KARTOTEKA

przykładowe plansze

"Pixy"
Scenariusz: Max Andersson
Rysunki: Max Andersson
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk i Dennis Wojda
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 12.2005
Wydawca oryginału: TAGO förlag
Data wydania oryginału: 1992
Liczba stron: 72
Format: 21 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,90 zł
ID: 1447
Dwójka młodych ludzi pozbywa się niechcianej ciąży. Wkrótce do ich domu dzwoni usunięty płód i każe sobie czytać bajki przez telefon. Po kilkunastu godzinach czytania bez przerwy niedoszła matka ma dość. Każe swojemu kochankowi odnaleźć namolnego embriona i... zabić go.

Niezwykły świat wykreowany przez Maxa Anderssona, jednego z najsłynniejszych szwedzkich rysowników, zaludniony jest przez takie dziwactwa jak kombinezony do uprawiania bezpiecznego seksu (dość nieskuteczne), farmy krwiożerczych pieniędzy, które robią kupy gdzie popadnie, budynki zjadające lokatorów, agresywne graffiti atakujące budynki i naćpane embriony uzbrojone w bazooki (nie wspominając o przepowiedniach drukowanych na kartonach z mlekiem). To wszystko jest tak przerażające, że aż śmieszne. Ale im bardziej się śmiejemy, tym robi się straszniej.

"Pixy" to pierwszy szwedzki komiks, który doczekał się publikacji w USA. Wydało go tam prestiżowe wydawnictwo Fantagraphics Books.

Do dzisiaj obrazkowa powieść Maxa Anderssona ukazała się jeszcze m.in. w Niemczech, Francji i Japonii. Polska jest ósmym krajem, w którym ukaże się "Pixy", ale pierwszym, w którym komiks ten zostanie przetłumaczony z oryginalnej, szwedzkiej wersji językowej.

Patronat medialny nad albumem objęły internetowe serwisy komiksowe: WRAK, Gildia Komiksu, Aleja Komiksu, Serwis Komiksowy.
[Kultura Gniewu]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa