KARTOTEKA

"Nowy Jork. Życie w wielkim mieście"
Tytuł oryginału: New York. Life in the Big City
Scenariusz: Will Eisner
Rysunki: Will Eisner
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 17.03.2008
Wydawca oryginału: Kitchen Sink Press
Data wydania oryginału: 1986, 1989, 1987, 1992
Liczba stron: 440
Format: 18,1 x 25,1 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy Munken Premium Cream 13 100 g/m2
Druk: brązowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 89,00 zł
ID: 1972*
Opis wydawcy:
Will Eisner, uważany za ojca powieści graficznej, przedstawia nam osobistą, szczególną wizję Nowego Jorku - miasta, które zainspirowało jego pionierskie dzieła. Porzuciwszy świat kamienic czynszowych na Bronksie (znanych z "Umowy z Bogiem"), w "Nowym Jorku" Eisner oddaje cześć wielkiemu miastu w całej jego chwale. Ten album jest równie pełen hałasu, życia, a przede wszystkim "ludzkich historii", jak Broadway w godzinach szczytu.

Zebrano tutaj cztery bardzo ważne dzieła Eisnera: "Nowy Jork: życie w wielkim mieście" ("New York, the Big City", 1986), "Budynek" ("The Building", 1987), "Notatki o ludziach z miasta" ("City People Notebook", 1989) i "Niewidzialnych ludzi" ("Invisible People", 1992). Te historie pokazują, że żaden inny rysownik nie potrafi uchwycić melancholijnej mroczności Nowego Jorku równie sprawnie, jak Eisner, który poznał to miasto niczym własną kieszeń. Niektóre opowieści budzą w czytelniku dreszcz swoim "milczeniem", inne ogłuszają, ale wszystkie tętnią wielkomiejską żywotnością i bolesnym patosem, tak typowym dla sztuki Eisnera.

W świecie Eisnera żyją nawet cegły. W "Budynku" cztery duchy wystają przed zburzonym budynkiem, bo ich wspomnienia wryte są w te ściany niczym "promieniowanie interakcji międzyludzkich". Jak pisze Eisner, "jego ściany przetrwały deszcz łez i uderzenia śmiechu". "Nowy Jork: życie w wielkim mieście" i "Notatki o ludziach z miasta" to dziesiątki opowieści o Nowym Jorku, obejmujących życie przy Avenue C na Lower East Side, system metra oraz konsekwencje, jakie na ludzkie życie wywierają czas, przestrzeń i miejskie zapachy. Na koniec, w "Niewidzialnych ludziach", Eisner przedstawia trzy niepokojące historie, odnoszące się w równym stopniu do nagłówków brukowców, jak do dzieł Kafki i Gogola.

Są to przede wszystkim opowieści o najróżniejszej maści dozorcach, schorowanych samotnikach, wścibskich kurach domowych, podglądaczach. Eisner, jeden z najgenialniejszych obserwatorów w Nowym Jorku, sam pojawia się w tym tomie ze szkicownikiem w ręku, anonimowy w morzu twarzy. Te stronice to efekt wieloletniego "podglądania" miasta, które kochał, rozbite na kilka tysięcy szczegółowych kadrów. Ten zbiór to skarb dla każdego fana Eisnera i objawienie dla nowego pokolenia czytelników.
[Egmont Polska]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa