KARTOTEKA

"Ronin"
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Frank Miller
Kolory: Lynn Varley
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 08.2007
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 1983-1984
Liczba stron: 302
Format: 17,7 x 26,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 89,00 zł
ID: 1662
Ronin to samuraj pozbawiony pana. Bohater komiksu Franka Millera nie tylko utracił pana, ale też, obłożony klątwą, musi wędrować przez wieki, tropiąc Agata - Zmiennokształtnego. Bowiem tylko pokonanie demona i pomszczenie śmierci mistrza może zmyć plamę na honorze samuraja.

Miller to legenda komiksu. Jego najbardziej znanymi pracami są "Powrót Mrocznego Rycerza" i znakomita seria "Sin City", a ostatnio także widowiskowo zekranizowana adaptacja "300". Zanim jednak powstały te tytuły, Miller najpierw napisał i narysował "Ronina".

Komiks pochodzi z 1983 roku i jest pierwszym w pełni autorskim dziełem Millera. Już tu daje się zauważyć jego dążenie do przełamywania schematów i wykorzystywania w nowatorski sposób komiksowej konwencji. Cała opowieść zaczyna się jak klasyczna manga, z zastygłymi w kadrze pojedynkami samurajów i młodym uczniem służącym swojemu mistrzowi, po czym za chwilę przeistacza się w fantasy, z potężnym demonem i magią w tle - i już za moment w science-fiction. Akcja toczy się na Manhattanie w latach trzydziestych dwudziestego pierwszego wieku, gdy naród amerykański znajduje się na dnie wyniszczającego kryzysu. Korporacje takie jak Aquarius Kompleks kontrolują tempo rozwoju technologicznego, zaś bezlitosne gangi, jak Pantery lub Naziści - ulice. Przed przybyciem Ronina bohaterowie raczej znoszą ten status quo, niż z nim walczą.

Tak nakreślona przyszłość staje się areną walki, w której Ronin i demon, wyzwoleni po wiekach z ostrza więżącego ich miecza, stają naprzeciw siebie do ostatecznego starcia. Jednak teraz stawką jest nie tylko zemsta. W tej chwili, dzięki nowoczesnej technologii, Zmiennokształtny może podporządkować sobie cały świat.

A przynajmniej tyle, ile ze świata zostanie wśród ruin.
[Egmont Polska]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa