KARTOTEKA

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Exit"
Scenariusz: Thomas Ott
Rysunki: Thomas Ott
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 03.2006
Wydawca oryginału: Edition Moderne
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 176
Format: 17 x 23,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 39,90 zł
ID: 1542
"Ponury, makabryczny, chory, cyniczny, niepokojący" - takie przymiotniki często słyszy się w kontekście twórczości Thomasa Otta - szwajcarskiego grafika, filmowca i autora niezwykłych komiksów, mistrza grozy oraz czarnego humoru.

W jego komiksowych opowieściach już od pierwszej chwili wiadomo, że stanie się coś złego i że nie ma od tego ucieczki. Potem zaś stopniowo czytelnik jest wciągany coraz głębiej w bagno. Groza tych historii nie wynika z nadnaturalnych sił - demonów, upiorów, wampirów - jest natomiast konsekwencją ludzkich słabości i wad: głupoty, bezmyślności, chciwości, próżności. Tu płatny morderca zostanie przechytrzony przez cyrkowego magika, członek Ku-Klux-Klanu pozna prawdziwe znaczenie magii voodoo, a walizka pełna pieniędzy stanie się katalizatorem wielu nieszczęść. A to zaledwie kilka przykładów "codziennych porcji koszmaru", jakie serwuje nam Ott.

Album "Exit" jest obszernym zbiorem dotychczasowych prac rysownika. Zawiera całość jego trzech albumów ("Tales of Error", "Greetings from Hellville", "Dead End") oraz komiksy, które pojawiały się w przeróżnych antologiach i komiksowych magazynach.

Komiksowe historie Thomasa Otta nie są pozbawione ironii i humoru. Jest to jednak humor wyjątkowo czarny. Tak, jak plansze szwajcarskiego rysownika, który stosuje niezwykłą technikę: z arkuszy papieru pokrytych grubą warstwą czarnego tuszu wydrapuje przy pomocy japońskiego noża każdą kreskę. Ich setki układają się w porażający precyzją rysunek.

W swojej twórczości Thomas Ott sięga po sprawdzone gatunki: dreszczowiec, horror, science-fiction, czarny kryminał. Dzięki nim łatwiej dociera do podświadomych lęków naszych i swoich. Jak mówi: "Moja praca ma charakter egzorcyzmu. Za każdym razem, gdy ukończę jakieś opowiadanie, czuję ulgę". Czy poczujesz ją również Ty?

"Exit" został wydany dzięki wsparciu fundacji Pro-Helvetia, Arts Council of Switzerland.
[Kultura Gniewu]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa