RECENZJE


"Marzi" tom 1: "Dzieci i ryby głosu nie mają"

Od pierwszej strony widać, że "Marzi" nie jest komiksem przeznaczonym na rynek polski. Zbyt drobiazgowo przedstawia każdy aspekt życia za Żelazną Kurtyną. Traktuje te czasy jak coś absolutnie egzotycznego, całkowicie nieznanego odbiorcy. I zupełnie tak samo prezentuje wszelkie zwyczaje religijne. O ile takie postawienie sprawy może być ciekawe dla Francuza, to już zupełnie nie sprawdza się w przypadku Polaka, tym bardziej, że bloki z wielkiej płyty ciągle stoją, a ruskie pierogi nie zniknęły z jadłospisów.

Marzena Sowa postawiła na formę dokumentalną. Ale nie opowiada spójnej historii swojego dzieciństwa. Przedstawia luźne epizody, bez związku, chronologii i logiki. Wszystko jest do tego stopnia pomieszane, że o stanie wojennym wspomina dopiero w drugim tomie, tym samym, w którym pojawia się temat wybuchu w Czarnobylu (w polskim wydaniu mamy dwa albumy w jednym).

W efekcie ten komiks po prostu nie ma myśli przewodniej. Nie wystarczy opisanie losów jakiegokolwiek człowieka, by powstała ciekawa historia. Brakuje tu początku i końca, brakuje tematu. Poszczególne epizody są zbyt krótkie, a ich pointy mało wyraziste. Postać głównej bohaterki nie jest wystarczająco przebojowa, by przysłonić braki scenariusza. Nie pomagają też nieliczne zabawne sytuacje, bo to nie jest komiks humorystyczny, w którym liczą się gagi, a nie fabuła. W dodatku język stosowany przez autorkę nie oddaje słownictwa, jakim mogłaby posługiwać się 8-letnia dziewczynka, pełniąca tu funkcję narratora.

Marzena Sowa najwyraźniej nie do końca zdaje sobie sprawę z nośności obrazu i wszystko chce wyrazić słowami. Ilustracje toną w morzu wszechobecnej narracji. Rysownikowi zostaje bardzo niewielkie pole do popisu. Smaczki takie jak Jezus grzebiący w kartonach z książkami są tutaj nielicznymi wyjątkami od sztampowych obrazków pokazujących to, o czym i tak informuje tekst. A szkoda, bo chociaż warstwa graficzna nie jest do końca jednolita, to widać, że Sylvain Savoia ma potencjał, którego nie dane mu było tu rozwinąć.

[Jarek Obważanek, 5.01.2008]

"Marzi" tom 1: "Dzieci i ryby głosu nie mają"
Tytuł oryginału: Petite carpe; Sur la terre comme au ciel
Scenariusz: Marzena Sowa
Rysunki: Sylvain Savoia
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Dupuis
Data wydania oryginału: 06.2005, 04.2006
Liczba stron: 96
Format: 17,3 x 23 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa