KARTOTEKA

"Pierścień Nibelunga"
Tytuł oryginału: The Ring of the Nibelung
Scenariusz: P. Craig Russell
Rysunki: P. Craig Russell
Kolory: Lovern Kindzierski
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 12.2007
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 2000-2001
Liczba stron: 424
Format: 17,9 x 26,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 150,00 zł
ID: 1780*
Opis wydawcy:
Chciwość i żądza władzy, miłość i poświęcenie, przedstawione z epickim rozmachem - P. Craig Russell zmierzył się na kartach komiksu z adaptacją monumentalnej opery Ryszarda Wagnera pt.: "Pierścień Nibelunga". Powstał niezwykły album, za który Russell razem z tłumaczem libretta Patrickiem Masonem otrzymali nagrody Eisnera za najlepszą zamkniętą serię komiksową.

Odpowiedzialny za scenariusz i rysunki w "Pierścieniu Nibelunga" P. Craig Russell znany jest w komiksowym świecie głównie z nieszablonowych adaptacji. Już na początku swojej kariery przygotowywał ilustracje do "Wojny światów" H. G. Wellsa, a później współpracował przy adaptacjach tak różnych utworów jak cykl fantasy o Elryku Michaela Moorcocka, "Księgi Dżungli" Rudyarda Kiplinga czy "Opowieści niesamowite" Oskara Wilde'a. Oprócz książek przekładał też na język komiksu tak wydawałoby się odległe od tego medium utwory jak sztuki teatralne i opery. Zanim na deskę kreślarską wziął tetralogię Wagnera, w latach 1989 -1990 zmierzył się choćby z "Czarodziejskim fletem", jedną z najsłynniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. Polskiemu czytelnikowi Russell znany jest jednak chyba najbardziej ze współpracy z Neilem Gaimanem, z którym współtworzył między innymi "Ramadan", jeden z najlepszych zeszytów serii "Sandman". "Morderstwa i tajemnice" Russella także powstały na podstawie jednego z opowiadań Neila.

Przedstawiona w "Pierścieniu Nibelunga" historia ściśle opiera się na opowieści Wagnera. I tu i tam mamy Córy Renu, strzegące w wodach rzeki tajemniczego złota, karła Alberyka, opętanego żądzą władzy, mamy germańskich bogów, z jednookim Wotanem na czele. I tu i tam śledzimy wreszcie poczynania ludzi, wplątanych w intrygi, od których zależą losy ich świata. Kto zdobędzie pierścień dający władzę nad światem i kogo ten pierścień zniszczy? Czy ludzkim bohaterom porwanym przez wir wypadków uda się ocalić miłość?

Zobacz, jak wyglądał świat, w którym ludzie mogli wpływać na los bogów.
[Egmont Polska]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa