KARTOTEKA

"Świat Edeny" część 1 i 2
Tytuł oryginału: Le Monde d'Édéna
Scenariusz: Moebius (Jean Giraud)
Rysunki: Moebius (Jean Giraud)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Dargaud, Casterman
Data wydania oryginału: 1983, 1988, 1990, 1994, 2001
Liczba stron: 204 + 196
Format: 21,5 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 170,00 zł (łącznie)
ID: 1736
Oryginalna wizja rajskiego świata przyszłości w wykonaniu giganta komiksu - Moebiusa!

Główni bohaterowie, astronauci Stel i Atan, na skutek awarii stacji kosmicznej trafiają na obcą, pustynną planetę. Zwabieni dziwnym światłem, odnajdują gigantyczną piramidę, a wokół niej koczowisko tysięcy istot z różnych ras całej galaktyki. Okazuje się, że nie znaleźli się tu przypadkowo. Czeka ich podróż na legendarną, rajską planetę Edenę, położoną w centrum wszechświata. Nawet nie podejrzewają, w jaki sposób ta podróż ich zmieni. Dotąd uzależnieni od technologii i przez to "bezpłciowi" towarzysze zaczynają się przeistaczać: jeden staje się mężczyzną, a drugi kobietą... Rozłąka na skutek kłótni będzie początkiem niezwykłych przygód, które bohaterowie, chcąc ponownie się spotkać, przeżywają w różnych krainach Edeny.

"Świat Edeny" to fascynująca opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, o wyrywaniu się ze schematów życia, o przemianie duchowej i fizycznej, która może doprowadzić człowieka na wyższe stadium świadomości. Autor stworzył komiks, który, mieszając elementy klasycznego science fiction z oniryzmem, prowadzi czytelnika znacznie dalej w głąb samego siebie, niż byłaby to w stanie uczynić zwykła, przygodowa opowieść. Jednocześnie w albumie nie brakuje akcji, walki, intryg, potworów, dziwnych światów. To historia znakomicie łącząca elementy przygodowe z walorami intelektualnymi i duchowymi.

Seria wyrosła z bożonarodzeniowego komiksu reklamowego, który Moebius przygotował dla francuskiego producenta samochodów Citroen. Okazało się, że kilkustronicowa reklama rozrosła się do rozmiarów albumu, a potem kilkutomowego cyklu! A wszystko przez logo Citroena, które Moebiusowi skojarzyło się ze statkami kosmicznymi. Zupełnie inny niż przypuszczali właściciele samochodowego koncernu okazał się także wydźwięk dzieła Moebiusa - stało się ono opowieścią negującą pozytywny wpływ rozwoju technologicznego na życie ludzkie.

W edycji polskiej sześć tomów wydania oryginalnego zostało zebranych w dwa woluminy.

Moebius jest także twórcą innych znakomitych cykli, które zostały wydane w Polsce przez Klub Świata Komiksu: legendarnego "Incala" oraz "Feralnego Majora", który przez wiele mediów został uznany za najważniejszy komiks wydany w naszym kraju.
[Egmont Polska]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa