KARTOTEKA

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Feralny Major"
Tytuł oryginału: Major fatal
Scenariusz: Moebius (Jean Giraud)
Rysunki: Moebius (Jean Giraud)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 19.03.2005
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 1979, 1995
Liczba stron: 176
Format: 22 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 99,00 zł
ID: 1091
Klasyka komiksu francuskiego. W polskim wydaniu znalazły się dwa albumy: "Garaż hermetyczny" ["Le Garage Hermétique"] i "Człowiek z Ciguri" ["L'Homme du Ciguri"].

Komiks o feralnym Majorze to świetny przykład artystycznej improwizacji i swobodnej, instynktownej kreacji, w trakcie której dochodzi do głosu podświadomość, a wyzwolona wyobraźnia pozwala tworzyć nowe, zaskakujące formy graficzne. Komiks odznacza się niezwykłym bogactwem w warstwie graficznej. Rysunek oscyluje między pobieżnością karykaturalnego szkicu a wyrafinowanym studium przestrzeni i postaci w czerni i bieli - w tym ostatnim Moebius jest i pozostanie mistrzem. Mistrz opowiadania obrazem wprowadza nas w zwariowany wszechświat majora Grubera, gdzie wszystko jest możliwe! Science fiction, interwencje dawnych bogów, groteska, absurd, przygody w równoległych światach, rozważania na temat przeznaczenia, zabawa z tradycją i konwencjami komiksowymi - ten album to nadzwyczaj sprawny melanż tych wszystkich elementów.

Moebius, tworząc serię o Majorze Grubercie, nawet nie przypuszczał, że dzięki niej nastąpi przełom w historii komiksu. W 1979 roku, kiedy album został wydany, wywołał wielkie poruszenie. Dzięki niezwykłym, w zróżnicowany sposób ukazanym przeżyciom Majora, twórcy francuscy zrozumieli, że historie obrazkowe mogą być równocześnie nowatorskie i logiczne, subiektywne i zabawne. Moebius zmienił tym albumem oblicze europejskiego komiksu.

Moebius to pseudonim artysty, który wywarł ważny wpływ na współczesny komiks. Francuski klasyk gatunku, autor m. in. "Incala" i "Blueberry'ego" (niedawno sfilmowany przez Jeana Kounena), współpracował ze słynnym scenarzystą filmowym i komiksowym Alexandro Jodorowsky'm. Był również współautorem scenografii do takich filmów jak: "Obcy", "Tron", "Piąty Element".
[Egmont Polska]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa