej tajemniczych zdarzeń wędrówce, w której biorą udział Snaporaz - aktor o wyglądzie Marcello Mastroianiego - oraz dziennikarz Vicenzo. Bohaterowie wyruszają na poszukiwanie mitycznego miasta Tulum. Pośród azteckich piramid trafiają do wieży Babel, gdzie spotykają piękną Helen i starego czarownika... Piękna inspirowana twórczością Carlosa Castanedy przypowieść o poszukiwaniu mądrości i nieśmiertelności, stworzona przez Felliniego została cudownie zilustrowana rewelacyjnymi rysunkami włoskiego rysownika Milo Manary.

Bohaterem "Podróży G. Mastorny zwanego Fernet" jest wiolonczelista z wyglądu przypominający clowna, którego samolot podczas burzy śnieżnej ląduje awaryjnie na placu w Kolonii u podnóża wielkiej gotyckiej katedry. Pasażerowie zostają przewiezieni do tajemniczego hotelu, w którym stają się świadkami niezwykłych wydarzeń. Komiks powstał na podstawie scenariusza niezrealizowanego przez Felliniego legendarnego filmu jeszcze z końca lat 60. Filmu będącego jednym z najbardziej spektakularnych i widowiskowych projektów w twórczości Felliniego.


"Erotyczne zwierzenia"
Scenariusz i rysunki: Janek Koza
Wydawca: Kultura Gniewu
Liczba stron: 36
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 11,00 zł

Niesamowite poczucie humoru i oryginalna kreska, to charakteryzuje autora, który brał udział m.in. przy tworzeniu krótkometrażowych filmów pt. "Szczepan i Irenka" dla Canal+. W publikacji tej pokazuje jak skomplikowanym uczuciem jest miłość, jakimi pokrętnymi drogami leci strzała Amora, jakie to pułapki czyhają na zwolennika kontaktów damsko-męskich i nie tylko. Zobaczysz, że kobiety myślą tylko o jednym i nie jest to na pewno nowa garsonka, ani problem stosunków międzynarodowych. Zobaczysz jak podstępni i perfidni potrafią być mężczyźni dążąc do realizacji sobie tylko wiadomych celów w tej odwiecznej walce na śmierć i życie. Gdzie nie ma wygranych ani przegranych, a na placu boju zostają jedynie złamane serca.


"Eryk: Ostatni Szrama"
Scenariusz i rysunki: Filip Myszkowski
Wydawca: Mandragora
Liczba stron: 64
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł

Akcja rozgrywa się na planecie przypominającej skaliste rejony Grecji (wystające skały z ogarniającego całą planetę nieprzeniknionego lasu, na których zamieszkują bohaterowie albumu). Generalnie autor opowie o złym smarkaczu (tytułowy Ostatni Szrama), który dowiaduje się prawdy o swoim ojcu. Pojawi się zimowe więzienie, w którym więźniowie muszą lepić bałwany; pojazdy latające (nieco podobne do pojazdu Lobo), pościgi, ucieczki, itp.


"Exaxxion, bóg wojny" tom 3
Scenariusz i rysunki: Kenichi Sonoda
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 204
Format: B6
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 16,00 zł


 

"Hardkor" nr 2
Scenariusz i rysunki: Bizon
Druk: czarno-białe ksero


"Hellboy" - "Prawie Kolos"
Scenariusz i rysunki: Mike Mignola
Wydawca: Egmont Polska
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 19,90 zł

"Prawie Kolos" to bezpośrednia kontynuacja opowieści "Obudzić diabła".


"Incal - Przed Incalem" tom 1: "Pożegnanie z ojcem"
Scenariusz: Alexandro Jodorovsky
Rysunki: Zoran Janjetov
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 17,90 zł

W polskim wydaniu najpierw poznamy wydarzenia z sagi "Przed Incalem", czyli chronologicznie wcześniejszej od "Incala", ale stworzonej później.


"Jeż Jerzy" tom 3: "Egzorcysta"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł

Pełnometrażowy album, w którym znana ze "Ślizgu" historia będzie wzbogacona o nowe wątki - innymi słowy będzie dłuższa.


"Kajko i Kokosz": "Festiwal czarownic"
Scenariusz i rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 12,90 zł


"Kaznodzieja" tom 3: "Aż do końca świata"
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 132
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 24,90 zł

Pierwsza część drugiego tomu "Kaznodziei". Tutaj Ennis udziela wielu informacji na temat barwnej i mrocznej przeszłości Custera, co widać już na samej okładce. Dlaczego został kaznodzieją? Jakie środki wychowawcze stosowała jego rodzina? Dlaczego opuścił Tulip? Kto zrobił z niego twardziela? To wszystko w linii fabularnej "Angelville".


"Klik"
Scenariusz i rysunki: Milo Manara
Wydawca: Post
Liczba stron: 48
Format: A4+
Oprawa: twarda
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł

Tego tytułu nie trzeba chyba przedstawiać! Pierwsza część jednej z najbardziej znanych i zwariowanych opowieści erotycznych Milo Manary. Serii cieszącej się dużą popularnością we Francji i Włoszech.

W niewyjaśnionych okolicznościach z genewskiej kliniki profesora Kranza ginie jego wielki wynalazek, mianowicie odbiornik, który umieszczony w głowie pacjenta wzmaga jego pożądanie.

Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to, że do odbiornika potrzebny jest też nadajnik, którym można regulować intensywność wrażeń. O ile wiadomo, że urządzenie znajduje się w ciele pięknej Claudii - żony znanego i poważanego przedsiębiorcy, to nadajnik gdzieś przepadł, a zachowanie Claudii zaczyna być coraz bardziej zaskakujące i dziwne dla otoczenia.


"Manga po polsku"
Scenariusz i rysunki: różni (spis poniżej)
Okładka: Jarosław Jurga
Wydawca: Kultura Gniewu i Centrum Komiksu
Liczba stron: 100
Format: B5
Druk: czarno-biały
Cena 18,90 zł

Komiksy zawarte w albumie narysowane zostały specjalnie na tę okazję. W większości są to pastisze i parodie mangi. Oto pełna lista tytułów, scenarzystów i rysowników komiksów, które tworzyć będą ten album:

 • "Czerwony Mangurek" scen. i rys.: Jarosław Jurga
 • "Kontakt żywnością" scen.: Konrad Grzegorzewicz, rys.: Ernesto Gonzales
 • "Synowie ojca" scen. i rys.: Jacek Frąś
 • "Pojedynek" scen. i rys.: Piotr Kubasik
 • "Shi ge chian" scen. i rys.: Jakub Rebelka
 • "Zayacagi Yamamoto w Polsce" scen. i rys.: Ryszard Dąbrowski
 • "Śledztwo" scen.: Paweł Kochański, rys.: Kamil Kochański
 • "Saigon" scen.: Rafał Skarżycki, rys.: Tomasz Lew Leśniak
 • "Gabinet dr Skarpety" scen.: Janek Koza, rys.: Tomasz "Dupal" Dubilewicz
 • "Lucy can't dance" scen. i rys.: Dagmara Matuszak
 • "Zły wiatr" scen. i rys.: Barnabus
 • "Pani Dada w obronie mangi" scen.: Dennis Wojda, rys.: Bartosz Nowakowski
 • "Sailor Moon w Warszawie" scen. i rys.: Janek Koza
 • "Keep quiet" scen.: Przemek Truściński, rys.: Benedykt Szneider
 • "Mangaaaa ­ pojedynek" scen. i rys.: Przemek Truściński
 • "Nerwolwer kontra Gadzilla" scen. i rys.: Tomasz Niewiadomski
 • "Starość nie radość" scen. i rys.: Michał Ociesa
 • "Salior Buum" scen.: Piotr Kasiński, rys.: Robert Trojanowski
 • "Podarunek" scen.: Dennis Wojda, rys.: Robert Szmigiel
 • "Jak wykonać ptactwo wodne" scen.: Konrad Grzegorzewicz, rys.: Cyryl Lechowicz
 • "Manga po polsku" scen. i rys.: Antoni Serkowski
 • "Cesarskie cięcie" scen.: Patryk Bugajski, rys.: Krzysztof Filipczak
 • "Demoniczny promień zielonego kryształu" scen.: Dennis Wojda, rys.: Tomasz Lew Lesniak
 • "Robak" scen. i rys.: Adam Swiecki
 • "Kociaki" scen. i rys.: Piotr Kowalski
 • "Likwidacja złudzeń" scen. i rys.: Ryszard Dąbrowski
 • "Sensacje XXX wieku" scen.: Michał Korsuń, rys.: Piotr Sokołowski
 • "Podejrzana bajka" scen. i rys.: Michał Korsuń
 • "Śmieciarze" scen. i rys.: Marek Turek
 • "Smocze kule XXL" scen.: Norbert Szulecki, rys.: Robert "Grochu" Grochowski
 • "Bez tytułu" scen.: Rafał Urbański, rys.: Janusz Ordon

Okładkę zaprojektował i wykonał Jarosław Jurga. 2. i 3. stronę okładki zaprojektował i wykonał Robert Adler. Wstęp do albumu napisał Tomasz "Gato" Gawroński (historia mangi w Polsce). Komiks opracował graficznie Jarosław Składanek.
Wydawcami albumu są Kultura Gniewu i Centrum Komiksu. Premiera na WSK, cena 18,90 zł.
[Jarek Składanek]


"Nathan Never" tom 9: "Oczy nieznajomego"
Scenariusz: Michele Medda
Rysunki: Stefano Casini
Okładka: Claudio Castellini
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 96
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 11,90 zł


"Niezwykle przygody Braci Kowalskich"
Scenariusz i rysunki: Dariusz "Pała" Palinowski
Wydawca: Kultura Gniewu
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 11,00 zł

Po siedmiu latach od ukazania się tego albumu, wreszcie drugie wydanie komiksu o przygodach braci, którzy potrafią brutalnie i z humorem zrobić na szaro każdego!

W "Niezwykłych przygodach braci Kowalskich" Pała nadal prezentuje ten sam co w "Zakazanym owocu" sposób myślenia o rzeczywistości wokół nas i manifestuje ten sam rodzaj niezadowolenia z tego, co widzi. Niezadowolenia, które ujawnia się w postaci okrutnego szyderstwa, sarkazmu i pozbawionego złudzeń poczucia humoru. Obok "Zakazanego Owocu" to już klasyka polskiego komiksu undergroundowego.


 

"Olaf" nr 1: "Agencja"


"Porady Praktycznego Pana"
Scenariusz i rysunki: Tadeusz Baranowski
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 19,90 zł


"Sandman" tom 3: "Dom lalki" cz. 1
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Mike Dringenberg i Malcolm Jones
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 112
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 24,90 zł


"Status 7" tom 2: "Overload"
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Robert Adler
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł

Przykładowe plansze na Esensji.


"Technokapłani" tom 2: "Szkoła penitencjarna"
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Zoran Janjetov
Kolory: Fred Beltran
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 17,90 zł


"TFUR" nr 2
Liczba stron: 60
Cena: 5 zł


"Thorgal" tom 27: "Barbarzyńca"
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Kolory: Graza
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł

Thorgal i jego rodzina zostają schwytani przez handlarzy niewolników. Porywacze wystawiają ich na targu, gdzie jednym z kupujących jest wysłannik prokonsula jednej z prowincji rzymskich, poszukujący Barbarzyńców do specyficznego polowania. W wieku 18 lat młodzieńcy z dworu prokonsula przechodzą egzaminy oficerskie. Pozwala to sprawdzić ich biegłość we władaniu łukiem. Thorgal ma zostać zwierzyną. Udaje mu się jednak odebrać łuk jednemu z polujących, co w nieoczekiwany sposób zmienia przebieg polowania. Prawo nakazuje nadać wolność ocalałym Barbarzyńcom, zaś pierwszym życzeniem Thorgala jako człowieka wolnego jest odnalezienie swojej rodziny. Prokonsul przyrzeka spełnić je, o ile Thorgal wykaże, że jest łucznikiem wielkiej klasy. Ku zaskoczeniu bohatera, celem ma być młody niewolnik, który, podobnie jak on, uciekł z Królestwa pod Piaskiem. Dzięki niebywałej precyzji strzału, strzała przecina więzy pętające młodzieńca. Prokonsul jest pod wielkim wrażeniem wyczynu Thorgala i przyznaje Aaricii, Jolanowi i Louve pół-wolność. Ten łaskawy czyn rozwściecza jednak jego syna, Heracliusa. Od jego sadyzmu i perfidii większa jest jedynie nienawiść do Barbarzyńców. Wybiera on więc Thorgala na turniej, który ma się odbyć w Rzymie w obecności Cesarza.
[tłum. zapowiedzi Lombardu Błażej - Lagafium]

Przykładowe plansze.


"Tymek i Mistrz" tom 1: "Uczeń czarnoksieżnika"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 12,90 zł

Zbiorcze wydanie serii, która ukazuje się w piątkowym dodatku do "Gazety Wyborczej" o nazwie "Komiksowo".


"Tytus, Romek i A'Tomek" księga 28: "Tytus Internautą"
Scenariusz i rysunki: Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: 16,3 x 23,2 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 14,90 zł


 

"Wiedźmun - Dwie wieże funduszu emerytalnego"


 

"Wypierd" nr 6


"Zarysowane zeszyty" nr 2: "Ballada o Edwardzie"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Jakub Rebelka
Wydawca: Graficon
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Cena: 10,90 zł

Nastrojowa historia o pełnym wzlotów i upadków życiu mistrza sztuki stolarskiej i właściciela prestiżowego salonu wyrobu trumien "Galaxy", imć Edwarda. W tym komiksie jako narrator wystepuje sam Rafał Skarżycki - jego talenty aktorskie można podziwiać na wielu planszach "Ballady...".
[Tomek Tomaszewski]


"Ziniol" nr 4,28
Wydawca: lucek (niezależny)
Liczba stron: 40
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-białe ksero

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa