KARTOTEKA
okładka oryginału

"Klezmerzy" tom 1: "Podbój Wschodu"
Tytuł oryginału: "Klezmer" tome 1: "Conquête de l'Est"
Scenariusz: Joann Sfar
Rysunki: Joann Sfar
Tłumaczenie: Katarzyna Koła
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 06.2009
Wydawca oryginału: Gallimard – Bayou
Data wydania oryginału: 10.2005
Liczba stron: 144
Format: 16,5 x 23,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offset 130 g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,90 zł
ID: 2314*

Opis wydawcy:

Poznajcie Noé Davidovitcha, Barona Tyłka Swego, i towarzyszącą mu wyjątkową grupę muzyków: Havę, która opuszcza swą rodzinną wieś, by wyruszyć jego śladem; Yaakova, którego rabin wyrzuca z jesziwy, choć ten jest jego najlepszym uczniem; Vincenzo, lunatyka i doskonałego skrzypka oraz Tchokolę, Cygana, który zbiegł przed pewną śmiercią z rąk Kozaków.

Wszyscy oni spotykają się na kartach "Klezmerów", nowego komiksu Joanna Sfara. Twórca słynnego "Kota Rabina" tym razem umieszcza akcję przed II wojną światową w Europie Wschodniej. W brawurowym stylu snuje barwną, zabawną i wzruszającą opowieść o muzykach, którzy wędrują od jednego sztetla do drugiego. Nie bacząc na przeciwności losu, szukają kolejnego wesela, bar micwy bądź zwykłej popijawy, by grać i zarobić trochę grosza.

Sfar czerpiąc z opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, żydowskich podań, a także z malarstwa Marca Chagalla, nie tylko odtwarza atmosferę świata, który już nie istnieje, ale także nieustannie zaskakuje. Jego "Klezmerzy" to komiks jednocześnie zabawny i pełen tragicznych wydarzeń, optymistyczny i smutny, czuły i okrutny. Jest tylko jeden twórca, który z takiej szalonej mozaiki nastrojów jest w stanie stworzyć spójną i wciągającą bez reszty opowieść. Jest nim Joann Sfar.

[Kultura Gniewu]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa