KARTOTEKA

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Solidarność. 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi"
Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunki: Andrzej Janicki, Jacek Michalski, Janusz Ordon, Jacek Przybylski, Janusz i Krzysztof Wyrzykowscy
Okładka: Filip Myszkowski i Andrzej Janicki
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: 30.08.2005
Liczba stron: 60
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: Amber Graphic
Druk: czarno-biały
Cena: 19,90 zł
ID: 1306
Na zawartość albumu składają się cztery nowelki komiksowych, rozgrywające się w latach 1980-1989. Ich akcja umiejscowiona została w czasie przełomowych wydarzeń dla "Solidarności" i Polski. Dotyczy pośrednio lub bezpośrednio następujących epizodów:

  • powstania i rejestracji NSZZ "Solidarność";
  • wprowadzenia stanu wojennego;
  • zabójstwa kapelana ludzi pracy - księdza Jerzego Popiełuszki;
  • obrad Okrągłego Stołu oraz upadku komunizmu w Polsce i w Europie Wschodniej.

Komiksy prezentują powyższe sytuacje z perspektywy zwykłych ludzi: robotnika czekającego na rejestrację NSZZ "Solidarność" czy młodego duchownego zafascynowanego osobą księdza Jerzego Popiełuszki. Celem komiksów jest przedstawienie tego, jak "Solidarność" wpływała na postawy, działania i myślenie zwyczajnych obywateli Polski, a także w jaki sposób ci zwykli ludzie zjednoczeni pod sztandarem "Solidarności" doprowadzili do upadku komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowali przemiany w całej Europie Wschodniej.

Nawet w przypadku komiksów będących w większym stopniu rejestracją ówczesnych wydarzeń, nacisk został położony na stronę fabularną - tak aby opowieść była zrozumiała nawet dla młodszych czytelników, a także potrafiła zainteresować tym wycinkiem z historii współczesnej Polski, który przybliża.

Każda historia ma 11 stron i jest uzupełniona informacją historyczną na temat wydarzeń, wokół których toczy się jej akcja. Autorami notek są: ks. Romuald Biniak, dr. Jacek Knopek, Monika Polasik-Chmielewska, prof. Wojciech Roszkowski oraz Jan Rulewski. Album wstępem opatrzył Lech Wałęsa.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa