KARTOTEKA

"Pragnienie"
Tytuł oryginału: Désir
Scenariusz: Nicolas Mahler
Rysunki: Nicolas Mahler
Wydawca: Ladida Books
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: La Pastèque
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 96
Format: 14 x 19,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 21,90 zł
ID: 1733

 

Recenzja

Opowieść o próbach zaspokojenia dręczącego pragnienia miłości. To historia samotności i desperackich, czasami komicznych prób znalezienia wymarzonej kobiety. Mahler w oszczędnych rysunkach, często za pomocą kilku kresek, prawie bez słów, pokazuje udręki mężczyzny starającego się podobać. Próby pełne nieporozumień i za każdym razem kończące się emocjonalną katastrofą mają miejsce w barze, na ulicy, przy kiosku z gazetami, a w końcu pod drzwiami sąsiadki, jednym słowem wszędzie.

"Pragnienie" otrzymało w 2002 roku Nagrodę ICOM dla najlepszego niezależnego komiksu:

"Jego ekstremalnie zredukowany, humorystyczny styl potrafi rozbawić, jak i nadaje się do poważnych, psychologicznych, a nawet egzystencjalnych opowieści. W najlepszym przypadku łączy wszystko razem. Tak dzieje się w Pragnieniu. (...) w czterech epizodach Mahler opowiada o samotności, depresji, nadziei na trochę romantyzmu i pożądaniu. Kto jest gotowy dać się wciągnąć w sposób myślenia Mahlera i emocjonalną głębię jego bohatera bez twarzy, będzie szczodrze nagrodzony. Śmiechem, ale nie tylko."
[raport jury Nagrody ICOM, Pragnienie - najlepszy komiks 2002]

Nicolas Mahler (ur. 1969) mieszka i pracuje jako rysownik w Wiedniu. Jego prace publikowane były m.in. przez "Frankfurter Allgemeinen Zeitung", "Le Monde"i "Lapin". Komiksy Mahlera ukazały się w języku angielskim, francuskim i niemieckim, wydane przez renomowane wydawnictwa takie, jak: L'Association, Top Shelf i Reprodukt. Na podstawie jego komiksów powstały filmy rysunkowe prezentowane na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych. Za książkę "Das Unbehagen" ("Niepokój") otrzymał w 2006 roku Nagrodę Max-und-Moritz.

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa